החגיגה מוקדמת? "כדי למנוע העלאת מיסים יש להגדיל את הגירעון לסביב 5%, וזה כבר יפגע קשות ביציבות הכלכלית"

רון אייכל: "מי שישלם את המחיר זה הילדים שלנו". איילת ניר: "אין ארוחות חינם, על מה שאנחנו לא משלמים היום נדרש לשלם בעתיד ועם ריבית!". ד"ר שראל: הערכה בעניין המיסים - כנראה לא נכונה"
בנימין נתניהו (צלם: אורי פורת)
בתגובה לצעד המתבשל של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להגדלת הגרעון בתקציב המדינה בשנת 2013 ל-3%, אומרים כלכלנים כי הממשלה לא תוכל להימנע לחלוטין מהעלאות מיסים והדבר לא צפוי להשפיע משמעותית על הכלכלה המקומית.

"נראה שההערכה ביחס למסים שלא יעלו היא לא בהכרח נכונה", אמר בשיחה עם Bizportal ד"ר מיכאל שראל, הכלכלן הראשי של הראל פיננסים שמונה לאחרונה לתפקיד בכיר באגף התקציבים באוצר. "קשה לי להאמין שההחלטה על הרחבת הגירעון ל-3% תאפשר לממשלה להמנע מלהעלות מסים".

"החלטה לגבי הגירעון שתמנע העלאת מסים משמעותה העלאת יעד הגירעון לסביבות 5% תוצר - דבר לא אחראי שעלול לפגוע קשות ביציבות המאקרו כלכלית", אמר שראל והוסיף כי העלאה הייתה צפויה, מאחר והגירעון ב-2012 כבר גבוה באופן משמעותי מהיעד וגם התחזית ל-2013 היא גבוה בהרבה מהיעד. לדעתו, ההחלטה של ראש הממשלה על העלאת יעד הגירעון היא "החלטה שקולה" שתאפשר גם לא להעלות יותר מדי את הגירעון וגם להעלות מסים באופן מתון יותר.

רון אייכל, הכלכלן הראשי של מיטב, מסביר שהדרך בה בחר נתניהו תעזור לו להימנע משינוי סדרי עדיפויות (יצירת בעיות קואליציוניות) ומלהעלות מיסים (לא מתקבל טוב בציבור)."מדובר באופציה הכי קלה כיוון לא סופרים את הכסף ביום יום".

לדבריו, "מי שישלם את המחיר, דחיית תשלום החוב, זה הילדים שלנו. עם זאת, אייכל אינו מודאג מאוד, "אני לא מאמין בצעדים האלו אבל צריך לומר שהגדלה ל-3% אינה זעזוע עמוק. המשקיעים הזרים לא יברחו מכיוון שהם גם לא ממש כאן".

לדברי איילת ניר, הכלכלנית של פסגות, "בעוד ההחלטה לעדכן את יעד הגירעון לשנת 2013 ל- 3% הייתה צפויה, לא ברורה לנו ההתחייבות שלא להעלות מסים. על פי הניתוח שלנו, גם אם יעד הגרעון יעמוד על 3 אחוזי תוצר כ-27 מיליארד ₪, הרי שעדיין חסרים בקופת המדינה כמה מיליארדי שקלים על מנת שהתקציב יתאזן. תשובה לתהייה זו יכולה להיות אם תקציב 2013, שנבנה בימים אלה, ייקח בחשבון את תוספת המס הצפויה משחרורם של ה"רווחים הכלואים", כתוצאה מהוראת השעה עליה הכריז שר האוצר רק לאחרונה. תוספת כזו מוערכת ב 4-8 מיליארדי שקל על ידי גורמים באוצר ואם אכן יתקבלו הם יכולים לסתום את ה"חור בתקציב". ואולם כיוון שתוספת מס זו אינה מובטחת כלל ועיקר, הרי שעמידה ביעד הגירעון החדש לשנה הבאה עשויה להתברר כבלתי מעשית. יתר על כן, התבססות על הכנסה חד פעמית בתקציב השוטף, תדחה את הטיפול בגירעון הגדל לשנה שלאחר מכן - לאחר הבחירות."

עוד אומר ניר, כי "השילוב של הוראת השעה יחד עם ההחלטה מהיום, מעלה את השאלה, האם חברו להם ראש הממשלה ושר האוצר במטרה למנוע גזירות על הציבור בשנת בחירות (2013) ועל רקע המחאה החברתית, תוך שהם דוחים את התמודדות עם הגירעון התקציבי הגדל עד לאחר הבחירות ובמחיר של אפשרות לאי עמידה ביעד הגירעון החדש שיקבע לשנת 2013. בכלכלה, כידוע, אין ארוחות חינם, על מה שאנחנו לא משלמים היום, נדרש לשלם בעתיד עם ריבית!"
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אז הילדים ישלמו על הביזבוזים שלנו היום? (ל"ת)
  אורו 26/06/2012 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  צריכה לבא יוזמה של הממשלה בניית אלפיי דירות לזכאים במ
  בנטוב 26/06/2012 16:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במחירים זולים וכן דירות להשכרה באחריות מישרד השיכון ועמידר ועמיגור קודם להשלים את המחסור לשחרר זוגות צעירים מיתשלום משכנתאות חונקות ואז הממשלה תוכל להעלות מיסים ולהנות מהכנסותוהאזרחים במדינה יקבלו בהבנה את המס וגם הגזרות יהיו ניסבלות היום הדבר הקשה ביותר לכל זוג צעיר ומישפחה צעירה תשלום כבד ל משכנתה ולשכר דירה חובת המדינה ליפתור את הסוגיה רוב זוגות הצעירים יוצאי צבא ושרות לאומי את חובתם למדינה נותנים מסכנים את חייהם בצבא וכשהם מישתחררים ומקימים את ביתם אז מיתברר שהמדינה בימקום לעזור להם עושקת אותם במחירי קרקע ודירות יקרים הברכה במדינה תבוא רק לאחר שיעשה צדק עים בנים ובנות שמשרתים את המדינה בנאמנות ובחירוף נפש יש לי בת לאחר שירות לאומי ועתה נישאה יש לי בן לוחם בשיריון ובת חיילת גם בשרות משמעותי במודיעין לאחר השיחרור מוצאים עצמם חסרי אונים ובדילמות קשות אים לילמוד אים להיתחתן אים לעבוד איך קונים דירה מאיפה כסף אז מוותרים ומתיאשים בנתיים הערבים במדינה עושים חיל רובם לומדים במימון המדינה מיתחתנים צעירים בונים בתים ומיתלוננים על קיפוח מי שמקופח כאן הילדים שנותנים את כל כולם למדינה לחינם
  סגור
 • 6.
  העלאת מיסים תפגע ביציבות של כל משפחה ומשפחה בישראל
  כלכלנים עלובים! 26/06/2012 15:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לגרעון יש תשובה אחת קיצוץ בתקציבים, די לבזבוז הממשלתי ולמנגנונים המנופחים. התאבון של הבירוקרטיה בלתי מוגבל והוא יוריד אותנו לתהום
  סגור
 • 5.
  קספ שורט- הכל יורד וגם קסם שורט יורדת<.?
  אנונימי 26/06/2012 14:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד משחק על חשבון המשקיעים?
  סגור
 • אל תיגע ב"קסם" באף אחד, שמור את הכסף בבית (ל"ת)
  ברנדון 26/06/2012 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  כל הקמפיין לעלות את המסים אל תכניס את מופז ואז יש 20מיל
  אריק / 26/06/2012 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואז יש לך 20 מילאיד עודף
  סגור
 • 3.
  קחו מאלה שלא עובדים ולא משרתים ורק עושים רע!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  דייייי!!!!!!!!!!!!!! 26/06/2012 14:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  למה להגדיל גרעון במקום להפסיק לממן פרזיטים??
  מעמד הביניים 26/06/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  למה לשלם קצבאות ילדים לכל מי שרוצה 6,7,8 ילדים? למה לשלם קצבה למי שמתבטל בישיבה במקום לעבוד? למה לא להעלות מס חברות מהנמוכים בעולם ב 1-2% ? למה לא לקצץ בתקציב משרד הביטחון המנופח ?
  סגור
 • תגובה אנטישמית
  ברנדון 26/06/2012 15:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הפרזיטים האמיתיים, שכנראה אתה אחד מהם, הם 800000 אלף מה שנקרא "עובדי ציבור", לשם הולך הכסף הגדול המבוזבז. צריך להוריד את מס החברות ואת המיסים על העצמאיים הם הגופים היחידים המייצרים מקומות עבודה אמיתיים ובונים את הכלכלה הישראלית
  סגור
 • אתה לא חכם , בלשון המעטה
  מעמד הביניים 26/06/2012 16:04
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני לא עובד ציבור. והכסף הגדול המבוזבז הולך למקומות שמניתי . בלי עובדי ציבור לא יהיה לך בריאות , חינוך , רווחה ועוד. הורדת מס חברות כאמצעי לעידוד כלכלה הוכחה כשקר, גם פה וגם בארה"ב . החברות לא מעסיקות יותר עובדים , הן פשוט שומרות את הרווחים בקופתן ומחלקות משכורות למנהלים ודיבידנדים.
  סגור
 • 1.
  ארץ אוכלת תושביה (ל"ת)
  קול ההיגיון 26/06/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור