הדולר היציג טיפס עוד 0.2% ל-3.947 שקלים; "ב-4 ש' יהיו היצעים"

הדולר נסחר בשיא של 3 שנים. האירו היציג התחזק ב-0.2% ונקבע ב-4.929 שקלים. במידה ולא יתקבלו החלטות אופרטיביות ברורות בפסגת מנהיגי ה-EUימשיך האירו להיחלש לכיוון ה-1.18 דולר, ויתמוך בהמשך פיחות השקל"
 | 
אפקט פישר
הפיחות בשוויו של השקל לאחר הורדת הריבית נמשך: המסחר בשוק המט"ח המקומי שבר היום רמות שיא רב שנתיות חדשות בתגובה להורדת הריבית במשק ובהמתנה לפגישת הפסגה באירופה. שערו היציג של הדולר התחזק ב-0.203% ונקבע ב-3.947 שקלים לאחר שמוקדם יותר נסחר ברמה של 3.96 שקלים, שיא של שלוש השנים האחרונות.

גם שערו היציג של האירו התחזק כנגד השקל בשיעור דומה ונקבע ברמה של 4.929 שקלים, לאחר שמוקדם יותר נרשמה עלייה חדה של יותר מ-0.5%. זאת בזמן שבעולם נסחר הצמד אירו/ דולר ביציבות סביב רמה של 1.25 דולר.

אתמול זינק שערו היציג של הדולר בשיעור של 0.64% והיציג נקבע ברמה של 3.939 שקלים, והאירו היציג זינק ב-0.6% ל-4.9184 שקלים. כך שיומיים לאחר שהחליט נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר להפחית את הריבית במשק בשיעור של 0.25% ל-2.25%, הפחתה ראשונה לאחר 5 חודשי קיפאון, חל פיחות בשיעור של יותר מאחוז בערכו של השקל.

"הדולר ממשיך להתחזק בזירה המקומית כאשר הסיבה העיקרית הינה רכישות מט"ח מצד המגזר העסקי לקראת סוף הרבעון" אומרת מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים ורד יצחקי ומוסיפה "בשלב הנוכחי צפוי הדולר להמשיך ולהתחזק בטווח הקצר אך להערכתנו, לא צפויה פריצה של רמת ה 4 שקלים, שכן ברמה זו צפויים היצעי מט"ח רבים".

לדברי יצחקי, "אי הוודאות הגבוהה באירופה והחשש מהחרפת המשבר צפויה לתמוך בהיחלשות האירו כבר בטווח המיידי אל מול המטבעות המובילים, הסיבה היחידה שהאירו לא נחלש באופן משמעותי כבר היום הינה הציפייה של סוחרים לישיבת ראשי האיחוד האירופי מחר.

"הישיבה צפויה להיות סוערת על רקע הרצון להנפיק אירו-בונדס ואילו גרמניה היא המתנגדת העיקרית למהלך זה. נדגיש כי במידה ולא יתקבלו החלטות אופרטיביות ברורות בישיבה מחר ימשיך האירו ויחלש כאשר התנועה עשויה להתקבל אף לעבר רמת 1.18, זאת כאשר היחלשות האירו תומכת אף היא בפיחות השקל אל מול הדולר בשוק המקומי".

חזי ינושבסקי, ראש מחלקת מחקר ATRADE הציג היום שני תרחישים אפשריים לדולר:

התרחיש הראשון : מנהיגי אירופה מגיעים למבוי סתום ועוד פגישה ( ה-19 במספר מאז פרוץ המשבר האירופי) מסתיימת מבלי למצוא פתרון קונקרטי למשבר החוב באירופה המאיים על יציבות העולם כולו. במקרה כזה ניתן לצפות להמשך הירידות בשווקים ובעיקר להתפרקותו של האירו ולהתחזקותו של הדולר.

תרחיש שני : מנהיגי אירופה יוצאים בהצהרה בעניין התערבות מסיבית וכוללת בשווקים על מנת להרגיע את השווקים. אם גרמניה תתפשר בנושא השקת אג"ח כלל אירופאית ( אירו בונדס ) זה יכול לתת זריקת עידוד משמעותית לשווקים. במקרה שכזה ניתן יהיה לצפות לעליות בשווקים ולהיחלשות הדולר. כל פתרון אחר צפוי להיות נקודתי בלבד שיצליח אולי להרגיע את השווקים בטווח הקצר ( לפחות עד הפסגה מספר 20 ) .

לסיכום: אנו עדיין שוריים על הדולר ומניחים שעד שלא ימצא פתרון יעיל למשבר החוב באירופה, מגמה זו תימשך ותדחוף את הדולר אל עבר שיאים חדשים.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה