זריקת אנרגיה לתיק ההשקעות - איך משקיעים בגז טבעי?

וול סטריט אוהבת את תחום הגז, וכדאי גם לנו לשקול לתת פינה בתיק ההשקעות לאנרגיה בכלל ולגז בפרט. איך משקיעים בגז טבעי, ומי מאיים על צריכת האנרגיה

|
(55)

תמונת מצב של תעשיית האנרגיה עם דגש על תעשיית הגז הטבעי מעלה כי הכלכלה הגלובלית צרכה בשנת 2017 טונות אנרגיה בשווי 13.5 מיליארד דולר (16.6% יותר משצרכה ב-2007, ערב המשבר הכלכלי הגדול כאשר מאז 2009 עולה הצריכה מידי שנה).

20.5% מהביקוש בא מצפון אמריקה (16.5% מארה"ב לבדה). 14.6% צרכה אירופה כולה בהובלת גרמניה, צרפת ובריטניה. חבר המדינות העצמאיות בראשות רוסיה צרכו 7.2% מהם 5.2% צרכה רוסיה. מדינות המזרח התיכון צרכו 6.6%. 3.3% צרכה יבשת אפריקה כולה ו-42.5% צרכה אסיה כאשר סין צורכת למעלה ממחצית הכמות, 23.2% ואחריה הודו ויפן עם 5.2% ו-3.6% בהתאמה. מדינות מרכז ודרום אמריקה צרכו 5.3% כשברזיל המובילה שם עם 2.2%.
התעשייה כולה גלגלה ב-2017 בין 4.3 ל-4.6 טריליון דולר, כ-61% מזה בנפט וגז כך שמדובר על תעשייה שמהווה כ-5-6% מהתוצר הכלכלי הגלובלי. תעשיית האנרגיה מורכבת ממגוון תעשיות שונות שמספקות אנרגיה כאשר 2 הסקטורים שצמחו בקצב המהיר ביותר היו הגז הטבעי ואנרגיית השמש.
מבחינת התרומה לכלכלה הרי שתעשיות הנפט (כ-35.9% מהצריכה), הגז (27.1%) והפחם (16.7%), שביחד מספקות כ-80% מאספקת האנרגיה, עדיין מובילות וזאת למרות ההתקדמות הטכנולוגית והשיפור בעלויות ש"מעודדות" את המקורות האלטרנטיביים. שלישייה זו תמשיך להוביל גם בעתיד הנראה לעין. 9.6% מופקים מכורים אטומיים וה"תקווה הגדולה" של לוחמי הסביבה הנקייה, האנרגיה התחדשת, שכוללת הפקת אנרגיה מתנועה של מים, מגיאותרמיה, מהשמש, מהרוח ומחומרים ביולוגיים ועיבוד אשפה מספקת כ-10% בסך הכל כאשר כמחצית מהכמות באה מחומרים ביולוגיים ועיבוד אשפה.
הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, ה-IEA, מפרסמת את הנתונים במפורט ומומלץ לכל מי שמתעניין בנושא להתחבר לאתר. לסקר האחרון, "Key world energy statistics", תגיעו באמצעות הקישור המצורף.
אנחנו נתמקד היום בתעשיית הגז הטבעי שהופכת, בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות ויכולות ההפקה, השינוע והשימור של הגז, למקור האנרגיה שהביקוש לו צומח מהר יותר מכל מקור אחר ורבים מהמומחים מאמינים שהגז יעבור את הנפט והפחם כמקור המוביל.
זה לא רק שהגז מהווה מקור לאנרגיה נקייה ביותר אלא שההתפתחות הטכנולוגית הופכת אותו למקור האנרגיה הנוח ביותר לשימוש בתעשיות השונות ובמיוחד ככול שהכלכלה הגלובלית מתקדמת. 34.1% מהשימושים בגז הם ליצירת חשמל. השימוש התעשייתי מגיע ל-31.3% מהכמות המופקת (חלק משמעותי מזה בחקלאות ליצירת דשנים), 20.7% משמש בתחום הדיור הפרטי ו-13.8% לפעילות במבני מסחר ותעשייה. רק 0.14% מהשימוש בגז מופנה לתעשיות הרכב.
ארה"ב היא יצרנית הגז המובילה בעולם עם 20% מהכמות הגלובלית כאשר כמעט כל הכמות המופקת מיועדת לצריכה פנימית. אחרי ארה"ב באות רוסיה עם 18.4%, אירן עם 5.7% וקנדה עם 4.9% ושלושת אלו יצואניות גדולות. רוסיה היא יצואנית הגז המובילה ומייצאת כ-31% מתפוקתה כאשר היבואנית הגדולה היא יפן וגרמניה היא המשתמשת המובילה בעולם בגז טבעי.
לפי תחזיות הסוכנות לאנרגיה אטומית, יעלה השימוש בגז טבעי ב-45% ב-25 השנים הבאות כאשר הסיבה העיקרית לעלייה (80% מהעלייה) היא השימוש בגז בארצות מתפתחות שכאמור בונות תשתיות גז מודרניות. ארה"ב, אליבא ה-IEA, תהפוך במהלך השנים הקרובות גם ליצואנית המובילה בעולם וזאת כתוצאה מגילוי שדות חדשים וההתפתחות המהירה של מה שנקרא "מקורות לא קונבנציונליים" להפקה כמו הפצלים.
ההתלהבות בוול סטריט מהשקעה בגז טבעי קשורה במהפכה של ממש שמתבצעת בשנים האחרונות בתחום פתרונות האיחסון וההובלה של החומר, מהפכה שמקבלת דחיפה של ממש מההתקדמות הטכנולוגית וההקלות של טראמפ. לצד ההובלה בצנרת שהולכת ומרשתת עולם ומלואו (בעיקר מהכיוון של רוסיה לסין ולטורקמניסטן אבל לא פחות מארה"ב, נורבגיה וכמובן מישראל לקפריסין ולאיטליה), מתפתח במהירות, באמצעות מכליות שמובילות גז טבעי נוזלי (LNG - Liquefied Natural Gas), תחום ההובלה הימית שאליבא הסוכנות לאנרגיה אטומית יגדל בנפח ההובלה מ-39% ב-2016 ל-60% ב-2040.
הגידול הצפוי בתחום הובלת הגז הטבעי הנוזלי במכליות מתבסס בעיקר על הגידול בארה"ב שם נבנים מסופי הטענה ענקיים, (5 כאלו עומדים להיפתח בקרוב בחופי ארה"ב) כדי לעזור לייצוא הגז.
ממה מתלהבת וול סטריט?
הרי לכם דוגמה מייצגת: שלוש חברות אנרגיה אמריקאיות גדולות נמצאות בשלבים סופיים של הקמת מסופי הטענה-שינוע ענקיים לגז אמריקאי. חברת קינדר מורגן (סימול: KMI), שעליה כתבנו מספר פעמים בעבר, מקימה מרכז כזה באי אלבה שמול טוסקנה באיטליה, חברת Cheniere Energy (סימול: LNG) בונה במעבר Sabine שבמפרץ מקסיקו וחברת Sempra (סימול: SRE) משלימה מרכז כזה בקמרון שבלואיזיאנה.
כל שלושת הטרמינלים יכללו, לצד המסופים, רשת רכבות נכנסת ויוצאת, קשר תקשורתי גלובלי ושאר תשתיות. המניות של שלושת החברות הללו, שכולן הניבו, במהלך 5 השנים האחרונות, תשואה מתחת ל-S&P, החלו להתאושש בשנתיים האחרונות ובמיוחד במהלך 2018 ואין ספק שלפעילות שלהן בתחום תשתיות הגז תרומה גדולה למגמה. 
KMI, כדוגמה הבולטת, שבתחילת 2015 החלה מתדרדרת בגלל בעיות שונות שדיברנו עליהן בעבר ובעיקר בשל מעורבותה באנרגיה, עלתה, בששת החודשים האחרונים ב-24% כאשר 11 אנליסטים שינו המלצותיהם ל"קניה" מאז אפריל האחרון והסיבה בגז. תבדקו את LNG ואת SRE והמגמה דומה. וול סטריט מאמינה כנראה שהסרת המחסומים הרגולטוריים ועידוד ההשקעות אכן תהפוך את תעשיית הגז למנוע צמיחה.  
בפועל המעבר לשימוש בגז הולך וגדל גלובלית. אם ב-2005 רק 15 מדינות ייבאו גז הרי שב-2017 המספר גדל ל-40 והקצב, אליבא הסוכנות, רק ילך ויגדל ב-40 השנים הבאות. נראה שמדינות רבות מאמינות שמחירי הגז ירדו והצורך באנרגיה נקייה יגדל. בקיצור, לפי הסוכנות וגם על פי מחקר מפורט ומעניין שערכה ענקית האנרגיה הבריטית BP על ההתפתחויות בתחום האנרגיה (מומלץ למשקיעים באנרגיה לעיין בו, יתפוס הגז הטבעי מקום שילך ויגדל בין מקורות האנרגיה בשנים הנראות לעין. התחזיות הקיימות מהוות סיבה להשקעה בחברות שעיסוקן בעיקר בתשתיות ושינוע של גז.
וול סטריט מאוהבת
אבל הסיבה העיקרית, לדעתנו, שוול סטריט אוהבת את התחום ושמין הראוי להקצות פינה בתיק ההשקעות לאנרגיה בכלל ולגז בפרט קשורה בשתי התפתחויות שהן "לטובת" תעשיית הגז. הראשונה, ההתאוששות הגלובלית שמובילה מהפכת הטכנולוגיה ושצורכת יותר ויותר אנרגיה כאשר הגז הוא מייצר האנרגיה המועדף לשנים הקרובות, בעיקר בשל "התמיכה הטכנולוגית" והיתרונות האקולוגיים.
ההתפתחות השנייה קשורה בנשיא טראמפ שהופך את תעשיית האנרגיה האמריקאית, במיוחד את הגז, מתעשייה שכבולה ברגולציות ובחוסר כדאיות בהשקעות הון לתעשייה "חופשית" מהבחינות הנ"ל ושכתוצאה תתפתח למעמד הראוי לה בכלכלה האמריקאית והגלובלית וכאן חשוב גם לציין את שר המסחר האמריקאי וילבור רוס, איש עסקים שבא מהאנרגיה, שהשפעתו על טראמפ גדולה.
טראמפ זיהה את המחסומים הרגולטוריים ומדכאי כדאיות ההשקעה שהציבו קודמיו (ומסיבות פוליטיות/גלובליות) ככאלו שמונעים למעשה את ההתפתחות הכלכלית של הסקטור שמהווה בפוטנציאל מנוע צמיחה אדיר כוח לכלכלה האמריקאית והוא מסיר אותם. התהליך הזה אינו נסתר מעיני המשקיעים שמבינים את הפוטנציאל שנחשף ונכנסים לחברות בתחום כאשר חברות התשתית, הטיפול והשינוע של הגז הן המעניינות ביותר.
איך משקיעים בגז טבעי?
ראשית נציין שכתבה זו מתמקדת בחברות שמפיקות ומובילות גז ולא בחברות השירותים (Utilities) שזה תחום קשור אבל שונה ונדבר עליו בעתיד. המשקיע צריך לשים לב לעובדה שהקו שמפריד בין התחומים אינו ברור כי חלק גדול מחברות השירותים פועל גם בתחום ההפקה וההובלה ולהפך.
הכנסותיהן של כל החברות המובילות בתחום הגז הטבעי (שכולן גם פועלות בנפט), מהגדולה מכולן גספרון (סימול: OGZPY) הרוסית ועד חברות כמו אקסון-מובייל (סימול: XOM), בריטיש פטרוליום (סימול: BP) או Shell ההולנדית (סימול: RYDAF), מעורבות.
יש הטוענים שהדרך הטובה להשקיע בגז נטו היא באמצעות תחום התשתיות והשינוע של הגז הטבעי. יש הטוענים שההשקעה בגז צריכה להתמקד בחברות המכרות/מינרלים מהסוג של BHP Billiton (סימול: BHP) האוסטרלית. בהכירנו היטב את החברה היינו אומרים שללא ספק היא תיהנה מהצמיחה החזויה בתחום אבל אצלה, כמו אצל שאר חברות הכרייה והייצור של מינרלים, הגז מהווה רק חלק מההכנסות.
אנחנו, כרגיל, בעד השקעה בסלים או קרנות שממוקדים בגז טבעי אלא שגם ההשקעה הזו בעייתית כי אין הרבה סלים שממוקדים רק בגז טבעי (מהסיבה כאמור שאין גם הרבה חברות שמתמקדות רק בגז).
נתחיל בכמה מילים על הסל הפופלרי בין ההדג'ניקים והספקולנטים, ה-United States Natural Gas Fund (סימול: UNG), הסל הגדול והנזיל ביותר שמתמקד בתחום הגז הטבעי. הסל מתבסס על אופציות עתידיות של מחירי הגז ומצביע למעשה על הציפיות בתחום הגז, "מתקדם/מעודכן" למעשה מחודש לחודש. ברור למדי מדוע קרנות ההדג' מאוהבות בו כי הוא מכשיר מצוין למשחקים בטווח הקצר אבל הוא אינו מתאים למשקיע הקטן!!
התחלנו איתו כי חשוב שמשקיע שמתעניין באנרגיה יעקוב אחרי הסל שמצביע על  שינויי כיוון והתפתחות מגמות בזמן הקצר. הסל, שמאז 2014 השיל כ-75% מערכו, החל לנוע מעלה בפברואר השנה כאשר בחודש האחרון עלה ב-22% לערך. הבעיה היא שקשה להעריך אם העליות לאחרונה "נדחפות" על ידי העליה במניות החברות שהזכרנו, KMI, SRE ו-LNG או שהבורסה בשיקאגו אכן מצביעה על מגמה. לדעתנו, כאמור, מוטב למשקיע הקטן להתרחק מסוג זה של השקעה.
אז במה כן כדאי להשקיע? הניסיון מראה שסל האנרגיה של ה-S&P, ה-XLE, שכולל את כל מניות האנרגיה שמייצגות חברות מובילות בכול תחומי הסקטור או סל דומה בהרכבו מהסוג של VDE ילוו נאמנה את השגשוג הצפוי בתעשיית הגז. סלי האנרגיה הנקייה או הירוקה, מהסוג של PBW או ICLN, אינם מתמקדים בנושא אנרגיית הגז ולכן אינם מתאימים לכתבה זו.
ישנו סל ה-XOP שכולל את תחום ההפקה, הייצור והתשתיות של גז ונפט ונראה לנו עדיף כרגע על סלי ה-S&P וסל האנרגיה הגלובלי IXC שאומנם מייצג התחום גלובלית אבל חברות שאינן אמריקאיות "סובלות", בד"כ, מהערכת חסר ומדכאות את תשואת הסל. מבחינת מניות בודדות אנחנו עוקבים אחרי KMI שהולכת ומתחזקת/מתאוששת ומאמינים שהתפנית שעשו האנליסטים מוצדקת וכמובן אחרי שברון (סימול: CVX) שפעילה מאוד גם בתחום הגז.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(55):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  אורבוטק מתחת ל-54$ כשהעסקה היא על 69$
  סימפל 22/10/2018 22:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש למישהו מושג למה?
  סגור
 • העסקה היא לא על 69 דולר במזומן (ל"ת)
  יש גוגל 23/10/2018 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אוקי, לפי המחירים הנוכחיים, יוצא לי תמורה של 60$
  סימפל 23/10/2018 17:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיין פער. מה גם שאני מבין שכל מי שרוכש אפילו עכשיו מניה של אורבוטק, יקבל 38.8 דולר על כל מניה שרכש. אז למה המחיר של המניה יורד?
  סגור
 • אפשרות שהשוק מניח ש klac תיפול חזק עד השלמת העסקה
  klac 23/10/2018 20:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וזה יסגור את רוב הפער
  סגור
 • המחיר נע בכיוון של מנית klac
  orbk 23/10/2018 19:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על פי ההסכם, KLA תשלם לחברה הישראלית 38.86 דולר במזומן ו-0.25 מניית KLA עבור כל מניית אורבוטק
  סגור
 • יש שם אפשרות לרווח של 9 אחוז
  orbk 23/10/2018 19:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניה על 54 דולר ותקבל סך הכול 59 דולר עבור כול מניה. ההפרש לא נסגר כנראה בגלל שמחיקי המניות בשתי החברות עדיין לא אישרו את העסקה (מחכים להחלטה של רשות המס הארץ לגבי חבות מס על מחזיקי מניות שאינם אזרחי ישראל). Orbotech Receives Israel Tax Authority Equity Awards Tax Ruling October 10, 2018 Orbotech has also applied for a ruling from the ITA in connection with a tax exemption on payments arising from the merger that will be made to non-Israeli resident Orbotech shareholders as well as a deferral of the obligation of Israeli tax resident Orbotech shareholders to pay Israeli tax on the exchange of Orbotech shares for KLA-Tencor common stock. If and when received, Orbotech will issue a press release and submit a Form 6-K
  סגור
 • אם סין לא תאשר את המיזוג, עד כמה זה יפגע באורבוטק?
  סימפל 24/10/2018 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להבנתי טנקור אמורים לשלם לאורבו כסף אם המיזוג לא יצא לפועל בגלל סיבות שלא תלויות באורבוטק.
  סגור
 • 26.
  תבורך בבריאות ואושר ואריכות ימים בכל שתלך ותבוא.. (ל"ת)
  א למר גרינברג 22/10/2018 18:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 25.
  לא עדיף יותר להשקיע בחברות של ספינות תובלה?
  סימפל 17/10/2018 01:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלו שבונות את הספינות, או אלו שמחזיקות צי תובלה? אחרי הכל, הדגש כאן הוא על הטכנולוגיה של הנזלת הגז והובלתו בספינות, ואם רוצים להגדיל את הייצוא, אז צריך להגדיל את כמות הספינות. וזה בתקופה שממילא צריך להגדיל את מספר הספינות כדי לענות על הצורך של כל האמאזון והאלי באבה אקספרס וכו'.
  סגור
 • הבעיה בסקטור הזה הוא שהוא מאוד מושפע ממחירי הנפט.
  רז 17/10/2018 08:12
  הגב לתגובה זו
  6 0
  שילוח אווירי כנ"ל.
  סגור
 • 24.
  שלמה למה אתה לא עןנה
  סטיב 15/10/2018 17:53
  הגב לתגובה זו
  6 0
  יש פה אחלה שאלות ..
  סגור
 • כנראה שאתם משעממים אותו עם השאלות הטיפשיות החוזרות (ל"ת)
  BB המלך 17/10/2018 15:53
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • הוא טס לשוויץ לישיבת דירקטוריון של נובארטיס.
  רז 16/10/2018 08:28
  הגב לתגובה זו
  8 0
  .
  סגור
 • והאינטרנט עוד לא הגיע לשווייץ?..... ;-) (ל"ת)
  שוויצרי 17/10/2018 09:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אני מניח שיש לו הרבה עם מה להתעסק שם.
  דגן 17/10/2018 16:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  .
  סגור
 • 23.
  הביקוש גובר, אבל מספר המתחרות עולה והמחיר יורד
  פרדוקס הגז 15/10/2018 16:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם ההשקעה בגז כדאית?
  סגור
 • טען עוד
 • 22.
  מצב בו תעודות הסל יורדות יותר ממניות
  ירדן 15/10/2018 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה יקרהאם יתכן כי בתיקון הנוכחי תעודותתהסל והetf ירדו יותר וביותר חדות מחלק מהמניות של התחום? הגיוני?תודה על תשובתך
  סגור
 • 21.
  VKTX , GLMD - למי שמחפש לעשות קופה בביו ! (ל"ת)
  Rsi -69.10 14/10/2018 08:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • GLMD ממליץ לקרוא בכתבה ב seeking alfa
  seeking alfa 14/10/2018 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Expected Value Investing: The Case Against Galmed Oct. 5, 2018 אישית לא מאמין שיש לה הרבה לאן לעלות בתסריט של הצלחה. השווי היום 250 מיליון (יש 90 מיליון בקופה) - להרוויח 200-300 אחוז לא שווה את הסיכון לדעתי. אם אני מחזיק אותה זה רק מתוך תקווה שהיא תרכש בקרוב (טווח של שנה) בפרמיה של 100-200 אחוז אם הכתבה נעולה ניתן להיכנס אליה דרך האתר stocktwitts (לבחור מניית glmd)
  סגור
 • ומה רע ב 100-200 אחוז ? הה חזירון קטן ? (ל"ת)
  Rsi -69.10 14/10/2018 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • Rsi -69.10 תודה על "הברכה" תמורת המידע המועיל שנתתי לכה (ל"ת)
  הישראלי המכוערהקלאסי 14/10/2018 18:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 20.
  תחנות דלק מועדפות-MUR בארהב וארקו בארץ
  מירון 14/10/2018 02:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות תחנות הדלק נמצאות במגמה אדירה, בעקבות עלייה במרווחים בנוסף לעובדה שאנשים חיים כלכלית טוב יותר ולא חוסכים בדלק למרות עלותו הגבוהה. בארה"ב מנית מורפי פרצה שיא של שנתיים ונראית מצויין. בישראל יש את מניית ארקו החזקות ששולטת בחברה השישית בגודלה בארה"ב GPM. הפוטנציאל של ארקו, להדביק את המכפילים של המתחרות מחו"ל ,זה אר עניין של זמן,שכן היא השנייה הצומחת ביותר אם מחשבים בפנים גם את הצמיחה שלה בריטייל הצמוד לתחנות.
  סגור
 • 19.
  העלאת הריבית
  אבי לא3 13/10/2018 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, בסבב הנפילות הקודם שהשפיע פחות על חברות הטכנולוג שאלתי אוץך מדוע זה לא ככ משפיע עליהן ואמרת שכיוון שהן ברובן משופעות במזומנים הריבית פחות משפיעה עליהן (לעומת הבנקים)מדוע אכ כעת שהסיבה העיקרית לנפילות בשווקים היא לכאורה העלאת הריבית דווקא חברות הטכנולוג נפגעות יותר? (Amzn , algn isrg ועוד קרוב ל20 אחוז בשבוע וגם הנסדק כמייצג טכנולוגויות נפל יותר מסנפי)
  סגור
 • 18.
  Aplied optoelectric. סימבול aaio
  גוון 13/10/2018 19:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה יקר תודה על המאמר.לא הרבה מכירים את החברה הקטנה הזוהיא ירדה המון השנה ולא מצליח להבין מה השוק יודע עליה שאני לא..הכל נראה טוב בחברה, עליה במכירות ובהכנסות, אין חוב. זולה. הנהלה טובה.אם מכיר את החברה או מכיר סיבה לירידה של מניית החברה אשמח לשמועתודה רבה
  סגור
 • 17.
  שלמה שלום מדוע טבע יורדת כל כך הרבה? (ל"ת)
  רמי 13/10/2018 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  רק רציו וליויתן
  רציו 13/10/2018 14:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  רציו תגיע ל600
  סגור
 • אפרודיטה תזרים גז למצרים ישירות מי נשאר בחוץ רציו (ל"ת)
  רועי 13/10/2018 18:10
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 15.
  דיבידנד
  מוטי 13/10/2018 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שאלה שמופנית לכל חברי הפורום - האם מישהו יודע אם גם תעודות הסל משלמות את הדיבידנדים של החברות שהן כוללות? ואם כן - איך אפשר לדעת מה סך הדיבידנד שמקבלים?
  סגור
 • כתוב בדף של התעודה.
  גבי. 13/10/2018 19:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם זה etf בחו'ל כתוב yieldאם בארץ כנס לפירוט של התעודה בדה מרקר או ביזפורטל ושם רשום אם היא צוברת את הדיב או מחלקת אותו
  סגור
 • 14.
  רציו-מנייה לגז ישראלית סחירהה בתל-אביה וזולה זמנית
  משה כהן98 13/10/2018 05:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  וגם שולטת ברציו פטרוליום עם אקסון מובייל.
  סגור
 • 13.
  מסתבר שהייצוא הסיני לארה"ב גדל ב-14%, כך שאין השפעה למכ
  מה קורה עם סין? 12/10/2018 22:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כך שאין נכון להיום השפעה למכסים שהטיל טראמפ על סין, ומי שישלם בסוף זה הצרכן האמריקאי
  סגור
 • 12.
  ALLO של אריה בלדגרין החלה להסחר
  ALLO 12/10/2018 10:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת אלוג'ן של אריה בלדגרין גייסה 324 מיליון דולר בנאסד"ק 11.10.18 גם קייט פארמה, החברה שאריה בלדגרין מכר לגיליאד תמורת 12 מיליארד דולר באוגוסט אשתקד, עוסקת למעשה באותו התחום - הנדסת תאי ה-T שעוברים תהליך שגורם להם לתקוף את הגידול. אך בעוד שהטיפול של קייט פארמה הוא אישי (מדמו של החולה עצמו) ולכן יקר יותר ואולי אף יעיל יותר, חברת אלוג'ין מכוונת לטיפול כללי וזול, שיבוסס על תורמים שונים.
  סגור
 • 11.
  שאלה דומה על lam research
  ברוך 12/10/2018 07:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדומה לשאלה העל אפלייד מטיריאלסגם lrcx קופצת אצלי בכל המסנניםמדדי איכות מאוד גבוהים,מספרים מצויינים. מחיר הנייר צולל ממרץ
  סגור
 • LAM
  מוטי 13/10/2018 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קטונתי, אבל לפי דעתי כל מניה שבוחרים כרגע בתחום ה-SEMI תשתלם בטווח הרחוק. התחום הזה חטף כל כך הרבה מכות בחצי השנה האחרונה (כולל ה-SOXX) ככה שכל המדדים (מכפילי רווח, בולינגר, ומה לא..) נראים טוב. כמובן כל זה בהנחה שבלתי אפשרי לתפוס סכין נופלת, ככה שצריך סבלנות. אני באופן אישי מחזיק במיקרון חביבת הפורום פה, וכמובן שבהפסד על הנייר, אבל בטווח הארוך יהיה בסדר.
  סגור
 • LRCX אני מצומרר
  צמרמורת 13/10/2018 22:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוחות ביום ג הקרוב 16 לאוקטובר אחרי המסחר
  סגור
 • 10.
  תודה רבה שלמה (ל"ת)
  בר 11/10/2018 23:11
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 9.
  אפלייד מטיריאלס
  בני 11/10/2018 20:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טיקר amat. יורדת לאחרונה יותר מיתר מגזר השבבים למחצה שגם יורד בחדות.על פניו חברה איכותית עם מספרים טובים, הנהלה רצינית ואחראית והמחיר לא גבוה.. אשמח אם אתה מכיר את החברה כמה מילים שלך עליה ודעתך על החברה לטווח הארוך. תודה
  סגור
 • 8.
  ויאוליה אחרי הדוחות
  טובי 11/10/2018 19:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלמה אני יודע שאתה עוקב ומחבב את ויאוליה vie.p ירדה אחרי הדוח לא מעטולא מצליחה לעלות משמעותית כבר לא מעט שנים.. מה דעתך לטווח הארוך ?תודה
  סגור
 • 7.
  Annaly Capital Management ירדה ל 10 דולר
  סימול nly 11/10/2018 19:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שזה אומר שהדיבדנד הרבעוני (30 סנט לרבעון) מייצג דיבידנד שנתי של 12 אחוז (1.2 דולר לשנה). רק חבל שהמניה גם ירדה 15 אחוז מתחילת השנה.
  סגור
 • ירדה השנה 15% אבל תבדוק טווח של 15 שנה
  רמי 11/10/2018 23:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תבדוק טווחי זמן של 3,5,7,10,15,20 שנה תראה שהיית מקבל 12% לשנה דיוידנד ולא מרוויח ולא מפסיד במחיר המניה
  סגור
 • זה הקטע שזה לא כול הסיפור
  nly 12/10/2018 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם אני פותח ב yahoo גרף 5 שנים ומשווה ל sp500 אני רואה ב sp500 תשואה חיובית של 56 אחוז, ב nly אני רואה תשואה שלילית של 16 בתקופה הנל. לזה אני מוסיף בערך 60 אחוז תשואת דיוידנדים - התוצאה אין שום יתרון. אם אני אבדוק מ 2008 ל 2018 אז זו תקופה של עליות מטורפות ב sp500 ביציאה מהמשבר בשנת 2009. החשש שלי הוא ש 10 דולר זה השיא של המניה לשנים הבאות והיא פשוט תמשיך לרדת בדלל דילולים (קנית חברות)
  סגור
 • Nly יתכן בהחלט שאתה צודק 10 זה השיא
  אבנר 12/10/2018 22:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  החדש המסתמן...
  סגור
 • 6.
  שלמה כמה שילמו לך דיי.אנ.איי ביומד ??
  רוני 11/10/2018 16:44
  הגב לתגובה זו
  2 15
  אל דאגה הכל יתגלה בסופו של דבר
  סגור
 • אין בושה
  דב 12/10/2018 18:02
  הגב לתגובה זו
  11 0
  אתה חצוף ופשלונר. של נעליך, אידיוט שכמוך. יש מנתח כלכלי מדהים באיכותו, ואתה מעז להעליב.
  סגור
 • איני מזהה את השם שכתבת כאן.............................
  א לרוני 12/10/2018 17:46
  הגב לתגובה זו
  30 0
  אולם נראה בעליל שאתה איש קטן וממורמר שמקשקש עצמו לאבדון בכדי לרכוש כמה שניות של "תהילה עצמית".לא מכיר אותך אבל הייתי ממליץ לך למשוך דבריך במהרה ואף להתנצל קשות.
  סגור
 • רוני אתה דביל ובושה לשם רוני
  רוני 11/10/2018 23:11
  הגב לתגובה זו
  11 0
  לך תשנה שם .ופעם הבאה אל תגיב קשקושים
  סגור
 • 5.
  איפה הבחור שהתחתן עם המניה של אסתי לאודר?
  דגן 11/10/2018 15:08
  הגב לתגובה זו
  10 0
  .
  סגור
 • עוד לא ראיתי שמוכרים מוצרים של פראדה באמזון
  אסתי וראובן 12/10/2018 08:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אסתי לאודר דווקה מוכרים באמזון. יש כאן תחום שהוא חסין לאמזון. צריך להבין ש 70 אחוז מהגידול בצריחה מגיע מסין - וסין התחילה להשתמש בזב כנשק במלחמת הסחר. שמועות שסינים שנכנסו חזרה לסין נבדקו בקדנות על ידי המוכסים הובילה למפולת בתחום. אני מאמין שאחרי הבחירות ב 4 לנובמבר יגיע להסכם עם סין. המון מניות יורקה נפו חזק EL SSDOY LRLCY LVMUY PPRUY
  סגור
 • 4.
  שלמה היומיים האחרונים תיקון או שינוי מגמה
  טמיר 11/10/2018 15:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לדעתך האישית כמובןעל פניו, יותר מניות מגיעות ל52 lowשלהן מאשר לגבוה שנתי, זה מעט מדאיג
  סגור
 • פינוקיו
  שאולי 13/10/2018 19:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השוק עשה כברת דרך רצינית מעל 10 שניםיש מניות שמוגדרות כבועה והשוק לא תיקן בצורה משמעותית והשוק יתקן מתי שהואאז מי שמחפש את העליות של אחוזים האחרונים שיבושםלו יש לנהל סיכונים בתבונה!!!!
  סגור
 • 3.
  גם epd חברה מובילה בתחום
  גאי 11/10/2018 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה רבה על המאמר
  סגור
 • 2.
  כיוון הדולר
  דינו 11/10/2018 13:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה שלמה על הכתבה המרתקת. אשמח אם תוכל להביע דעתך על כיוון הדולר לאור מה שקורה בשווקים העולמיים ובמיוחד בארה"ב ביממה האחרונה. האם הוא ילך ויתחזק או שעדיף להמיר הדולרים לשקלים למי שמכר מניותיו . תודה
  סגור
 • 1.
  מי ששואל שאלה על מיקרון הוא ביצה סרוחה.
  רז 11/10/2018 12:43
  הגב לתגובה זו
  10 1
  .
  סגור
 • וגם ההוא של ראדא (ל"ת)
  יוסי 12/10/2018 09:15
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • חחח גדול. (ל"ת)
  פז 11/10/2018 23:12
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות