האם זהו הטריגר להתחדשות בריחת ההון מהשווקים המתעוררים?

המהלכים האחרונים של ארה"ב במזרח התיכון מחדשים הערב את הלחץ על הלירה הטורקית. מבט על מערכת הבנקאות במדינה מצביע כי מדובר ב"חבית נפץ", בדומה ל-2018. במקביל, הלחץ של הדולר מתחדש בשאר השווקים המתעוררים
|
(7)
לירה טורקית, צילום: Bloomberg

הסיפור המרכזי היום בשווקים הוא היציאה הצפויה של ארה"ב מסוריה וההשלכות הצפויות על המדינות השכנות (לכתבה המלאה). לאירועים בשווקים הפיננסים לעיתים לוקח זמן רב עד שהם יוצאים לפועל, אך ייתכן מאוד כי קיבלנו את הטריגר להתחדשות בריחת ההון מהשווקים המתעוררים, ובפרט מטורקיה. 

כתבה זו מבוססת בעיקרה על כתבה שפרסמנו ב-BIZPORTAL לראשונה בסוף יולי האחרון (לכתבה המלאה), עם עדכונים חשובים

בעולם שבו צמיחה בנויה על אשראי, מערכת בנקאות יציבה היא ברוב מוחלט של המקרים המפתח להתפתחות תקינה של הכלכלה, ומשבר כלכלי נובע לרוב מחוסר איזון במערכת הבנקאית, שמתגלגל לפרמטרים נוספים בכלכלה. זוהי בגדול הבעיה העיקרית שטורקיה מתמודדת איתה בשנתיים האחרונות.

הצמיחה החזקה בעשור האחרון בשווקים המתעוררים ובפרט בטורקיה אופיינה בגידול עצום של החוב, כאשר הבנק המרכזי של טורקיה עודד זאת ע"י הורדה ריביות. בנוסף, הכסף הזול מצד הפד' עודד חברות טורקיות לקחת חובות בדולרים. 

כמה התהליך הזה משמעותי? לפי הדו"ח האחרון של הבנק המרכזי במדינה בתחילת השנה, היחס בין כמות ההלוואות שחילקו הבנקים בלירה טורקית מול כמות הפיקדונות בלירה עמד על 141%, דבר שהפך את הבנקים הטורקיים לפגיעים במיוחד, כאשר כל ירידה של פיקדונות מערערת את יציבותם.

כפי שטענו בעבר, הדבר המשמעותי ביותר לשווקים בשנתיים האחרונה הוא צמצום מאזן הפד'. המאזן של הפד' הוא בעצם התחייבות שיש לפד' כלפי הבנקים, והיא נרשמת במאזני הבנקים כ"נכס". לכן, כאשר מאזן הפד' יורד, שורת הנכסים במאזנים של הבנקים יורדת בהתאמה. במהלך 2018 נדרשו הבנקים להתמודד עם סיטואציה לא מוכרת: מצד אחד, הנכסים שלהם החלו לרדת, ומצד שני הם התבקשו לשמור על יחס רזרבה מתאים. 

השווקים המתעוררים, שגם ככה סובלים מחוסר יציבות כלכלית, היום הראשונים להיפגע, דולרים החלו לזרום מכיוונם אל ארה"ב. המשמעות עבור סקטור הבנקאות ממונף היא קטלנית: שורת הפיקדונות של הבנקים החלו לרדת במהירות. המערכת כבר לא יציבה.
 
הציבור שהבין שהבנקים בצרות, בתוספת למתיחות בין ארדואן לארה"ב, החל למשוך פיקדונות – כדור השלג צבר תאוצה. הבנק המרכזי במדינה יכול לעזור לבנקים בסיטואציה כזו ע"י מתן הלוואות בלירה טורקית, אך המשמעות היא שהמטבע המקומי צונח, וזה בדיוק מה שהתרחש.

לקראת הבחירות האחרונות במדינה בתחילת השנה ניתן היה לשים לב לעוד אירוע משמעותי בסקטור הבנקאות במדינה. הבנקים הממשלתיים, שלאורך שנים היו פחות אגרסיביים במתן הלוואות לציבור מהבנקים הפרטיים, החלו להגדיל משמעותית את ההלוואות שלהם לציבור. לאחר הבחירות חזרה הכלכלה להאט, ובריחת ההון מהמדינה התחדשה.

כלכלת המדינה אותתה בחודשים האחרונים על התייצבות מסוימת, עם התחזקות של המטבע/ירידה באינפלציה/ והתייצבות התמ"ג. אבל כיצד זה התבצעה? בדיוק כפי שהתרחש לפני הבחירות האחרונות. גידול משמעותי מאוד בהלוואות שחילקו הבנקים הממשלתיים במדינה. המאזנים של הבנקים במדינה במצב עוד יותר לא יציב. לפי הדיווחים בחודשים האחרונים, טורקיה יכלה לבצע את הגידול בסקטור הבנקאות באמצעות חבילת חילוץ בהיקף של מיליארד דולר מסין (לכתבה המלאה). 

השינויים במתן אשראי במדינה ברבעונים האחרונים: גידול חד ברבעון ה-3. קרדיט: רובין ברוקס IFF


ומה קורה כעת?
מצוקת הדולרים בשווקים החלה להתפרץ בחודש שעבר בשוקי הריפו, וצפויה להחריף ככל שנתקדם לסוף השנה. הפד' אמנם החל להזריק דולרים לשווקים ב-3 השבועות האחרונים, אך הכמויות הנוכחיות הן "טיפה בים" לנוכח צרכי הגיוס של ארה"ב ומצוקת הדולרים במערכת הבנקאית. הפד' צריך לעשות משהו הרבה יותר משמעותי בחודשים הקרובים בשביל למנוע בריחת הון משווקים רבים. במקביל, טורקיה צריכה להחזיר את ההלוואה שקיבלה מסין ביוני האחרון. השילוב יוצר "חבית נפץ, שרק מחכה להתפרץ ולגרום פיחות חד במטבע.. ייתכן מאוד שקיבלנו היום את הטריגר למהלך . 

גרף שבועי של הדולר מול הלירה הטורקית: הלחץ בשווקים המתעוררים מתחדש?

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  טול קורה..
  אהבל 10/10/2019 00:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי איך שאתה כותב השוק בקריסה... סהכ אנחנו שני אחוז מתחת לשיא של כל הזמנים...
  סגור
 • 6.
  מישהו קנה פוטים
  איציק 100 האינסטלטור 08/10/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להמשך ברור
  סגור
 • 5.
  למערכת האם הכתב רוצה להחליף את ארדואן-טורקיה-זה מענין?!
  fu,c 08/10/2019 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ערב יום הסליחות- מה זה קשור לארכי -ארדואן- שונא ישר-אל
  סגור
 • 4.
  האיש לא מתעייף. תהיה בריא. באמת תהיה בריא בנפשך ורוחך. (ל"ת)
  שוב אוירת נכאים? 08/10/2019 04:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  מעניין
  חזי 08/10/2019 01:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ניתוחים מאוד מעניינים ומאירי עיניים. תודה רבה !
  סגור
 • 2.
  אתה פשוט פאתט
  שימי 08/10/2019 01:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מחכה לטריגר שהשוק יירד מכל כיוון.....את מי טורקיה מעניינת תגיד?! אף אחד
  סגור
 • 1.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 07/10/2019 22:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דירה = קורת גג
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות