שוק הכסף מראה על התכווצות דרמטית, איתות שלילי למדדים

 | 
(8)
עמית טל, צילום: Bizportal

מה המשותף לעליית מחירי הדיור בארץ, לעליית מחירי הדיור באוסטרליה, לעליית מחירי הסחורות בעשורים האחרונים ולעליית מדדי המניות העולמים שזינקו בשנים האחרונות? כולם תודלקו ומתודלקים ע"י מתן אשראי זול. ובכן, בחינה של שוקי האשראי בארה"ב מעלה את החשש כי הכלכלה הריאלית בארה"ב לפני "מצוק" לאחר שהכסף הזול שתדלק את הראלי בשנים האחרונות הולך ואוזל.

הנאומים הצפויים היום של ג'נט יילן ומאריו דראגי , 2 הנגידים של הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם צפויים למשוך תשומת לב רבה לנוכח ההתפתחויות האחרונות בשוקי הכסף.
כמות הכסף בשוק בארה"ב הולכת וקטנה
מדד M1 הוא מדד היצע הכסף הנזיל ביותר. המדד מודד את כמות המטבע והנכסים הניתנים להמרה במזומן במהירות : פקדונות העו"ש וההשקעות בנכסים נזילים. מדדי הכסף המשלימים M2  ו-M3  מודדים את הכסף הפחות נזיל.
ובכן, ב-9 השנים האחרונות נראה כי העלייה במדד M1 תדלקה את השווקים לשיאים חדשים. התנודתיות במדדים בחודש האחרון התחילה לאחר שמדדי המניות השיגו את קצב העלייה  במדד  הכסף.  בגרף הבא ניתן לראות את הקורלציה המרשימה בין 2 המדדים הנ"ל.
 
בעוד הפד' ממשיך לפזר אופטימיות בפגישותיו האחרונות בנוגע לאפשרות להתחלת תהליך של הקטנת מאזן הבנק שתפח בשנות המשבר, נראה כי בשוקי הכסף בארצות חלה האטה של ממש בחודשים האחרונים. נתוני הפד' בנוגע לכמות ההלוואות שנלקחות מהבנקים בארה"ב מראים על צניחה חדה בחודשים האחרונים, כפי שניתן לראות בגרף הבא:


בתוך כך, נתוני הפד' מראים כי ההחזר הממוצע על ההלוואות החל לקפוץ בשנה האחרונה. מתכון בעייתי במיוחד למדינה המסתמכת על צריכה.
 


מגזר הקמעונאות הינו הנפגע העיקרי מהירידה בהכנסה הפנויה של הצרכנים האמריקנים. תעודת הסל העוקבת אחרי הסקטור (סימול:XRT) מראה על תשואות חסר מול מדד ה-S&P500.

 המצב באירופה רגיש אף יותר
מדדי האינפלציה האחרונים בגוש האירו מראים את כך  שקצב עליית המחירים הוא 1.3% בחישוב שנתי, לעומת יעד הבנק המרכזי של 2%. למרות הנתונים החלשים נראה כי דראגי ירמוז היום על הפחתת תוכנית הרכישות שהבנק מבצע. הסיבה: היצע אגרות החוב הזמינות של מדינות חזקות באירופה אזל. נזכיר, תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי פועלת על פי שיטת "מפתח הון", כלומר, הבנק רוכש נכסים של מדינות בהתאם לגודלה של הכלכלה, ולפיכך, לגרמניה יש את החלק הגדול ביותר ברכישות של הבנק. כמו כן, ע"פ חוקי הבנק, חל איסור לעלות על קנייה מעל 33% במדינה ספציפית מכלל האג"ח בשוק. מגבלה זו לא כל כך פשוטה להסרה, וככל הנראה תביא ליציאה מוחלטת של הבנק המרכזי משוק אגרות החוב של גרמניה בקרוב מאוד. במילים פשוטות, נכון לכרגע אין לבנק אפשרות חוקית להמשיך בקצב הנוכחי/ להגדיל את קצב הרכישות גם אם ירצו בכך.
המצוקה של הבנק באה לידי ביטוי בדו"ח החודשי שפורסם הבנק בתחילת החודש. ע"פ הדו"ח הבנק פיספס את יעד הקניה בשוק האג"ח הגרמני בחודש ה- ברציפות, ובמקום זאת קנה אגרות חוב איטלקיות בכמות אדירה (סטיית התקן הכי גדולה מהתוכנית אי פעם). לאור זאת, אין ספק שנאום דראגי היום צפוי להיות מעניין במיוחד.


הפער בין הכלכלה הריאלית לוול סטריט התנפח בשנים האחרונות לגדלים עצומים, בעיקר אודות להזרמת הכספים האדירה של הבנקים המרכזיים. השבוע התבשרנו שגם הממשלות החלו להזרים סכומי כסף גדולים לשוקי המניות (לכתבה המלאה), ולכן יהיה מעניין אם הבעיות שצצו בשוק האשראי לאחרונה ישפיעו על מדדי המניות.
 
 

 

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  בדיחה ממש בדיחה את הנאמר כבר קראתי לפני שבועיים (ל"ת)
  איציק מ 29/08/2017 09:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  השוק יפול רק שתבוא מלחמה (ל"ת)
  יויו 25/08/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  גם לי יש התכווצות דרמטית בכסף (ל"ת)
  אייל 25/08/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  וואלה הכתב הזה צריך ללכת לסדנת חרדות
  דור 25/08/2017 13:38
  הגב לתגובה זו
  3 6
  כל יומיים מעלה כתבה מפחידה.
  סגור
 • 1.
  הכלכלה בארץ .ובעולם.
  אבי 25/08/2017 12:08
  הגב לתגובה זו
  3 2
  פורחת ומשגשגת . אין שום דבר שזה לא ימשיך כך חוץ "ממלחמה" . בהמשך השנה גם יתחילו הירידות בנדלן , יש כבר ניצנים של ירידות .השבוע היו ירידות במניות הנדל"ן . חברים כך זה מתחיל.....שבת שלום לכל עם ישראל יהודים וערבים כאחד .
  סגור
 • אני דרוזי
  פאדי 25/08/2017 12:20
  הגב לתגובה זו
  12 2
  ומה איתנו? אנחנו רק בשביל לתת כתף לסחוב העגלה המקרטעת? וחוץ מזה הכלכלה בארץ ובעולם פורחת? אתה לא יודע איפה אתה חי. מספיק שתבוא לשוק הכרמל אפילו או השוק בדליאת ותיראה שיש שליש קונים מלפני שנה ושנתיים. זה מדד טוב לכל שר אוצר אם באמת רוצה להבין המצב
  סגור
 • תעזוב פאדי
  נועם 28/08/2017 07:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי המשפט האחרון שכתב אתה יכול להבין שהוא מהשמאל ואין לו שום מושג על ההבדלים בין יהודי, דרוזי , ערבי נוצרי, מוסלמי, בדואי, צ'רקסי או כל מגוון אחר בארץ
  סגור
 • מחירי הפירות השנה גבוהים מאשתקד=מה זה אומר?=שחסר כסף?!! (ל"ת)
  אבג 25/08/2017 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות