המשטרה ממליצה: כתב אישום נגד אלוביץ' ונתניהו

בסיום חקירת "תיק 4000" ממצאי המשטרה מעלים כי קיימת תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות מתן שוחד ושיבוש מהלכי חקירה כנגד השניים, כמו גם כנגד נשותיהם
 | 
(14)
שאול אלוביץ'. תיק 4000, צילום: דוברות בזק
משטרת ישראל ורשות ניירות ערך סיימו את חקירת הפרשה ב"תיק 4000" אשר עסק בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל ידי שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה". על פי מממצאי החקירה עולה, כי רוה"מ פעל לקידום ענייניו של שאול אלוביץ' בתחום הרגולציה, ובין היתר בסוגיית מיזוג בזק-יס תוך כריכת קידום עניינים אלה בסיקור החיובי בוואלה.
עם סיום החקירה עמדת משטרת ישראל והרשות לניירות ערך היא, כי נתגבשה בתיק זה תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות נגד המעורבים העיקריים בפרשה כמפורט להלן:
 
נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.  
נגד שרה נתניהו התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד (בצוותא), מרמה והפרת אמונים (בצוותא), ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט.  
נגד שאול אלוביץ' התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.  
נגד איריס אלוביץ' התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.  
נגד עמיקם שורר, נושא משרה בכיר בחברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד (מסייע), עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.  
נגד זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ המכהן כסגן יו"ר הבונדס, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד (בצוותא).
נגד סטלה הנדלר, מנכ"לית חברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.
נגד אור אלוביץ', התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.
נגד אלי קמיר לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.
נגד עו"ד איתן צפריר לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.
•נגד יאיר נתניהו לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.
החשד המרכזי הינו שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המטיבות עם שאול אלוביץ' ועם קבוצת בזק, ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין, להתערב בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.
 
ראשיתה של הפרשה בחקירה שניהלה מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך בעניינה של קבוצת בזק. במסגרת חקירה זו אותרו ראיות משמעותיות, אשר הצביעו על חשדות לעניין התנהלותו והתערבותו הפסולה של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בענייני חברת בזק ושאול אלוביץ' בסוגיות רגולטוריות שונות. כל זאת, תוך הסתרת פעילותו זו מעיניהם של גורמים מקצועיים ומשפטיים במשרד האוצר, במשרד התקשורת ומשרד המשפטים, ותוך העדפת האינטרסים של שאול אלוביץ' ובזק על פני האינטרס הציבורי.
 
לאחר העברת תיק החקירה בעניינה של קבוצת בזק לפרקליטות ובמסגרת השלמת חקירה שבוצעה על ידי חוקרי הרשות לניירות ערך, אותרו ממצאים ראייתיים משמעותיים שבעקבותם המליצו פרקליטות מיסוי וכלכלה ופרקליט המדינה ליועץ המשפטי לממשלה להרחיב את החקירה ובכלל זאת לפתוח בחקירה גם נגד ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה קיבל ההמלצה והורה על פתיחה בחקירה משותפת של המשטרה והרשות לניירות ערך.
על-פי החלטת ר' אח"מ ור' להב 433 החקירה הוטלה על היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, ולוותה מקרוב ע"י צוות פרקליטים מפרקליטות מיסוי וכלכלה.
 
החשדות חייבו חקירה מקיפה, מורכבת ומאומצת, שבוצעה על ידי צוות חקירה משותף ליאל"כ ולרשות לניירות ערך.
 
עם התפתחות החקירה בוצעו מאות פעולות חקירה, וכן נחתמו הסכמי עדי מדינה עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ' בשני צירים מרכזיים: הטיית הסיקור התקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה.
מממצאי החקירה עולה, כי רוה"מ פעל לקידום ענייניו של שאול אלוביץ' בתחום הרגולציה, ובין היתר בסוגיית מיזוג בזק-יס תוך כריכת קידום עניינים אלה בסיקור החיובי בוואלה.
 
בסיכומה של חקירה ענפה זו, אשר התנהלה מפברואר 2018 עד נובמבר 2018, נחקרו תחת אזהרה 13 חשודים, חלק מן החשודים מעורבים, על פי החשד, במנגנון השוחד וחלקם מסייעים לעבירות השוחד. חלק מהחשודים נעצרו לפרקי זמן כאלה ואחרים על פי צורכי החקירה.
במהלך החקירה נגבו עדויותיהם של 60 עדים (ב- 176 הודעות), בוצע חיקור דין מחוץ למדינת ישראל, ונאספו ונותחו חומרי חקירה רבים, לרבות הקלטות ומסמכים.
 
במהלכה של החקירה על שלביה השונים נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט מקרב מי מהמעורבים בפרשה, בסך הנאמד ב – 118 מיליון שקל.
 
פעולות החקירה בוצעו כמקובל בכפוף לאישורים שניתנו על ידי פיקוד להב 433,  ר' אח"מ, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בהתאם להתקדמות החקירה וממצאיה.
 
תמצית הראיות והחשדות:
 
הראיות בתיק מצביעות על כך, כי מערכת היחסים בין ראש הממשלה ומקורביו למר שאול אלוביץ' הייתה מערכת יחסים שוחדית.
 
מממצאי החקירה עולה, כי בין השנים 2012 - 2017 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך ולעתים אף יום יומי בתכנים שפורסמו ע"י אתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים) וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.
 
התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.
 
עוד עלה מן הממצאים, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בעד החלטותיו הרגולטוריות של רה"מ לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  נשמע מצוץ מהאצבע....
  עאלק סיקור ב"וואלה" 02/12/2018 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה לי מופרך שביבי יסכן את עצמו בשביל סיקור "אוהד" באתר שולי ....
  סגור
 • 10.
  היועץ המשפטי לממשלה לא יתן לדפוק את ביבי . (ל"ת)
  בא 02/12/2018 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  לא מאמין שמדינת ישראל
  מאיר פ 02/12/2018 13:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מאמין כי משטרת ישראל משרת גופים פוליטיים מהר צריך לברוח מהמדינה מסוכן לחיות פההקשרים בין העיתונאים למשטרה מסכנים את קיומה של מדינת ישראל
  סגור
 • 8.
  ביבי ישב בכלא עשרים שנה, יצא רק אם יקבל חנינה.
  שט 02/12/2018 12:30
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אולמרט קיבל 3 שנים והעבירות של ביבי פי עשר יותר חמורות. לא היה כלום, עלק. ראש ממשלה זבל מושחת שמפרק את המדינה כדי להציל את עצמו.
  סגור
 • השמאל שפוט של המפלגה הדמוקרטית בארהב ,הם רוצים להתגרש
  בא 02/12/2018 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאיתנו ולהתחתן עם ערבי שיש לו ארנק שמן .ואתה לא מבין ,או שכן מבין ורוצה לפרק את ישראל .
  סגור
 • 7.
  לא ציפיתי לשטות אחרת משטרת פשע המושחתת (ל"ת)
  משה ראשל"צ 02/12/2018 11:57
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 6.
  ביבי אביך מתהפך בקיברו (ל"ת)
  ממי 02/12/2018 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • לא נראלי ,הוא הגיע לגן עדן ,אתה לאומת זאת בסיכוי נמוך מ
  בא 02/12/2018 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוד להגיע למקום כזה לצערי ,איך אני יודע ,כמו שאתה יודע שהיום יום ראשון .כנס ליוטיוב מוות קליני ותדע גם.
  סגור
 • 5.
  מה זה משנה
  משה 02/12/2018 11:42
  הגב לתגובה זו
  4 2
  ביבי מלך ישראל חי וקיים לא היה כלום כי אין כלום
  סגור
 • אויה לאותה בושה. ביבי שיקר לעם "לא היה כלום,-כי אין כל (ל"ת)
  אזרח שכואב 02/12/2018 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אני מצטער ביבי. (ל"ת)
  בא 02/12/2018 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  לא כתבתי שאסור להיות מושחת ,למה אתה עושה את זה לעצמך
  בא 02/12/2018 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בינימין .
  סגור
 • 2.
  בא העורב אצל הזרזיר (ל"ת)
  כותב 02/12/2018 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  יש להניח
  מירי ג׳ורה 02/12/2018 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שהבוס יחליט שהיא צריכה לשבת במקומו.
  סגור