סקטור הנפט: גיוס בעזרת אג"ח אאוט, גיוס בעזרת מניות אין

|
האופנה החדשה

סקטור הנפט והגז ממשיך להימצא תחת לחץ עצום בעקבות החובות בו הוא נמצא ומחיר הנפט שירד ביותר מ-60% מאז אמצע שנת 2014. בתחילת מארס חברת דירוג החוב מודי'ס הודיעה כי היא חוזה עלייה לכדי שיעור של 6.5% בכמות חברות הנפט והאנרגיה שיבקשו הסדרי חוב לשנה הקרובה. מדובר בחברות קטנות אשר הנפיקו אג"ח ללא התחייבות (אג"ח זבל). 

החדשות האחרונות מהסקטור נוגעות לכך שחברות הנפט האמריקניות החלו למכור מניות שליטה בכדי לגייס כספים - בקצב הגבוה ביותר שנרשם אי פעם. הזינוק בכמות המניות הנסחרות ודאי משפיע גם שווין של המניות הקיימות ומעמיק את פוטנציאל הירידות שלהן.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

דוגמא ראשונה לכך היא מרתון אויל (Marthon oil) שגייסה השבוע 1.3 מיליארד דולר דרך מניות (סימול: MRO). הצעת המניות הגיע שבוע בלבד לאחר שהחברה פרסמה תוצאות רבעוניות שבהן נרשם הפסד, לראשונה מזה שני עשורים. פרט להרחבת סדרת המניות, החברה התחייבה לקצץ בהוצאותיה בחצי לקראת שנת 2016.

פרט למרתון אויל, אפשר לספור לפחות 16 חברות אחרות שביצעו את אותה הפעולה. ולא מדובר רק בחברות קטנות, גם הס (HES) ודבון אנרג'י (DVN) שנחשבות חברות גדולות יותר בסקטור הציעו מניות למכירה. סה"כ סקטור הגז והנפט בארה"ב מציג כרגע 10.5 מיליון מניות למכירה. זינוק של 16.6% לעומת השנה שעברה. 

בכלליות הצעד מצביע על גובה החששות לקראת גיוסים עתידיים של הסקטור - כאשר הנפט ממשיך להיסחר מתחת ל-40 דולר. אם כי נציין את האפקט החיובי העיקרי להחלטה של החברות בכך שהוא מקטין את הסיכויים לפשיטות רגל בתחום. וכידוע כשיורד גשם, הוא יורד על כולם, כלומר במידה וחברות מסוימות יחלו לפשוט רגל בתחום, זה עלול לשמוט את הקרקע מתחת לרגלי חברות אחרות ולהשפיע על כל הסקטור.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות