בלאומי מצביעים - זה הכשל בכלי ההתערבות במט"ח

|
(2)
השטרות החדשים, צילום: בנק ישראל
לאחר שבוע סוער בשוק המט"ח, ולאחר שבעשור האחרון השקל רשם התחזקות ריאלית של 20% מול סל המטבעות ובנק ישראל הבהיר כי הוא הולך להמשיך להתערב בשוק ולבצע רכישות, בלאומי שוקי הון מסמנים בסקירתם השבועית את הבעייתיות שברכישות.
לאומי שוקי הון: "מצב העניינים של שער החליפין משקף את ההשפעה החזקה של גורמים בסיסיים, ארוכי טווח, התומכים בתיסוף השקל ואת הניסיון להתמודד עם מצב זה באמצעות כלי קצר טווח - התערבות במסחר במט"ח. אי התאמה זו, שבין האופי ארוך הטווח של גורם התיסוף לעומת האופי קצר, יוצר מצב של עלות יקרה של ניהול יתרות מט"ח בהיקף אדיר של כ-100 מיליארד דולר מחד ואפקטיביות מועטה מאוד של השימוש בכלי זה. יש כאן, ככל הנראה, כשל של ממש באי התאמת הכלי לבעיה".
מנגד, לאומי לא מטיל את האשמה על בנק ישראל בלבד. "נראה שיש כשלים של אי-עשייה על ידי גורמי מדיניות אחרים האחראיים על תחומים כמו: מידת הקלות בעשיית עסקים, מיסוי מעודד צמיחה באופן ממוקד, הרחבה תקציבית שתעזור להתמודד עם נזקי התיסוף, שיפור החינוך המקצועי לשם העלאת פיריון העבודה דרך השקעה מסיבית בהון אנושי, שיפור התשתיות, יוזמות לשינויים מבניים, והקלות רגולטוריות שעשויות היו לסייע לרמת התחרותיות של ישראל מול שאר העולם. כלומר, אין מתן עדיפות רחבה של כל קובעי המדיניות הכלכלית להתמודדות עם המשמעות של תנאי הרקע הבסיסיים התומכים בשקל חזק עם נזק ארוך טווח ומהותי למשק הישראלי".
"התוצאה היא אבדן נתח שוק ישראלי בעולם בחלקים שונים של הפעילות, תוך הסטת צמיחה ופעילות חברות מהמשק הישראלי החוצה אל מוקדי פעילות חלופיים בעולם וזאת באמצעות מיזוגים ורכישות בעולם ותהליכים נוספים ובהם רכישת חברות על ידי קונים זרים והעברת מוקדי הצמיחה שלהן אל מחוץ לישראל. לאחר פרסום נתון הצמיחה החזק לרביע הרביעי גברו הערכות בשוק כי בנק ישראל צפוי להוריד מדרגה בכל הקשור להתערבות במסחר במט"ח והערכות אלו הביאו לאחרונה, ככל הנראה, לכניסה של גורמים ספקולטיביים במגמה של מכירת דולר כנגד רכישת שקל".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בנק ישראל כישלון .יותר מידי גאונים מלומדים שלא מתאימים
  הצחקתם אותי 05/03/2017 10:46
  הגב לתגובה זו
  8 0
  יותר לשוק .שוק ההון מתוחכם מידי ללומדים כלכלה באקדמיה מכירים מלומד כזה שיודע מה לעשות בכספו .
  סגור
 • 1.
  זה מדינה של נפחים מנפחים את הבורסה גם דלרים
  sus 05/03/2017 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תבני עוד חדרים בשביל לקנות דולרים כי זה לו הכסף שלך לקחים מהציבור מסים קבדים קונה דולרים כי זה מדינה של נכלים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות