במקביל לדו"חות: שטראוס רוכשת את מלוא מניות חברת 'שטראוס קפה' מקרן TPG; ירידה ברווח הרבעוני

החברה דיווחה על רכישת מלוא מניות חברת 'שטראוס קפה' משותפתה בהיקף כולל של 257 מיליון אירו
 | 
גדי לסין, צילום: יח"צ שטראוס
חברת שטראוס 0% שטראוס 8,900 0% שטראוס בסיס:8,900 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מדווחת הבוקר (ג') את תוצאותייה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2016 כולה, זאת במקביל לדיווח החברה על עסקת ענק במסגרתה תרכוש החברה את מניות קרן TPG בחברת הקפה תמורת סכום הנאמד בכ-257 מיליון אירו.
בתוך כך, בנוגע לרבעון הרביעי של השנה החולפת רשמה שטראוס צמיחה של 7% לסך הכנסות של כ-2 מיליארד שקל, זאת בהשוואה ל-1.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. שורת הרווח הגולמי הסתכמה בכ-717 מיליון שקל (המהווים כ-35% מהמכירות), המשקף גידול של כ-2.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הרווחיות הגולמית ירדה בכ-1.5%.
הרווח התפעולי הסתכם בכ-135 מיליון שקל, המהווה קיטון של כ-14.5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בשורה התחתונה, החברה סיימה את הרבעון הרביעי עם ירידה של 22% ברווח הנקי לסך של 58 מיליון שקל, זאת לעומת 74 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2015.
בסיכום השנה החולפת רשמה קבוצת שטראוס גידול של 4% לסך הכנסות של כ-7.9 מיליארד שקל, זאת בהשוואה להכנסות של 7.6 מיליארד שקל בסיכום שנת 2015. שורת הרווח הגולמי הסתכמה בכ-3 מיליארד שקל (שיעור של כ-37.5% מהמכירות), המשקף גידול של 5.4% בהשוואה לתקופה המקבילה אתשקד. גם בשורת הרווח התפעולי נרשמה צמיחה של 12.8% שהסתכמה בסך של 744 מיליון שקל. 
בשורה התחתונה רשמה שטראוס רווח נקי שנתי של 335 מיליון שקל, המשקף גידול של 14% בהשוואה לרווח הנקי בשנת 2015. הרווח למניה הסתכם בכ- 3.12 שקל.
כאמור, במעמד הדו"חות דיווחה קבוצת שטראוס כי רוכשת את מלוא מניות קרן TPG (שיעור של 25%) ב'שטראוס קפה' תמורת 257 מיליון אירו. התשלום יבוצע בשני תשלומים כאשר במועד החתימה אמש שולם כ-172 מיליון אירו ואילו 85 מיליון אירו הנותרים ישולמו עד ה-15 באוגוסט.
מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז', מגיבה לפרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של חברת שטראוס כשכותבת כי "שטראוס מדווחת דו"ח חלש מאוד לרבעון ביחס לאשתקד וזאת בהתאם לצפי שלנו, עם ירידה ברווח הנקי של כ-22%, מכ-74 מיליון שקל לכ-58 מיליון שקל. בעוד הפעילות בישראל והקפה השתפרו באופן ניכר בזכות חדשנות ושיפור במט"ח, הפעם דווקא סברה גבתה מחיר כבד ברבעון הנוכחי עקב 2 הריקולים בחברה בשנתיים האחרונות וירידה חדה בקצבי הצמיחה".
אלשיך מגיבה גם להודעת שטראוס על רכישת 25% מחברת הקפה ע"י TPG וכותבת: "סכום הרכישה הוא 257 מיליון אירו והוא משקף להערכתנו מכפיל EV/EBITDA  על תוצאות 2016 של כ-9.8. להערכתנו, מדובר בשווי סביר ובהתאם לצפי. שטראוס כולה נסחרת במכפיל EBITDA של כ-10 על תוצאות 2016 כך שחברת הקפה נקנתה סביב המכפילים שבהן שטראוס נסחרת. העסקה תבוצע בשתי פעימות והתשלום הראשון מומן על ידי הלוואה זמן קצר שלהערכתנו תוחלף בהלוואה לטווח ארוך, משמע - מקורות בנקאיים או הנפקת אג"ח".
אלשיך מעריכה כי "ב-2017 יהיה שיפור קל בתוצאות החברה בזכות שיפור קל בישראל ובקפה. סימן השאלה העיקרי יהיה קצבי הצמיחה בסברה. עלייה במטבעות הפעילות, הריאל והרובל ביחס לשקל ולדולר, תשפיע לחיוב על מכירות חברת הקפה אך מנגד עלייה במחיר הקפה הגולמי (הוצאה לשטראוס) עשויה לקזז חלק מהותי מהשיפור. בישראל החברה נמצאת במקום טוב עקב מהלכי חדשנות ועד כה סביבת התחרות נוחה. מנגד, לאחר 3 שנים של ירידה במחירי הסחורות, לאחרונה חל שינוי מגמה והחברה תצטרך לגלגל זאת ללקוחותיה. בסך הכל אנו צופים יציבות בפעילות בישראל ב-2017. סברה הציגה רבעון מאוד חלש וכרגע האתגר העיקרי של שטראוס זה לנסות להחזיר את סברה לקצבי הצמיחה שהיו לה בעבר". אלשיך מסכמת כי באקסלנס ברוקראז' "ממשיכים להמליץ על חברת שטראוס בתשואת שוק כשמחיר היעד בעדכון".
בתוך כך, גדי לסין, נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס, התייחס לתוצאות ואמר כי "שנת 2016 היא שנה חזקה לקבוצה ולעסקיה שהציגו שיפור חיובי בכל המדדים ותזרים מזומנים חזק. שטראוס ישראל צומחת בעקביות מעל לצמיחת השוק בישראל ושטראוס קפה מסיימת שנה חזקה. בסברה עברנו השנה אירוע ריקול אשר מנוהל באופן אחראי על מנת להבטיח חזרה הדרגתית לביצועים טובים. אנו נמשיך להשקיע  בחדשנות, בהתייעלות ובמתן ערך מוסף ממשי לצרכנים שלנו ברחבי העולם".
מניית שטראוס 0% שטראוס 8,900 0% שטראוס בסיס:8,900 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: רשמה מאז תחילת השנה הנוכחית תשואה חיובית צנועה של 2% לשווי שוק של 6.6 מיליארד שקל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה