לאחר שלל נתוני מאקרו חיוביים, האם הפד יוריד ריבית בסוף החודש?

"ברגע שהשווקים השתכנעו שהריבית יורדת, קשה מאוד לפעול נגד המגמה הזו, והתופעה מתפשטת למדינות נוספות כמו אש בשדה קוצים". זה מה שחושבים הכלכלנים?
 | 
(3)
פאואל פד, צילום: gettyimages
שלל נתוני מאקרו חיוביים פורסמו לאחרונה בארה"ב, מנגד לתמונת מצב שעדיין מציירת האטה כלכלית נוספת החל מסוף 2019 ולאורך שנת 2020. בזירה הגיאופוליטית, אירועי סוף השבוע במיצרי הורמוז מגבירים את רמת חוסר הוודאות בשווקים, למרות שהמומחים לא צופים מלחמה אזורית. על רקע הדברים, מרבית הכלכלנים סבורים כי הפד יפחית את הריבית בסוף החודש, בעיקר לצורך "הקדמת תרופה למכה". בשוק מגולמת בהסתברות של 100% הפחתת ריבית בסוף החודש, עם סבירות של כ-19% להפחתה של 0.5% והסתברות של 63% לתרחיש בו הריבית תגיע בסוף השנה לרמה של 1.75% (שלוש הפחתות ריבית).
כלכלני בנק הפועלים: "השתלטות משמרות המהפכה של איראן על מכלית הנפט הבריטית הגבירה את אי-הוודאות והסיכונים הגיאו-פוליטיים בעולם. מרבית המומחים הפוליטיים מעריכים שלא תהיה הסלמה למלחמה אזורית או לסגירת מצר הורמוז, אך אין ספק שהקשר בין ארה"ב ומדינות המערב לבין איראן, רוסיה, ואחרים יוסיף להיות גורם של אי-וודאות לשווקים".
גל הורדות ריבית לפנינו
בבנק הפועלים מציינים כי מלחמת הסחר וההאטה בכלכלה הגלובלית, צפויות להביא כ-15 בנקים מרכזיים ברחבי העולם להפחית את הריבית במחצית השנייה של 2019, בעיקר בכדי להתמודד עם העלייה בסיכונים, או כדבריו של חבר הפד - להקדים תרופה למכה.
 
"עוד ועוד בנקים מרכזיים בעולם צפויים להפחית ריבית בקרוב, וביניהם ארה"ב, ה-ECB, קנדה, ניו-זילנד, קוריאה, ברזיל, צ'ילה, דרום אפריקה, טורקיה ועוד. הבנקים המרכזיים מעדיפים לנקוט בצעדי מנע, נוכח התגברות גורמי אי-ודאות רבים", מציינים כלכלני בנק הפועלים ומוסיפים כי אמנם קיים רפיון מסוים בנתונים הכלכליים, אבל ספק אם בימים כתיקונם זה היה מספיק בכדי להביא לגל של הפחתות ריבית.
אין אינפלציה, אז יש מלחמת מטבעות
יו"ר הפד פאוול אמר בעדותו בקונגרס, שהאינפלציה התנתקה מהפעילות הכלכלית, והיא נמוכה בשנים האחרונות מהיעד המקובל של 2%. בעניין זה מציינים בבנק הפועלים כי הבנקים המרכזיים מנוטרלים מדאגה לאינפלציה, והם יכולים לדאוג למטרות אחרות של המדיניות, כמו למשל שמירה על שער-חליפין תחרותי (מלחמת מטבעות).
"במידה רבה זה מצב שהוא גם כר פורה להפעלת לחצים פוליטיים על הבנקים המרכזיים, במטרה לעודד עלייה במחירי נכסים פיננסיים לדוגמה. טראמפ התבטא לא פעם שריבית נמוכה יותר הייתה מזניקה את מחירי המניות. ברגע שהשווקים השתכנעו שהריבית יורדת, קשה מאוד לפעול נגד המגמה הזו, והתופעה מתפשטת למדינות נוספות כמו אש בשדה קוצים", סיכמו בבנק הפועלים.
גם אורי גרינפלד הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות, מעריך כי הפד כנראה ימשיך עם התכנית שלו להפחית את הריבית. לדבריו הנתונים בארה"ב טובים, אבל לא מספיק. 
זה לא שהנתונים טובים, אלא התחזיות שהונמכו
"אחרי תקופה ארוכה של הפתעות שליליות, השבוע האחרון אופיין בלא מעט נתונים חיוביים בארה"ב. למרות הנתונים הטובים באופן יחסי, הפד ימשיך כנראה עם התוכנית שלו להפחית את הריבית בסוף החודש וזאת משתי סיבות: ראשית, רוב ההפתעות החיוביות נובעות מכך שהתחזיות פשוט הונמכו ולא מכך שהנתונים טובים באופן אבסולוטי. שנית, מרבית האינדיקאטורים המקדימים ממשיכים לצייר תמונה של האטה בפעילות הכלכלית לקראת סוף השנה ולאורך 2020. מאותה סיבה בדיוק גם תוואי הריבית שהחוזים מתמחרים (עוד שלוש הפחתות ריבית של 25 נ"ב כל אחת) נראה לנו סביר ביותר", כותב גרינפלד.
יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון: "כרגע, הנתונים הכלכליים לא ממש תומכים בהורדת ריבית אגרסיבית על ידי הפד, זאת לאור הנתונים השוטפים החיוביים יחסית, שיפור בצריכה הפרטית ובייצור והאצה קלה בסביבת האינפלציה. יחד עם זאת, נדמה שהפד כבר התחייב לשווקים, ומסביר זאת על ידי נימוקים כגון: צעד מקדים, חשש להתמתנות גלובלית והמשך מלחמת הסחר. יחד עם זאת, כעת הנתונים לא תומכים בהורדת ריבית של 0.75% עד סוף השנה כפי שמתומחר בשוק. אנו צופים הורדת ריבית של 0.25% בסוף יולי".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יכול באותה מידה גם להעלות את הריבית ...
  זה לא משנה 22/07/2019 12:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  25 נק' 50 נק' אין לזה שום משמעות אמתית , השוק בדרך לצניחה מטורפת . הדבר היחידי שעשוי לעזור זוהי תכנית רכישת מניות ... אבל כנראה שגם ההשפעה שלה תהיה מוגבלת . זה שהפד אומר שיש לו כלים ... נו אז אמר ... כאשר מחירי הנכסים כל כך מנופחים זו המפולת היא רק שאלה של זמן.
  סגור
 • 2.
  דווקא בארהב היא קפצה
  אין אינפלציה בארץ 22/07/2019 09:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אצלנו נפלה פי 3 מהצפי. הנגיד עשוי להוריד ריבית לדעת כלכלנים
  סגור
 • 1.
  משחק מכור ברור שיוריד ריבית
  רק למעלה תרוויחו 22/07/2019 09:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כולם יורידו ריבית ויזרימו כסף. משחק הכי קל בעולם במניות שימו ותרוויחו.רק רק רק רק למעלה
  סגור