חולדאי מסביר מדוע הוא מתעב תמ"א 38: "תפישת העולם - לטפל בעשירים בלבד"

"המדינה יצאה לגמרי משוק הדיור. חייבים לתת לעיריות להקים את הרכבת הקלה, לא למשרד התחבורה"
|
(12)
רון חולדאי, ארז חרוד - עושים צילום

"לכל בן אדם ראוי שתהיה קורת גג מעל ראשו. הבעיה היא שמדינת ישראל שהייתה אחת מהשוויוניות בעולם, שבהכרה של תפישת עולם משרד השיכון מייצר מגורים עבור הציבור, מתנערת מאחריות", כך אמר רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, בכנס גלובס. "שואלים אותי למה כל הערים שלנו כל כך מכוערות עם בלוקונים, המדינה בנתה פרויקטים ושיווקה לפי קריטריונים – לפני כמה עשורים החליטה המדינה על שוק חופשי – כלומר המדינה יוצאת לגמרי – אך היא שכחה שמונופול הקרקעות נשאר בידי המדינה, נוצרה עובדה שהמינהל לא יכול לשווק קרקע שלא למרבה במחיר, כך נוצרים מחסור ועליית מחירים, זו תפישת עולם".

"הייתה נקודת שבר בהיסטוריה, פתאום הייתה עלייה מרוסיה בשנות ה-90, המדינה הבינה שיש משבר, ודיברו על שחיתות ודברים נוספים אבל בסופו של דבר המדינה שיווקה קרקעות, אבל אחרי זה יצאה מהשוק. תפישת העולם היא איך לטפל בעשירים ולא בעניים. הכביש המהיר שמגיע לתל אביב הוא כביש לעשירים – מי יכול לשלם 90 שקל כדי להגיע לתל אביב?"

חולדאי מותח ביקורת חריפה על תמ"א 38 – "אם חשוב לבצע תמ"א 38, למה לא חיזקו את הבניינים לאורך השנים? כי לא היה כסף. אין עיר בארץ שבוצעו בה כל כך הרבה פרויקטים של תמ"א 38, מי שמכיר את הגרף של סיכונים נגד רעידות אדמה מבין שככל שמתרחקים מים המלח ומגיעים לתל אביב הסיכון יורד. אני נגד תמ"א 38 בגלל שמי שיש לו מקבל פטור ממיסים ומקבל 150 אלף שקל מהמדינה, אני מתנגד לזה ברמה הערכית. שיראו לי את אותן משפחות שנוספות בתמ"א 38 וצריכות תשתיות מים וביוב ובתי ספר. למה מי שיש לו דירה ב-3 מיליון שקל לא צריך לקבל יותר, הזוג הצעיר שמגיע ורוכש דירה משלם על המעלית ועל הפרויקט. כנסת ישראל לא הבינה מה היא עושה – היא הורידה מעצמה את האחריות, מאז אין חיזוק נגד רעידות אדמה יש חיזוק ספורדי רק למי שיש. תמ"א 38 היא פגיעה בערכים אחרים של תכנון עירוני".

חולדאי טוען שניתן לספק דיור בר השגה בתל אביב - "הבעיה היא שאני הולך לוועדה המחוזית, מתכנן, אבל אז אומרים לי שאין בחוק הגדרה של דיור בר השגה, כי המדינה החליטה שאין דיור כזה, רק להשכרה. אני כראש עיר לא יכול לעשות דבר. יש קרקעות של המינהל בתל אביב – נס לגויים ומכבי יפו, אני אומר למנהל לשווק את הקרקע, אומרים לי לא עכשיו. אני לא שולט בשוק הדיור. תל אביב גודלה הקרקעי יותר קטן משדה התעופה של חצרים שפיקדתי עליו, הורדנו את הגודל הממוצע של דירות כי אנחנו מבינים שזוג צעיר יסתפק בדירה יותר קטנה. חלק נובע משערוריית היעדר תחבורה ציבורית נאותה בישראל".

"תל אביב היא מרכזה של עיר גדולה, מרכז המטרופולין של 3.5 מיליון תושבים, אין דרך שמחירי הדיור בתל אביב יהיו כמו בחדרה, מי שחושב שאני יכול לשלוט במחירי הדיור בתל אביב שיהיו כמו בלוד לא מבין על מה הוא מדבר. כל מדינת ישראל היא עיר אחת בעולם. צריך שהמדינה תהיה מעורבת כדי לספק כמה עשרות אלפי יחידות דיור. בתל אביב אפשר לבנות כרגע לפחות 80 אלף יחידות דיור, למה לא בונים בגלל העובדה שאפילו במחירים הגבוהים האלה לא בונים. מה זה נקרא לעשירים? כמה יחידות דיור ציבוריות היו לעמידר? לפני 20 שנה היו 250 דירות בדיור ציבורי כיום יש 80 אלף. הבעיה שמדינת ישראל הפסיקה לחשוב שראוי שיהיה דיור ציבורי. אין לי פתרונות לדירות למשפחות של 4 ילדים, יש משפחות כאלה שגרות אצל ההורים".

לגבי מחדל הרכבת הקלה, מסביר חולדאי :"מדברים על כשלים מבניים ועל משילות, ישראל היא היחידה בעולם שבה משרד התחבורה מנהל את התחבורה, בכל העולם מי שמנהל הוא או השלטון המקומי או המטרופולינים – בברצלונה, ברלין ולונדון המטרופולין. ביקשו שכמו שיש פה את האיגודן לביוב שיקימו רשות מטרופולינית, הוכנה הצעת חוק שיושבת 5 שנים בשולחן הכנסת ושר התחבורה הנוכחי מעכב אותה. אם היו מאחדים רשויות מקומיות והייתה עיר אחת גדולה אז היו עוסקים ברשות מקומית אחת. לנו יש יכולת ניהול, בעשור האחרון קדחנו מתחת לקרקע 30 קילומטר של רכבת תחתית, לא הרגישו בזה, הצינורות האלה מובילים ביוב. עד שלא תועבר הסמכות לשלטון המקומי, כי אנחנו מבינים בתחבורה, כנ"ל בנוגע לאופניים, הדברים היו נראים אחרת".

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  תמא 38 חיונית ביותר. סכנת רעידת אדמה גדולה מאד.
  תמא 38 02/03/2015 07:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון שהסכנה גדולה יותר באזור העתק ים המלח (כל מזרח הארץ), אבל גם אזור החוף לא מספיק רחוק משם, ולכן חשוף גם הוא, תלוי במיקום מוקג הרעידה ועוצמתה - שלא ניתנים לחיזוי ,אבל בוודאות תהיה רעידה משמעותית וחייבים להיערך. האלטרנטיבה היא פינוי בינוי אבל לא ניתן לחכות .צריך לחזק.
  סגור
 • 11.
  רוצים חניה
  חי 26/02/2015 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישמקומות שאין חניה ורוחב המידרכה 5מטר . המצוקה בחניה לטובת בעלי החניונים
  סגור
 • 10.
  חולדאי דחף לנו בארנונה תוספת לשמירה
  RO 26/02/2015 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדי שנממן עוד מקורבים שיסתובבו עם רכב על חשבוננו
  סגור
 • 9.
  תמ"א 38 מילה גסה בגלל ההנחה במיסוי
  ביטחון לתושבים 26/02/2015 07:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטחון האזרחים וחיזוק מבנים חשוב מאד ... אבל חולדאי חושב שהכנסות העירייה חשובות יותר
  סגור
 • 8.
  יצא המרצע מן השק
  תושב תל-אביב 24/02/2015 14:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שכחת ראש העיר שחיזוק בניין בממדים זאת התרופה שיתכן תציל חיים מטילים. מי שמך לדבר על ערכיות של עשירים . נבנו שיכונים גם ברמת אביב וגם ביד אליהו. אותם מבנים משנות 1970 אז מה לא לחזק אותם שאתה לא מאשר תוכניות פינוי בינו !
  סגור
 • טען עוד
 • 7.
  עיריית תל אביב והעומד בראשה
  שוקי 23/02/2015 16:57
  הגב לתגובה זו
  6 0
  חבורת פרחחים ללא חזון מכשילים כל יוזמה להצלת בני אדם לשמור את תוכן הכתבה ובבוא היום במקרה של נפילת טיל ואו רעידת אדמה בה יפגעו ויהרגו תושבים לתבוע אותו על הריגה !!!
  סגור
 • 6.
  טוב ששמענו את דעתך
  אחד מתל אביב 23/02/2015 15:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בטוח לא נבחר בך בפעם הבאה. כשהשתן עולה לראש זה השלב שבו צריך להעיף אותך לעזאזל.
  סגור
 • 5.
  שטויות ככלכלית רק תמא 38 ץתחבורתית יש 20 עיריות לממ (ל"ת)
  yossef 23/02/2015 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  פתרון מצוי
  מיכה 23/02/2015 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אכן צריך לאחד רשויות ואין סיבה לכמות כזאת. ויש לקדם בדחיפות את הרכבת הקלה ולהוריד קוי אוטובוס קיימים.כמו כן יש לתת עדיפות לפינוי בינוי שזה עדיף מכל הבחינות.על עיריית תא לערוך תוכנית פינוי בינוי בכל דרום תל אביב ששם העתיד של מעמד הביניים ופשוטי העם כי שם ניתן להקים רבבות דירות במחיר שפוי. בכל שאר חלקי הארץ המדינה צריכה ליצור תנאים טובים למחיה וזה אפשרי.ודבר ראשון שחולדאי צריך לעשות זה להחזיר לציבור את כל הדירות שתפוסות על ידי משרדים ועסקים.ולפנות את המסתננים למדינות שקטות.
  סגור
 • 3.
  חולדאי רוצה היטלי השבחה - לא מעניין אותו מערכים. (ל"ת)
  משה 23/02/2015 11:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  האיש צבוע מאשר הקמת מגדלים באזורים
  יורם דירות"א 23/02/2015 11:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עם סביבה של בניינים נמוכים
  סגור
 • 1.
  חולדאי - האחראי לפשלת המדרכות - סכנת חיים להולכי רגל
  יאיר 23/02/2015 11:20
  הגב לתגובה זו
  6 0
  חולדאי - קודם טפל בחיי אדם והרס חיי הולכי הרגל שאתה גרמת. בטל את הברדק שעשית במדרכות תל אביב. אחרי זה תוכל לדבר על נושאים אחרים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות