10 שינויים שהבורסה חייבת לבצע במסחר

הגבלת שערי פתיחה, שיפור הפקודות והחלת כללים לגבי דיווחים של חברות. הדברים שהבורסה צריכה לעשות. דעה

|
(31)

מנכ"ל הבורסה החדש מעביר שינויים כדי לנסות ולהחזיר עטרה ליושנה ולהחזיר לשוק המשני את החיים שכה חסרים לו. על מנת לפתור את הבעיות הגדולות, הוא יצטרך להוביל שינויי חקיקה ורפורמות בתקנוני המסחר, ובחלקם להתעמת עם גורמים אחרים ונוספים בשוק. אבל יש דברים שהבורסה יכולה לעשות כבר מחר בבוקר בכדי למנוע עיוותי מסחר שמפריעים באורח יומיומי לקיום מסחר תקין ופוגעים לרוב במשקיע הקטן והפחות מקושר.

1. הגבלת שער הפתיחה 
בניירות גדולים (במיוחד דואליים) שצפויה בהם תנודה גדולה הבורסה לא מאפשרת, אחרי עצירת המסחר בשל התנודה הסטטית, שינוי של יותר מ-35% במהלך מסחר הפתיחה. מה שאומר, שאם הנייר הולך לרדת 50%, 60% או 70% במסחר הרציף, מי שקנה את הנייר בהוראת תוקף או קנה קרן נאמנות מדדית  במחיר פתיחה (גב' כהן מחדרה, למשל) משלם עליהם פי כמה וכמה יותר משוויו, ללא ידיעתו. למעשה, המנגנון מכריח אותו לבצע עסקה שאינה במחיר הכלכלי שלה ויוצר לו הפסד הון ידוע מראש.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מעבר לכך, אם התופעה הזו מתרחשת בפקיעה, השער שנקבע לנייר לא רלוונטי, וללא אפשרות לשחקן ארביטראז' למכור סחורה. לכן, היום שבו שחקן זה ייפול ויתבע את הברוקר והבורסה בשל הנזקים העצומים שנגרמו לו לא רחוק. מה שאני מציע זה לא להגביל את התנודה - אם נייר צריך לרדת, תנו לו. 

2. תנודה סטטית 
התנודה רלוונטית אך ורק בשלב הפתיחה, בו המחיר מחושב במסחר רב צדדי מול מחיר הבסיס. הפעלתה של התנודה הזו במהלך יום המסחר מיותרת, היות שבשלב הזה מה שמעניין את הסוחרים הוא המחיר מעסקה לעסקה (דינמית). האימפקט היחיד של התנודה הזו ביום המסחר זו ההפרעה לרציפותו בהפסקות שווא של המסחר והפגיעה ביעילות השוק. 

3. חישוב שער פתיחה
חישוב שערי הפתיחה בעייתי בכל הניירות הקיימים בבורסה. על אחת כמה וכמה בפחות סחירים וכן בימי פקיעה. הבורסה מקלה על מכונות המסחר, וסוחרי נכס בסיס גדולים לנסות ולשחק עם שער הפתיחה/פקיעה ולקבל יתרון גדול מול סוחרים פרטיים.

על הבורסה לשנות מספר אלמנטים כגון איסור על שינוי (לרעה)/ ביטול הוראה המשתתפת בשער ומחזור הפתיחה (בדקות הקובעות), הארכת זמן הפתיחה בשינוי פתאומי של השער או הארכת שלב הרנדומאלי.

4. שיפור הפקודות 
יש לשקול להוסיף ולשפר את פקודות הסטופים והאייסברג למיניהן, פקודות אלו יכולות לעזור מאוד, הן לגופים גדולים והן לסוחרי יום, ולהוסיף ווקטור חיובי למחזורי המסחר ולספרד בספר הפקודות. 

עוד הן יכולות לצמצם את הפער בין הסוחרים האנושיים למכונות. פקודות כגון:
- אייסברג בו החלק הצף משתנה אוטומטית כגון ביד+טיק, אחרון מינוס טיק וכו.
- אייסברג "רדום" עד שנוצר טריגר להפעלתו.
- אייסברג חכם עם מנגנון התניה.,
- סטופ לימיט, טייק פקופיט לשוק הנגזרים.

5. מגבלת פוזיציות פתוחות 
הספירה הנוכחית של פוזיציות פתוחות בעייתית ומפריעה לגופים גדולים לנהל פוזיציות גדולות. מה שבא לידי ביטוי בעצירת הפעילות ופגיעה בנזילות. אני מציע לספור את האופציות מחוץ לכסף בעלות קטנה מ-10% כחצי בלבד (הן ממילא נקנו רק כדי להקטין בטחונות), והיתר, כרגיל (הן ממילא לא מגיבות לשינויים בנכס הבסיס).

לחלופין, ניתן (שוב) להגדיל את מספר הפוזיציות, במיוחד כשהבורסה שוקלת להוציא סדרות חדשות וכבר היום יש מספר רב של מחירי מימוש. חשוב להבין כי גם אם יש היום גוף שמשחק עם השוק לא המגבלה הזו מפריעה לו. 

6. יחס פקודות לביצועים 
למרות הוספת הרבה מחירי מימוש והנפקת האופציות השבועיות, ובעתיד גם הארוכות, יחס הפקודות לביצועים נשאר נמוך יחסית (למרות השיפור לאחרונה). כשסוחר רוצה להתאים את הציטוט קרוב למחיר ההוגן, הוא אינו יכול, שכן תקנות המסחר אינן מאפשרות לו לשנות את המחיר ביעילות. התוצאה היא שוב, פגיעה בנזילות המסחר בשוק הנגזרים.

7. מערכי תרחישים בשוק הנגזרים 
חישוב מערך הביטחונות באופציות עוזר למדוד את רוב פוזיציות המעו"ף בצורה יעילה, למעט המקרה של סטייה אחידה בזמן רציף. כרגע, לקוחות מוצאים את עצמם לפני פקיעה עם שערוכים שליליים ללא שום חריגה קודמת. על הבורסה להוסיף לכל תרחיש סטיית תקן אפס. בדיקת לכל הפחות יום לפני הפקיעה תמנע את התופעה. 

במקביל, קניית כמות גדולה של אופציות שבועיות בזול ומכירת אופציות ארוכות יוצרות בעיה רגע לאחר הפקיעה הקצרה, ולאחר שהכניסו את הסוחרים למינוף גדול מאוד. על הבורסה לשקול להפסיק להתחשב באופציות הקצרות יום לפני הפקיעה כשהן עוד קיימות וחיות.

8. חישוב T+1 
הביטחונות המחושבים בשוק הנגזרים משתנים משמעותית כאשר עובר יום ערך (במיוחד בשבוע הפקיעה). לכן לקוחות חורגים ממסגרת האשראי בתחילת יום נתון, למרות שלא חרגו יום קודם. על הבורסה להוריד יום אחד מחישוב הביטחונות כבר בשעה 17:00-16:30 ביום המסחר הקודם, כך יידעו הברוקר והלקוח מראש מה יהיה המצב בתחילת יום המסחר הבא ותמנע אי הנוחות שבחסימות מסחר, הפסדים ופיצויים. 

9. עסקאות תואמות 
הרבה עסקאות, במיוחד בשוק האג"ח והנגזרים, הנן עסקאות גדולות המתואמות בין שני גופים. הברוקרים מסמנים את העסקאות כתואמות ומשדרים אותן סימולטנית לבורסה. מה שכן, הפקודה הבסיסית לא תמיד בגודל זהה לחלוטין, ואז הבורסה לא מסמנת אותן. הרשויות מקבלות את הסימון כתואם אבל שאר השחקנים בשוק לא רואים סימון זה. על הבורסה לתקן ולסמן גם את העסקאות התואמות אשר כמויות הביצוע שלהן זהות אבל הפקודה המקורית אינה זהה. 

10. דיווחים
כשחברות מדווחות על אירועים חשובים או מפרסמות דוחות חשוב לבדוק שזה לא יתרחש בבוקר ישר למדד הפתיחה/ פקיעת נגזרים או בסיום יום במניות דואליות - לא לעצור מסחר זמן רב כשבחו"ל כבר סוחרים , לא יעיל, לא חכם ואפילו מפלה.

כמובן שיש נושאים נוספים לפתחה של הבורסה אך הם דורשים כאמור התערבות גדולה יותר, דיון מעמיק יותר, ושינוי רגולטורי מקיף ובעל השפעות גדולות על אופן המסחר וסוג חברי הבורסה והמסלקה שלה.

הכותב הוא זיו פניני, מנהל לקוחות נגזרים וסיכונים פיננסים באי.בי.אי

תגובות לכתבה(31):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  שינוי מדד פקיעת אופציות מעוף לאמצע או סוף יום
  רותם 06/03/2018 18:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהרבה מקרים עקב חגים וחופשות נוצר מצב בו אין אפשרות להגיב למה שהתרחש בשווקים בחו"ל והאופציות פוקעות ללא אפשרות לסחור והן פשוט פוקעות בבוקר(שלא כמו באופציות הדולריות בהן יש מסחר באותו היום עד פרסום השער היציג המשמש לשער פקיעה)
  סגור
 • 26.
  ושום מילה על גניבת המס 25% במקום לבוריד ל 10% (ל"ת)
  תום 06/03/2018 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  תשובות...
  זי"פ 25/02/2018 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  24, 24.5 - זה נכון.. הבעיה כאמור הנה גם במניות בוקר בוקר ללא קשר לפקיעה, ברור שמתעצם לקראת הפקיעה, וכן התבנית בימי פקיעה שהמדד חוזר לנקודת הפקיע ע"י ה"יד הנעלמה" והשחקנים הממונפים שצריכים לסגור פוזיציות מהאופנינג לשארית היום.. שבוע טוב.
  סגור
 • 24.
  הפקיעה היום הוכיחה את שכתבת :) (ל"ת)
  סוחר פשוט 22/02/2018 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • זה פשוט שערוריה
  סוחר שהפסיק 24/02/2018 21:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אין מחזורים וגם הם יכולים לכוון את הפקיעה לאן שהם רוצים. מיד לאחר מיכן השוק ירד ל 1492 ואחר כך קפץ בסוף היום.
  סגור
 • טען עוד
 • התרגלנו. הם ככ התלהבו שהם הרגו להם ולנו
  פעיל 25/02/2018 21:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את השוק. לא היו צריכים להרוג את כולם והיה נשאר להם ולנו שוק
  סגור
 • 23.
  תשובות...
  זי"פ 20/02/2018 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  20 למי שמתחבר בצורה ממוכנת למסחר בנגזרים- מחשבים יחס לפקודות היות וכל שינוי לימיט זה פקודה חדשה, והיות והרבה פעמים מצטטים הרבה אופ ללא ביצוע הבורסה שומרת על יחס מסוים וקונסת כשלא עומדים ביחס זה, זה מגיע מלחץ על השרתים ולא מייעול המסחר – להיפך, ככול שרוצים ריבוי ציטוטים בריבוי סדרות וקרוב לתאורטי יש להעלות בקשה זו- ועל זה אני מלין. 21 תמיד שינוי פותר בעיה אחת ויוצר אחרת (שאל את הרגולטור על זה- בוקר בוקר) הרציונל אומר שהיתרון/פתרון השולי היה איכותי מתופעת הלוואי - וכאן יש מחשבה והבקשות הגיוניות.. האמן לי יש עוד. 22 אכן חלק מסויים לא קטן מהבעיה, לא תלוי בנו ולא במגרשה של הבורסה. תודה על התגובות.
  סגור
 • 22.
  שיחזירו את השוק למתפתחים וזהו. חוצ מזה אתה צודק
  סוחר עייף 19/02/2018 20:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש כאן הרבה עיוותים.
  סגור
 • 21.
  חלק מזה חייב להתבצע
  עמי 19/02/2018 19:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי זה לא הגיוני אחרת. אבל חלק יכול ליצור בעיות אחרות. זה לא חד ערכי.
  סגור
 • 20.
  מיסים משחקים ושוק שלא זז
  סוחר שכבר לא סוחר 19/02/2018 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה זאת אומרת יחס פקודות לביצועים ממתי יש יחס כזה ומי מודד אותו? איך אפשר בכלל לדעת אם אני מבצע או לא? אם השוק זז אלי אני מבצע אם לא אז לא. לא מובן
  סגור
 • 19.
  תשובות...
  זי"פ 19/02/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשך 11,12,13 נכון, 14 – תודה, לאו דווקא אני כשהרגולטור בא מהתחום ומבין -הרגולציה חדה ונכונה, כשלא, היא הולכת סחור סחור וקשה ומסרבלת ולא תמיד חדה ופותרת את הבעיה שלשמה נקראה מלחתחילה... 15 – כן מתפרסמות ? 16 תודה, נכון..
  סגור
 • 18.
  תשובות...
  זי"פ 19/02/2018 09:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  5. דווקא כן כתבתי ראה תשובתי ל 1, רצינות ההוראות/אי ביטול/שינוי, הארכת זמן הפתיחה בתנודה וראנדום ארוך יותר... 6. מעמ ודיווחים – נושא עצוב ובו אחוז גבוה מהירידה באטרקטיביות הבורסה המקומית והלנתי על זה לא מעט, אך שוב, זה לא במגרש של הבורסה.. 7. נכון.. 8. לא בהכרח, לא תוכל להילחם באלגו, זה קיים בכל העולם ובחלקו טוב לשוק ובחלקו פחות.. תוכל להגביל להשית רגולציה חכמה ולתת לסוחר הפשוט כלים להתמודד. ריבוי אלגו מצטט חשוב לנזילות השווקים אך אנחנו יודעים שהוא בורח איך שמתחלה תנודה ואז אתה חושב שיש נזילות ובעצם.. אין |? 9. צריך לשפר אותם לא לבטל וכתבתי על זה בעבר, רוב העצירות והמווסתים לא יעילים באמת.. 10. עסקאות תואמות מסומנות כגמבו הן לרשויות והן לשווקים, בחלק מהעסקאות הגדולות הכמות המשודרת אינה זהה בשתי הצדדים, הן כשצד אחד הוא מס לקוחות והן כשמשתמשים גם בספר הפקודות כחלק מהצד – פעילות מבורכת כשלעצמה.. ואז הרשויות יודעות שזה גמבו אבל הבורסה לא מוציאה את הסימון לשוק וחבל, החלק שנפגש עם הגמבו צריך להיות מסומן.
  סגור
 • 17.
  תשובות...
  זי"פ 19/02/2018 09:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1. אכן שער הפתיחה נתון למניפולציה קלה הן ע"י מכונות בניירות פחות סחירים בוקר בוקר והן ע"י אנשים/מכונות ברגעי הפקיעה. זו בדיוק הנקודה אליה הפניתי זרקור. 2. נכון – ודווקא כשהכי צריך ריבוי ציטוטים. וממילא זה לא באמת עוצר את מי שרוצה לבצע קורנרינג על השוק. סתם מציק לגופים גדולים או נותני נזילות וולונטריים. 3. פקודות אייסבר אשר אתה שולח והחלק הצף משתנה כתגובה לספר הפקודות, כך אתה יכול לשוח הוראה שהביד תמיד יהיה ביד + טיק אחרון מינוס תיק וכו, מקטין פער מול המכונות וכמובן שיהיה מוגבל במחיר תקרה/רצפה. פשוט פקודה חכמה שמשתנה בתוך היום לבד על אוטומט 4. נכון ואת זה גם הבורסה אמרה, זה לא במגרש שלה.
  סגור
 • 16.
  אכן כול מילה בסלע, ויש עוד. בעיות כאן לא חסר. (ל"ת)
  קורא ותיק 19/02/2018 08:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  למה לא מפרסמים תגובות?
  סוחר ותיק 19/02/2018 08:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעמיים שלחתי.. מעניין יש סינון??
  סגור
 • 14.
  מקצוען שאיכפת לו
  דויד נ 19/02/2018 08:24
  הגב לתגובה זו
  7 0
  ההיתי רוצה לראות אדם כמר ,פניני ניצב בראש הנהלת שוק ההון, שכן יש לו הכלים והרצון האמיתי לדאוג לכךשהמסחר יהיה הוגן והגון מבלי שכל מיני גורמים בשוק ינצלו פירצות בחוק על-מנת להתעשר על חשבון המשקיע הקטן,
  סגור
 • 13.
  שינויים שנכון לשקול
  ש 19/02/2018 08:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניח שבכל אחת מההצעות גלום שינוי שראוי לשקול. אני מתחבר לסעיפים 1 ו- 3. בעיקר ל- 3 כאחד שנפגע לא פעם מניתוב הפקיעה ע"י גורמים בעלי יכולת להשפיע על שער הפקיעה
  סגור
 • 12.
  להוריד מייד מס מס מס מס ל 7% על כל סכום ולא רק מ 5 אלף (ל"ת)
  תום 19/02/2018 07:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 11.
  אבל צריך אלף כל להוריד מס בורסה !!!! (ל"ת)
  צדיק 19/02/2018 07:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  מה הכוונה ב9
  יורם 19/02/2018 07:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה הכוונה שהבורסה לא מסמנת את העסקאות הלא תואמות? זה לא מתפרסם כעסקאות ג'מבו? זה לא מתפרסם בכלל? איך בדיוק זה כן מתפרסם? איך זה פוגע בשחקנים?
  סגור
 • 9.
  צריכים להפסיק את פעולתם של מוסתי המדדים + מסחר בשלדים
  דן 18/02/2018 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  והרצתם
  סגור
 • 8.
  להוציא אלג ו
  viלa 18/02/2018 21:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עכיוש
  סגור
 • 7.
  שיורידו את המס על הבורסה. בלי זה - הכל שטויות.. (ל"ת)
  פ פח פחלון 18/02/2018 21:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  מה שאתה כותב הוא באמת באמת נכון
  סוחר ותיק 18/02/2018 21:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ועדיף שיתקנו מהר אבל את כול הסוחרים הבריחו עם המעמ והדיווחים אז לא נשאר למי לתקן את המסחר. עצוב מאוד.
  סגור
 • 5.
  והכי חשוב לא כתבת
  רועי 18/02/2018 21:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לשנות את מנגנון הפקיעה שיהיה רגע מתוך שעה או יום שלם על פי בחירת המחשב הגיע הזמן לבטל את החרפה הזאת ולא לתת לגופיים לשלוט במחיר הפקיעה ולגרוף הון על חשבון הציבור
  סגור
 • שני דברים
  סוחר נוסטרו 19/02/2018 10:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא כן כתב ואתה חייב פקיעה שאפשר להעביר בה נכס בסיס לחוזים ולהיפך. לא יכול ממוצע של יום שלם. אבל בהחלט מה שכתב חושף את הבעיה והיתרן של האלגו.
  סגור
 • 100 אחוז נכון. (ל"ת)
  זי"פ 19/02/2018 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מיסים פניני מיסים להוריד דחוף. (ל"ת)
  שר האוצר 18/02/2018 21:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  לא מבין מה זה הפקודה עם הטיק
  לפניני 18/02/2018 20:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה אלגו. לא לסוחרים פשוטים. זה לא מסתדר. רק מכונות יכולות לעשות את זה.
  סגור
 • 2.
  בגלל מגבלת הפוזיציות
  שחקן נוסטרו 18/02/2018 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו מפסיקים לצטט דווקא בשבוע הפקיעה. שופכים את התינוק עם המים. אין עם מי לדבר.
  סגור
 • 1.
  שער פתיחה זה שערוריה. כסף למכונות ו תיכנון שער הפקיעה
  אבי כהן 18/02/2018 20:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה הדבר הראשון שצריך לטפל בו. נותנים לחתול את החלב ללא שמירה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות