הפד' תחת ביקורת: האם התנודתיות החדה בשווקים תשפיע על החלטת הריבית?

|
תחת ביקורת

?האם לאור הזעזוע בשווקים והירידה בפעילות הכלכלית מסביב לעולם, הבנק המרכזי צפוי לשנות את דעתו לגבי העלאות הריבית שמתוכננות לשנת 2016? ובכן תלוי את מי שואלים משום שעד עתה הבנק (המכונה הפד') מציג תשובה שאינה אחידה.

אם לשפוט על פי דבריו מיום שלישי האחרון של נציג הפד' מבוסטון, אריק רוזנגרן, העלאות הריבית שתוכננו להמשך שנת 2016 נמצאות תחת סימן שאלה כבד. לדבריו במידה והירידה בצמיחה הכלכלית בסין תחל להתפשט אל עבר מדינות אחרות כולל ארה"ב, הצפי של השוק לשתי העלאות ריבית עוד השנה לא יתממש.  

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

דבריו של רוזנגרן נאמרו עוד לפני הפרסום באמצע השבוע, של ספר הבז' מאת הבנק המרכזי בארה"ב. הספר הצביע על כך שבחלקים מסוימים במדינה לא נרשמה צמיחה כלכלית בחודשיים האחרונים. בכך הפד' תרם לדאגות הכלכליות בשוק כי הירידה בצמיחה הכלכלית העולמית, דופקת גם על שעריה הכלכליים של ארה"ב ושוב העמיד במרכז את שאלת הריבית. 

היום (ו') נציג הפד' של ניו יורק ויליאם דאדלי טען כי התחזית הכלכלית של הפד' לא השתנתה מאז הפגישה האחרונה. מתוך כך גם מתווה העלאת הריבית המדורג לאורך השנה הקרובה  לא השתנה עדיין, למרות הפתיחה הסוערת של שנת 2016 בשווקים. 

ארה"ב אינה אי 

דאדלי טען כי החלטות הריבית ימשיכו להישען על הנתונים הכלכליים שיזרמו אל הבנק, אם כי טען גם בהסתייגות מסוימת כי הירידה בצמיחה מסביב לעולם מסוכנת לכלכלת ארה"ב. 

הפד' העלה את הריבית ב-0.25% בדצמבר לראשונה מאז 2007 והכריז על כך שהריבית תעלה באופן מדורג לאורך השנה הנוכחית. השוק בתחילת השנה חזה העלאת ריבית נוספת בחודש מארס, אך מאז נעשה תמחור מחדש של השוק שמצביע על אפשרות לעלייה נוספת רק ביוני הקרוב בסיכויים של מעל ל-50%. 

מועצת הפד' תיתכנס בסוף חודש ינואר ותחליט שוב על גובה הריבית. הסיכוי שינוי בריבית בחודש הנוכחי נמצאת כרגע ברמה אפסית. אך באמצע חודש פברואר יחשף הפרוטוקול של הישיבה הנוכחית.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות