אוטומטי או ידני – מה כדאי לרכוש?

|
רכב

אתם עומדים לרכוש רכב חדש וכבר בחרתם את המודל והדגם האהוב עליכם. כעת, נשארה רק החלטה אחת אחרונה – האם תבחרו במודל עם מוט הילוכים ידני או מוט הילוכים אוטומטי? לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות שונים שכדאי להכיר על מנת שתוכלו לבצע החלטה מושכלת.

מה צורך פחות דלק?
השיקול הראשון שיש לקחת בהחלטה של גיר ידני או אוטומטי היא האם צריכת הדלק משמעותית לכם? בדרך כלל רכבים אוטומטיים יצרכו כמות גדולה של דלק ביחס למודל זהה בגרסתו הידנית. עם זאת, כאשר משווים מכונית אוטומטית חדשה למכונית בעלת מערכת הילוכים ידנית ישנה יותר יתכן וצריכת הדלק תהיה זהה או שהמכונית האוטומטית תצרוך פחות דלק.

האם יש נהגים בבית שאינם נוהגים על רכב ידני?
שיקול חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון הוא האם יש נהגים בבית שאינם נוהגים על רכב ידני וזקוקים למערכת הילוכים אוטומטית. בארץ, ניתן ללמוד נהיגה על רכב אוטומטי בלבד ללא שימוש בדוושת המצמד (הקלאץ'). רישיון הנהיגה במקרה כזה ניתן אך ורק לרכב אוטומטי ולכן נהגים אלה לא יוכלו לנהוג על רכב עם הילוכים ידניים. אם אתם מחזיקים מספר רכבים בבית ויכולים לתת לבעל הרישיון לרכב אוטומטי בלבד לנהוג על הרכבים האוטומטיים – עדיין תוכלו לבחור ברכב ידני.

עליות חדות ונסיעה בתוואי שטח ובתוואי עירוני
נסיעה בתוואי שטח מחייבת פעמים רבות שינוי ידני של ההילוכים. לכן, מרבית רכבי 4X4 לא יהיו אוטומטיים או שיכללו מערכת הילוכים המאפשרת הורדת הילוך לצד המעבר האוטומטי. אם אתם גרים באזורים הרריים עם זוויות חדות מומלץ לבחור ברכבים ידניים בהם ניתן להוריד הילוך ולתת לרכב לנסוע כאשר המנוע נמצא בשיא העוצמה. אם אתם נוסעים, לעומת זאת, בעיר מומלץ להשתמש דווקא ברכב עם הילוכים אוטומטיים. כך, לא תצטרכו לעצור, להוריד הילוך ולהעלותו להילוך גבוה יותר כאשר הפקקים משתחררים למספר דקות.

נהגים מבוגרים? עדיף לרכוש רכב עם הילוכים אוטומטיים
אם אתם נהגים מבוגרים או שחלק מהנהגים ברכב הם בני גיל הזהב מומלץ להקל עליהם את הנסיעה ולבחור ברכב עם הילוכים אוטומטיים. המיקוד הנדרש בהחלפת הילוכים, גם לנהג מנוסה, עשוי להוות נטל על נהג מבוגר. בנוסף, כאשר משתמשים ברכב ידני פעמים רבות יש לזכור להשתמש בבלם היד כאשר מחנים בעלייה או בירידה. שימוש ברכב אוטומטי הכולל את הילוך החנייה P חוסך את הצורך בתכנון מוקדם של הבלימה, זוויות הגלגלים המכוונים לכיוון המדרכה והתאמות נוספות.

נוחות הנהיגה
מבחינת חווית הנהיגה רכב אוטומטי מעניק חוויה שונה לחלוטין מרכב ידני. אינכם צריכים לזכור להחליף הילוך ויכולים למעשה להשתמש רק ברגל אחת בזמן הנהיגה. ניתן גם לבחור במצב של בקרת שיוט המאפשר לנהוג ללא שימוש בכפות הרגליים למשך זמן מה. בזמן זה, כאשר נוהגים קילומטרים ארוכים הנהג יכול להתרווח בנוחות ולשחרר את שרירי הרגליים מבלי לעצור.

נהגים חדשים – האם כדאי לבחור ברכב עם הילוכים אוטומטיים?
עבור נהגים חדשים הדעות חלוקות. מחד, על מנת לתפעל רכב עם הילוכים ידניים נדרשת רמה גבוהה יותר של מיומנות. בשנים הראשונות, כאשר הנהג עדיין מסתגל לנהיגה לצד נהגים אחרים בתנאי מזג אוויר וראות שונים החלפת ההילוכים עשויה להוות הסחת דעת מיותרת. מאידך, אם ברצונו של הנהג לנהוג בעתיד במכונית עם הילוכים ידניים כדאי לתרגל זאת כבר בשנים הראשונות לנהיגה. לכן, כדאי להשתמש הן ברכבים עם הילוכים אוטומטיים והן ברכבים עם הילוכים ידניים בתחילת הדרך.

תחזוקת הרכב
בעבר, היה קל יותר לתקן רכבים בעלי הילוכים ידניים בהשוואה להילוכים אוטומטיים. עלות התיקון ורכישת תיבת הילוכים חדשה הייתה נמוכה יותר. כיום, לאחר שדגמים רבים של מכוניות עם הילוכים אוטומטיים נמצאים בשוק, קל יותר לפעמים לרכוש חלפים חלופיים או משומשים של תיבת הילוכים אוטומטית מאשר חלפים של תיבת הילוכים ידנית. לכן, מבחינת תחזוקת הרכב כמעט ולא תראו הבדל.

מחיר הרכב
בישראל, רכבים בעלי הילוכים ידניים יהיו זולים יותר ממודל זהה בעל הילוכים אוטומטיים ומכאן שגם פוליסת ביטוח מקיף תהיה מוזלת יותר לרכבים ידניים.

לסיכום, הבחירה בין רכבים אוטומטיים או ידניים תלויה בנהגי הרכב – כאשר נהגים מבוגרים או צעירים מאד עשויים להעדיף דווקא רכבים אוטומטיים. מבחינת צריכת הדלק מומלץ לבחור ברכב עם הילוכים ידניים ומבחינת תוואי הנהיגה כדאי לבחון אם אתם צפויים לנהוג בשטח או בתוואי עירוני.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות