הערכת גבאי לאידיבי פיתוח תוביל לעצירת תשלומי החוב עד אוקטובר?

ההערכה שהוגשה לשופט לקראת הדיון מעלה כי החברה חייבת להגיע להסכם למכירת מחצית מכלל ביטוח עד אוקטובר - ולא, יש סיכון שלא תעמוד בהתחייבויותיה. לחברה NAV חיובי בשווי 700-944 מ' ש'
 | 
(6)
נוחי דנקנר, צילום: בוצ'אצ'ו
מחר (ה') ידון השופט אורנשטיין במחלוקת על השליטה בקונצרן אידיבי בין בעל השליטה הנוכחי, נוחי דנקנר והמשקיע הארגנטינאי שהצטרף אליו, אלשטיין, לבין נציגויות מחזיקי האג"ח של החברה שרוצותןשהשליטה המלאה בנכסי החברה תעבור אליהן.

להערכת השווי בדבר יכולת הפירעון של אידיבי פיתוח, שבוצעה על ידי המומחה הכלכלי שמינה ביהמ"ש לבחינת ההסדר, אייל גבאי, והוגשה הבוקר (ד') לשופט אורנשטיין - יהיה מישקל ניכר במהלך הדיון מחר והיא עשויה להשפיע על החלטתו של השופט.

מהמסקנות של הערכת יכולת הפירעון של אידיבי פיתוח שביצע המומחה הכלכלי בעזרת מומחה הערכות השווי אמיר ברנע וחברת MNS, עולה כי:

"* לחברה יש שווי נכסי, NAV (Net Asset Value) חיובי מובהק במידה הנדרשת.
* לחברה ישנה רמת ודאות גבוהה מאוד לתשלום חובותיה עד לשלהי הרבעון השני 2014.
* מעבר למועד זה, שאלת יכולת הפירעון של החברה תלויה ביכולת לגבש ולהשלים עסקה למכירת מחצית מאחזקות החברה בכלל . גיבוש העסקה צריך להתבצע לתוך 3-4 חודשים (עד ראשית אוקטובר) והשלמתה, לאחר קבלת היתרים, בתוך 8 חודשים. עיכוב בכל אחד ממרכיבי עסקה אלו עלול לגרום לכך כי החברה לא תוכל לפרוע את חובותיה בשלהי הרבעון השני של שנת 2014".

גבאי מתייחס לעיתוי המכירה של מחצית ההחזקות בכלל ביטוח באופן ספציפי ומסקנתו מתריעה כי "בהיעדר גיוס הון לחברה או הסדר חוב מסוג כזה או אחר עם נושיה הקיימים של החברה, אילו לא תיחתם עסקה למכירת לפחות מחצית מאחזקות החברה בכלל ביטוח עד לראשית חודש אוקטובר (בהתחשב בעיתוי חודש תשרי וחגי ישראל), קיים סיכון כי בשלהי הרבעון השני של שנת 2014 תתקשה החברה לפרוע את חובותיה".

המומחה הכלכלי מצא כי ה-NAV של החברה הוא חיובי ונאמד ב-700-944 מיליון שקל ומהווה 15%-21% ובכך הוא עומד בדרישות הרף שנקבעו על יד המומחה הכלכלי שהיה בטווח של 10%-15% מהחוב, אך בתרחיש של מימוש נכסים מהיר ה-NAV יורד לכ-551 מיליון שקל שהם 12%, מה שעדיין נמצא במסגרת הדרישות.

עם זאת ניתוח תזרים של החברה לשנתיים הרובות מעלה את המסקנה כי החברה תהיה חייבת למכור מחצית מהחזקתה בחברת כלל ביטוח עד לחודש יוני 2014, וזאת על פי שווי הגבוה בכ-10% משווי השוק של החברה כיום, כ-4.1 מיליארד שקל.

גבאי מעריך כי לחברה ידרשו כ-8 חודשים על מנת לקבל את כל האישורים הרגולטוריים הנדרשים לצורך המכירה של כלל ביטוח ולכן לכל המאוחר עד אוקטובר חייבת אידיבי פיתוח להגיע להסכם שכזה. נכון להיום דיווחה החברה על קיומו של מו"מ ראשוני מאוד עם קרן "פרייבט אקוויטי" זרה שהביעה ענין בביצוע עסקה לרכישת 26.6% ממניות כלל ביטוח, שהחברה הציעה למכירה לפי שווי של 4.5 מיליארד שקל.

על רקע ההערכת המומחה הכלכלי כי חוסר הוודאות ביחס למימוש מחצית החזקותיה של אידיבי פיתוח בכלל ביטוח ימשך עד אוקטובר, לא מן הנמנע כי השופט יחליט כי יש לעצור את התשלומים שחייבת החברה לנושיה עד להתבהרות העניין וההבטחה כי בידי החברה יהיה ההון המספיק על מנת לשרת את חובה. וזאת על מנת שלא יווצר מצב שהחברה לא תצליח לממש את החזקתה זו ותיקלע למצב עתיד של חוסר סולבנטיות, מצב שעלול להוביל למצב של העדפת נושים, אם תשלם במהלך 4 החודשים הקרובים לבנקים ולמחזיקי האג"ח סך אדיר של כ-846 מיליון שקל ברבעון השני והשלישי של השנה.

על פי תזרים הפרעונות של החוב הפיננסי של החברה ברבעון השני שיסתיים בסוף החודש הנוחי מסתכמים חובותיה לנושים, שברובם הם מחזיקי האג"ח ב-520 מיליון שקל וברבעון השלישי שיסתיים בסוף ספטמבר חייבת החברה לנושים הבנקאיים עוד 326מיליון שקל וברבעון הרביעי של השנה מצטרפים עוד תשלומים בס של 212 מיליון שקל, כך שבסה"כ עד סוף 2013 חייבת החברה לנושים מעל למיליארד שקל. עד סוף יוני בשנת 2014, המועד אותו סימן המומחה כמועד שעד אליו תצטרך החברה לממש מחצית מהחזקתה בכלל ביטוח בתמורה לכ-2 מיליארד שקל, מסתכמים חובותיה בעוד קרוב ל-800 מיליון שקל.

השורה התחתונה היא כי אם עד אוקטובר הקרוב לא תחתום החברה על הסכם למכירת מחצית מהחזקתה בכלל ביטוח, היא לא תוכל לעמוד בתשלום התחייבויותיה לנושים ולבנקים - תוך שנה.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  לדעתי הפתרון הפשוט זה להנפיק מחדש את מניות אידיבי פיתוח
  קצת מחשבה 06/06/2013 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דבר שיזרים מזומן בלא הגדלת החוב, שהרי ה NAV חיובי זה יאפשר לחברה זמן לממש נכסים שלא תחת לחץ ובמחיר טוב, כולל מכירת מניות קרדיט,
  סגור
 • 4.
  אלשטיין אמר שבמידת הצורך יזרים
  אלשטיין אין דה הווס 05/06/2013 14:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כסף לפיתוח אז מה הבעיה הוא יהיה בפנים ויפסיד את הכל הוא יודע כנראה יותר טוב מכולם אפילו ברנע מגלה עכשיו את מה שאלשטיין יודע מזמן של שווי חיובי גדול לאידיבי
  סגור
 • 3.
  שישלמו את חובם ביוני יולי!!!
  AAA 05/06/2013 14:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא מבין גם יש כסף לשנה בקופה וגם NAV חיובי , למה שלא ישלמו את חובם בחודש הבא ויתחילו לממש נכסים בשנה הבאה דסקש / כור / כלל / פלאזה וכו מה אני צריך לסבול כמחזיק פרטי באגח ח' שאמורה להפרע במלואה ?
  סגור
 • החשש הוא מהעדפת נושים (ל"ת)
  יאיר 05/06/2013 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  מישהו יודע מה קורה עם הקופון למחזיקי אגד אחזקות ד??
  אנונימי 05/06/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השער תוקן ולא שולם כלום! מה קורה עם זה?
  סגור
 • 1.
  מילה אחת- ניצחון מוחץ לאלשטיין-דנקנר (ל"ת)
  עידן פלוס 05/06/2013 13:20
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור