דיסקונט מציג: מסעדות יוקרה, לימוזינה, והפרות לכאורה של החוק להלבנת הון

עובד שהצביע על התנהלות בעייתית פוטר, הבנק נאלץ לפצות במיליונים. כך נחשפים הפרטים. הנה הסיפור

 |  (31)
בנק דיסקונט, צילום: Bizportal
מסעדת 'בוקיז' שמצפונית לעיר ליון, עטורת שלושת כוכבי מישלן, היא אחת המסעדות היקרות בעולם. ב-1975 הוזמן השף שלה, פול בוקוז, לקבל אות לגיון הכבוד מנשיא צרפת בארמון האליזה ובישל לו מרק כמהין עשיר ומיוחד שהפך למנת הדגל של המסעדה. במחיר של 85 אירו בלבד גם אתם תוכלו לאכול את המרק הזה - מנת פתיחה במסעדה.
לא מפתיע אם כך מדוע בנקאי בכיר בבנק דיסקונט בשוויץ רצה לאכול שם. מה שכן מפתיע זה שמי שמימן את הארוחה של אותו בנקאי וארוחות נוספות במחיר של עשרות אלפי שקלים זה הציבור הישראלי, בעל המניות הגדול בבנק. תיאור זה ועוד רבים אחרים עלו כחלק מהליך משפטי שניהל רון סמוחה, אחד מבכירי דיסקונט לשעבר ומי שהקים את שלוחת הבנק בשוויץ, כנגד הבנק - בין היתר בטענה שפרסומים מצד הבנק בעניינו היוו לשון הרע. 

תחילתה של פרשה
עו"ד רון סמוחה עבד שנים בבנק דיסקונט ואפילו נחשב עובד מצטיין (עם תעודה). בשנת 2000 הוא נשלח על ידי הבנק להקים את החברה הבת של הבנק בשוויץ. זה היה עוד טרם אסון התאומים וכאשר אף אחד לא חלם שיום אחד צמד המילים 'מקלט מס' יהפוך לגנאי. במסגרת תפקידו היה סמוחה גם מנהל סיכונים ראשי, וככזה נדרש מידי שנה לספק דו"ח שנתי בתחומו. וכך עשה גם בנובמבר 2010. אלא שמיד לאחר שהגיש את הדו"ח שכלל שורה של טענות קשות בעניין התנהלות שלוחת הבנק, הוא הושעה מתפקידו ובהמשך פוטר. כותרות העיתונים דיווחו אז כי סמוחה הושעה לאחר שהופרכו טענותיו על אי סדרים חמורים בהתנהלות הבנק. 

סמוחה לא ממש הסכים עם הפרסומים בעניינו ובמקביל להליך משפטי שהחל מנהל מול הבנק סביב פיטוריו, הוא פתח גם בהליכים משפטיים גם נגד מערכות העיתונים. פרטי ההליך המשפטי מול הבנק שנמשך עד 2016 הגיעו לידי Bizportal ואלו מאפשרים הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של התנהלות אחת השלוחות הגדולות בחו"ל של המערכת הבנקאית הישראלית. וזה לא נגמר רק בהוצאות קטנות ביחס לתקציב בנק כמו מסעדות יוקרה, או נהג פרטי - אלא נוגע גם לדיווח על הפרות חמורות של כללים ונהלים בנקאיים. 

אלמלא אותו הליך משפטי ממושך שניהל סמוחה, לא היינו יודעים הרבה על פרטי הפרשה הזו שהחלה ב-2010 והסתיימה כאמור רק ב-2016 כאשר בית המשפט העליון חייב את דיסקונט לשלם לו 770 אלף פרנק שוויצרי (כ-2.9 מיליון שקלים). למעשה, העליון חייב את הבנק  לקיים את הסכם הפשרה אליו הגיע עם סמוחה בעבר. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
הדו"ח החמור, וההשעיה
דו"ח הסיכונים שהגיש סמוחה כלל בין היתר פירוט של הפרות לכאורה של נהלים וכללים בנקאיים על ידי בכירים בהנהלת דיסקונט שווייץ. הוא לא ייחס למי מחברי ההנהלה או למבוקרים בדוח טענות בדבר הפרות חוק או עבירות פליליות אבל מיד אחרי הגשת הדוח בנובמבר 2010, השעה אותו דירקטוריון דיסקונט שוויץ ובראשו יו"ר הדירקטוריון גיורא עופר (שהיה גם מנכ"ל החברה האם בנק דיסקונט) ובהמשך גם פיטר אותו.
כפי שמפורט בכתב התביעה כנגד הבנק, בדו"ח הצביע סמוחה על בזבוז כספים מצד בכירי דיסקונט שוויץ. לטענתו, השעייתו מהבנק באה לאחר שהעז להשמיע דברי ביקורת על בכירי הבנק שלקחו חלק בארוחות במסעדות יוקרה עם שם עולמי במרחק של מאות קילומטרים מהבנק, כמו 'פול בוש' ליד העיר ליון שבצרפת וזאת בעלות של עשרות אלפי שקלים וכן שימוש בשירותי לימוזינה עם נהג פרטי. סמוחה טען בכתב התביעה שהבנק, חברה שבעל המניות העיקרי בה היה גם בעבר ובטח גם היום הציבור, מימן לגיורא עופר וליצחק טרבלסי (מנכ"ל דיסקונט שוויץ דאז) נהג פרטי בעלות של אלפי שקלים לטיולים בהרי האלפים ושטרבלסי הורה לאשר זאת כאילו מדובר היה בהוצאות הקשורות לישיבת דירקטוריון. 

בהקשר הזה של טענות סמוחה, שדיסקונט סירב להתייחס אליהן באופן פרטני כאשר ביקשנו את תגובתו, ראוי לציין כי עלות השכר של גיורא עופר בין השנים 2004 (שנת מכירת הבנק למשפחת ברונפמן) ל-2010 (אז עזב את הבנק) עמדה על 35 מיליון שקל, כלומר ממוצע של 5 מיליון שקל בשבע שנים.. עלות שכרו של פוקנשר בין השנים 2003-2005 אז עזב את הבנק הייתה 6.4 מיליון שקל, עלות שכר ממוצעת של קצת יותר מ-2.1 מיליון שקל בשנה.
לא רק בזבוזים על מסעדות וטיולים
בכתב התביעה שהגיע לידי Bizportal טוען סמוחה כי דיסקונט שוויץ ניסה להסתיר ממנו ממצאי בדיקה של פירמת ראיית החשבון KPMG שנמסרו לפיקוח על הבנקים השוויצרי ביולי 2011 וכללו חשד לאי כיבוד כללי הלבנת הון.
לפי הממצאים אליהם נחשף Bizportal, קובעת פירמת רואי החשבון כי "דיסקונט שוויץ פעל בניגוד לכללי איסור הלבנת הון בכך שסייע אקטיבית ללקוחות מסוימים להעביר ללקוחות אחרים כספים רבים וניירות ערך בסכומים של למעלה מ-12 מיליון אירו באמצעות הנוסטרו (תיק ניירות הערך העצמי) של דיסקונט שוויץ כדי להסתיר את מקור הכספים וזאת על פי הוראה מפורשת ובכתב של מנכ"ל דיסקונט שוויץ לשעבר טרבלסי. לדבריו, בזמן שהבנק ציין בדוחות הכספיים שלו מידי שנה מאז 2011 כי סמוחה טען טענות שנמצאו לא נכונות, פירמת kpmg הצביעה על חששות חמורים להפרת דין או הפרות חוק.
עיון בדוחות הכספיים של דיסקונט מגלה כי מעולם לא ניתן גילוי של הבנק אודות הדו"ח המדובר של פירמת ראיית החשבון הבינלאומית. אבל זה לא סימן השאלה היחיד שעלה לגבי הדיווחים של דיסקונט באשר להתנהלות מול סמוחה בפרט ומול הרשויות בשוויץ בכלל. כך, בדוח השנתי האחרון שפורסם במארס 2016 עבור שנת 2015 אמנם דיווח הבנק כי בפברואר 2016 הושגה פשרה עם סמוחה שקיבלה תוקף של פסק דין של בית המשפט העליון, אבל לא נכתב באותו דיווח כי התובע לא הסכים כך סתם לבטל את ההליכים אלא רק לאחר שקיבל פיצוי בגובה מיליוני שקלים מהבנק.

הפעילות נמכרה
בכל מקרה שבוע ימים אחרי שבית המשפט העליון נתן תוקף לפשרה בין סמוחה לבין דיסקונט, דיווח בנק דיסקונט כי השלים את מכירת פעילות הלקוחות שלו דיסקונט שוויץ (ששמו הרשמי הוא אידיבי סוויס בנק) תמורת כ-10 מיליון פרנק שוויצרי (60% מזה קיבל במועד הדיווח). במקביל מכר דיסקונט בשנה האחרונה גם את החברה שלו שפעלה באמריקה הלטינית (DBLA).
דיסקונט לא היחיד שמקפל עכשיו את הפעילות הבינלאומית שלו. בנק לאומי מכר לאחרונה את הפעילות שלו בלוקסמבורג, פועלים מכר את הפעילות הפרטית של הסניף במיאמי (אחרי שסגר נציגויות באורוגאווי ובאמריקה הלטינית וצמצם משמעותית הפעילות בשוויץ) והבנק הבינלאומי הודיע לאחרונה כי מנהל מגעים למכירת הפעילות הבנקאית הפרטית בשוויץ.
כל זה כשברקע לכך, מאבק הרשויות האמריקאיות ובעקבותיהן מאבק העולם כולו בתופעת הלבנות ההון ומקלטי המס, שכידוע גם משפיע על הבנקים הישראלים ובהם פועלים ולאומי.

תגובת בנק דיסקונט: "הפירוט בדוחות הכספיים השנתיים (עמ' 423), עומד בקנה אחד עם סדר ההתרחשויות מתחילתו ועד לסופו, החל מהתביעה הראשונה שהוגשה ע"י התובע בנובמבר 2011 לבית הדין לעבודה בשוויץ, ועד להסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים, בפברואר 2016. הפשרה שהושגה בין הצדדים, קיבלה תוקף של פסק דין ע"י בית המשפט העליון, בהליך משפטי פומבי  וגלוי. בפסק הדין של בית המשפט העליון ננקב סכום הפשרה, סכום שאינו מחייב גילוי מבחינת הבנק בדוחות הכספיים. בכך נחתם הגולל על פרשה זו".

תגובת בנק ישראל: "הובאה לידיעת הפיקוח על הבנקים התגובה שנמסרה לך מבנק דיסקונט, על פיה הפירוט בדוחות הכספיים השנתיים עומד בקנה אחד עם סדר ההתרחשויות, ועמדה זו מקובלת על הפיקוח על הבנקים, גם מבחינת שאלת המהותיות של הסך הכספי של הסכם הפשרה והצורך החשבונאי לגבי גילוי בגין תשלום בגובה כזה. מבלי להתייחס לפרטי המקרה, נציין שלאורך השנים עדכן בנק דיסקונט את הפיקוח על הבנקים בדבר השתלשלות המקרה".

ממשרד עורכי הדין גדעון פישר ושות', המייצגים את רון סמוחה, נמסר: "ההליכים המשפטיים שניהל מר רון סמוחה, ששימש סמנכ"ל בנק דיסקונט שוויץ, עם בנק דיסקונט הסתיימו זה מכבר, לשביעות רצונו של מר סמוחה, ותוצאותיהם – מדברות בעד עצמן".

פנינו לגיורא עופר, מנכ"ל דיסקונט לשעבר, לקבל תגובתו וזה ביקש שנפנה לבנק דיסקונט. ניסיונות לאתר את פושנר ואת טרבלסי לצורך השגת תגובה לא צלחו, גם לאחר שביקשנו מדיסקונט לסייע ביצירת הקשר. בבנק סירבו לעשות זאת, ואף סירבו להעביר את פניותינו.
תגובות לכתבה(31):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  לבדוק שלא היו מעילות בבנק שוויץ דיסקונט נראה לי שהיו ו (ל"ת)
  משה 08/01/2018 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  גם שילמו לו הכל ועוד התבזו והוכפשו
  דנידין 31/01/2017 13:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צריך חכמה מיוחד בבנק דיסקונט. במקום להשתיק את הפרשיה האומללה הזאת הלכו לבית משפט ומה יצא להם? שילמו לו מיליונים, הבנק הוכפש בעיתונות ועוד עלה להם מיליונים בהוצאות בתי משפט ועוררכי דין. אבל לא נורא. אנחנו משלמים. הציבור. לא מנהלי דיסקונט. מכיסם לא יוצא דבר. רק נכנס....
  סגור
 • 26.
  דיסקונט מושחת
  אילן 19/01/2017 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יאומן. זה בנק שמפוקח במדינת ישראל?. בעצם, יאומן , רק במדינתינו.
  סגור
 • 25.
  טרבלסי - עם שם כזה רק TROUBLES (ל"ת)
  פטריק 12/01/2017 16:57
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 24.
  כתבת ברמה גבוהה
  חיים 12/01/2017 10:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כל הכבוד לכתבת שפורר על החשיפה. שיירבו כמותה , וכך נבער את הרוע והשחיתות במדינה המתדרדרת והקטנה שלנו
  סגור
 • 23.
  היכן הפיקוח על הבנקים?? ממתין להתמנות למשרה בכירה בבנק. (ל"ת)
  דני 11/01/2017 14:53
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 22.
  הפיקוח על הבנקים
  רועי 11/01/2017 13:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כל בכירי הפיקוח על הבנקים הינם שפוטים של מנהלי הבנקיםץ הרי כולם רק ממתינים לקבל את משרת חלומותם שם.... מי יעז להרע להם???
  סגור
 • 21.
  מנהלי בנק דיסקונט הינם פושעים
  דני רחובות 11/01/2017 13:35
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אינני מבין. יש במדינתינו פיקוח על הבנקים?
  סגור
 • 20.
  זוהי רעידת אדמה בבנקאות
  משטרת ישראל 11/01/2017 13:30
  הגב לתגובה זו
  6 0
  לא יכול להיות שזה אמת.
  סגור
 • 19.
  וואו (ל"ת)
  א 11/01/2017 00:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  כך מתנהלים אלו שהכסף לא יוצא מכיסם
  ביבי הפך זאת לאומנות 10/01/2017 12:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גם באיגודים מקצועיים של עו"ד רו"ח ורופאים לסוגיהם צריך לחקור את ההתנהלות הבזבזנית הזו
  סגור
 • 17.
  כל חושף שחיתות ראוי לפרס מהותי (ל"ת)
  המפקח 10/01/2017 11:17
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 16.
  הוא בטח שמאלני .. מתעסק בערכים ..ובודק לעומק שחיתות (ל"ת)
  ניב 10/01/2017 09:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 15.
  צריך להבין ש..
  אלי 10/01/2017 09:35
  הגב לתגובה זו
  4 2
  אדם שמקבל משכורת של מאות אלפים לחודש, במשך הזמן הוא מאבד את הערך לכסף, לא מבין הבדל בין אלף ש"ח לעשר אלף. או בין עשר אלף למאה אלף, וכך הלאה. לדעת אותו אדם לאכןל במסעדה בעלות של אלפי שקלים, ועוד מספר דברים שלנו נראים יקרים ומוגזמים, מבחינתו זה רגיל. אני יודע שזה יישמע מוזר, אבל אם מסתכלים מזווית מסויימת, אנשים כאלה הם די מסכנים. בהחלט צריך לעצור אותם מלבזבז כספים של אחרים, אבל בכל זאת הם די מסכנים. האושר לא בא להם מלראות פרח מלבלב, או זריחה, או סתם מלהביט בילד שמשחק, האושר שלהם נמדד בכסף ובשווי כסף, ולכן הם מסכנים.
  סגור
 • 14.
  מושחת כמו כל הבנקים בישראח
  Fisherking 10/01/2017 07:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא פחות חכו לפרסום שערוריית הכספומטים של דיסקונט
  סגור
 • 13.
  אני לקוח של הבנק
  ארז 09/01/2017 20:09
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אני לקוח ותיק של הבנק, מודיע כבל עם ועדה שאני עוזב את הבנק, ולוקח אתי את משפחתי וחברי. ולא יעזור אם יגידו לי שבבנקים אחרים זה לא יותר טוב. הגיע זמן שהבנקים יתחילו לספור אותנו ונעשה את זה ברעש גדול. אחרי גם לפייסבוק.
  סגור
 • טען עוד
 • 12.
  בנק שלומיאלי ומנהלים גרועים
  מוישה 09/01/2017 17:40
  הגב לתגובה זו
  7 1
  בכל מקום שמתעוררת פרשיה כזו, ההנהלה מנסה להגיע להסדר פנימי ללא יליכים משפטיים החושפים את הבנק לפגיעה אנושה במוניטין שלו. כנראה שמנהלי דיסקונט נעדרים הבנה מינימלית בניהול עסקים.
  סגור
 • 11.
  תביעה נגזרת נגד הבנק ומנהליו
  עורך הדין 09/01/2017 17:03
  הגב לתגובה זו
  10 0
  בהתאם לדין זה בידיוק המקום להגיש תוהענה נגזרת נגד הבנק ומנהליו שהסבו נזק כספי רב לבנק וכן לפגיעה בשמו הטוב הנאמדים בעשרות מיליונים.
  סגור
 • 10.
  עכשיו לפחות יודעים היכן נעלם כספי העמלות
  avi 09/01/2017 13:12
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מדינה מושחתת מהיסוד !!!!!!!!
  סגור
 • 9.
  טרבלסי
  הינשוף 09/01/2017 13:10
  הגב לתגובה זו
  9 0
  האם מישהו יודע מה עושה יצחק טרבלסי כיום
  סגור
 • ירד למחתרת (ל"ת)
  ניסים 19/01/2017 14:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ברח שלא יתפסו אותו (ל"ת)
  מישה הלוי 09/01/2017 17:41
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • בחקירות פליליות (ל"ת)
  יוחנן 09/01/2017 17:27
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 8.
  ### שאלה בקשר לסלק ביו..
  סוחר יומי 09/01/2017 13:04
  הגב לתגובה זו
  1 1
  רצה שמועה שהחברה מסיימת את פעילותה. מישהו יודע משהו? אם כן זה טרוף המניה תצלול ל 0. המניה תרד 99%. איזה טרוף..
  סגור
 • 7.
  לא מבין מה הרעש וההמולה ביבי האפס ואשתו על הציבור שנים (ל"ת)
  תום 09/01/2017 12:52
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 6.
  נושא חשוב וכותבת חשובה
  אנדי הכלב 09/01/2017 12:11
  הגב לתגובה זו
  12 0
  טוב שיש מי שחוקר, מגלה ומציף את מעל לפני השטח את אותם מעשים לא ראויים במבצעים אותם מנהלי בנקים, בחסות שוק לא תחרותי, קפוא ומיושן, שבאמתלה של יציבות בנקאית הופך לבוננזה לבנקאים, ע"ח החוסך הפרטי ובעל העסק הקטן. ולכותבת - טוב ששבת. צריך אותך.
  סגור
 • 5.
  האם יש משהו לא מושחת במדינה שלנו ???!!!! (ל"ת)
  בני יוסף 09/01/2017 12:08
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • 4.
  הבנקים היום מתנהלים כמו ארגוני פשע
  אחד העם 09/01/2017 11:51
  הגב לתגובה זו
  14 0
  וכל זה בחסות הרגולטורים וממשלות. על העברות שלהם במקום להושיב את האחראיים בכלא מקבלים קנסות, הרבה יותר קטנים מרווחים שגרפו.מפחיד להחזיק את החסכונות שלנו בידיהם. במחי יד הכל יכול להיעלם כפי שקרה בקפריסין, יוון
  סגור
 • 3.
  כולם חוגגים על חשבוננו. חבורה של שחורים (ל"ת)
  ס 09/01/2017 11:42
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • 2.
  שבבנק ישראל אוכלי חינם ולא מפקחים על הבנקים (ל"ת)
  זה מה שקורה 09/01/2017 11:26
  הגב לתגובה זו
  20 1
  סגור
 • 1.
  רגולטורים ישנים בעמידה
  אורן 09/01/2017 11:13
  הגב לתגובה זו
  14 0
  למה שלא יתנהגו כמו מאפיה ביחס לכספי הציבור אם אין רגולטור רציני ואחד מכסה את התחת של השני?
  סגור