האוצר מציג נתון מדאיג ומתמשך המדרדר את כלכלת ישראל

האוצר הציג נתונים מדאיגים אודות היצוא הישראלי - אשר מתדרדר כבר למעלה מ-3 שנים ומשפיע על התוצר
|
(37)
בפרשת דרכים

משרד האוצר פרסם היום (א') נתונים מדאיגים בנוגע ליצוא הישראלי אשר הוביל להאטה בקצב צמיחת התוצר. נתוני היצוא ברבעון השני הציגו חולשה, אשר באה לידי ביטוי בירידה ברוב ענפי יצוא הסחורות ובקיפאון בנתוני יצוא השירותים. כך, יצוא הסחורות (ללא יהלומים) ברבעון השני התכווץ ב-6.6 אחוזים לעומת הרבעון הראשון.

לפי האוצר, ההאטה בקצב הצמיחה של היצוא בשנים האחרונות נובעת ממגמות גלובליות (האטה בקצבי הצמיחה ובמיוחד בסחר העולמי), מהתחזקות השקל ומהתייקרות בעלויות הייצור במשק.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הגידול בסחר העולמי ירד למחצית בהשוואה לשנים שלפני המשבר העולמי
באוצר מסבירים כי מניתוח המבוסס על מודל צמיחה עולה כי התרומה של הסחר העולמי ליצוא הסחורות הישראלי פחתה, מכיוון שקצב הגידול הממוצע בסחר העולמי בשלוש השנים האחרונות ירד למחצית בהשוואה לשנים שלפני המשבר העולמי. להתחזקות שער החליפין מאז שנת 2012 הייתה השפעה מצומצמת, כאשר עיקר התיסוף נרשם קודם לכן בעיקר בין השנים 2008-2005. מנגד, טוענים באוצר, יצוא השירותים המשיך לתרום לצמיחת התוצר הכללי והתרחב בקצב שנתי ממוצע של 3.7 אחוזים, וקיזז במידה מסוימת את ההאטה המשמעותית ביצוא הסחורות. הגידול ביצוא השירותים נתמך בגידול העולמי בפעילות בענפי ההיי-טק (הבא לידי ביטוי בין השאר בעליות במדד ה-NASDAQ).

עם זאת, הניתוח הכמותי מראה כי המגמות העולמיות מהוות הסבר חלקי לחולשה ביצוא הישראלי, וככל הנראה חלה שחיקה בתחרותיות של המשק הישראלי שהובילה לפגיעה נוספת ביצוא.   

באוצר מציינים כי הצטרפותה של ישראל לקבוצת מדינות ה-OECD סימלה את הפיכתו של  המשק ישראלי למשק מפותח. בתוך כך, מאז המחצית השנייה של העשור הקודם חלה עלייה בתוצר לנפש בישראל תוך התקרבות לתוצר לנפש במדינות מפותחות אחרות. עלייה בתוצר לנפש משקפת שיפור ברמת החיים, אך במקביל מביאה לייקור עלות העבודה ליחידת תוצר. כך, עלות עבודה ליחידת תוצר בישראל עלתה משמעותית בשנים האחרונות, בעוד עלויות השכר במדינות המפותחות האחרות נותרו ללא שינוי משמעותי. זאת בשונה מתקופת טרום המשבר העולמי, בה עלויות העבודה בישראל עלו בקצב איטי יחסית.


חלקו של הסחר בתוצר של המדינות המפותחות מצוי במגמת עלייה מתמשכת בעשורים האחרונים, מגמה שלפי האוצר נבלמה בשנת 2009 בעקבות המשבר העולמי. בשנת 2011, עם ההתאוששות מהמשבר, חזר חלקו של הסחר בתוצר של מדינות ה-OECD (בממוצע) לרמות השיא שנרשמו טרום המשבר. בדומה למרבית המדינות המפותחות, גם בישראל נרשמה בעשורים האחרונים עלייה בחלקו של הסחר בתוצר, ואולם המגמה התהפכה בשנים האחרונות. "הפתיחות לסחר חוץ יוצרת תחרות גוברת לענפים המקומיים ומחייבת התייעלות או מעבר לתחומים בהם לכלכלה קיים יתרון יחסי. לדוגמא, הסרת המגבלות על היבוא של מוצרי הטקסטיל בתחילת שנות ה-90 הובילה לצמצום משמעותי של הפעילות בענף והתמקדות בנישות עתירות טכנולוגיה. כפי שנראה בהמשך, עיקר הגידול ביצוא הסחורות הישראלי חל בענפים המתקדמים", מציינים באוצר.  
 
פגיעת השקל החזק
באוצר מסבירים כי גם לזינוק שער השקל מול מטבעות אחרים פגע ביצוא על ידי כך שייקר את היצוא הישראלי בהשוואה למתחרות בעולם והשפיעה בעיקר על ענפי יצוא בעלי פריון נמוך יחסית. במקביל, התחזקות הדולר לעומת האירו הגבירה את התחרות מצד מדינות גוש האירו מול השוק האמריקני. 

תוך כך, בעשור הנוכחי אנו עדים להרעה בדירוג של ישראל במדדי תחרותיות גלובאלית. המדד מתייחס למאפיינים וביצועי המשק, יעילות ותפקוד הממשלה, יעילות הפעילות של המגזר העסקי ואיכות התשתיות. בחמש השנים האחרונות נרשמה ירידה של 5 מקומות בדירוגה היחסי של ישראל. לאור הממצאים סבורים באוצר שיש לבחון צעדים להבטחת סביבה תומכת בפעילות העסקית בישראל. 

מגמה נוספת לפי האוצר הנובעת מהפגיעה ביכולת התחרותית של המשקים המפותחים, הינה מעבר הדרגתי מיצוא סחורות, ליצוא שירותים. ככלל, יצוא הסחורות הוא בעל ערך מוסף נמוך יותר וחלק מהמשקים בעלי עלויות הייצור הגבוהות עוברים ליצוא שירותים (הכולל בין השאר ענפים פיננסיים, תוכנה ומו"פ) אשר מנצלים באופן מיטבי את היתרונות התחרותיים (כגון טכנולוגיה וכוח אדם מיומן). תחלופה זו הינה מגמה ארוכת שנים ובולטת במיוחד בישראל בשנים האחרונות. "בהקשר זה, לממשלה תפקיד מרכזי ביצירה ושיפור בהון האנושי שיבטיח גידול בר-קיימא ביצוא הישראלי".

באוצר מסבירים כי "המשק הישראלי המאופיין, בין היתר, בקוטן יחסי, מיעוט במשאבי טבע, ריחוק גיאוגרפי משותפות הסחר העיקריות, וחוסר יציבות גיאופוליטי, נדרש, אף יותר ממשקים מפותחים אחרים, לשמור על היכולת התחרותית של התעשייה המקומית. בתוך כך, בשנת 2014 היווה היצוא הישראלי כ- 32  אחוזים מסך התוצר המקומי הגולמי. עם זאת, תרומתו של היצוא לתוצר נמצאת בנסיגה מאז השיא  שנרשם בשנת 2007". 
 
"היצוא הישראלי הופך עם השנים "מתוחכם" יותר, קרי מבוסס מו"פ והון אנושי, ועתיר בטכנולוגיה. בתוך כך, בשנים האחרונות חל גידול ביצוא של ענפים המאופיינים בריכוזיות גבוהה. עפ"י דוח בנק ישראל (לשנת 2012) ארבע חברות מרכזות כשליש מיצוא הסחורות. הגידול בריכוזיות עלול להוביל לתנודתיות רבה יותר בצמיחת היצוא. כך, למשל, לשינויים במחירי האשלג בעולם או לשדרוג קווי יצור של מפעל אלקטרוניקה גדול עשויה להיות השפעה מהותית".


 


תגובות לכתבה(37):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  ובינתיים יש כמה סקטורים שהאוצא מאפשר להם לחגוג
  נוסע 27/07/2015 09:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עובדי הרכבת קיבלו לאחרונה הטבות מפליגות נוספות בנוסף להטבות שקיבלו לפני כשנה. על מה בדיוק ? אנחנו נמשיך לממן את ולשלם מחיר מופקע על נסיעה ברכבת ( 30 שח מחיפה לת"א).
  סגור
 • 23.
  האוצר משחרר כותרת כדי להמשיך ולמצוץ מיסים
  צ=תומר 27/07/2015 06:44
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שגם ככה מוגזמים ......קומץ הפרזיטים שנתמכים הולך וגדל ....יש רבה מליארדים שמחולקים למועדוני חברים לכו לשם , הם הכתובת .
  סגור
 • 22.
  מיסים וקיצוצים בדרך? (ל"ת)
  גמלאי 26/07/2015 22:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 21.
  ותודה לקרנית פלוץ על ההתנהלות המגוכחת (ל"ת)
  שימי 26/07/2015 20:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  בכלכלה יש יחס הפוך בין גובה המשכורת לבטחון תעסוקתי ,לכן
  בא 26/07/2015 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שיש לו קביעות לא יכול לקבל משכורת ענקית ,גם אם הוא מנהל , הוא תמיד יכול לעבוד בהייטק ,שם למנהל מגיע משכורת ענקית בגלל שאפשר לפטר אותו בכול שניה . או אפילו בננו שניה .
  סגור
 • טען עוד
 • 19.
  ישראל אחרונה הבנת השינויים הגלובליים
  מאיר פ 26/07/2015 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל המדינות העיקריות נלחמות על פיחות המטבע נגד הדולר, הדולר חגג מספיק זמן מול יתר המטבעות לכן הגיע זמן שגם ארופה ואסיה יעלו על דרך המלך... המטבעות של ארופה ויפן פיחות , ישראל תמיד מגיבה מאוחר והתיקון לוקח זמן... בנק ישראל חי עדין בסיפריות הכלכלה של האוניברסיטה
  סגור
 • 18.
  ככה זה כשעדיף לפצל דירה ולשתות קוקטיל על חוף הים מאשר
  אמפסיז 26/07/2015 16:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להשקיע בעסק קטן. לשלם מיסים, עובדים... מי צריך את הכאב ראש הזה?
  סגור
 • 17.
  מספיק כבר לבכות על השקל החזק!
  אחד מהעם 26/07/2015 15:41
  הגב לתגובה זו
  7 12
  יצואנים צריכים ללמוד לבטח את עצמם כנגד עליה בשער השקל. כמו שכל בעלי עסקים עושים ביטוח כנגד כל דבר אחר שיכול לפגוע בהם. למשל, חברה שמייצרת שוקולד תקנה ביטוח נגד עליה במחירי הקקאו, חברת תעופה תקנה ביטוח נגד עליה במחירי הנפט וכן הלאה. ואם היצואנים לא יודעים לעשות את זה לבד, כל יועץ השקעות מתחיל יוכל לעזור להם. ובעקרון זה דבר ממש פשוט!
  סגור
 • כנראה התחלת ללמוד קורס יועצי השקעות ואתה מבסוט, אבל
  מעוף 26/07/2015 21:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה לא הבנת את הנוסחה. אפשר לקנות הגנות על השקל לתקופה של חודש - באופ' מעוף על ה$. לפני חודשיים ה$ הגיע ל4 שח , ואכן היה אפשר לקנות הגנות ולבטיח בערך שער ל 3.96$ , אבל לתקופה של חודש- כי האופ' לתקופות ארוכות על שקל/$ כמעט ואינן סחירות. היציג היום 3.82 ואפשר לסוף אוגוסט להבטיח שער 3.78. ומה אחרי אוגוסט? השחקנים והיועצים הפיננסים הרבה יותר מייומנים ממה שחשבת.
  סגור
 • אז מגלגלים את הפוזיציה מחודש לחודש
  אחד מהעם 28/07/2015 02:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אישית לא עושה את הדברים האלה, אך אני יודע שהדבר אפשרי. לעצם הענין של השקל החזק, לא ציינתי שיש גם יתרונות ברורים לענין. למשל, כמה היה עולה ליטר דלק אם שער הדולר לא היה 3.77 אלא 4.27? אילו השלכות על כל המשק היו לזה? ההתבכיינות על שער הדולר הנמוך פשוט נראית לי לא לענין.
  סגור
 • 16.
  שני מהלכים מנוגדים ביום שני וביום רביעי
  יוסי 26/07/2015 15:41
  הגב לתגובה זו
  5 3
  יש 2 פתרונות לשיפור בארצות הברית והנסיגה אצלנו:ביום שני בארבע אחרי הצהריים פלוג מורידה לריבית שלילית עם תוכנית הרחבה מקומית , וביום רביעי ילין מודיעה על העלאת ריבית.
  סגור
 • 15.
  ראש הממשלה עסוק בהשרדות, שר הכלכלה בהטבות לחרדים
  פינסקר 26/07/2015 15:32
  הגב לתגובה זו
  13 7
  שר האוצר בהטבות לטייקוני הגז, לא נשאר מישהו שידאג ליצוא!
  סגור
 • 14.
  בישול עצמי אין להלין אלה על המדיניות המתמשכת והבידוד (ל"ת)
  מדיניות הרסנית 26/07/2015 15:30
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 13.
  ואם נורידם מהשלטון מה יקרה? במחנה הציוני יש
  ל 10 26/07/2015 15:28
  הגב לתגובה זו
  10 0
  את שלי יחימוביץ ומלחמתה בגז ובכיל. רוזנטל במלחמת חורמה בכיל והם עשו קריירה פוליטת מכל זה. סתיו ושמולי מתעשרי המחאה לא עושים ולא מסוגלים לעשות כלום חוץ מנזק לשוק השכירות . שיקרוס בעוד מספר חודשים עם עליית הריבית בארה"ב . החגיגה של הנדלן נגמרה כבר. מה שיצא הוא רק מיסים בחסות המחאה. כולם שמחו שנטפלו לטייקונים זה רק נתן אור ירוק להמשיך את זה לאזרח הנסחט. מאז לפיד יותר מיסים כחלון נטפל גם למתים עם מס ירושה על דירות. אין סוף לסחיטת האזרח. האזרח פה צריך לעצור הכל כמו שאני עושה לא לקנות כלום וכעת גם השקעות בבורסה להפסיק אחרי הגשת דוח מטומטם על מחזור עם 800 אלף יגיע היטפלות לאזרח והלאמת הכספים שלו. אני פרשתי מכל זה.
  סגור
 • דווקא הגשת דוח זה לטובתך..
  עופר 27/07/2015 06:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רוב הסיכויים שתוכל לקבל החזר.
  סגור
 • מה שנכון נכון... (ל"ת)
  IM 26/07/2015 19:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  כמו שאמרתי בעבר היה עדיף להישאר ראש לשועלים
  אייל 26/07/2015 15:28
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ולא זנב לאריות. אז כשישראל צורפה למדינות ה OCED כתבתי והתרעתי על המעבר השגוי.כבר שנה וחצי מרגישים את הכלכלה בכיוון מטה אבל קברניטי המדינה ממשיכים לשדר אופטימיות ונתונים מעודדים.ההרגשה כמו משטר בסין שמציג מה שנוח לו ושכולם יקפצו.
  סגור
 • 11.
  ואם נורידם מהשלטון מה יקרה? במחנה הציוני יש
  ל 10 26/07/2015 15:04
  הגב לתגובה זו
  5 2
  את שלי יחימוביץ ומלחמתה בגז ובכיל. רוזנטל במלחמת חורמה בכיל והם עשו קריירה פוליטת מכל זה. סתיו ושמולי מתעשרי המחאה לא עושים ולא מסוגלים לעשות כלום חוץ מנזק לשוק השכירות . שיקרוס בעוד מספר חודשים עם עליית הריבית בארה"ב . החגיגה של הנדלן נגמרה כבר. מה שיצא הוא רק מיסים בחסות המחאה. כולם שמחו שנטפלו לטייקונים זה רק נתן אור ירוק להמשיך את זה לאזרח הנסחט. מאז לפיד יותר מיסים כחלון נטפל גם למתים עם מס ירושה על דירות. אין סוף לסחיטת האזרח. האזרח פה צריך לעצור הכל כמו שאני עושה לא לקנות כלום וכעת גם השקעות בבורסה להפסיק אחרי הגשת דוח מטומטם על מחזור עם 800 אלף יגיע היטפלות לאזרח והלאמת הכספים שלו. אני פרשתי מכל זה.
  סגור
 • 10.
  תמשיכו לתמוך בניקרא ביבי ובחברים שלו. הגיע העת (ל"ת)
  להורידם מהשילטון 26/07/2015 14:49
  הגב לתגובה זו
  6 6
  סגור
 • שלי ובוז'י ינהלו את הכלכלה ? דביל קטן (ל"ת)
  יעקב 27/07/2015 00:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • שבן אדם רע לו רוצה שינוי. ולמי שטוב לא רוצה. ככה זה בחי (ל"ת)
  אורן 26/07/2015 17:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  פתחתי חברה לפני שנה וזה גהנום
  הסיפור שלי 26/07/2015 14:43
  הגב לתגובה זו
  19 3
  חלק גדול מהאנרגיות מושקעות בלטפל במנגנון הציבורי והבנקים שאמורים לשרת אותך. עלות הפעלת העסק הוא עצומה בכל קנה מידה עוד לפני השקל הראשון. לאחרונה הדואר לא מתפקד והמשמעות היא מס נוסף היות וצריך למצוא תחליף. זה מייאש ומרגיז. בסוף היום אני עובד מאוד קשה ורואה את עובדי המדינה, בטוח לאחמי, בנקים . . . שלא עושים כלום ו "בזכותם" אני בקושי רואה 30 אג' מכל שקל שאני מרוויח. איך שזה ניראה עד שלא יטפלו במגזר הציבורי ובפנסיות הפראיות שלו אין סיכוי להוריד את יוקר המיחיה והמשק ובעיקר העסקים הקטנים/בינוניים ימשיכו להתדרדר
  סגור
 • 8.
  מה יש לך נגד עובדי מדינה? רובם עובדים קשה במשכורת זבל
  ל 1 26/07/2015 14:26
  הגב לתגובה זו
  4 8
  הבעיה היא שאין סיכוי להתקבל לעבודה במשרד ממשלתי או עירייה אם אין לך קשרים. המכרזים תפורים לאנשי שלומנו. יש כאלה שעובדים במשרד ממשלתי 40 שנה ויצאו לפנסיה של 6000 שח. וזאת עובדה
  סגור
 • רובם באים לעבודה ולא לעבוד ועובדי נמל אשדוד זקוקים
  משה ראשל"צ 26/07/2015 14:49
  הגב לתגובה זו
  11 3
  להשלמת הכנסה
  סגור
 • עובדי הנמל מרויחים מצוין. המדינה מפחדת להתעסק עם בוחריה
  נמל אשדוד 26/07/2015 15:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לכן מבזבזת כספי ציבור לבנות נמל מתחרה כי היא מפחדת להתייעל. מזכירה עם קשרים מקבלת 20 אלף שח לחודש עבור הצגת המפעל למבקרים. העובדים הפשוטים עובדים קשה ולא מרויחים טוב והמנהלים והמקושרים עושים חיים
  סגור
 • יש יחס הפוך בין גובה המשכורת לביטחון תעסוקתי לידיעתך .
  בא 26/07/2015 14:45
  הגב לתגובה זו
  6 1
  בצבא המוני אנשים ששליחותם היחידה לקבל משכורת ,במיוחד בחיל האויר .
  סגור
 • הצבא צועד על קיבתו הם באו לאכול (ל"ת)
  לא שמעת 26/07/2015 15:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 7.
  קריאת
  יצואן מיואש 26/07/2015 14:26
  הגב לתגובה זו
  10 0
  קריאת השכמה לבנק ישראל. התעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי!
  סגור
 • 6.
  הריבית בארהב תעלה וכל אם המושבות תהיה ריקה
  הכלכלה פה תתרסק 26/07/2015 14:24
  הגב לתגובה זו
  19 5
  אלפי זוגות צעירים מובטלים ימכרו בזול את הדירות בגטו אם המושבות . הבורסה גם תקרוס גם בגלל המצב הכלכלי וגם בגלל הרגולציה על האזרח המסכן . לא לשכוח הגשת דו"ח על מחזור של 800 אלף. כולם יברחו מפה מהר
  סגור
 • תגובה ל-6 ניתוח כלכלי מבריק של לוחם דאעש פפחחחח (ל"ת)
  משה ראשל"צ 26/07/2015 14:47
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • חכה ותראה איך הצעירים עם משכנתא של מליון שח
  פחחחח 26/07/2015 15:12
  הגב לתגובה זו
  8 4
  ו2 מכוניות וילדים בגן יעמדו בהחזרים. חכה לעליית הריבית פחות מאחוז והם קורסים. לוחם דעא"ש דווקא טוב בכלכלה השתלטו על הנפט ומוכרים ומרויחים. תמשיך לזלזל בכולם כאילו משה מרשל"צ יודע יותר טוב מכולם
  סגור
 • 5.
  מה עם הרפורמה שכחלון הבטיח בבנקאות הישראלית? (ל"ת)
  כ 26/07/2015 14:23
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • מה יש לו לעשות להפריד את חברות האשראי מהבנקים ולמוטט
  כחלון רק הבטיח 26/07/2015 15:14
  הגב לתגובה זו
  2 4
  את הבנקים ע"י שחיקה ברווחים? מה יצא לך שהפרידו את קופות הגמל מהבנקים ? לא די שאתה מפסיד אלא משלם יותר עמלות ככה עם האשראי תשלם יותר עמלות. כחלון היה צריך גימיק להיבחר גם הרפורמה שלו בסלולר תקרוס בדרך הוא הרס משפחות שפוטרו הרס תיקי השקעות פגע בשירות לציבור ובעתיד 300 שח לחודש
  סגור
 • 4.
  והחכמים בבנק ישראל עושים מסיבות עיתונאים מטומטמות (ל"ת)
  פנטומימאי 26/07/2015 14:04
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • 3.
  קריאת
  יצואן מיואש 26/07/2015 13:58
  הגב לתגובה זו
  5 0
  קריאת השכמה לבנק ישראל. התעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי!
  סגור
 • 2.
  השקל= המטבע החזק בעולם
  avi 26/07/2015 13:53
  הגב לתגובה זו
  17 4
  ראש ממשלה שנוי במחלוקת ונגידה חלשה הנם מתכון בטוח להדרדרות היצוא. השקל הנו המטבע החזק בעולם וספקולנטים עושים צחוק מהנגידה, במקום לקנות דולרים זולים בארה"ב- כי שם הספקולנטים, היא קונה בארץ וחוזר חלילה, דבר לא מזיז לשקל החזק.
  סגור
 • 1.
  המון עובדי מדינה לא נחוצים ,הקטנת הוצאות חיונית ,בבנק
  בא 26/07/2015 13:48
  הגב לתגובה זו
  17 3
  ישראל לדוגמה יש המון כאלה שאוכלים מחרבנים ולא עובדים ,זאת לא שליחות לקבל משכורת .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות