עובדי 'מעריב' הכריעו: מקבלים את מתווה בן-צבי - 25 איש יפוטרו, המשכורת תקוצץ

(עדכון - 22:45) בצל המהלך של ההנהלה לאיגוף ההסתדרות, התקיימה פגישה בין 2 הצדדים. מאוחר יותר אישרו העובדים את הסכם ההתייעלות. וגם: תומכי הנהלה ניסו להחתים עובדים כי "אינם תומכים עוד בוועד הפעולה"
|
(3)
יש עיתון. שלמה בן צבי

עובדי מעריב תמכו הלילה (יום ד') במתווה המשופר יחסית עליו הסכימו מוקדם יותר היום מו"ל העיתון שלמה בן-צבי, ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, והעיתון ימשיך לפעול תחת בעלותו של בן-צבי. בהצבעה שהתקיימה לאחר שעות של דיונים אותם קיימו ארגון העיתונאים ו-ועד עיתונאי מעריב, תמכו בהצעה 56 עובדים מקרב העיתונאים, ו-43 התנגדו. מחר יפגשו בן-צבי ועיני לגיבוש הפרטים האחרונים בהסכם.

המתווה המרוכך יותר, כולל קיצוץ שכר של 5%-15% רק מרף של 7,500 שקלים ולא 6,500 שקלים כפי שביקש בן-צבי בתחילה. כמו כן לא יבוטל באופן מוחלט האש"ל עבור העיתונאים, אלא יעמוד על 300 שקלים בחודש. העיתון יאלץ להיפטר מ-25 עובדים.

בנוסף, כבר בתקופה הקרובה יאוחדו למעשה מערכות 'מעריב' ומקור ראשון עם עזיבת אנשי 'מעריב' את הבניין ברחוב קרליבך בתל אביב, לטובת ירושלים. במעבר לירושלים יתאפשר לעובדים חודש ניסיון שלאחריו יוכלו אם ירצו, לפרוש מרצון בתנאי הפרישה.

סעיף נוסף שנכלל במתווה שאושר על ידי העיתונאים, הוא בטחון תעסוקתי לעובדים. לפי ההסכם הקיבוצי הוא היה אמור להיות 18 חודשים, כעת יעמוד של 12 חודשים. את הסעיף הזה צריכה לאשר השופטת ורדה אלשיך, ויש למרות אותן סעיפים של "ביטחון תעסוקתי" שנחתמו עם רכישת העיתון בסוף השנה שעברה, בן-צבי לא עמד בהם.

עיני נפגש עם בן-צבי

מוקדם יותר הערב הסתיימה פגישה בין עופר עיני לשלמה בן-צבי בעקבות אירוע השבוע האחרון במעריב, תכנית ההתייעלות של בן-צבי, ואי תשלום המשכורות לחודש יוני . פגישה זו נערכה בצל המהלך של הנהלת העיתון לעקוף את ההסתדרות ולפנות ישירות לעובדים עם בקשה כי יענו על שאלון לגבי עתיד העיתון .

עיני אמר לאחר הפגישה כי "המטרה שלנו היא להציל את העיתון ולשמור על הפרנסה של העובדים. הישיבה הייתה באווירה טובה. יש כאן מצב שהבעלים הציע תוכנית הבראה להתייעלות. אם העובדים יאשרו את ההצעה, אנו ניכנס מחר למו"מ אינטנסיבי ב-11:00 בבוקר יחד עם הבעלים ו-ועד העובדים על מנת להגיע להסכם".

יו"ר ההסתדרות הוסיף עוד כי "במידה והעובדים יבחרו לקבל החלטה אחרת, אני אכבד כל החלטה. אני משרתם של העובדים".

במייל שנשלח אחר הצהריים לעובדים, הזמין ארגון העיתונאים את העיתונאים לישיבה שהתקיימה ב-17:30: "ההצבעה תהיה פתוחה לעיתונאי מעריב בלבד, שכן השאלות שעל הפרק רלוונטיות רק להם. עובדי המנהלה של מעריב כבר הצביעו בעד המתווה הראשוני והנחות יותר שהציעה ההנהלה. עובדי הדפוס הצביעו הבוקר ברוב גדול נגד קבלת המתווה שהוצע להם, ועל פי ההנהלה רוב חלקי המתווה לא רלוונטיים לעובדי מקור ראשון, וממילא ההנהלה מסרבת לדון עמנו על העובדים שם".

עוד נכתב כי "הצבעת העיתונאים תתקיים על המתווה כפי שהוא מנוסח כרגע, והשלמות ההסכם יושגו מחר בבוקר בין ההנהלה לוועדים בנוכחות עיני ובן צבי. ההנהלה עדיין מתעקשת שתשלום המשכורות יבוצע רק לאחר חתימה על התכנית".

ממעריב סירבו להגיב בשלב זה על הפגישה.

"תחתמו שאתם לא תומכים בוועד"

מזה מספר ימים שמתנהלים מגעים בין ההנהלה לוועדי העיתונאים והדפוס לגבי המתווה שהמו"ל שלמה בן-צבי רוצה ליישם - פיטורי 25 עובדים בתנאים של פרישה מרצון, העברת רוב חלקי העיתון מתל אביב לירושלים אחרי החגים, וקיצוץ שכר דיפרנציאלי שבין 5% עד 15%, מרף שכר של 6,500 שקלים ויותר.

לדברי הנהלת העיתון, מתווה זה יציל את העיתון מקריסה. היום עובדי מעריב לא קיבלו היום את משכורות חודש יוני. בעקבות כך עובדי הדפוס החליטו הבוקר להחרים את המו"מ מול בן-צבי, ואילו חלק מהעובדים העיתונאיים החליטו לא לעבוד עד לקבלת המשכורת.

בתוך בית מעריב היחסים בין תומכי ההנהלה לעובדים התומכים בוועד העיתונאים, מעורערים. לדברי מספר גורמים, בשעות האחרונות פנו מספר עובדים מתומכי שלמה בן צבי, למנהלי אגפים בעיתון וביקשו מהם לבקש מעובדיהם לחתום על מסמך המצהיר כי אינם תומכים בוועד הפעולה היציג של 'מעריב'. "מבקשים מהעובדים לחתום שהם לא תומכים יותר בוועד", מספר גורם. לדברי הגורמים, בחלק מהמקרים אף נאמר כי חתימה על המסמך תוביל לקבלת משכורת.

בימים האחרונים נרשמו מספר חיכוכים בין 2 הצדדים, שהחלו עם הפגנת התמיכה בהנהלה בתחילת השבוע, והמשיכו עם הקמת מעין ועד אלטרנטיבי, שאף הפגין אתמול בבוקר מול משרדה של עו"ד גלילה בורנשטיין, כשזו נפגשה עם חברי ועד עובדי הדפוס של מעריב.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ובכן הדיוטות... האמנתם ואכלתם לוקשים. (ל"ת)
  יעקב 28/09/2013 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  איך תלחמו נגד עיתון שנותנים בחינם . (ל"ת)
  בא 11/07/2013 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מעריב ידיעות איבדו את הבסיס הכספי. סגירה מובט (ל"ת)
  בנקאי 12/07/2013 08:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות