המשבר האירופי מייצר גם הזדמנות - מניה לדוגמה

ליאור מהלל, מנהל השקעות בכיר וראש תחום השקעות זרות בתכלית דיסקונט-ניהול תיקים, מצביע על אג"ח חברת החשמל הספרדית בעלת תשואה לפדיון גבוהה
 |  (2)
בשנים האחרונות, החשש ממשבר חוב בגוש האירו ניכר בתשואות הגבוהות יחסית של ממשלות איטליה וספרד ל-10 שנים. עליית התשואות באג"ח הממשלתי בארה"ב בשבועות האחרונים, השפיעה על עליית מקבילותיהן בכל העולם. בדומה לכך, עליית תשואות ממשלת ספרד, תרמה לעליית התשואה באג"ח הקונצרניות של חברות ספרדיות, ולא פסחה על איברדרולה הספרדית. עם זאת נזכיר, בתקופות האטה משקיעים מעדיפים חברות דפנסיביות אשר הכנסותיהן אינן מושפעות ממחזוריות השוק, או צפויות להיפגע באופן משמעותי. דוגמת חברות המספקות תקשורת או חשמל, שירותי צריכה בסיסיים, כאשר הביקוש לשירותים הללו הולך וגואה מדי שנה.

איברדרולה הספרדית (סימול: IBE_SM) הינה יצרנית וספקית חשמל וגז לכ-31 מיליון לקוחות בעולם. החברה מעסיקה כ-31 אלף עובדים. חברת ההחזקות הקטארית הינה מחזיקת המניות הגדולה בשיעור של כ-8.4%. החברה הינה למעשה תוצר של מיזוג שתי חברות חשמל וגז ספרדיות. איברדרולה מייצרת חשמל בשנה בסדר גודל של כ-140 גיגה וואט.לחברה פיזור גיאוגרפי, כאשר בין המדינות הבולטות שהחברה מספקת להם חשמל, נמצאות ספרד כמובן, ארה"ב, אנגליה ומדינות בדרום אמריקה. מעבר לזאת, לחברה פרויקטים להפקת חשמל במדינות נוספות.

מגזר תשתיות החשמל כולל שני סוגים עיקריים של תחומי פעילות: הפקת חשמל קונבנציונלית והפקה אלטרנטיבית. עיקר פעילות ההפקה מתבססת על שימוש בדלקים מאובנים כגון פחם, נפט וגז טבעי, וכן באנרגיה גרעינית. תחום הפקת החשמל החלופית מושתת על מקורות אנרגיה מתחדשים, בהם אנרגיה סולארית, מים, רוח ואנרגיה גיאותרמית. החברה נחשבת ליצרנית האנרגיה המתחדשת הגדולה בעולם. בשנה החולפת, כ-33% מייצור האנרגיה שלה היה ירוק, עם דגש על אנרגיית רוח וייצור הידרואלקטרי.

שווי השוק של איברדרולה עומד על כ־25 מיליארד אירו והיא הרביעית בגודלה בעולם. לחברה קופת מזומנים בסך כ-7.3 מיליארד אירו, עם ייצור של כ-10 מיליארד אירו EBITDA בשנה - מה שצפוי להשאיר לה תזרים חופשי שנתי בסך כ-3 מיליארד אירו מ-2013 ואילך. החוב קצר הטווח של החברה מסתכם בכ-6.7 מיליארד אירו, אשר לא יקשה על מימון מקופת המזומנים לבדה. לחברה המהוה כ-36% מהמאזן ,יחס החוב נטו להון עצמי של החברה הוא כ-0.77 ויחס כיסוי החוב נטו ל-EBITDA הוא כ-3.7 - נמצא במגמת ירידה ונמוך יחסית ל-6 שנים האחרונות.

הפיזור הגיאוגרפי של הכנסות החברה מפחית את הסיכון שלה, כיוון שהפעילות בדרום אמריקה, עם דגש על מקסיקו וגואטמאלה, ומשמשת לה כמנוע צמיחה. זרוע החברה בארה"ב מהווה כ-8.75% מסך ההכנסות, כאשר הפעילות בדרום אמריקה מהווה כ-14% מסך הפעילות. זרוע החברה באנגליה (המהווה כ28% מהפעילות) צמחה בכ-3.4% ברבעון הראשון השנה.

מנגד, משקל הכנסות החברה מהפעילות בספרד ירד ברבעון הראשון השנה בכ-3% לכ-49.25%. הפעילות בספרד לא צפויה להיפגע משמעותית עקב משבר החוב, מכיוון שהכנסות הענף מתאפיינות ביציבות ובתזרים מזומנים חזק. הסטגנציה בהכנסות זרוע החברה בספרד, נובעת מרגולציה במדינה המגבילה את מחיר המקסימום לתושבים. הרגולטור הבטיח לפצות את החברה בהפרש שנובע בין המחירים על פני כמה שנים. החשש כמובן שלאור משבר החוב בספרד החברה לא תפוצה בכל הסכום.

יש לקחת בחשבון כי דירוג החברה עומד על BBB יציב, על ידי סוכנות הדירוג S&P. החברה הנפיקה חוב בכיר במארס 2012 מסוג SR.UNSECRURED בסך של כ-1.4 מיליארד אירו. הטווח לפידיון של האיגרת הינו לכ-5.3 שנים (פדיון באוקטובר 2018), בתשואה שנתית של כ-2.9% ובמרווח של כ2.1% מעל אג"ח ממשלת גרמניה מקבילה.

לסיכום, הפיזור הגלובלי של איברדרולה מקנה לה בסיס איתן. החברה מספקת שירות בסיסי שהביקוש אליו הינו קשיח ובצמיחה מתמדת. לדעתנו התשואה הגבוהה מגלמת שילוב של סיכון משבר חוב בספרד, וכן את הרגולציה במדינה. בהחזקה סבירה מסך תיק ההשקעות, האיגרת מהווה השקעה מעניינת למשקיע בעל אורך רוח אשר יקבל גבוהה להשקעה לטווח בינוני.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  למה הוא משווה לאגח גרמניה ולא אגח ספרד? (ל"ת)
  מבין 01/07/2013 00:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כתבה מייגעת בשביל 2.9% תשואה שנתית ברוטו
  גרוסמן 30/06/2013 10:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ועוד צמודה למטח. מיותר לחלוטין. תוך שנה המק"מ יהיה בתשואה של 3%.
  סגור