בוריס ג'ונסון הוא ראש ממשלה החדש של בריטניה

ג'ונסון יחליף את תרזה מיי בתפקיד, לאחר שזו נכשלה שלוש פעמים במשא ומתן עם האיחוד האירופאי לגבי תנאי העזיבה במסגרת הברקזיט. ג'ונסון: "ההסכם של מיי מת"
|
Boris Johnson, צילום: בלומברג

בוריס ג'ונסון, הפנים הציבוריות של קמפיין הברקזיט, זכה במרוץ לנשיאות ויחליף את תרזה מיי כראש ממשלת בריטניה, כשהוא משתלט על מדינה שנמצאת במשבר וממשלה על סף התפרקות.

לאחר מרוץ לנשיאות בן שישה שבועות, בו הוביל כבר מההתחלה, ג'ונסון בן ה-55 ניצח את יריבו שר החוץ ג'רמי האנט בצורה מוחצת בעזרתה של המפלגה השמרנית המונה כ-160 אלף חברים.

"אני אומר לכל הספקנים... אנחנו הולכים להפיח רוח חיים במדינה, ואנחנו הולכים לעשות את הברקזיט ב-31 באוקטובר. אנחנו הולכים לנצל את כל ההזדמנויות כדי להביא לרוח חדשה של עשייה", אמר ג'ונסון בנאום זכייתו. "כמו איזו ענקית נרדמת, אנחנו הולכים לקום ולנער מעלינו את חבלי הספקנות והשליליות".

על רקע זכייתו של ג'ונסון, הלירה הבריטית מחקה את כל הירידות מול הדולר האמריקאי. נצחונו של ג'ונסון מסמן סיום של קרב עיקש על התפקיד הגדול ביותר בפוליטיקה הבריטית ואת תחילתו של מה שמאיים להיות שלב חדש ואכזרי לא פחות במלחמת האזרחים הפנימית בתוך הממשלה על סוגיית הברקזיט.

לראש הממשלה הנכנס יש רק מאה ימים לנהל משא ומתן על עסקת עזיבה חדשה עם האיחוד האירופי לפני שבריטניה אמורה לעזוב את הגוש בסוף אוקטובר.

עליו לעשות זאת למרות התנגדות האיחוד האירופי ומרידה הולכת וגוברת מצד עמיתיו שלו, כולל קבוצת שרים הפורשת מהממשלה מכיוון שהם לא מוכנים לעבוד בשבילו.

תוך דקות אחדות מהניצחון של ג'ונסון אישר שר המשפטים דייוויד גאוק כי הוא מתפטר מהממשלה. שעה לאחר מכן הודיע ​​גם שר הפיתוח הבינלאומי רורי סטיוארט כי הוא פורש מתפקידו.

הניצחון הוא ניצחון אישי עבור ג'ונסון, שהתפטר לפני כשנה מהתפקיד היוקרתי של מזכיר החוץ והושמץ על ידי עמיתים רבים, כולל כמה מתומכיו שלו, ככישלון שעבר זמנו.

ג'ונסון ניסה להתמודד על ראשות הממשלה בשנת 2016, כאשר דיוויד קמרון, לפני שיצא מהמירוץ לנשיאות לאחר שחברו מייקל גוב התפטר מראשות הקמפיין שלו והחליט להתמודד כמתחרה מכיוון שהוא לא האמין שג'ונסון יצליח לעמוד בתפקיד.

מזכיר החוץ לשעבר קיבלה הזדמנות שנייה כשמיי סוף סוף הודתה בתבוסה בניסיונה ליישם את משאל העם, כאשר עסקת הברקזיט עליה עמלה במשך שנתיים במשא ומתן עם האיחוד האירופי נדחתה שלוש פעמים בפרלמנט. כעת  ג'ונסון יצטרך למצוא את הדרך להצליח איפה שמיי נכשלה.

לדבריו של ג'ונסון, הסכם הברקזיט של מיי "מת", והוא מתחייב להבטיח תנאי עזיבה טובים יותר עד למועד האחרון של ה-31 באוקטובר, בו תעזוב בריטניה את הגוש.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות