מאיר דגן ל-Bizportal: "יש סיכוי טוב שנמצא עוד נפט - ובכמויות משמעותיות"

ראש המוסד לשעבר (יו"ר גוליבר כיום), מדבר על עולם העסקים, המצב הבטחוני וגם - מה הוא אומר על הפנסיות של אנשי הקבע?
 |  (24)
מאיר דגן, צילום: Bizportal
מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר ויו"ר חברת גוליבר, שעבר רק לפני מספר חודשים השתלת כבד דחופה בחו"ל, עונה בראיון מיוחד ל-Bizportal על השאלה הראשונה - מה שלומך? "גן עדן. מעולם לא היה טוב יותר. משתדל לאכזב את כל אלה שחשבו שזה הסוף. הרופאים תמיד יהיו ברקע אבל מצבי בסדר גמור".

דגן, שסיים לפני שנתיים וחצי את תפקידו כראש המוסד ומאז השתלב בסקטור העסקי, מתייחס בראיון למגוון נושאים, ביניהם למרחץ הדמים שמתרחש במדינות השכנות ולהשלכות של התפרקות הצבאות הקונבנציונאליים על מצבה האסטרטגי של ישראל. ממשיך לחשוב שתקיפה באירן צריכה להיות הפיתרון האחרון, מגן בלהט על המשכורות והפנסיות שמקבלים אנשי הצבא ומערכת הביטחון ומאשים את המדינה שלא דאגה למנגנון שיעזור בקליטת הפורשים במעגל העבודה. מסתייג מה'עליהום' הציבורי על אנשי העסקים ומזהיר כי ללא הפחתת הרגולציה ועידוד גיוסי ההון בבורסה - יהיו חברות שלא יוכלו להמשיך ולשרוד.

אחרי כל כך הרבה שנים במערכת הביטחון, איך זה להשתלב בסקטור העסקי ומה אתה חושב על האנשים בו? " מעניין מאוד, לחלק מהתחומים בהם אני עוסק נחשפתי עוד קודם אבל לא בצורה ישירה ולא מזווית האחריות הישירה. אני לא יכול להגיד שבעולם העסקים כולם אנשים נחמדים, אבל חלק גדול מהם זה אנשים מאוד מיוחדים ומאוד מוכשרים. חלקם גם מהווים אתגר אינטלקטואלי ממשי לא פשוט – בגלל זה, זה כל כך מעניין. חלקם מכירים זוויות חשיבה שמעניין להיחשף אליהן, הרבה פעמים זו חשיבה בצורה של מטריצה ולאו דווקא חשיבה חשבונית פשוטה כמו אחד ועוד אחד שווה שתיים. גם בארגון ממנו אני בא היתה חשיבה כזו וזה מעניין לפגוש אנשים כאלה שבאים מתחומים אחרים לגמרי".

מחכים לתוצאות הסקרים

בחרת להשתלב בתחום מאתגר במיוחד, חיפושי נפט וגז, אתה לא חושש מכישלון? " זה נכון שבתקופה האחרונה היו לפחות שלושה קידוחים שלא עלו יפה (שרה ומירה ופלאג'יק) ולא מצאו בהם נפט וגז. זה לא פשוט כי אנשים השקיעו מאות מיליונים וזה עוד לפני ההשקעה במחשבה, בזמן, בעצבים וביצירת האמון אצל משקיעים אחרים".

"מבחינתנו, כיום גוליבר נמצאת בנקודת זמן מאוד מעניינת. בחודשים הקרובים אנחנו צריכים לקבל את תוצאות הסקר הסייסמי התלת ממדי שבוצע בים ברשיון גוליבר ותוצאות הסקר יקבעו את ההשלכות של פעולות החברה ברשיון זה. ברשיון זרח אנחנו בעיצומו של סקר יבשתי דו ממדי ועל פי ההערכות שלנו בשל כך שבשטח הרשיון יש כבר באר מניבת נפט יש סיכוי טוב שימצא עוד נפט בכמויות משמעותיות. הדבר השלישי הוא הנתח (7.5%) שאנחנו מחזיקים ברשיון שמן ששם מתבצע הקידוח ברגע זה ובקרוב נחשף לממצאים".
קרדיט: יח"צ
קרדיט: יח"צ


בסוף המדינה תשלם על המתקפה כנגד אנשי העסקים

מה דעתך על מסחטות הדיבידנדים ומשכורות העתק שאליהן התרגלו אנשי עסקים בחלק מהחברות הישראליות ומה דעתך על הביקורת שמוטחת בהם על כך? "הגישה שכולם בעולם העסקים הם רמאים ונוכלים ושכולם חיים על חשבון הציבור זו גישה לא נכונה שעושה עוול לרוב האנשים. אני נתקלתי באנשים שאכפת להם מהמדינה ואכפת להם מאנשים והיו רוצים לייצר מקומות עבודה ולראות את הכלכלה הישראלית פורחת."

"אני לא אומר שהכל נקי וגם לא שהכל הוגן, אבל האם במערכות אחרות הכל מושלם? לא. אני חושב שצריך לנהל דיון על כל נושא שהוא ראוי לטיפול. אם באמת יש משכורות בלתי סבירות, אז אני לא חושב שבכל מקרה מגיע למנהלים לקבל כאלה בונוסים אדירים. צריך להיות קשר מידתי בין הצלחת החברות למשכורות שמקבלים המנהלים".

"עם זאת, אני חושש שהאווירה שקיימת כיום עלולה להרחיק משקיעים פוטנציאליים מהמשק הישראלי. האווירה הזו פוגעת במדינה. במקום לייצר מקומות עבודה אנחנו עלולים לאבד מקומות עבודה. מגזימים בפגיעה באנשי העסקים אם ימשיכו להתקיף את כל מי שרוצה להשקיע פה - בסוף את המחיר תשלם המדינה. אנחנו צריכים לעודד בדרכים יצירתיות את מי שרוצה להשקיע פה".

ההבדל בין להיות או לחדול

מה דעתך על מצבה של הבורסה בישראל ומה הבעיה המרכזית שלה? "לצערי הרב היקף הכספים שמסתובב היום בבורסה הוא קטן ויכולתה של הבורסה לסייע לחברות לגייס הוא מצומצם וזו בעיה לא פשוטה. לדעתי היה צריך למצוא דרכים לעודד את הפעילות בבורסה ולהגדיל בה את המחזורים. לדעתי הבעיה המרכזית טמונה בעודף הרגולציה. הרגולטור צריך למצוא דרכים לעודד את התמיכה בחברות".

"אני שמח שההנפקות האחרונות שלנו היו מוצלחות אבל אני חושב שבאופן כללי זו בעיה אמיתית שחברות לא מצליחות לגייס את הכספים שדרושים לפעילותן בבורסה – יש מקרים שהיכולת לגייס כסף עושה את ההבדל בין להיות או לחדול".

"כבן אדם אני מצר על אזרחים שנהרגים"

מדיבורים על עולם העסקים אנו עוברים לשיחה על המצב הבטחוני באזורנו ועל מצבה של מערכת הביטחון. בראשית דבריו מתייחס דגן למעשי הקטל ההמונים שמתרחשים במדינות השכנות, סוריה וגם במצרים (תוך שהוא מדגיש את השוני בין שתי הזירות האלה). דגן מפריד בין דעתו על המצב כבן אדם וכיהודי, לבין דעתו על המצב מבחינה אסטרטגית וההשלכות שיש לכך על מדינת ישראל.

"כבן אדם אני מצר על אזרחים שנהרגים. אני חושב שלנו כיהודים יש בעיה לראות שאנשים נפגעים רק בשל השתייכותם לקבוצה אתנית או דתית שונה. כיהודים, שעברנו כולנו את השואה, אנחנו לא יכולים לשבת ולהסתכל על מה שקורה שם מבלי לבטא את תחושת הכאב לנוכח המראות האיומים האלה".
קרדיט: Getty images Israel
קרדיט: Getty images Israel


"מאידך גיסא, ברמה האסטרטגית, מצבה של ישראל מהבחינה הביטחונית בטווח הנראה לעין - הוא טוב מאוד. כל האיומים הביטחוניים הקונבנציונאלים לאורך גבולותינו לא קיימים כרגע. לא מכיוון הצבא הסורי שעד שהוא ישתקם יקח הרבה מאוד שנים. עם ירדן יש לנו הסכם שלום. בעיראק הצבא שתמיד היה מאיים על גבולותינו ומשתתף במלחמות כנגדנו – לא קיים. ובמצרים הצבא עסוק בבעיות הפנימיות שלהם. נכון שקיימים איומי טרור, אבל זה קיים כבר הרבה מאוד שנים ומערכת הביטחון של ישראל יודעת לטפל באיומים כאלה היטב".

מלחמה - האלטרנטיבה האחרונה

על הנושא האירני שלא יורד מסדר היום של ראש הממשלה, למרות שמאז הקיץ שעבר, אז דובר על אפשרות לתקיפה ישירה שם, הצטננו מעט הרוחות, אומר דגן "אני מעריך מאוד את ראש הממשלה, אך אני לא חייב להחזיק בדעותיו. מאז הקיץ שעבר דעתי לא השתנתה".

"מי שקובע את המדיניות באירן זה חמנאי והחלפת הנשיא האיראני בעקבות הבחירות (רוחאני שמונה לנשיא במקום אחמדינג'ד, י.ג.) לא משנה את המהות של קביעת המדיניות. לא צריך לעשות השוואה בין נשיא ארצות הברית לנשיא אירן. אני חושב שראוי שמדינת ישראל תבחר בנשק המלחמה או המתקפה כאלטרנטיבה האחרונה באמת. זה נכון בכל מצב, גם בנושא האיראני וגם בנושאים אחרים".

האם אתה לא חושש שהיכולת הגרעינית של אירן תתקדם ותגיע לנקודת האל חזור, מה שעלול לפגוע בכושר ההרתעה של מדינת ישראל? "אני לא יודע מה זה נקודת אל חזור. אני אשמח שמישהו שיודע יסביר לי. להבנתי נקודת האל חזור היא הנקודה שבה מדינה מחליטה לעצור. אנחנו צריכים להתייחס לאיראן כאל האיום אסטרטגי ולהסתכל עליו בעין פקוחה מאוד, אבל אופציית המלחמה לדעתי צריך להשתמש בה כאלטרנטיבה אחרונה. לדעתי יש עדיין זמן ויש עדיין אלטרנטיבות אחרות שאפשר לנקוט בהן לפני שיוצאים למלחמה".
קרדיט: Getty images Israel
קרדיט: Getty images Israel


צבא זה לא יו-יו

אם אתה אומר שמצבה הביטחוני של ישראל הוא טוב מאוד על רקע התפרקות הצבאות הקונבנציונאליים של המדינות השכנות, האם זה לא סיבה מספיק טובה כדי להגדיל את הקיצוץ בתקציב הענק של מערכת הביטחון? "צבא זה לא יו-יו שבשתי דקות אתה מוסיף לו ובשתי דקות מוריד לו תקציבים. צבא חי על פי תכניות ארוכות טווח ופיתוח המערכות שלו לוקחות מספר שנים. אם אתה רוצה שתהיה לך יכולת צבאית מוכחת לאורך זמן - אין לך מנוס מלהשקיע היום".

"ממשלת ישראל צריכה לשבת עם עצמה ולהחליט איזו רמת ביטחון היא רוצה ועל פי זה לתרגם את החלטותיה למונחים של תקציב. להטיל על הצבא קיצוץ מבלי להגדיר לו מה היא רמת הביטחון אותה אתה רוצה להשיג - זה מצב בעייתי".

אף אחד לא רוצה אותם

בשעה שכולנו נדרשים לעמוד בקיצוצים ובהעלאות מסים ומדברים על שיוויון בנטל, לא הגיע לדעתך הזמן לגעת בפרות הכי קדושות במדינה ולבצע קיצוץ במשכורות ובפנסיות של אנשי הצבא? "יו"ר ועד העובדים של צה"ל ושל גימלאיו הוא הרמטכ"ל ויש לו את מערכת השיקולים שלו בעניין זה. אני חושב בדומה למה שקבע בן גוריון בזמנו - שהמשכורות של אנשי הצבא יהיו בסף יותר גבוה. האנשים האלה מסכנים את חייהם ועל סיכון חיים אין לך ברירה אלא למצוא את הדרך ליצר מציאות שבה מיטב האנשים יישארו במערכת הביטחון ולא ילכו לבורסה, לא שאני מזלזל בבורסה חס וחלילה".

"אני בן 68 שירתתי את מדינת ישראל ברציפות במשך 44 שנה. לא היתה לי אלטרנטיבה אחרת זו המשכורת היחידה שממנה אני חי. אני לא מתלונן, אבל אני חייב להגיד לך שבאותם תפקידים שאותם אנשים מסכנים את חייהם או מסכנים את חרותם, אני חושב שראוי שהמדינה תמצא את הדרך הכי טובה לפצות אותם".

"צריך להבין שחלק גדול מהאנשים שיוצאים מהצבא והולכים הביתה – אף אחד לא רוצה אותם למרות שהם יכולים לעבוד ולתרום עוד הרבה. בואי נגיד את האמת, כמה אנשים את מכירה שבגיל 45-50 נקלטים במקום עבודה חדש? הגישה הזו היא לפעמים מרגיזה, מרבית האנשים שפורשים מצה"ל הם לא בדרגות גבוהות כמוני, שפרשתי בדרגת אלוף, אלא רוב רובם פורשים בדרגות של רס"רים, רבי סמלים וקצינים עד דרגות של רבי סרנים וסגני אלופים. המשכורות שלהם באמת לא הכי גבוהות בעולם. לצערי הרב אני מכיר הרבה כאלה שפרשו ולא מוצאים את עצמם ולא מוצאים עבודה".
קרדיט: Getty images Israel
קרדיט: Getty images Israel


אולי הבעיה היא בזה שלא מכינים את הקרקע לפרישתם? "לצערי הרב המדינה לא בנתה מנגנונים להעסיק אותם. אם המדינה הייתה מייצרת איזשהו מנגנון שיקלוט את אותם האנשים לעבודה, אולי ניתן היה ליצור מנגנון מאוזן יותר של תשלומי המשכורות והפנסיות כחלק מחלוקת הנטל במדינה. עד היום זה לא קרה".

"צריך להבין שהאנשים האלה צריכים איכשהו להתקיים. זה מרגיז שבציבוריות הישראלית לפעמים מתארים את המציאות כאילו אנשי הצבא פורשים ויוצאים לנופש בחוף הים בטהיטי – זה פשוט לא נכון. רובם בקושי מצליחים לשרוד את חיי היומיום ורבים מהם גם יושבים בבית. אני חושב שה'עליהום' שעושים על אנשי וגימלאי הצבא יש בו מידה רבה של חוסר צדק, הוא בעייתי מאוד ולוקה בעיוות גדול מאוד מבחינת התפישה הציבורית", מסיים דגן את דבריו.
תגובות לכתבה(24):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  מר דגן בשביל פטאים כמונו סיכוי
  blond101 25/08/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טוב הוא רק אבל רק אם אתה תשים כסף אישי שלך ובכמויות
  סגור
 • 19.
  פנסיה לפקידים
  אנונימי 25/08/2013 12:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אני מבין למה לוחמים ביחידות שדה מקבלים כזו פנסיה . אבל פקיד בקריה שעובד משמונה עד ארבע?מה כולם מגדים בשריון בצהל? וגם שגיל הפנסיה הכללי לגברים עלה ל-67 מיד היה צריך להעלות את גיל הפנסיה בצבא
  סגור
 • 18.
  דגן הוא אחד האנשים המופלאים במדינה
  אבי 25/08/2013 09:05
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ודעתו מאוד חשובה לציבור
  סגור
 • 17.
  יום מסחר מעולה (ל"ת)
  זאוס הסקסי 25/08/2013 08:25
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 16.
  מעניין
  יובל 25/08/2013 08:17
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מגוון, מעניין ולעניין ומאיר דגן הוא איש סבבה
  סגור
 • 15.
  שימו שמן שימו מים אין גזוז - יש נפט
  שימו שמן שימו מים 25/08/2013 07:46
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בקרוב הודעת דראמאטית משמן - רק לאחר פקיעת האופציה ! בנתיים עיכוב ההודעה לרגל פקיעת האופציה בעוד מספר ימים .
  סגור
 • 14.
  צודק צודק צודק
  ברקנולד אלי 24/08/2013 23:08
  הגב לתגובה זו
  2 4
  צודק דגן בכל מילה שאמר לגבי גימלאי צה״ל, כן אני אחד מאותם גימלאים שפרש בדרגת רס״ב והפנסיה שלי היא נמוכה מכדי לחיות ואף מקום לא שש לעסיק אותי מה עוד שאם אני יעבוד אני אדרש לעשות תאום מס וזה אומר שעל דמי הפנסיה שלי אני בעצם מוותר כי הם יגומלו כמס הכנסה חזרה לכיס האוצר !!!! אז תפסיקו לעבוד עלינו ולצאת בסיס מאות כנגדנו!!!!
  סגור
 • 13.
  גוליבר!? תנסו דרדסבא תצבעו כחול ותזרקו לים
  לתת שעורה 24/08/2013 20:15
  הגב לתגובה זו
  6 5
  שמאלנות זו מחלת נפש קשה שכרוכה בבוגדנות אדיאולוגית בעמם במדינתם בשורשיהם של אלו שמחזיקים בנגיף הממאיר הזה, תוך ניפנוף בסמרטוט האדום. דגן צריך לשחרר את הלקירה ולהפסיק לקדוח במוח, חופר.
  סגור
 • 12.
  קידוחי נפט
  eli369 24/08/2013 20:04
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אם שלשה קידוחים הלכו פייפן ,מהי מידת הודאות על מציאת נפט בקידוחים הבאים והיכן הם ייקדחו ?
  סגור
 • 11.
  השבוע יודיעו על דחייה של עוד חודש, זה לא נגמר החר.. הזה (ל"ת)
  בן 24/08/2013 19:42
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • אבל זה לא ומר שיש עוד הרבה למצוא (ל"ת)
  בן 24/08/2013 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  זרח זה זהב טהור
  הגיע הזמן 24/08/2013 19:37
  הגב לתגובה זו
  5 5
  זהב
  סגור
 • 9.
  זרח תגיע לעליות ירוק ירוק (ל"ת)
  גל 24/08/2013 19:33
  הגב לתגובה זו
  5 5
  סגור
 • 8.
  השבוע זה השבוע של שמן, זרח, מודיעין וגוליבר
  קורנס 24/08/2013 19:11
  הגב לתגובה זו
  11 5
  הודעה על הגז בקרוב ממש. וכניסה לשכבת הנפט עם כתבות מרומזות בעיתונות. בקיצור - חגיגה.
  סגור
 • כנראה עוד למדת לקח עם החגיגות במוקדמות (ל"ת)
  בן 24/08/2013 21:56
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 7.
  חחחח.... איזה שווק לפריירים
  דן 24/08/2013 19:01
  הגב לתגובה זו
  7 3
  קרמין ממולח מאוד. ז-ה-י-ר-ו-ת
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  ממש. חבורה של נוכלים בגוליבר וזרח (ל"ת)
  איציק 24/08/2013 18:55
  הגב לתגובה זו
  9 5
  סגור
 • 5.
  נמאס מהשמות הלועזים והמעברתים אלק דגן שיבולת
  דדי חיון 24/08/2013 18:44
  הגב לתגובה זו
  3 5
  מה הוא עוד חי הפולני?כמו הפרונקל שהזהירו אותו הועדה לברוח לחול מהר.כעת רוצים הפולנים לדחוף לנו את הפלוג/ק עמוק בפנים
  סגור
 • 4.
  מאיר דגן-מכלל דעותיו שצריכות להישמע ולעכלן
  ג'אי בינאר 24/08/2013 17:55
  הגב לתגובה זו
  6 5
  מרום גילו,נסיונו ותפקידיו בעבר,יש להתיחס בכובד ראש לדבריו ושקלוליו שאינם כשקלולי כל האדם מאופי עברו. באשר לעיסוקו העכשוי בנושאי נפט/גז,יש להתייחס בע"מ בגין חוסר נסיונו,ויש לנו מספיק דוגמאות מקומיות עם גנרלים ששמם משך (וזאת היתה כנראה כוונת מכוון)משקיעים שהפסידו השקעתם ומחמדנותם,ולא רק.
  סגור
 • 3.
  בקיצור לוביסט של פנסיה תקציבית לאנשי קבע
  לעדכן פרישה בגיל 67 24/08/2013 17:42
  הגב לתגובה זו
  9 7
  אין שום תירוץ ל45 שנות פנסיה בשכר ואין שום עילה לפנסיה תקציבית ולא צוברת לאף אחד אין דם כחול ואנחנו לא סעודיה. המדינה תיגמר לפני הפנסיות בקצב הזה!! השאלה האם יאיר וביבי מפחדים להתמודד מול הועדים והלוביסטים?
  סגור
 • משכורתם לפנסיה לפי משכורת אחרונה!!!
  קליפ 24/08/2013 19:21
  הגב לתגובה זו
  3 3
  עוד אוול.אנשי הקבע לא עושים מילואים.אני שרתתי 3 שנים ועוד שנה קבע ועוד 3 שנים מצתבר ...במילואים.שוד הקופה הציבורית מציע:שנקבות בטלניות ופקידיי צה"ל יקבלו פנסייה מגיל 67 .עד מותם.כמו שאר היהודים נקודה
  סגור
 • 2.
  דגן
  אמנון 24/08/2013 17:37
  הגב לתגובה זו
  10 10
  אני מזדהה עם דעותיו ועוד מעט היו הרבה הפתעות חיוביות בתחום הגז והנפט
  סגור
 • 1.
  מה זה צריך להיות? (ל"ת)
  כתבה כלכלית? 24/08/2013 17:24
  הגב לתגובה זו
  12 4
  סגור
 • וגם מדוע היו צריכים להוציא פירסום דווקא בשבת קודש !!!? (ל"ת)
  גם לי זה לא ברור 24/08/2013 22:09
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור