//

מניית 'מישלן', האם ענקית הצמיגים שווה קניה?

רועי שגיב, מנהל השקעות קרנות חו"ל מגדל שוקי הון, מתייחס לכדאיות ההשקעה בחברת מישלן
 | 
(2)
חברת מישלן הינה יצרנית הצמיגים השלישית בגודלה בעולם מבחינת . החברה נוסדה בשנת 1889 בצרפת ועוסקת בייצור צמיגים, כבלי פלדה, מפות ומדריכי תיור. עיקר עיסוקה של החברה הוא ייצור צמיגים לרכבים, משאיות, מטוסים, אופניים ורכבים תעשייתיים. מכירות החברה מתבצעות ברחבי העולם, כאשר 40% מהמכירות מתבצעות באירופה, 36% מהמכירות מתבצעות בצפון אמריקה ו-24% בשאר העולם.

ענף הצמיגים מאופיין במספר מצומצם של יצרניות, כאשר חסמי הכניסה גבוהים ונדרשת השקעה הונית גבוהה וטכנולוגיה מתקדמת. לחברות בענף יש תלות במחירי חומרי הגלם (בעיקר גומי), ומצד שני תלות משמעותית בכלכלה העולמית ובמכירת הרכבים בעולם. החברה מתמחה בצמיגים לרכבים כבדים ומטוסים המצריכים טכנולוגיה מתקדמת וייחודית שאין למרבית החברות בענף. פעילות זו מאופיינת בשיעורי רווחיות גבוהה.

מישלן סיימה את שנת 2012 עם הכנסות בסך 21.47 מיליארד אירו (צמיחה של 3.6% אל מול השנה הקודמת). הצמיחה החלשה נבעה בעיקרה מירידה במכירות כלי הרכב באירופה. הרווח התפעולי עלה לרמה של 11.3% לעומת 9.4% בשנה הקודמת, השיפור ברווחיות נבע ממכירת מוצרים בעלי רווחיות גבוהה יותר. הרווח הנקי הסתכם ב-1.57 מיליארד אירו לעומת 1.46 מיליארד אירו, המהווה 8.67 אירו למניה. תזרים המזומנים הנקי עמד השנה על 1.03 מיליארד אירו לעומת תזרים שלילי של 472 מיליון אירו בשנה הקודמת.

ההשקעות ההוניות עמדו השנה על 1.89 מיליארד אירו לעומת 1.69 מיליארד אירו בשנה הקודמת, הגידול בהשקעות ההוניות נבע מפתיחת קווי יצור נוספים בסין. מינוף החברה נמוך משמעותית ממתחרותיה הגדולות, כאשר יחס החוב להון עומד על 28% לעומת 44.4% ממוצע בענף. צפי החברה לשנת 2013 כי ההכנסות יהיו ברמה דומה להכנסות בשנת 2012 ואילו הרווח הנקי צפוי להישחק לרמה של 8 אירו למניה, השחיקה ברווחיות צפויה עקב עלויות בגין סגירת פעילויות לא רווחיות.

ההשקעה ההונית צפויה לעמוד על 2 מיליארד אירו, כאשר הדגש הוא על ייצור מוצרים חדשים והמשך התרחבות בשווקים המתעוררים. כמו כן החברה צפויה להתמקד השנה בקיצוץ עלויות ושליטה במחיר חומרי הגלם, כחלק מפעילות זו חתמה החברה בחודש החולף על הסכם לשיתוף פעולה עם יצרנית גומי מאינדונזיה ובנוסף הודיעה כי תסגור חלק מפעילותה בצרפת ובקולומביה.

לסיכום, מישלן הינה אחת מהחברות המובילות בעולם בתחומה. בעלת יתרון טכנולוגי ורושמת שיעורי רווחיות גבוהים מהממוצע בענף, כמו כן לחברה חוסן פיננסי מרשים. בנוסף החברה צפויה לקצץ בעלויות התפעוליות בשנתיים הקרובות מהלך שעשוי לשפר את הרווחיות בטווח הבינוני. בצד הסיכונים לחברה תלות במחירי חומרי הגלם ובצמיחה הכלכלית, כאשר המיתון באירופה המהווה חלק מהותי מהכנסות החברה צפוי להמשיך להכביד על תוצאותיה הכספיות. החברה נסחרת במכפיל 9 לשנת 2013 שצפויה להיות חלשה מבחינת הרווחיות ותשואת הדיבידנד של המניה עומד על 3.4%.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אבל שכחתם לשים את הסימול והוא צרפתי
  חפשו אותה 03/07/2013 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לדעת אין לחברה AR בארה"ב, לכן צריך להשיג אותה בצרפת, לא עניין כל כך פשוט בארצנו המנותקת מכל העולם התרבותי.
  סגור
 • 1.
  יופי של ניתוח בלי חרטות (ל"ת)
  מישל 03/07/2013 15:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור