סירוב לקבל השגה עם הימנעות בדוח המבקר מכיוון שישנה שומה באמצע הליך פלילי

עו"ד משה גבע

לחברה מתנהלים הליכים פליליים, ומכיוון שספריה נלקחו לחקירה לא יכלה החברה להגיש את הדוח בזמן. לחברה הוצאה שומה שהתבססה על ממצאים שעדיין בבדיקה בהליך הפלילי, וכן על היעדר הדוח
|
סירוב לקבל השגה עם הימנעות בדוח המבקר מכיוון שישנה שומה באמצע הליך פלילי

שאלה
לחברה מתנהלים הליכים פליליים, ומכיוון שספריה נלקחו לחקירה לא יכלה החברה להגיש את הדוח בזמן. לחברה הוצאה שומה שהתבססה על ממצאים שעדיין בבדיקה בהליך הפלילי, וכן על היעדר הדוח. בעקבות השומה לפי מיטב שפיטה הוגשה השגה והוגש דוח עם הימנעות בדוח המבקר. פקיד השומה מסרב לראות בדוח כמוגש בגלל ההימנעות, ומשכך החברה במלכוד. עד תום ההליך הפלילי אין אפשרות להגיש דוח ללא הימנעות.
השאלה:
לאור האמור לעיל, מהם הצעדים שעל החברה לנקוט?
תשובה:
אכן, החברה נמצאת במלכוד. סעיף 131(ג) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 מחייב שדוח חברה יהיה מאושר על ידי רואה חשבון. רשות המסים מפרשת סעיף זה כתנאי לקליטת הדוח, למרות שבסמכותה לנקוט הליך שומתי כלפי דוח חברה שמוגש ללא חוות דעת "חלקה".
מניסיוני, בדרך כלל ניתן להגיע להבנות עם גורמי החקירה או התביעה (אצלם מוחזק החומר) למען קבלתו או לצילומו תחת פיקוח לשם הכנת הדוח או ביצוע הליך הביקורת על ידי רואה חשבון. אם יסרבו לעשות כן, יש לדרוש מהם כי יודיעו בכתב כי לא ינקטו הליכים כלשהם נגד החברה או בעליה ולא יוטלו סנקציות עקב כך.
דרך נוספת לטיפול בנושא היא לפנות בהליך נפרד לבית משפט ולבקש התערבותו.

המשיב – עו"ד עצמאי, מומחה בתחום המסים ומרצה בנושאים משפטיים. חבר בוועדות מסים ומיסוי פלילי במחוז ת"א של לשכת עורכי הדין. לשעבר איש רשות המסים במגוון תפקידים מקצועיים וניהולייםmoshe@gevalaw.co.il

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן
 
 
<center>>

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות