הורדה משמעותית של הריביות בארה"ב? לא כל כך מהר

למרות שהורדת הריבית בסוף החודש נראית כ"עובדה מוגמרת", נתוני האינפלציה שפורסמו היום מאותתים כי הפד' נמצא בדילמה משמעותית. במקביל, הנפקה חלשה במיוחד של אג"ח ארה"ב ל-30 שנה גורמת כעת לתשואות לזנק
|
(3)
פאואל פד, צילום: gettyimages
לאחר העדות אמש של יו"ר הפד' אמש בקונגרס, נראה היה כי הורדת הריבית בארה"ב בפגישות הקרובות הופכת לעובדה מוגמרת. פרוטוקול החלטת הריבית האחרונה הגביר עוד יותר את הציפיות בשווקים, כאשר התברר כי הפד' דן בתוכנית הדומה במהותה לתוכנית רכישות (לכתבה המלאה). בתוך כך, נתוני האינפלציה בארה"ב שפורסמו מוקדם יותר הערב "הורסים את החגיגה", ומאותתים כי הדילמה של הפד' הופכת למורכבת יותר. אם זה לא מספיק, הנפקת אג"ח חלשה במיוחד של ארה"ב לתקופה של 30 שנים מקפיצה כעת את התשואות. 
במהלך העדות אמש ציין פאואל "כי האינפלציה הנמוכה מראה עקביות גבוהה ביחס לצפי". עם זאת, נתוני האינפלציה שפורסמו היום הראו כי האינפלציה בארה"ב החלה להרים ראש. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.1% לעומת צפי לקריאה ללא שינוי. אינפלציית הליבה, בניכוי מחירי האנרגיה והמזון התנודתיים, עלתה ב-0.3%, העלייה החודשית החדה ביותר מאז פברואר 2018.  בחישוב שנתי, מדובר על קצב עליית מחירים של 2.1%, גבוה מהיעד של הפד' שעומד על קצב עליית מחירים של 2% בשנה. 
נזכיר כי לפד' יש 2 מנדטים: הראשון הוא שמירה על יציבות מחירים, והשני הוא הורדה של אחוז האבטלה. בשנה האחרונה רמז הפד' כי הוא עשוי לתת לאינפלציה לעלות זמנית מעל לרף ה-2%, אך לכולם ברור שחיתוך ריביות חד מצד הפד', כפי שהשוק צופה היום, ייתן רוח גבית לאינפלציה. במילים פשוטות: למרות שהורדת הריבית בסוף החודש עדיין צפויה להתרחש, הדילמה של הפד' לנוכח הנתונים היום הופכת למסובכת עוד יותר. 
אינפלציית הליבה בארה"ב: חוזרת להרים ראש
מלבד נתוני האינפלציה, גורם נוסף שמקפיץ כעת את התשואות בשוקי האג"ח הוא הנפקה חלשה מאוד של ארה"ב לתקופה של 30 שנה. ארה"ב הנפיקה הערב אג"ח בשווי 16 מיליארד דולר, כאשר הביקושים היו נמוכים באופן חריג: התשואה בהנפקה נסגרה על 2.64%, גבוה מההנפקה בחודש הקודם. כאשר ה " tail", כלומר הפער בין ההצעה הגבוה ביותר להצעה הנמוכה ביותר, עמד על 2.6 נק' בסיס. היחס בין הביקוש להיצע ירד לרמה של 2.12, רחוק משמעותית מהיחס של 2.25% מההנפקות האחרונות. 
הביקושים ממוסדות פיננסים זרים (כולל בנקים מרכזיים) עמדו על 50% מהכמות הסופית, לעומת 60.8% בהנפקות האחרונות. מי שכיסה את הפער היה הדילרים, שהיו צריכים לקחת כ-33.2% מהכמות המוצעות. מדובר בנתון הגבוהה ביותר מאז נובמבר.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אתה אמיתי?
  מוטי 11/07/2019 22:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  צריך להיות ממש מנותק מהמציאות אם אחרי העדות של פאואל בסנאט עוד לא השתכנעת שהוא עתיד להוריד את הריבית.
  סגור
 • מחפש תירוץ לרדת מהעץ שלא טיפס עליו
  לא יוריד 11/07/2019 22:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ... וכשמחפשים מוצאים ... לא שזה ישנה . השוק ימשיך לעלות כל עוד לא יימצא הגורם להפסיק את הזרמת הכספים האינסופית .
  סגור
 • 1.
  הזרמת כספים לשוק . לא קשור ? אז מה !!! (ל"ת)
  הפתרון לכול !!! 11/07/2019 21:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות