קרן המטבע: "דויטשה בנק מהווה את הסיכון הגדול ביותר למערכת הפיננסית העולמית"

 | 
(10)
דויטשה בנק, צילום: יח"צ
דויטשה בנק במוקד הסערה. לפי שעה אירוע ה'ברקזיט' נראה כמשבר של רגע. יום-יומיים של מפולת ופאניקה וזהו עוברים הלאה. אלא שבשוק עדיין מהבהות מספר נורות אזהרה מעצבנות שמסרבות להיעלם. אחת מהן היא תשואות האג"ח בגרמניה וארה"ב שנסחרות כעת בשפל ומאותתות שהמשקיעים עדיין מחפשים 'חוף מבטחים' (ונציין שהאג"ח של גרמניה ל-10 שנים כבר נסחר במינוס 0.15%), אחת אחרת היא מניות הבנקים ביבשת שממשיכות לצלול.
ביום רביעי האחרון פרסמה קרן המטבע (IMF) מסמך לפיו ענקית הבנקאות הגרמנית דויטשה בנק היא המוסד הפיננסי שמהווה את הסיכון הגדול ביותר למערכת הפיננסית העולמית, זאת בשל מרכזיותו במערכת הפיננסים הגלובאלית ומערכת הקשרים שלו עם בנקים גדולים אחרים מסביב לעולם. בקרן המטבע עורכים בדיקה שכזו כדי להבין את סכנות החשיפה במערכת הבנקאית העולמית, אחרי אירוע ליהמן ברדרס שבו קריסת בנק אחד גדול - גררה אפקט דומינו הרסני במערכת הפיננסים כולה. מתוך דו"ח קרן המטבע:

כעת לגבי מניית דויטשה בנק, המצב הוא של 'עוד יום, עוד ירידות'. מניית הבנק הגרמני מאבדת כעת 1.7% לשפל של מעל 30 שנה אחרי שהשלימה נפילה של מעל 60% תוך פחות משנה. שווי השוק של הבנק עומד על פחות מ-17 מיליארד דולר בלבד. מניית הבנק שברה מטה בשבועיים האחרונים גם את השפל של 2008, וברחבי הרשת לא מעט בלוגרים מתעקשים להשוות את הענקית הגרמנית למצב של ליהמן ברדרס ב-2008. דויטשה בנק רשם בשנת 2015 הפסד כבד של 6.8 מיליארד אירו, דירוג החוב של הבנק נחתך בסוף מאי ל-Baa2 על ידי מודי'ס (לשתי דרגות בלבד מעל אג"ח זבל), החשיפה של הבנק לתחום הניגזרים היא השנייה בגודלה בעולם אחרי ג'פי מורגן. וכאמור, לפי קרן המטבע מדובר בבנק שזעזוע בו עלול לייצר את גלי ההדף הקשים ביותר מבין כלל הבנקים הגדולים בעולם.
ואז הגיע ה'ברקזיט', 19% מההכנסות של דויטשה בנק מגיעות לבריטניה כאשר עם 8,000 עובדי הבנק בלונדון - זו הנציגות האירופית הגדולה ביותר בעיר. כרגע יש חוסר וודאות לגבי המשך הפעילות בבריטניה ובמקביל הערכות שבריטניה בדרך למיתון. ג'ון קריין, מנכ"ל דויטשה בנק, ניסה להרגיע כאשר אמר כי מבחינת החשיפה לבריטניה הבנק נמצא במצב טוב יותר מהבנקים האמריקנים ובאופן כללי - "עבור דויטשה בנק, מעט מאוד השתנה".
בתוך כך, קריין ביקר בחריפות את מדיניות הריבית הנמוכה של הבנק האירופי והבהיר כי עבור הבנקים התוצאה היא הפוכה. גם בקרן המטבע התייחסו להשלכות הריבית האפסית על המערכת הבנקאית וכך גם בבנק ישראל כאשר בהודעה שפרסם לאחרונה נכתב כי סביבת הריבית הנמוכה בישראל ובעולם, (תגובה נדרשת לסביבת הצמיחה הנמוכה), מציבה אתגר בפני הבנקים: היא פוגעת בהכנסות הריבית ופועלת להעצמת סיכון האשראי בעתיד. העובדה שסביבת הריבית נמוכה לאורך זמן מחייבת את הבנקים לבחון את המודל העסקי ולהתמקד בצמצום ההוצאות. נוסף לכך, מפרספקטיבה צופה פני עתיד היא מעצימה את סיכון האשראי, בין היתר משום שהיא עלולה לעודד משקיעים ליטול סיכונים גדולים יותר בחיפוש אחר תשואות, ומשום שהיא מגבירה את הסיכון למינוף יתר של הלווים, בראשם משקי הבית. דברים ברוח דומה מאוד נכתבו גם על ידי קרן המטבע בדו"ח על מערכת הבנקאות בגרמניה.
ועכשיו גם השורטיסטים שוב חזק בתמונה, אחרי שנודע כי המיליארדר ג'ורג' סורוס ביצע שורט גדול על דויטשה ערב משאל העם, לפי דיווח ב"בלומברג" יש כעת לא מעט סוחרים שהולכים בדרכו והיקף השורטים על המניה הוכפל בשבוע האחרון של יוני ל-2.7% (בנפילות של תחילת השנה היקף השורט הגיע ל-3.1% מהמניות). האם דויטשה היא הליהמן ברדרס הבאה? ימים יגידו. אהה, ויש גם את הגרף הזה שמסתובב ברשת בתקופה האחרונה:
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  לפי דיווח נוסף.19 טריליון הלוואות רעילות כאשר ההון העצמ
  כלכלן 10/07/2016 15:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של דיוצה בנק רק 20 מיליארד. כל הצנג של היורו רק 19 טריליון. למי שלא הבין זה גדול פי 100 ויותר ממה שהיה בליימן ברדרס. רק זהב ומזומן, לפי שרוצה להשאר כאשר העולם יתרסק.
  סגור
 • 6.
  יתחיל בפיצוץ בועת הדוט-קום האמריקאית הענקית
  דוט קום 06/07/2016 12:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ומשם מהר מאד יעבור לדויטשה ולכל הבנקים האחרים ששותפים בחגיגות הדוט-קום. בכלל לא יבוא מהנדלן אלא מהערכות השווי המנופחות של חברות אינטרנט שרובן מייצרות רווחים רק מפרסום כלומר המשק בקריסה פחות פרסום כל הדוט קום עף לשמיים
  סגור
 • 5.
  הגרף
  יובל 06/07/2016 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לי נראה שעיתון ביזפורטל יש לו מניות כדיי שהשווק יקרוס . העיתון כל הזמן כתוב כתבות מפחידות וחוזה שחורות . אין לי אלה להגיד שביזפורטל הוא הוא עיתון עוין .והוא יש לו מניות על זה שהבורסה תיפול . נמאס כבר מסדרת הכתבות האלו שאתם מפחידים את המשקיעים . גם ככה יש כאן בלגאן ביטחוני וכלכלי . תפסיקו לכתוב כתבות כלאה . מעניין למה גלובוס או כלכליסת לא כותבים כתבות כאלו
  סגור
 • מה פירוש ביזפורטל עיתון עוין? עוין למי???
  אחד מהעם 06/07/2016 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם נמאס לך מכתבות כאלה אל תקרא אותם! ביזפורטל אשם בזה שהמצב של הדויטשה בנק הוא על הפנים?
  סגור
 • 4.
  היכן הגרף? (ל"ת)
  גלשן 05/07/2016 21:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  בנק גרמני
  שטויות 05/07/2016 18:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מי יתן לו לקרוס
  סגור
 • T.B.T.F.
  גוגו 27/07/2016 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  = TO BIG TO FAIL וזה אומר, נוצרת פה הזדמנות (רק לאלו המוכנים לקחת סיכון).
  סגור
 • 2.
  כרגיל אותם גרפים כל חודש (ל"ת)
  אמנון 05/07/2016 16:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • זה מוכר טוב כותרות אימה בשביל זה מפרסמים .....
  1 07/07/2016 20:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי היה קורא את הכותרות אם למשל היה כתוב הבנק בגרמניה עמיד מקריסות הוא לא ממונף -את מי זה היה מעניין
  סגור
 • 1.
  וואלה אבל בשבוע שעבר כתבתם שההיסטוריה מוכיחה שזו הייתה
  קקקקק 05/07/2016 15:31
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הזדמנות קנייה , לא ?
  סגור