תמיד בשיא הבועה מסבירים למה הפעם זה שונה; האם לעולם חוסן?

התפשטות נגיף הקורונה לא הפריעה למדדי המניות לחזור בשבוע שעבר לרמות שיא. האם לעולם חוסן וחסינות לשווקים? אנחנו עדיין בוחרים בגישה השמרנית יותר. נרחיב השבוע הן בצד ההזדמנויות והן בצד ההגנות: הזהב והביטקוין

|
(33)

בשבוע שעבר הקשבתי, כפי שיוצא לי להקשיב אחת לכמה שנים, להרצאה של העתידן פרופ' דוד פסיג. הרצאותיו תמיד מציפות אותי בשילוב של פליאה - מהתפתחויות עתידיות צפויות ובלתי נתפסות, קנאה - בעולמות התוכן המרתקים שפרופ' פסיג נוגע בהם, ומחשבות ביחס לשוק ההון והמשמעויות של הדברים שאני שומע ביחס לניהול תיקי השקעות.

על פניו, הרצאותיו של פסיג תומכות ב"שוק שורי לנצח"... סינגולריות ואקספוננציאליות הן עדיין מילות מפתח ובכל התחומים אנחנו הולכים לחוות התפתחות בלתי נתפסת – מתירות חלל, דרך ביולוגיה וגנטיקה ועד כמובן טכנולוגיה לסוגיה, מחשוב, עיבוד מידע וכו'. אף אחד, ולצערי גם אני, לא שאל את פסיג על משבר האקלים. שאלתי אותו ביחס למטבעות הדיגיטאליים וקיבלתי תשובה חלקית שתפיסת הערך תשתנה. אני צריך להמשיך לחקור את המשמעות של זה...

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

וכל ההקדמה הזו משקפת טוב את התחושות שלי ביחס לשווקים. מצד אחד המדדים חזרו לרמות שיא עם מכפיל ממוצע 19, סנטימנט המשקיעים גבר על הקורונה, חברות הבלו-צ'יפ זוהרות מתמיד ואפילו הנפקות התקופה האחרונה כמו UBER ,FVRR ,BYND וגם LK הסינית ואחרות משתתפות, בהכללה, בחגיגה.

אז אולי כל עוצמת המין האנושי, כפי שהיא באה לידי ביטוי בהרצאה של פרופ' פסיג, "קטן עליה" שוק שורי שנכנס לעשור השני? אולי חלק מהשינויים בתפיסת ערך הכסף הם המעבר מכסף מזומן למניות, זהב ומטבעות קריפטו ולכן אנחנו לא רואים פה רק גאות בשוקי המניות ועליה במחיר הביטקוין אלה גם פשוט המרה של תצורות כסף?

תמיד טוענים שהפעם זה שונה ומוצדק
ומצד שני, כבר שלושים שנה אני חוקר ולומד את שוקי ההון ויודע שני דברים: תמיד יש מחזוריות ותמיד בימי שיאים של בועה יודעים להסביר למה הפעם זה שונה ומוצדק. אם נוסף לזה גם את הצד הזן - בודהיסטי שבי, שפילוסופית וחוויתית מכיר במחזוריות כחוק טבע ובקיום היין לצד היאנג, ואת היותי מנתח טכני שסומך על חוכמת הגרפים ללא קשר לסיפורים שמסביב אני עדיין בוחר בקו ההשקעה שהצגתי כאן בתקופה האחרונה ושעיקריו הם:

1. מניות העתיד
בחירה, ככל האפשר, של מניות מתחומי העתיד שנראות טוב על הגרפים מתוך ניסיון למצות את השוק השורי ככל שימשך.

2. חוף מבטחים
הקצאת חלק מהתיק למה שאני קורא מניות "חוף מבטחים": זהב, סחורות חקלאיות, מים, אנרגית רוח ותחומים נוספים שיהיו מבוקשים אם אכן מצבו הפיננסי – אקולוגי של העולם יתדרדר. לזה הוספתי לאחרונה גם השקעה בביטקוין.

3. הגנות
הקצאת חלק מהרווחים לקנית אופציות PUT להגנה, כל עוד המצב הטכני מעיד על סכנה בסבירות גבוהה.

כל הנ"ל תמיד בכפוף לניתוח טכני. כלומר, אני לא אעשה משהו רק כי אני מרגיש או חושב. בסוף צריך לראות על הגרף שזה המעשה הנכון.

אז תחת המחשבות וקווי היסוד האלו בואו נבחן רעיונות ונעדכן לגבי מה שיש. אתחיל הפעם ברעיונות חדשים.

עוד רעיונות מתחום העתיד
פרופסור פסיג דיבר על שלושה תחומים משמעותיים בהתפתחות העולמית הקרובה: רובוטיקה, נאנו טגנולוגיה וגנטיקה. אז התחלתי לבדוק מה מצב ה-ETF מהתחום.

בתחום הרובוטיקה יש לנו את ROBO. הגרפים מראים שמבחינת תשואה היא בפיגור אחרי ה-S&P500 אבל במצב טכני שאני אוהב. קו המגמה היורד שהחל ב-2017 נפרץ כלפי מעלה ונראה שיש פוטנציאל למהלך עליה משמעותי. ETF נוספת בתחום היא ARKQ שעלתה יפה אחרי פריצה של רמת התנגדות ואשתדל לחזור אליה בהמשך אחרי שאולי תתקן קצת לכיוון רמת תמיכה. דרך אגב ביפן הושק בר שבו רובוט מגיש משקאות. פסיג אכן דיבר על כניסת הרובוטים לכל תחומי החיים שלנו...

בתחום הגנטיקה יש לנו את GNOM ,ARKG ו-PBE. מבחינת שווי שוק מובילה ARKG. מצבה הטכני לא ברור ומלהיב כרגע אז הייתי שם אותה ברשימת מעקב ומחכה להזדמנות טכנית ברורה יותר. כן רשמתי לעצמי להיות עירני לרעיונות השקעה בתחום. PBE נראית קצת יותר מעניינת ואם רוצים, אפשר להתחיל בפוזיציה קטנה בה ואז לראות איך מתפתחים.

בתחום הנאנו טכנולוגיה היו ניסיונות בעבר להשיק ETF ייעודיות אבל לא מצאתי בינתיים משהו מהותי לציין כאן אז נשים את העניין ברשימת החיפוש והערנות.

אוסיף לרשימה את ARKK, זוהי ETF שמשקיעה במניות חדשנות ומה שנקרא "טכנולוגיה משבשת". המובילה ברשימת האחזקות שלה היא TSLA ולזכותה של ARK, חברת הניהול, יאמר שהיא האמינה בטסלה לאורך כל הדרך. אחריה ברשימה SQ, האהודה עלי מתחום התשלומים ועוד 39 מניות מתחומי העתיד.

אז הנה העלינו כמה רעיונות להשקעה ב-ETF שגם נותנות פיזור, גם פוטנציאל טכני וגם סוג של רכיבה על משבי רוח העתיד. צריך לזכור שה-ETF האלו לא מוגנות ממשברים בשוק אבל ההתמקדות בעתיד נותנת מימד מסויים של ניהול סיכונים שלא תמיד בא לידי ביטוי בהפחתת תנודתיות אבל כן מאפשר הכלה גדולה יותר שלה.

מה מעיב על ה"שמחה בשווקים"?
עכשיו לשוק ול-S&P500. בשבוע שעבר נהדפה כלפי מעלה פריצה של קו מגמה יורד וקיבלנו, לכאורה, עוד מופע מרשים של השוק השורי. אבל, לא חסרים סימנים מדאיגים ולערכתי כדאי להמשיך לשלב מרכיב הגנה של אופציות PUT.

סימן מדאיג ראשון הוא האפשרות לתבנית היפוך מעליה לירידה שנקראת פסגה כפולה. התצורה של הפסגה השניה אותה ניתן לראות על הגרף מוסיפה לדאגה. שימו לב ששלושת ימי המסחר האחרונים יוצרים סוג של אי. פער מחיר עולה ביום רביעי (התלהבות), נר דוג'י של שיווי משקל ביום חמישי וירידות שערים ביום שישי. אם פער המחיר יסגר למטה ונקבל ירידה מתחת ל-3,300 אז יעלו הסיכויים לירידה משמעותית בהמשך.

הסימן המדאיג השני, כפי שצוין השבוע גם בכתבה ב-Yahoo Finance, הוא עליית מחיר הזהב. הוא כמובן פחות מדאיג אם אתם נותנים לו משקל בתיק שלכם. GLD, ה-ETF של הזהב ממשיכה להיתמך מעל 146 דולר, למרות שהשוק הגיע לשיא וגם הביטקוין, אליו נגיע בהמשך, ממשיך לעלות. אפשר לראות גם ש-DBA, ה-ETF של הסחורות החקלאיות מטפסת בהדרגה למעלה ומה שמאזן את מדד הסחורות הכללי הוא הנפט והגז שמושכים למטה. המשמעות היא שעדיין נדרשת השקעה סלקטיבית בסחורות כשאנחנו כאן דיברנו על זהב, כסף, ליתיום, קקאו וקפה.

המניות הסיניות שירדו בהגזמה
אחת מההזדמנויות שנוצרות בעיני בתקופה האחרונה היא ירידה של מניות סיניות שנובעת מעצם המכירה הכללית של אחזקות סיניות ואשר לגביהן ספציפית היא פחות רלבנטית. למשל, HMY, חברת כרית הזהב. היא ירדה הרבה, יחסית, מהשיא, הגיעה לאזור תמיכה סביב 2.84 ומהווה דוגמה אחת לאפשרות לאסוף מניות סיניות רלבנטיות לעתיד ב"הנחת קורונה".

בתחום החקלאות אציין שוב את ההזדמנות שנוצרה לדעתי בקפה (הקקאו כבר מטפס יפה למעלה) כאשר JO חזרה לאזור תחתית סביב 31 דולר. שוב, הדרך הטובה בעיני להמשיך ולהתנהל בכאוס המידע היא שילוב בין ניתוח טכני לעניין רעיוני.

מנית הליתיום שלנו, LAC, צוברת, כפי שזה נראה על הגרף, קונים נחושים והמוצע הנע ל-50 יום חצה כלפי מעלה את הממוצע ל-200 יום.

חברת מקינזי פרסמה דו"ח אזהרה לשווקים הפיננסיים אם הם לא ייקחו בחשבון את משבר האקלים. הם מדברים על סיכון של 4.5% מהתמ"ג בהודו, התמעטות מים לשתיה, שיטפונות (השבוע הצפות בניוזילנד ומכת ארבה בקניה) ומסכמים שמשבר האקלים יכול להיות הגורם למשבר הכלכלי הבא והבנקים המרכזיים לא ערוכים. ישנה תזוזה מסוימת בקרב בתי השקעות גדולים להשקעה בחברות עם מדיניות ESG שמשמעותה התחשבות בסביבה, בחברה וקיום ממשל תאגידי אבל אין עדיין הפנמה של סיכוני המשבר. להערכתי, היתרון של משקיעים פרטיים הוא היכולת לקבל החלטות לפני המוסדות הכבדים והאיטיים, גם במחיר של פיגור מסוים בתשואה לטווח קצר.

אסיים במעקב השוטף שלנו אחרי GBTC, קרן הסל שעוקבת אחר הביטקוין. אני עוקב אחריה גם כאינדיקציה לסנטימנט המשקיעים וגם כי היא מכשיר מעניין להשקעה הן בשל סגולות פיזור התיק שלה והן בשל הפוטנציאל של הביטקוין לבצע מהלכים מהירים. זכרו שאכן מדובר עדין בתחום לא מוכר ומסוכן אבל מצד שני, כמו סחורות, אין כאן חשיפה לדו"חות כספיים ושאר תעתועי חברות. יש כאן 100 אחוזי MIND.

ניתן להבחין בשני דברים מעניינים: ראשית, GBTC מתחזקת בהשוואה ל-S&P500 בחודש וחצי האחרונים אחרי כמה חודשים של חולשה. מדובר למעשה בגל של חדש של התחזקות שיכול להימשך עוד כמה חודשים. שנית, GBTC עלתה מעל הממוצע ל-200 יום ונתמכה מעליו. מהלך מעל 12 דולר יהיה סימן שורי במיוחד.
 

כותב המאמר הינו זיו סגל, העוסק בתחום השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני, מימון התנהגותי ואימון מנטאלי, בעל עיסוקים מגוונים בתחום באקדמיה ובפרקטיקה.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(33):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 21.
  ניתוח טכני זו בדיחה עצובה (ל"ת)
  צביקה 16/02/2020 08:09
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 20.
  פסיג איש מענין אבל גם טועה
  הברבור הירוק 15/02/2020 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרי 30 שנה תסמוך רק עצמך נכון להרחיב אופקים אבל ב2009. במסםר הרצהות חזה פסיג שב2012. השוקניפול על הסתמכות של מודל הצריכה פחות צעירים יכנסו לשוק העבודה הוא צדק בגדול בענין הנדלן בישראל המסקנות תחשוב עצמאי תמשיך לחקור השכל הישר שלך הוא הכי בטוח
  סגור
 • 19.
  אין בועה הנסדק בדרך ל12000 (ל"ת)
  קרן 12/02/2020 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  ניתוח טכני
  אנונימי 11/02/2020 06:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תכתבו בראש בכתבה שמדובר בניתוח טכני שלא אבזבז את הזמן על הקשקוש הזה
  סגור
 • 17.
  העתידן פרופ' דוד פסיג. עוד מטיף בשער מפגר
  היסטוריון 11/02/2020 02:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בכל דור נמצאו המפגרים שעשו כסף על גבם של עדר הכבשים. מהנביאים בשערי החומות בימי הביניים, אלה שנשאו דרשות במערב הפרוע, שמכרו שיקויי פלאים, ועד ה"רבנים" המקובלים שנותנים הדרכה לילדות חרדיות בזמן שהם משחקים להן בפות.
  סגור
 • טען עוד
 • 16.
  לגבי תחזיות של דר פסיג
  מישהו 10/02/2020 21:55
  הגב לתגובה זו
  5 3
  מחיר הנפט היה אמור להיות 500$. לא נלקח בחשבון מציאת גז שיטות חדשות ואפילו אנרגיות חלופיות. אף עץ לא גדל עד השמיים
  סגור
 • 15.
  תענוג (ל"ת)
  תודה 10/02/2020 18:10
  הגב לתגובה זו
  3 5
  סגור
 • פסיג ה"עתידן" - 90% מה-ראביש שלו קרה הפוך (ל"ת)
  חחחח 11/02/2020 02:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  כל המאמר ה"מלומד" בתנאי שעכשיו בועה... (ל"ת)
  Gershon 10/02/2020 16:50
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 13.
  האתר המביך שלכם צועק שסוף העולם מגיע
  לא נמאס לכם לטעות? 10/02/2020 14:40
  הגב לתגובה זו
  13 5
  כבר שנים, וכבר שנים אתם טועים כל פעם מחדש...ראבאק אפילו שעון מקולקל צודק פעמיים ביום וגם את זה אתם לא מצליחים לעשות. נבואות הזעם שלכם על קריסת שווקים ימשיכו לקרוס כמו האמינות שלכם. ליצנים
  סגור
 • הוא בכלל לא כותב על קריסת שווקים
  מה הקשר בכלל ? 10/02/2020 17:06
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אתה בכלל קורא את הכתבה או סתם כותב ?
  סגור
 • למה אתה ממשיך לגלוש כאן ?
  ביקורת 10/02/2020 15:03
  הגב לתגובה זו
  3 8
  לא טוב אתה מוזמן לעבור לביביתון שם מדווחים על אושר בלתי נשלט ...נראה לי שזה ברמה שלך .
  סגור
 • מה הקשר ואיזו התנשאות...
  יוסי 13/02/2020 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך הכנסת את ביבי לנושא? עצוב בשבילך שיש לך אובססיה בלתי נשלטת ל"רק לו ביבי"
  סגור
 • 12.
  ואני חושב שניתוח טכני
  משקיע וותיק מאד 10/02/2020 13:52
  הגב לתגובה זו
  16 2
  זו אחיזת עינים ביג טיים ולכן מתייחס לכל הכתבה ההזויה הזאת כבדיחה אפילו בלי הזן של בודהה. אבל יחי חופש הביטוי.
  סגור
 • תחלוק עם כולם את שיטת הניתוח שלך (ל"ת)
  אופטימי 10/02/2020 16:13
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 11.
  הפעם זה שונה, עוד לפני המיתון נגמרת התחמושת לבנקים המרכ (ל"ת)
  אופטימי 10/02/2020 13:10
  הגב לתגובה זו
  6 10
  סגור
 • מדפיסים כמה שרוצים (ל"ת)
  לא נגמר שום דבר 11/02/2020 08:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  מי שמשתמש בניתוח טכני פשוט אין לו מושג
  אבי 10/02/2020 13:05
  הגב לתגובה זו
  11 0
  בשוק ההון!!!! כמו גורביץ, אם היה עובד לא היית כותב פה נכון? היית מיליונר! הנייר סובל הכל
  סגור
 • לדעתי זיו סגל מיליונר
  ולא בשקלים וכן ממסחר 10/02/2020 17:08
  הגב לתגובה זו
  2 2
  עוקב אחריו מלא זמן אם הוא לקחת רבע מהרעיונות שלו ושם עליהם כסף הוא עשה קופות אייל לא עקבי בגלל זה הוא לדעתי לא שם , אם היה נצמד לשיטה הבסיסית שלו גם הוא היה ישב על ים כסף עוד לא מאוחר שניהם צעירים יחסית
  סגור
 • מה אתה סופר הכסף לאנשים? אני מניח שאתה בלי גרוש על התחת (ל"ת)
  לזקנצ'יק 10/02/2020 21:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 9.
  הכותרת אומרת הכל-כל הכבוד זיו (ל"ת)
  מאיר 10/02/2020 12:29
  הגב לתגובה זו
  1 8
  סגור
 • 8.
  הביטקווין מסוכן בגדר הימור
  גבי 10/02/2020 12:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מאמר מענין עם רעיונות.חוץ מהביטקווין שהוא בגדר הימור פרוע ותנודות חריפות.
  סגור
 • לא הימור פרוע ולא נעליים
  אני 11/02/2020 01:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שים עליו אחוז מההון שלך רק בשביל גידור.זה הנכס להשקעה/ספקולטיבי היחיד מלבד זהב פיזי שמחוץ למערכת הפיננסית .
  סגור
 • 7.
  הבנקים המרכזיים מקהים את חושי הסיכון.
  דן 10/02/2020 11:56
  הגב לתגובה זו
  12 11
  זה יגיע בבום .
  סגור
 • 6.
  כתבה מעולה! (ל"ת)
  דניאל 10/02/2020 11:52
  הגב לתגובה זו
  1 12
  סגור
 • 5.
  כמה הפסדתי בגלל שקראתי בעבר את השטויות שלך, (ל"ת)
  חיים 10/02/2020 11:50
  הגב לתגובה זו
  19 6
  סגור
 • אם אתה שואל אותו כמה הפסדת ולא יודע בעצמך...אז מגיע לך
  לחיים 10/02/2020 12:44
  הגב לתגובה זו
  9 11
  להפסיד. אם לא היית טומטום אז היית יודע לבד כמה היפסדת או הירווחת..הבנת? הוא לא אשם בכלום ושום דבר ולא הכריח אותך להשקיע לפי עצותיו ואפילו לא הכריח אותך לקרוא עצותיו. הבנת גולם?
  סגור
 • 4.
  השוק כל כך מתוח במניפולציות של הדפסות וריבית
  ג 10/02/2020 11:49
  הגב לתגובה זו
  9 20
  שיש ים של בשר להשיל . למיטב הערכתי וניתוח , מדד ה sp , עומד לצלול לפחות ב 35% וזו הערכה אופטימית . זהירות .
  סגור
 • 3.
  מחזיקים את השוק , בתקווה שהמספרים מהקורונה ישתפרו .
  שמר 10/02/2020 11:45
  הגב לתגובה זו
  9 14
  אבל לצערי , המספרים גרועים במאות מונים ממה שמדווח . מה שגם מה שמדווח נראה רע . עניין של ימים בודדים ומשחררים את הרסן לדעתי .
  סגור
 • 2.
  לגזור ולשמור - הזהב עד סוף השנה חוצה את 10000$ .
  דן 10/02/2020 11:42
  הגב לתגובה זו
  11 18
  ותוך חודש מגיע לאזור 1700$ .
  סגור
 • גזרתי.......מה עכשו ? (ל"ת)
  חושם 13/02/2020 07:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הזהב
  זהבון 10/02/2020 12:25
  הגב לתגובה זו
  9 15
  1700 עד מרץ אפשרי ,עד סוף השנה יגיע לסביבות ה 3000 ,10000 זה יומרני ורק בקטסטרוםה עולמית סטייל 1929
  סגור
 • 1.
  הזהב 3000 דולר בסוף השנה
  כלכלן 10/02/2020 11:24
  הגב לתגובה זו
  9 15
  הקורונה ירסק את כלכלת העולם
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות