מניית סלקום מתפוצצת אחרי הדיווח על העסקה עם אקספון וביטול עסקת הוט-גולן; צפו בתגובות האנליסטים

סלקום. משרדי החברה בנתניה, צילום: יח"צ
סקטור התקשורת רותח היום בבורסה בת"א אחרי הדיווח של סלקום על הסכם שיתוף רשתות עם אקספון של חזי בצלאל להקמת רשת סלולרית חדשה ובתוך כך ברקע לדיווחים על כך שמשרד התקשורת מתנגד כעת לעסקת הוט מובייל עם גולן טלקום. ההתנגדות לעסקה זו שככל הנראה באה בשל העובדה כי אקספון נכנסת כעת כמפעילת סלולרית שישית ומתחייבת לבצע השקעות ואין צורך לאפשר תנאים מקלים לגולן טלקום (שמבקשת להפוך לסוג של מפעילה וירטואלית).
סלקום -3.1% סלקום 837.9 -3.1% סלקום בסיס:864.7 פתיחה:874.2 גבוה:881.9 נמוך:826 תמורה:1,906,261 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מזנקת כעת ב-8.8%, פרטנר +1.93% פרטנר 1,480 +1.93% פרטנר בסיס:1,452 פתיחה:1,466 גבוה:1,523 נמוך:1,459 תמורה:2,128,687 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: עולה 5.8%.
האנליסטים מתייחסים:
 
אילנית שרף מפסגות: "על פניו, סלקום מכניסה שחקן חדש ונוסף לשוק. נראה כי מדובר במהלך חכם עבור סלקום אבל פחות נוח לשוק הסלולר, שסביר להניח יוותר עם 5 שחקנים, נכון לעכשיו. סלקום נשארת ערנית מאוד ומבצעת כל הזמן מהלכים אסטרטגים על מנת לשפר את מעמדה בשוק הסלולר וכקבוצת תקשורת בעתיד. לאחר שהמהלך לרכישת גולן טלקום לא צלח ויותר מכך החברה איבדה את גולן טלקום לטובת הוט מובייל, החברה מבצעת מהלך מאוד מעניין שעל פניו נראה לא רציונאלי אבל עומד מאחוריו היגיון רב. אישור ההסכם בין סלקום לאקספון מוליד שחקן נוסף בשוק שנמצא גם ככה בחוסר שיווי משקל זה מספר שנים, נוכח התחרות האגרסיבית ומחירי חדירה שדי התקבעו. אך הוא גם מוליד הזדמנות לגולן טלקום. אנו מעריכים כי גולן תקבל הצעות לרכישה גם מהוט מובייל וגם מאקספון מובייל שכנראה תהיה מעוניינת לקנות פלטפורמה של לקוחות לאחר החתימה על ההסכם. ההתעניינות של אקספון נובעת להערכתנו מההבנה שחדירה לשוק במצבו הנוכחי מאוד קשה, למרות ששיעורי הניוד עדיין מאוד גבוהים ובין הגבוהים בעולם. חדירה לשוק הסלולר כיום כרוכה בעיקר ביכולת להתחרות ברמת המחיר ואולי ברמת השירות, אבל בעיקר ברמת המחיר, שכפי שציינו נמצא בתחתית". 
"משרד התקשורת מגיב מיד לעסקה בין סלקום לאקספון"
עוד אומרת שרף, כי "עצירת ההסכם בין הוט מובייל לגולן טלקום על ידי משרד התקשורת מחזירה את הגלגל אחורה, עם שינוי אחד שכרגע מעניין לבחון איך הוא יתפתח. גולן טלקום ממשיכה לקבל שירותים מסלקום ולהיות הלקוח הגדול ביותר שלה, כאשר אקספון מובייל נושפת בעורפה וצפויה להיכנס לשוק במידה ומשרד התקשורת יאשר את העסקה עם סלקום.  אנו מעריכים כי ההסכם שנחתם בין סלקום לגולן טלקום עומד בכל הדרישות והתקנות של משרד התקשורת ולכן לא רואים סיבה  ממשית לפסילת ההסכם מצד משרד התקשורת. גם לרשות להגבלים העסקיים, שהתחרות נמצאת בליבת קבלת ההחלטות שלו, לא צפויה להיות סיבה לפסול את ההסכם".
 
"אישור מיזוג בין הוט לגולן מעמיד בסכנה אמיתית את פוטנציאל הכניסה של אקספון מובייל שלהערכתנו מעוניין להיכנס לשוק באופן ישיר עם פלטפורמה קיימת ולא להתחיל לאסוף את הלקוחות בבודדת, מצב שיוביל לחזרה ל-4 שחקניות, שזה תרחיש פחות טוב בעניים של הרשות להגבלים עסקיים. לכן אנו מעריכים שבסופו של דבר קיים היום יתרון לאקספון מובייל, לפחות מול הרשיות ולמרות שגולן לא מוחייב למכור לאספון את העסק. ולכן במידה ותרחיש זה מתקיים השוק יוותר עם חמישה שחקנים אבל נראה כי השחקן שיחליף את גולן טלקום, עשוי להיות פחות אגרסיבי בזירת המחיר גם נוכח ההסכם שחתם עם סלקום שמבטיח לה הכנסות שכנראה גבוהות מכ-220 מיליון שקל בשנה. מצב זה עשוי להטיב מעט עם השחקניות בשוק".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לשון ביזפורטל
  ארי 12/07/2016 14:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מנסה כבר תקופה למצוא הקשר למילה "מתפוצצת" למניה שעולה או טסה - בינתיים ללא הצלחה. בשום אתר שמכבד את עצמו אין אפילו בטעות ניסוח לשוני כזה למניה שעולה או מזנקת ואפילו טסה. חבל על הדברים הקטנים האלו שמעיבים על הענייניות של האתר
  סגור