היזמיות האמריקאיות חשפו את הבטן הרכה של שוק האג"ח המקומי

היזמיות האמריקאיות חשפו את הבטן הרכה של שוק האג"ח המקומי
|
(15)
במהלך החודשים הקרובים צפויה להיכנס לתוקפה הרפורמה המתוקשרת במדדי המניות. בראש ובראשונה מיועדת הרפורמה להוות גלגל הצלה לבעיית הנזילות ולמחזורי המסחר הנמוכים, תוך מתן פתרון הולם לתנודתיות הרבה אשר מאפיינת את מדדי המניות. אולם, באופן תמוה למדיי, בחרו קברניטי הבורסה להתעלם באופן מוחלט ממדדי התל-בונד. מדדים אלו נזכיר, מייצגים סל של אגרות חוב קונצרניות, כאשר משקלה של כל אגרת חוב מושפע מהיקף החוב המונפק. או במלים אחרות, החברות בעלות החובות הגדולים ביותר מקבלות את המשקל הגדול ביותר. כך לדוגמא, חברה אשר מבצעת הרחבה לסדרת האג"ח הקיימת שלה ובכך מעלה את רמת המינוף שלה, זוכה למשקל יחסי גדול יותר במדד הרלוונטי. מנגד, חברה אשר מבצעת buy back לסדרת אג"ח שלה ומקטינה את רמת המינוף שלה, "נענשת" באמצעות הקטנת משקלה היחסי במדד.
בשנתיים האחרונות, אנו עדים לגל הנפקות חוב של יזמיות נדל"ן אמריקאיות, המבקשות לנצל את התמחור הנוח של שוק האג"ח המקומי ולגייס סכומי כסף גדולים לצורך מימון פעילותן והרחבת פורטפוליו הנכסים שלהן. בין המנפיקות, היו כאלו אשר ניסו ולעיתים אף הצליחו, לרקום עסקה פיננסית על גבי המשקיעים המקומיים: כך לדוגמא חברת מויניאן גייסה חוב בריבית חד-ספרתית, ומיד לאחר-מכן העמידה הלוואה ליזמית הנדל"ן M.D.G בריבית דו- ספרתית, וחב' וורטון פרופרטיס, אשר תכננה לייעד את כספי ההנפקה לצורך רכישת הלוואות בעלים, תוך סיכון מחזיקי האג"ח.
כאשר בוחנים את הנפקות האג"ח של יזמיות הנדל"ן האמריקאיות, מגלים כי הגופים המוסדיים אשר אמונים על ניהול כספי הציבור, אינם מתמחרים נכונה את הסיכונים הפוטנציאלים הקיימים בהנפקות הללו, ולמעשה מוכנים לשלם בעבורן מחיר גבוה מידי. להבדיל מהשקעה בקרן נאמנות המתמחה באג"ח (מתן אשראי), אשר בה, מקבל המשקיע מוצר בעל פיזור מושכל של אגרות חוב, המשקיעים במדדי התל-בונד באמצעות תעודות סל וקרנות מחקות נחשפים, בעל כורכם, לכלל אגרות החוב המרכיבות את המדד, ללא שיקול דעת. אנו סבורים כי על הרשות לניירות ערך, לקבוע למנפיקות הזרות, קריטריונים ספציפיים לצורך הכללתן במדדי התל-בונד:
1. זיקה ישראלית באמצעות התאגדות בישראל: אחת הסוגיות החשובות ביותר, אשר מתעוררת במקרה של מחלוקת משפטית בין מנפיק החוב לבין מחזיקי האג"ח, מיוחסת למיקום הערכאה המשפטית אשר תספק סעד לעותרים. אמנם, כל יזמיות הנדל"ן הזרות התחייבו להחיל את הדין הישראלי לעניין פשרה, הסדר וחדלות פירעון, ולא לפנות לבית משפט מחוץ לישראל, אך סאגת קריסתה של חב' אורבנקורפ הקנדית מהווה תמרור אזהרה למשקיע הישראלי, בדבר יכולתו לעמוד על זכויותיו המשפטיות, כנגד חברה זרה אשר בחרה באופן מודע, לכאורה, שלא לכבד הסכמים. על הרשות לניירות ערך לקבוע, כי על כל מנפיק אשר מעוניין להיכלל במדדי התל-בונד המקומיים, חלה החובה להתאגד בישראל.
 
2. דרישת בטחונות: השילוב בין תאגיד זר ולא מוכר ולבין גיוס חוב ללא בטחונות, מביא לתנודתיות חריפה במחיר האג"ח, עם כל פרסום תקשורתי או הודעה מטעם החברה המנפיקה. על הרשות לניירות ערך לקבוע כי על המנפיקים הזרים אשר מבקשים להכליל את אגרות החוב שלהם במדדי התל-בונד להעניק למחזיקי האג"ח בטחונות ושעבודים ראויים. 
לסיכום
כמעט כל- 17 יזמיות הנדל"ן הזרות (למעט חברת דלשה קפיטל), אשר הנפיקו חוב בישראל, עשו זאת ללא בטחונות. באוכלוסיית מדד התל-בונד השקלי, ניתן למצוא כיום 8 חברות זרות אשר מהוות משקל של כ-13%, והחל מיום ראשון הקרוב, עתידות להתווסף עוד חמש חברות זרות למדד זה.  על הרגולטור לתת את דעתו לסיכונים המבניים הקיימים במדדי התל-בונד, להתקין תקנות אשר יגנו על ציבור המשקיעים והחוסכים ואף יחזקו את מערכת היחסים והאמון ההדדי בין המשקיע הישראלי לבין התאגידים הזרים. 
 
*אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  הרשות לני"ע לא מתפקדת
  איציק 28/05/2016 18:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בגלל הרשלנות של הנפקת אג"ח זר בארץ והכלכלה במדדים של החברות הביו פח כמו מנקיינד , שדפקה את תעודות הסל, החלטתי לברוח מהבורסה הדפוקה הזו, ולפי המחזורים, הרבה אחרים עשו כמוני
  סגור
 • גם אני ברחתי בהפסד אבל עם משהו.
  אזרח 29/05/2016 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי אם לא הכל היה הולך.
  סגור
 • 9.
  חחח
  משה דמרי 24/05/2016 11:11
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מעולה!
  סגור
 • עומר ונדרוב
  משה דמרי או? 24/05/2016 14:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סתם תוהה
  סגור
 • 8.
  הרשות לניירות ערך -רשלנית
  FISHERKING 24/05/2016 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפקרות מבהילה מצד הרשות לניירות ערך
  סגור
 • 7.
  כמה אתה טוחן את המוח
  אלוהים 23/05/2016 20:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הרבה מילים בלי שום תובנות
  סגור
 • 6.
  השקעה באג"ח קונצרני חברות זרות
  כלכלן 22/05/2016 18:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכתב קורא לרשויות לדרוש בטחונות להנפקות של חברות זרות שאינן רשומות בישראל בגלל הקושי המשפטי בתביעה נגד חברה חדלת פרעון כל מי שמכיר את השוק יודע שלא מעט חברות ישראליות הגיעו לחדלות פרעון וסידרו למשקיע תספרות בשיעורים גבוהים זה הסיכון בכל הנפקה כולל של חברות ישראליות מבוססות שהגיעו לחדלות פרעון בגלל ניהול כושל ואו נסיבות כלכליות כמו רגולציה מחמירה הכתב מפחיד משקיעים ומוציא אזהרה כוללנית יתכן מאד ששיקוליו זרים .אין לי הוכחות אבל צריך להזהר מהמלצות כוללניות המערכת צריכה לא לאפשר כתבות מסוג זה שהרי יתכן והגורם לכתבות רצון לזרוע פניקה ולאסוף סחורה בזול.
  סגור
 • 5.
  צחי קלמין
  פרנקו 22/05/2016 13:12
  הגב לתגובה זו
  3 1
  1. לא מצויין היכן עובד הכותב ומה תפקידו, בניגוד לעבר.2. בבלת כמו תמיד3. יש לציין האם הכותב מחזיק בניירות עליהם הוא ממליץ, למען הגילוי הנאות
  סגור
 • אולי יש לו אינטרס בני"ע
  צודק 24/05/2016 09:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חשוב לציין האם הוא מחזיק או מעוניין להחזיק בני"ע עליהם הוא כותב
  סגור
 • 4.
  לא רציני
  חושב אחרת 21/05/2016 08:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כתבה שיטחית ומתלהמת
  סגור
 • 3.
  אקסטל
  אחד שמבין 18/05/2016 17:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אני לא מבין למה אתה מכליל בכתבה פה על כל החברות האלה.יש חברות נדלן אמריקאיות מאוד טובות.אקסטל שילמה את הקופונים הקודמים שלה, וגם אמורה לשלם בעוד חודש קופון יפה.המוסדיים היו שם לפני חודש וחצי וטענו שהכל תקין בחברה, פורטפוליו מפוזר, דוחות חזקים ואין שום סיבה שהם לא יחזירו את החוב.כל החברות שמתמחות באגחים קונות את האגח הזה אחרי כל ירידה שלו..
  סגור
 • כמחזיק האגח הזה אני רוצה לדעת אם יש מקום לבהלה שראינו
  אנונימי 22/05/2016 23:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כעת באגרות הללו. מהו השיעבוד השלילי ומה משמעותו במקרה שלהם.
  סגור
 • 2.
  מעניי,ן כי בעברו כותב המאמר רכש אגח אלו
  תוהה 18/05/2016 16:19
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בהנפקות, בקרנות אותן ניהל תוהה
  סגור
 • 1.
  החברות הזרות באו לעשות עלינו סיבוב
  אחד העם 18/05/2016 14:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חברות פח כמו אורבנקורפ ודה לסר...
  סגור
 • מה הקשר בין פרה לחמור?
  שקול 23/05/2016 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להכליל המשפט אחד את זה לסר ואורבנקופ שגנב משקיעים זה לא רציני כמו להגיד ענבל אור ושיכון ובינוי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות