הסוף לתאונות בענף הבנייה? המדינה תשתתף בהוצאות הבטיחות

משרד הבינוי והשיכון מקדם מתווה חדש לפיו ישתתף במכרזים בעלות מרכיבי הבטיחות ומבקש להעביר מסר לקבלנים. התאחדות בוני הארץ: "החלטה מצילת חיים"

|
(4)
בנייה, צילום: Istock

משרד הבינוי והשיכון מעדכן הבוקר (ה') על קידום מתווה חדש למכרזי ביצוע תשתיות, לפיו המשרד ישתתף במכרזים בעלות מרכיבי הבטיחות, כאשר לרכיב זה לא יוכל הקבלן לתת הנחה כלשהיא. בכך מבקש המשרד להעביר מסר לקבלני הבניה נגד זילות בהוצאות הבטיחות ולהפחתה במרכיבי הבטיחות כתלות בתוצאות המכרזים.

המהלך מגיע לאחר שתי תאונות עבודה קטלניות שהתרחשו השבוע בהן נהרגו שני פועלים בשנות ה-40 לחייהם, והביאו לעליית מניין ההרוגים בתאונות בניין ל-23 הרוגים בשנת 2019 (לכתבה המלאה).

ההצעה קובעת כי במכרזי בנייה עתידיים שיפרסם משרד הבינוי והשיכון או מי מטעמו, פרק ההשתתפות במרכיב הבטיחות יהיה לא לתמחור, כך שהמחיר הראשוני שנקבע לפרק במכרז יישאר ללא שינוי בהצעת  המחיר שיגיש היזם. המלצה זו תצא לפועל בכפוף לאישור ועדת מכרזים במשרד הבינוי והשיכון. בשלב זה מדובר במכרזי תשתיות למגורים בלבד.

על פי הודעת המשרד, "לאור סדר היום הציבורי, הוחלט להציע פתרון שיבטיח כי מרכיב הבטיחות במכרזים יעמוד בסטנדרט הגבוה ביותר. המשרד רואה במהלך זה אבן יסוד בהובלת שמירת הבטיחות באתרי הבנייה, ולכן יבצע מעקב וביקורות בשטח על מנת לוודא כי אכן, התשלום שמועבר ליזם יופנה לבטיחות על פי תנאי המכרז". 

"נשלם על רמת הבטיחות הנדרשת"
משרד הבינוי והשיכון הוא מבין שלושת מזמיני עבודות הבנייה הגדולים בישראל, ומפרסם מכרזי בניית תשתיות, מוסדות ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים, בהיקף של כ-4 מיליארד שקל בשנה.

בהתייחס למהלך אמר מנכ"ל המשרד, בני דרייפוס, כי "חלה עלינו  האחריות להבטיח רמת בטיחות גבוהה לצד רמת ביצוע מצוינת. מהיום המשרד יגדיר מראש רמת בטיחות נדרשת וישלם עליה על פי מחירון קבוע. זאת בהתאם למפרט הכללי לעבודות בנייה, שעודכן לאחרונה על ידנו בשיתוף גופים נוספים".
 
נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו מסר: "כעת, כשברקע תאונות עבודה מזעזעות בענף הבניה שבהן מקפחים את חייהם ונפצעים עובדים שלנו, מדובר במהלך קריטי הדרוש להבטיח שההשקעה בתחום מניעת התאונות תתאים לצורך האמיתי בכל פרויקט ופרויקט. אני, בשם קבלני ישראל ו-270 אלף העובדים בענף מודים על ההחלטה הזו וכולנו תקווה שהיא תאומץ על ידי כל מזמיני העבודות בענף הבניה הישראלי. מדובר בהחלטה מצילת חיים וחיי כל עובד ועובד, ללא הבדל, הם עולם ומלואו".

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כול עוד העובדים 13 14 שעות ביום. מצאת החמה עד צאת הנשמה
  מנש 14/06/2019 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול עוד יעבדו 300 שעות ויותר בחודש הרבה ימותו בחסות ההסתדרות. ממשלה. ושר העבודה הקבלנים סופר
  סגור
 • 3.
  זה בהחלט יכול להיות התחלה של פיתרון
  שלום 14/06/2019 06:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל ברמה האישית לא מאמין שזה יקרה ובנוסף צריך עוד כמה דברים לעשות למשל סגירת רשיון עבודה לפועל שהיו לו אפשרות להשתמש בציוד מגן ובחר שלא. הדבר הזה יגרום לפועל לרצות בבטיחות ובכך גם יעזור לקבלנים לשמור על הבטיחות היות והבעיה בתחום הזה היינה כוח האדם שאין לו ערך לבטיחות.
  סגור
 • 2.
  להרחיב את האחריות הפלילית
  מויש 13/06/2019 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ללא הסדרת האחריות הפלילית לא יהיה שינוי הם יודעים זאת ואנחנו נמשיך למנות הרוגים
  סגור
 • 1.
  הגבלת השימוש בסלולרי
  לרון 13/06/2019 09:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לפחות תוך פעילות מכל סוג כולל הליכה ברחוב וכדו" יגביל תאונות מכל סוג.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות