הבעיות החמורות המציפות את הכלכלה האירופית עדיין קיימות

מחלקת המחקר של מט"ח24 מסתכלים על אירועי המאקרו שישפיעו השבוע על המסחר בשווקים
 | 
לוקאס פאפדמוס (צילום: Getty images Israel)
דוח התעסוקה בשוק העבודה האמריקני, הנפקות מוצלחות וסימני יציבות באירופה מרקיעים את מדדי הבורסות לשחקים שלא נראו זמן רב. למעשה, המדדים עולים כחודשיים ברציפות למרות חששות המשקיעים מפני משבר גלובלי נוסף.

שיעור האבטלה בארה"ב נפל במפתיע ל-8.3%, רמתו הנמוכה ביותר מאפריל 2009. 243,000 משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש ינואר, נתון הגבוה משמעותית מצפי האנליסטים לגידול של 140,000 משרות.

אירופה

ביקושים גדולים להנפקות ממשלתיות של ספרד וצרפת נרשמו השבוע בעוד שתי המדינות גייסו יחדיו מעל 12.5. נתוני שוק התעסוקה האמריקאי ונתוני מקרו חיוביים נוספים גרמו לעליות חדות בבורסות האירופאיות. מדד הסטוקס 600 הכלל אירופאי רשם את העלייה החדה ביותר בחודש ינואר מאז 1998.

שלשום, בפגישתם החשובה בבריסל, אישרו סופית מנהיגי אירופה את הפעלתה של קרן החילוץ הקבועה בסך חצי טריליון כבר ביולי השנה - שנה לפני המועד המקורי. גרמניה הייתה זו שהתעקשה על מועד מוקדם יותר, על מנת שהקרן הקבועה תהיה יציבה יותר אל מול משבר החובות המאיים על אירופה.

מנגד, הבעיות החמורות המציפות את הכלכלה האירופית עדיין קיימות בלא פיתרון:
• הבנקים האירופים הודיעו השבוע כי בכוונתם להכפיל ואף לשלש את היקף ההלוואות מהבנק המרכזי - עדות לבעיית הנזילות החמורה.
• יחסי החוב תוצר במדינות רבות באירופה עדיין גבוהים מאוד ובעיה זו של גירעון תקציבי מקשה על המדינות לעמוד בהחזרי חובותיהם מבלי לבצע צעדי צנע קיצוניים.
• הסכם עם נושיה הפרטיים של יוון לגבי 'תספורת' באג"חים המוחזקים על ידיהם עדיין לא נחתם. בנוסף בכדי שיוון תקבל את חבילת הסיוע הבאה לפני תשלום חובם הבא ב-20 במרץ, נדרש, בנוסף ל'תספורת' המתבקשת גם ביצוע רפורמות מרחיקות לכת הכוללות קיצוצים רבים.

שוויץ
עצמאות הבנק המרכזי בשוויץ מוטלת בספק בעקבות מחלוקות פוליטיות בעקבות התפטרותו של פיליפ הילדברנד בחודש שעבר.עיקר המחלוקות סובב סביב העלויות הגבוהות של התערבויות הבנק המרכזי.

לתזכורת הבנק המרכזי הציב שער מינימום לאירו מול הפרנק על 1.20 בספטמבר האחרון, שער אשר נבדק בשבוע האחרון והצית את הדיונים על עלויות ההתערבות.

תומס ג'ורדן, היו"ר הזמני המכהן כרגע הודיע כי אין ספק ביכולתו וביציבותו של הבנק המרכזי לשמור על שער המינימום שקבע ולקנות כמויות בלתי מוגבלות של מטבע חוץ אם המצב ידרוש זאת.

קנדה

המטבע הקנדי מתחזק זה מספר שבועות על חשבון הדולר ובסוף השבוע, עם פרסום נתוני האבטלה בקנדה, הצמד דולר/קנדי צנח מתחת לרמה הפסיכולוגית 1 ונסגר בשער 0.9935. שיעור האבטלה עלה בעשירית האחוז ל-7.6% בעקבות תוספת נמוכה מאוד של 2300 משרות לעומת צפי לתוספת של 23,300. בנוסף במהלך השבוע פורסם כי הכלכלה הקנדית התכווצה בעשירית האחוז.

יפן

היום, שני בלילה, התראיין נשיא הבנק המרכזי של יפן מסקי שיראקווה ואמר כי הוא מכיר בכך שכלכלת יפן נמצאת במשבר חמור בעקבות תהליך ארוך ובעקבות המטבע המקומי החזק, כשהוא מאותת על מוכנותו של הבנק להציע זרזים מוניטריים נוספים במידה והאיום יגבר.

הבטחת הפדרל רזרב בסוף ינואר לשמור על ריביות אפסיות עד לשלהי 2014, חיזקה את הין אל מול הדולר בכ-2% עד לרמה ממוצעת של 76.6. שיראקווה התייחס לכך בנאומו וציין בנוסף כי הבנק היפני נמצא במוכנות להתערבות אגרסיבית ממש כמו זו של ה-'פד' בכדי לייצב את הכלכלה היפנית.

השבוע במרכז:

• הנפקות אג"ח רבות צפויות במדינות אירופה ע"י גרמניה, בלגיה, צרפת, הולנד ויוון.

• ביום שלישי תוכרז רמת הריבית באוסטרליה, חשוב לציין כי אנליסטים רבים צופים ירידה של הריבית מרמת 4.25% ל-4% בעקבות ירידה משמעותית במדד המחירים לצרכן ברבעון 4 של 2011 לרמה של 0%.

אירופה ובריטניה יכריזו על רמות הריבית גם הן ביום חמישי, הפעם לא צפויות הפתעות מיוחדות לאחר שבאירופה הורדה הריבית כפעמיים בחודשים האחרונים.

• פרסום הדוחות הכספיים בארה"ב נמשך גם השבוע, 66 חברות הכלולות ב-S&P 500 צפויות לפרסם את דוחותיהם, בין החברות הגדולות המפרסמות: דיסני,קוקה קולה, סיסקו, גרופון ולינקדאין.

בסוף השבוע, יום שישי יפורסמו המאזנים המסחריים בסין, קנדה וארה"ב לצד נתונים חשובים נוספים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה