קובי נימקובסקי: "מי שפועל מתוך פאניקה מפסיד" - מסמן 4 מניות גדולות

מנכ"ל אלומות ספרינט המנהלת 5 מיליארד שקל התייחס בראיון ל-Bizportal להזדמנויות שנוצרו בשוק ולאפיקים המומלצים כעת
|
(2)
קובי נימקובסקי, צילום: יח"צ
אחרי שבוע של "טלטלה" הבורסה בת"א מתאוששת היום כשמדד המעו"ף מטפס בכ-1%. בינתיים, באופן דיי טיפוסי למבצעים הקודמים, המשקיעים לא מתרגשים מההתפתחויות הביטחוניות, וזה גם יום שני ברציפות שבו האפיק האג"ח מוסיף להתאושש, אחרי הפידיונות הכבדים בשבוע שעבר. לאור התנודות בשוק, עולה השאלה האם נוצרו הזדמנויות או שעדיין מוקדם לשלול ירידות נוספות נוכח המצב הביטחוני ומוטב לשבת על הגדר.

קובי נימקובסקי, מנכ"ל אלומות ספרינט בוטיק השקעות ויו"ר ועדת השקעות אלומות הון-ליין המנהלת 5 מיליארד שקל, התייחס לשאלה האם זה הזמן להתרחק מהשוק או לקנות, "אנחנו מנסים להעריך את המצב והנתונים ולבנות פוזיציה שתלך עם כיוון השוק. ההיסטוריה הוכיחה שמי שפועל מתוך פאניקה מפסיד - תמיד הוא חוזר במחירים יותר גבוהים. ביומיים הראשונים כשהייתה פאניקה, עבדנו נגד המגמה, עכשיו נרגענו כי גם השוק נרגע פחות או יותר ואני חושב שגג עד השבוע הבא המשחק חוזר להיות הכלכלה. ז"א שהנושא הביטחוני יירד מהפרק וחוזרים להסתכל על הכלכלה."

מי נהנה מהמצב הנוכחי ומי נפגע ממנו?

"כבר עכשיו אפשר אולי לדבר על החברות הביטחוניות ש"נהנות" מהמצב בצורה ישירה כמו אלביט מערכות -1.06% אלביט מערכות 58,020 -1.06% אלביט מערכות בסיס:58,640 פתיחה:58,500 גבוה:58,590 נמוך:57,730 תמורה:23,595,212 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: או התעשייה האווירית. מצד שני יש את הנפגעים המיידים בשוק המקומי, כמו חברות הקניונים למשל, כאלה שיש להן ריכוז של מרכזים באזור הדרום ורואים את הפידיונות נפגעים בטווח הקצר."

"מעבר לזה, יש כמובן את רמת המאקרו של המשק, שגם ככה נמצא ברמת נמוכה, עם ירידה באמון הצרכנים וההכנסות ממיסים - אלה הדברים שישפיעו על השוק בסופו של דבר. כמובן, שבעקבות המבצע המרווחים נפתחו מול ארה"ב."

אז אם כבר מסתכלים באמת על הכלכלה נטו, ברור שהברומטר היא ארה"ב כשחלק מהנתונים, בעיקר בתעסוקה, אולי מקרבים אותנו להעלאת . איך אתה רואה את הדברים?

"הנתונים בארה"ב עדיין מעורבים, לכך אני חושב שהצפי לעליות ריבית לפני אמצע 2015 והלאה עדיין לא השתנה וזו הנחת העבודה שלנו - אני לא חושב שעליית הריבית נמצאת ממש מעבר לפינה, ולכן אני לא מפחד מהחלק הארוך של עקום התשואות כרגע."

"ארה"ב לא רוצה שהמטבע שלה יתחזק כל כך בעולם, כי למרות שהיא מונעת מכלכלה פנימית, היא עדיין מתחשבת באלמנטים חשובים של הייצוא מול סין ואירופה. לכן, ככל שהיא תצליח לשמור את העלאת הריבית לזמן מאוחר יותר, ככה הם ימנעו מהתחזקות המטבע. הרי מספיק שג'נט ילן תדבר על העלאת ריבית, ונראה התחזקות של הדולר והאמריקנים לא רוצים את זה עכשיו."

יש מי שחוששים שנראה העלאת ריבית כבר בתחילת 2015...

"הדיבורים על העלאת ריבית התחילו כבר בסוף 2012 כבר אז אנשים צפו שבסוף 2014 תחילת 2015 הריבית תעמוד על 2%-2.5%, אבל זה לא קרה. זה לא קורה כי אמיתית אין שום שוק שמצליח בצורה רצופה לאורך חודשים רצופים להראות שיפור מתמיד. יש פה ושם נתונים טובים, כמו נתון התעסוקה האחרון בארה"ב, אבל מנגד נתון השכר לשעה שם לא זז כבר הרבה מאוד זמן וזה אומר שאין לחצים אינפלציוניים מנגד."

נימקובסקי מתייחס לנתונים שלדעתו הם אלה שיטו את הכף ויביאו לשינוי המדיניות: "אני מסתכל בעיקר על שוק האשראי והנושא הצרכני. ברגע שקצב הגידול בשיחרור האשראי לצרכנים יעלה משמעותית (ביחס לגודל האוכלוסיה) אפשר יהיה לדבר באמת על העלאת ריבית. ברגע שהשימוש בכרטיסי האשראי יגדל, הצריכה תגדל - אלה המספרים שאני מחכה להם - כרגע אנחנו בכיוון, זה גדל, אבל למצב של משק שעובר ממיתון לנורמאלי - לא ממשק נורמאלי למשק של צמיחה אינפלציונית ."

אז איפה אתה מזהה הזדמנויות כעת?

"אני חושב שנוצרו כבר הזדמנויות בשוק שחלקן כבר אפילו נסגרו ומכאן כל אחד צריך להמשיך עם רמת הסיכון הנכונה לו. היו פה כמה ימים שהממשלתיים הארוכים והקונצרניים ירדו ועוד לא חזרו לרמה שלפני המלחמה, אז אפשר כבר לטייב את התיק ולשפר את הפנימית שלו."

"ביום חמישי כבר אי אפשר היה לעבוד בקונצרני, איפה שלא נכנסת כבר היו קונים מעליך בשוק. אני לא יודע מי הם היו, אני מקווה שאלה היו המוסדיים. בסוף היום היו יתרות מזומן בקרנות הנאמנות - אני לא זוכר מתי הקרנות האלה עמדו עם יתרות של 20% מזומן בסוף היום."

מה האפיקים המועדפים עלייך?

"האפיק הממשלתי הבינוני-ארוך הצמוד והשקלי נראים יותר מעניינים מהאפיק הקצר - וזה בגלל שאני לא מפחד כרגע מהמח"מ - זה החלק בתיק הוא גם ההגנה ממקרה של החמרה קיצונית במצב הביטחוני. מי שמפחד ממח"מ, יש עדיין אגרות קצרות בתל בונד בדירוגים סבירים של A ו-A+ שחטפו מפאניקה רוחבית ללא הבחנה, שם כבר היום קשה יותר למצוא מחירים טובים, אבל אתה יכול לקבל 1.5% עד 2% צמוד לשנתיים הקרובות - וזה עדיף בהחלט מפיקדון בבנק ששוחק אותך ריאלית."

"בכל הנוגע למניות ברור שלא היה צריך למכור, אלא להחזיק למרות המצב הביטחוני. החלוקה המומלצת היא לפחות ל-50% בחו"ל כיוון שבלי קשר למצב הביטחוני כאן, יש פה בעיית נזילות, שם הם נזילים ומעניינים יותר - בעיקר בנאסד"ק האמריקאי."

מה לגבי השוק המקומי?

"השוק נכנס לבעיות נזילות. אין בשוק. הייתי הולך קודם כל על המניות הגדולות. אני אוהב חברות עם פעילות ויציבות. לדוגמא, דווקא חברה שבטוח נפגעת עכשיו כמו עזריאלי קבוצה +0.47% עזריאלי קבוצה 27,700 +0.47% עזריאלי קבוצה בסיס:27,570 פתיחה:27,570 גבוה:27,800 נמוך:27,200 תמורה:16,609,569 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: - ועדיין, זו חברה לא ממונפת עם יציבות פיננסית גבוהה מאוד. גם ישראמקו יהש -0.65% ישראמקו יהש 61.3 -0.65% ישראמקו יהש בסיס:61.7 פתיחה:62 גבוה:62 נמוך:61.2 תמורה:1,880,463 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: נראית טוב, היא יושבת על מאגר 'תמר' ואתה יודע מה התזרים שלה, והיא מספקת יציבות לאורך שנים - אלה חברות שאני רואה בהן עוגנים בתיק"

בת"א 100 {אורמת} נראית מעניינת, זו חברה שעברה שינוי ניהולי עם ההצטרפות של פימי ונתמכת בטרנד חיובי. גם נובה -0.17% נובה 11,600 -0.17% נובה בסיס:11,620 פתיחה:11,480 גבוה:11,690 נמוך:11,480 תמורה:6,696,000 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: היא חברה שאנחנו אוהבים. היא נמצאת בתעשייה שאני מאמין שתמשיך לצמוח. הם נוגעים בעולם שתמיד מתפתח עם בסיס הלקוחות טוב, כשמדובר בלקוחות גדולים. אולי התמחור שלה לא זול, אבל אני חושב שזו חברה שתמשיך להצליח וזו חברה 'לשבת' עליה ולצמוח איתה."

המרואיין הינו עובד של אלומות ספרינט בוטיק השקעות. הכותב אינו בעל רישיון ניהול השקעות על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995. המרואיין עשוי למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים בהודעותיו. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותב הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ליצן שפועל מתוך כאבי בטן (ל"ת)
  שוקי 16/07/2014 21:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  לפני חודשיים המלצת לצמצם חשיפה, מה קרה? (ל"ת)
  מיסטר זיגזג 13/07/2014 20:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות