פישר לא התערב והיציג התייצב: "בנק ישראל מתנהג כמי שפועל לפי תורת המשחקים"

כך אמר היום ליאו ליידמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים. היציג נקבע ללא שינוי, ברמה של 3.781 שקלים. בעולם הדולר ממשיך לאבד גובה
|
פישר לא התערב והיציג התייצב: "בנק ישראל מתנהג כמי שפועל לפי תורת המשחקים"

הדולר המשיך להתחזק הבוקר מול השקל, בניגוד למגמה במסחר במטבעות בעולם. לאחר מכן חזר הדולר להחלש ולפני זמן קצר קבע את השער היציג החדש ברמה של 3.781 שקלים. האירו רשם עליה של 0.18% לרמה של 5.488 שקלים.

בעולם נחלש הדולר ב-0.45% לרמה של 1.454 דולרים לאירו. האירו נסחר, לכן, קרוב לשיא של 9 חודשים מול הדולר. היין היפני נסחר ביציבות סביב 92.32 יינים לדולר.

נציין כי לאחר ההתערבות המאסיבית אתמול, היום נמנע בנק ישראל מלהתערב במסחר (בינתיים..).

טל עבדה, סמנכ"ל השקעות בכלל פורקס, אומר בשיחה עם Bizportal כי כי "בשבועיים האחרונים המגמה של בנק ישראל היתה די ברורה, כל עוד הדולר נסחר מול השקל בהתאם למסחר מול האירו והמטבעות העיקריים, הוא לא התערב. בנק ישראל בחר להתערב כאשר בישראל נחלש הדולר מעבר להחלשות בעולם".

"אתמול, 'הפר' בנק ישראל את הכלל שהוא עצמו קבע כשהתערב לטובת הדולר למרות שבעולם נחלש המטבע האמריקני והגיע לשפל של עד 1.45 מול האירו. המסקנה היא שכרגע קשה להעריך אם בנק ישראל ימשיך בהתערבות במידה וימשיך הדולר להחלש בעולם, אך נראה סביר שגם אם ימשיך הדולר להחלש בעולם ינסה בנק ישראל לנקוט במדיניות שתמתן את החלשותו בשוק המקומי".

"בטווח הארוך ברור שבנק ישראל לא יכול להשפיע על השער. זה גם ברור שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך עוד הרבה וחייב לבוא פתרון אחר אם רוצים לתמוך ביצואנים", אומר עבדה.

ורד דר: אני לא מבינה מה בנק ישראל עושה

בבנק אוצר החייל ריכזו היום את תחזיות הבנקים הזרים לגבי ביצועי השקל למול הדולר לקראת הרבעון האחרון של 2009 ולקראת תחילת שנת 2010. בבנק אוף אמריקה צופים כי השקל ייחלש ברבעון האחרון של 2009 לרמה של 3.75 שקלים וברבעון הראשון של 2010 מעריכים כי השקל ימשיך להתעצם למול הדולר וייסחר תמורת 3.55 שקלים.

ורד דר, הכלכלית הראשית של פסגות משתתפת היום בכנס BestPracice של פורום CFO המתקיים בכפר בלום בצפון המדינה. דר התייחסה לרכישות המט"ח של בנק ישראל ואמרה, כי היא לא מבינה מה בנק ישראל עושה. "מה היעד, מה המטרה?". דר מתייחסת לכך שפישר אולי הפסיק לרכוש 100 מיליון דולר ביום, אך באוגוסט הוא רכש בממוצע כ-200 מיליון דולר ביום והקפיץ את יתרות המט"ח ב-4 מיליארד דולר.

גם ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים, התייחס היום לפעולות של בנק ישראל ואמר כי "אנחנו פשוט לא מבינים את ההתנהגות של פישר ועוד בכאלה היקפים. אתמול היה רגוע, פתאום, בנק ישראל נכנס לשוק ושלח את הספקולנטים בחזרה פנימה. בדיאגנוזה שלנו ודיברנו עם בנקים אחרים, לא היו שום דברים פתולוגיים שהצריכו התערבותו של בנק ישראל והוא קנה קרוב למיליארד דולר". ליידרמן הוסיף, כי "מדובר כאן במשחק הלקוח מתורת המשחקים, כאשר כל אחד מנסה לקרוא את המהלכים של השני".

נציין כי היום יתפרסם בארה"ב ספר הבז' המתאר את מצבה של הכלכלה האמריקנית בשבועות האחרונים.

נזכיר כי אתמול עבר על השוק המקומי יום סוער. הדולר פתח בירידה שהגיעה עד ל-3.743 שקלים אולם בהמשך חזר בנק ישראל והתערב באגרסיביות במסחר, ורכש מט"ח בכמות הנאמדת בכ-700-600 מיליון דולר. הדולר היציג נקבע בעליה של 0.61% לרמה של של 3.78 שקלים. האירו התחזק ב-1.62% לרמה של 5.478 שקלים.

גורם בכיר בשוק המט"ח אמר ל-Bizportal כי "מתחיל להיווצר כאן תסריט מאוד בעייתי, כשכולם יודעים פחות או יותר את נקודת ההתערבות הצפויה של פישר, סביב רמה של 3.75-3.80 שקלים לדולר. לכן, כשהדולר מידרדר לעבר ה-3.75 שקלים ובודאי מתחת לרמה הזו זה די ברור שכדאי לרכוש דולרים ולעשות סיבוב מהיר על בנק ישראל".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות