איידיאו במגעים למכירת 5,800 יחידות דיור בברלין

על רקע המגבלות הרגולטוריות על העלאת שכר הדירה בברלין, החברה מדווחת על מגעים למימוש נכסים בעיר, אולם טוענת כי המהלך נובע מאסטרטגיית יצירת הערך
|
דודי דניאל מנכל איי די או גרופ, צילום: רמי זרנגר

מניית חברת {איידיאו} קופצת כעת בכ-5% בבורסה בת"א לאחר שהחברה דיווחה על קיום מגעים למכירת פורטפוליו של 5,800 יח"ד בברלין. החברה חתמה על מזכר הבנות בקשר עם העקרונות לניהול המו"מ, אולם לא דיווחה על תנאים מסחריים כלשהם.

על פי הדיווח, מקיימת החברה הבת ADO PROPERTIES - חברת הפעילות בגרמניה,  מגעים בקשר עם מכירה אפשרית של פורטפוליו הכולל כ-5,800 יחידות מגורים וכן יחידות מסחריות ושטחי חניה הנלווים להם, בברלין שבגרמניה. על פי הדיווח, מדובר במהלך התואם את אסטרטגיית יצירת הערך של ADOP. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

ADOP התקשרה במזכר הבנות לא מחייב הכולל את העקרונות שעל בסיסם מתקיימים המגעים, באופן שהתקשרות בעסקה אפשרית כפופה למספר נושאים אשר טרם הוסכמו, לאישורים אשר טרם נתקבלו וכן להתקשרות בהסכם מחייב.

בתחילת ספטמבר דיווחנו על חשיפת פרטים נוספים על ידי מועצת העיר בברלין, אודות הקפאת שכר הדירה המתוכננת בעיר, לפיהם בעלי הדירות עדיין יוכלו להצמיד את שכר הדירה למדד (לשיעור האינפלציה) (לכתבה המלאה).

לאחר שפרטים ראשוניים אודות הקפאת שכר הדירה בעיר הודלפו (לכתבה המלאה), בתעשיית הנדל"ן בברלין הביעו מחאה וטענו שמדובר בצעד מנוגד לחוקה וראש עיריית ברלין - מיכאל מואלר (Mueller) הרחיק עצמו מהנושא.

איידיאו העוסקת בנדל"ן מניב בגרמניה רגישה לשכר הדירה בברלין, והגבלת שכר הדירה בעיר תשפיע על הכנסותיה ורווחיה. על פי הדיווחים העדכניים, חוזי שכירות חדשים בברלין יוגבלו לפי שכר דירה בטווח של 5.95 עד 9.8 אירו למטר רבוע (לעומת טווח של 3.4 עד 5.6 אירו למטר רבוע על פי דיווחים קודמים). הגבלה זו היא בהמשך להקפאה זמנית של שכר הדירה בעיר לתשעה חודשים עליה הוכרז ביוני

לאחר הקפאת שכר הדירה ביוני, טענו מומחים כי ההקפאה עשויה להחריף את משבר הדיור בברלין, שכן המהלך ירתיע משקיעי נדל"ן המעוניינים לבנות נדל"ן למגורים.

קתרין לומפשר, סנאטורית שמתמקדת בתחום הדיור בעיר, הציעה במסגרת הצעת חוק כי ההגבלה תחול על דירות שנבנו עד 2013, בעוד דירות שנבנו משנת 2014 ואילך יהנו מפטור. ההצבעה על הצעת החוק תתקיים עד ב-15 באוקטובר, והכוונה שהחוק ייושם כבר ב-2020.

ולמה כל זה קרה? תושבי ברלין זועמים על עלייה של 50% בשכר הדירה בחמש השנים האחרונות. הזעם הזה הגיע למועצת העיר ומשם הדרך לטפל בבעיה התגלתה כמהירה.

מעבר לפגיעה התזרימית העתידית של חברות הנדל"ן בגרמניה, שווי נכסי נדל"ן נגזר מהיוון התזרימים העתידיים, כלומר הקפאת מחירי השכירות למשך חמש שנים תוביל להפסדים מיידיים כתוצאה משיערוכי נדל"ן. "הקפאת שכר הדירה לטווח ארוך עשויה להיות חשש משמעותי יותר" (ביחס לצעדים אחרים שנשקלו - ע.ס), אמרו בעבר האנליסטים של מורגן סטנלי והוסיפו כי נכון לכרגע עיקר חוסר שביעות הרצון של הציבור מתרכז בברלין, אבל לדעתם המשקיעים יהיו מודאגים מהדבקה אפשרית, אשר תשפיע גם על מניות של חברות הפועלות בתחומים נוספים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות