התייעלות בבורסה: בקרוב תוכלו להצביע באסיפות בעלי מניות גם באינטרנט

הכנסת אישרה את הצעת החוק למערכת הצבעה אלקטרונית בקריאה ראשונה, מה שיכול לייעל את הליך ההצבעה להמוני מחזיקי אג"ח ומניות
 |  (4)
הצבעה, צילום: Getty images Israel
מהיום יוכלו מחזיקי אג"ח ובעלי מניות להצביע באסיפות גם באינטרנט, וללא צורך לטרוח ולהגיע לחדר כינוסים במלון נידח על חשבון שעות עבודה. מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה ראשונה את הצעת חוק ניירות ערך (תיקון מס' 53)(מערכת הצבעה אלקטרונית), התשע"ג-2013 שהגישה הממשלה.

ההצעה באה לקבוע הסדר שמטרתו עידוד המחזיקים בניירות ערך לממש את זכות ההצבעה שלהם באספות באמצעות מערכת הצבעה אינטרנטית שתקים הרשות, וזאת ללא צורך בנוכחות פיזית באספות.

סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי ממפלגת יש עתיד אמר כי "נכון להיום, שיעור השתתפות הציבור בקבלת החלטות באספות בעלי מניות בחברות ציבוריות או באספות מחזיקי תעודות התחייבות, נמוך, והסיבות לכך מגוונות. פרויקט מערכת ההצבעה האלקטרונית יוצא מתוך נקודת הנחה שאחת הסיבות לכך נובעת מהיות הליך ההצבעה מסורבל ובלתי נגיש. בהתאם לכך, מי שכבר נושא בנטל הכרוך בהצבעה הוא, ככל הנראה, מי שההצבעה הקונקרטית בעלת חשיבות גדולה בעבורו".

לדבריו, מטרת הפרויקט היא להקל את נגישותם של הזכאים להצביע באספות מקרב ציבור המשקיעים הרחב למידע על האספות ולאפשרות מימוש זכויות ההצבעה שלהם באספות. כלומר, התכלית היא הסרת חסמים טכניים המונעים מציבור המשקיעים להיות אקטיבי יותר ולממש את זכויות ההצבעה שלו. התשתית המחשובית-טכנולוגית שלפיה בנויה מערכת ההצבעה האלקטרונית תבטיח את הגעתם של מידע ופרטים לזכאים להצביע באסיפה או לגורם שזימן את האסיפה, לפי העניין, באופן אלקטרוני ומידי, ובלי להידרש לסרבול ולעלויות הנלווים לתכתובת פיזית.

לוי הסביר כי מבחינת המצביע הפוטנציאלי הפרטי, וכן מבחינת הגורם שזימן את האסיפה, ובכלל זה חברות ציבוריות, השימוש במודל החדש אינו כרוך בעלויות כלשהן. מערכת ההצבעה האלקטרונית תקשר בין חברי הבורסה לבין מצביעים פוטנציאליים, ובין המצביעים עצמם לבין מזמני האספות. מצביע פוטנציאלי הוא לקוח של אשר במועד הקובע, שפורסם בדוח זימון האסיפה, מחזיק באמצעות חשבון ניירות ערך אצל חבר הבורסה בניירות הערך הרלוונטיים לאסיפה, מניות, תעודות התחייבות או כתבי , ולפיכך יש לו זכות הצבעה. חברי הבורסה יידרשו להמציא למערכת את כל הנתונים על מצביעים פוטנציאליים המחזיקים בניירות ערך באמצעותם, ומיד לאחר קבלת אישור המצאת הנתונים מאת המערכת, להמציא למצביעים הפוטנציאליים הללו את המידע והפרטים הנדרשים להם לצורך הצבעה, ובכלל זה מידע הנוגע לאסיפה הרלוונטית (המידע הנכלל בדוח זימון האסיפה, כתב ההצבעה והודעות עמדה שניתנו) וקודי זיהוי לצורך ביצוע ההצבעה באמצעות מערכת הצבעה האלקטרונית.

המצביעים, מצדם, ייגשו באמצעות קודי הזיהוי שקיבלו מחברי הבורסה ויצביעו בפעולה פשוטה, באתר אינטרנט ייעודי אשר ייפתח להצבעה. סמוך למועד פתיחת האסיפה תינעל מערכת ההצבעה האלקטרונית והיא תייצר קובץ של נתוני המשתמשים בה. קובץ זה יועבר אל מזמן האסיפה באמצעות מערכת יעל. סך תוצאות ההצבעה - הן האלקטרונית והן הפיזית (לרבות באמצעות כתבי הצבעה שנמסרו למזמן האסיפה או שנשלחו בדואר רשום), ייבדקו וישוקללו על ידי מזמן האסיפה לידי תוצאה מספרית אחת וידווחו לרשות ולציבור כדין.

לוי הבהיר כי כי המודל המוצע לא נועד להחליף את האפשרויות הקיימות כיום (נוכחות פיזית באספות, הצבעה באמצעות מיופה כוח או באמצעות מסירת כתב הצבעה למזמן האסיפה או שליחתו בדואר רשום) אלא הוא מהווה ערוץ נוסף בלבד שיעמוד למחזיקים בניירות ערך לשם מימוש זכויותיהם.

13 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה ראשונה, נמנע אחד וללא מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת המדע והטכנולוגיה, להכנתה לקריאות השנייה והשלישית.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  עוד "חידוש" של הרשות לני"ע, זאת שנרסה את שוק ההון בארץ (ל"ת)
  צעד חסר משמעות 31/07/2013 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  כל הכבוד לח"כ לוי ויאפשרו גם עיון חופשי בפרוטוקולים? (ל"ת)
  גיא 31/07/2013 06:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  הצבעה באיספות בעלי המניות
  רמי 30/07/2013 19:27
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נראה לכם שזה יועיל לכם? משוגעים הם יד אחד הם יפילו אותכם יותר? התם סתם חיים בסרט שאלה שמנהלים את הרשות לנירות ערך אכפת להם מכם אלה כולם יד רוחצת יד שני ידים פנים זה יותר יועיל להם ולכם זה רק יזיק
  סגור
 • 1.
  קיצור מסחר דחוף
  aa 30/07/2013 18:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלב א
  סגור