אהובת המשקיעים בוול סטריט: "תיק ללא בואינג זה כמו תיק ללא מייקרוסופט"

בשנתיים האחרונות המניה הפכה ללהיט והיכתה את מניות הטכנולוגיה; פרשן וול סטריט של Bizportal מסביר מה מריץ את בואינג ואיך באמת כדאי להשקיע
|
(105)

ושוב חגיגה לרואי השחור, כעת זו איטליה, המגף הופך לקבקב. רק לפני כשבוע הגיעה תשואת אגרות החוב של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ל-3.11% כש"מקהלת אחיטופל" מבטיחה שזה הולך ישר לכיוון של 3.5-4% ואתמול ירדה התשואה ב-5.56% ל-2.87%. "זה הפחד מהמשבר שמתקרב" מסבירים חברי הלהקה אז מדוע הזהב לא עולה? מדוע הדאקס לא מתרסק?

"זה בא", כתבו ויכתבו קוראים, "הצונמי בפתח". לאנשים שיודעים הכל החיים משעממים אז בואו ונמתין לעובדות ונרכב בניחותא על רכבת ההרים. הסימנים, בינתיים, הם שאפילו תיקון הגון לא מגיע "או סולו מיו" או לא!!

תעשיית החלל והביטחון כעמוד האש שמוביל את המהפכה הטכנולוגית
הוויכוח, בין המומחים, על פוטנציאל הצמיחה של הסקטורים השונים ב-2018-19 בעיצומו אבל על תעשיית החלל/בטחון כולם מסכימים, זו תמשיך את תנופת הצמיחה שלה בעתיד הנראה לעין. למעשה ההערכה היא שקצב הצמיחה של התעשייה יוכפל ב-2018 ל-4.1% ולא קשה להבין מדוע.

בין ההגדלות של תקציבי הביטחון בכל רחבי העולם והמתחים שהולכים וגדלים בכל פינה בעולם לבין המלחמה בהגנה על הרשת לא תמצאו אפילו מומחה אחד בוול סטריט שחושש למצבן של החברות המובילות בתחום, מענקיות כמו בואינג (סימול: BA), ולוקהיד (סימול: LMT) ועד "המתמחות הבינוניות" כמו L3 Technologies (סימול: LLL) או אלביט מערכות (סימול: ESLT) שלא להזכיר מגוון גדול של חברות בסין, הודו וברזיל שצומחות.

גם הצד האזרחי של התעשייה שופע אופטימיות, מהביקוש לכלי טיס אזרחיים דרך תכניות החלל של ארה"ב, רוסיה והמצטרפות החדשות יותר כמו סין וחלומות החלל שמלבים מאסק וברונסון.

עוד דבר שגורם  למשקיעים להתייחס יותר ויותר ברצינות לתעשייה הזו (שעל פי הערכות תגיע למחזור של בין 2.5 ל-3 טריליון דולרים בתחילת העשור הקרוב) היא העובדה המוכחת שחברות החלל והביטחון הן באמת עמוד האש שלפני התקדמות והתמזגות מהפכת הטכנולוגיה לכלכלת המיינסטרים ותרומתן להתקדמות הטכנולוגית בעולם שמחוץ לתחום העיסוק שלהן, אדירה, אם לתעשיות הצריכה, הרפואה (בעיקר ציוד רפואי) או האבטחה על אינפורמציה. זאת בעיקר בעקבות יכולתן של חברות הביטחון להשקיע הרבה יותר במו"פ יחסית לחברות אחרות.

"התעשייה הזו", אומרים המומחים, "נדחפת קדימה באמצעות 4 מנועי צמיחה: (1) התעופה האזרחית, שם הביקוש הצרכני גדל במהירות כאשר בסוף 2017 עמד צבר ההזמנות למטוסי נוסעים על 14,215 מטוסים, שיא כל הזמנים. (2) תקציבי הביטחון הגדלים שב-2022, אליבא התחזיות, יעברו את רף 2 טריליון דולרים (בעיקר בשל תקציב הביטחון האמריקאי שגדל).

(3) הפעילות הגלובלית בתחום ה-A&M, שנובעת מהלחץ להתייעלות והורדת מחירים וגם מהצטברות המזומנים הגדולה אצל החברות המובילות. ולבסוף, (4) מחזור שירותי הטיפול/אחזקה וחידוש הציוד לחלל ולביטחון גדל במהירות ומתחיל להוות מקור הכנסה מרכזי לחברות (לוקהיד כדוגמה קבלה השנה חוזה לאחזקת ה-F35 האמריקאי בסך 538 מיליון דולרים וזה עבור מטוס שזה עתה נכנס לשירות)".

כמובן שכל האופטימיות הזו, מבחינת המשקיע, אינה מבטיחה דבר גם בגלל שהתעשייה הזו מחזורית ("סיקליקלית") באופייה וגם כיוון שמבחינת ההערכות החברות בוול סטריט היא נמצאת בשיא כך שאי אפשר לדעת מה ילד יום.

בשנים האחרונות ומסיבות שונות, רואה התעשייה שינויים משמעותיים בכיווני ההתפתחויות והחברות נאלצות להתאים עצמן לשינויים. בצד הצבאי (הביטחון) רואים שתי מגמות. הראשונה מצביעה על שינויים בשווקים בסוג הצרכנים כאשר רוב הייצור הביטחוני, שהיה הולך לכיוון שווקים כמו נאט"ו והמדינות המפותחות, עובר לכיוון מקומות כמו יפן, הודו, סין, דרום קוריאה, סעודיה ומדינות אפריקאיות.

המגמה השנייה היא השפעת ההתמזגות הטכנולוגית, ההתייעלות, מלחמות הסייבר ועוד, והמעבר מסיכוני מלחמות בין מדינות למלחמות מול ארגוני טרור. תעשיית החלל והביטחון עוברת אותם שינויים שעוברות כל התעשיות כאשר מצד אחד, בגלל ההשקעות והשיווק בעיקר, התעשייה הופכת לאוליגופול ומן הצד השני נפתחות הזדמנויות רבות לחברות להיכנס לתעשייה, SpaceX של אלון מאסק כדוגמה אחת.

מה מריץ את בואינג?
המגוון הגדול של פעילויות בתעשייה יוצר למעשה מצב שגם כאן, כמו בכל סקטור אחר, ניצב המשקיע בפני בעיית בחירת ההשקעה. בחרנו להסתכל על בואינג (סימול: BA) כדוגמה מייצגת כיוון שזו אכן מייצגת את כל תחומי העיסוק של תעשיית החלל/בטחון ומנועי הצמיחה והרווח העתידיים שלה נשענים על כל ארבעת המנועים שהזכרנו. בכל מקרה, למשקיע שמעוניין בתעשייה יש מגוון סלים וקרנות מייצגים  ביניהם ITA, XAR, PPA ו-DFEN. כל הסלים הללו הכו את מדד ה-S&P500. 

מניית בואינג מוכיחה בהתנהגותה את ההסכמה הכללית לגבי ההתפתחויות שצופים האנליסטים לתעשיית החלל ואפילו טיפה יותר. בשנתיים האחרונות הפכה לאחת הלוהטות בוול סטריט. לא תמיד זה היה כך ובואינג, כראי של התעשייה, שיקפה מאז תחילת המאה שעברה את המחזוריות בתחום.

החברה, שבין 1967 ל-1973 עברה תהליך דומה לזה שעוברת GE כעת, איבדה אז 90% מערכה אבל חזרה מאז בגדול למרות שבדרך, אם בגלל מדיניות תקציבית, משברים בבורסה מהסוג של 2000 ו-2008 או חוסר בהבנת ההתפתחויות כפי שקרה בשנים 1990-1993. משום מה, החליטו מומחי וול סטריט שמלחמת המפרץ הראשונה תפגע קשות בתעשיות החלל והתעופה האזרחית (משברים של טעות בהבנה רק הולכים ומתרבים בגלל "תרבות הכותרות").

אנחנו "גילנו", בצורה רצינית, את החברה והמניה בתחילת שנות ה-90 כאשר עקבנו אחרי הסיבוב הענק שעשה אז ידיד שלנו, מנהל השקעות בשם סטיבן, כשאסף פוזיצית ענק ב-6-7 דולר אותה מימש שנתיים וחצי מאוחר יותר במחירים שנעו בין 30 ל-35 דולרים. האיש ש-BA הייתה אחת ממניות הדגל של תיקי ההשקעות שניהל, הוא למעשה "האבא" של שיטת ההשקעה הסולידית לטווח הארוך שעלייה אנחנו חוזרים וממליצים בכל פעם.

שאלנו אותו אז מדוע מכר למרות שבאותם ימים וול סטריט הייתה (כמו היום) באופוריה על BA ותעשיית הביטחון/חלל ואם כבר, מכר מדוע רק חלק? "אספת מניות במחיר נמוך לטווח הארוך", ענה, "והן עולות למחיר שלהערכתך אינו מגובה כלכלית, מכור חלק והמתן כי תיקונים תמיד יגיעו, אפילו כשאין להם סיבה הגיונית ומנהל ההשקעות חייב להיות מוכן לכך. אם המניה ממשיכה לעלות עדיין יש לך אותה בתיק ואם בא התיקון ואתה, לאחר בדיקה, מאמין בחברה, חזור וקנה שוב. כדי להצליח בוול סטריט אתה יכול להיות שור או דב אבל לא חזיר. להיות חזיר ולהצליח זה בעיקר בבורסת הסחורות של שיקגו". 

האיש אגב מוכר BA גם במהלך החודשיים האחרונים ויודעים מדוע? "ראשית כי המניה מוערכת גבוה מדי לטעמי ושנית כי כולם בטוחים שהיא תמשיך לעלות והאופטימיות הנוכחית מסתירה את העובדה שמדובר בביזנס סיקליקאלי". בכל מקרה ומבחינת הגישה להערכת החברה שהזכרנו, השינוי החל לאחר משבר 2008 שבעקבותיו ירדה המניה בכ-73% ל-30 דולרים ובמיוחד מאז קיץ 2016.

החברה "המוערצת" בוול סטריט רושמת שיא היסטורי
אם תבדקו תגלו שמאז אוגוסט 2016 הכתה תשואת המניה את רוב התשואות שהניבו מניות להיט טכנולוגיות כמו NFLX, NVDA ואפילו את ADBE. הסיבה לכך, כפי שאנחנו רואים זאת, קשורה בשינוי גישת ההערכה בוול סטריט להערכה של מניית צמיחה טכנולוגית שגם משלמת דיבידנד (Growth/income share). בואינג, כך זה נראה ואליבא האנליסטים, מנצלת ההתמזגות הטכנולוגית טוב מהאחרות, במיוחד בתחום ההתייעלות ופיתוח מוצרים חדשים. 

בואינג פועלת באמצעות 4 חטיבות, בהן Commercial Airplanes המהווה 64.8% מההכנסות, Defence Security&Space עם 19.2%, חטיבת השירותים הגלובלית עם 15.7%וחטיבת המימון Boeing Capital עם 0.3%. סך המכירות ב-2017 הגיעו ל-93.4 מיליארד עם רווח נקי של 8.2 מיליארד ורווח למניה של 13.43 דולר והיא מחלקת כרגע דיבידנד של 5.97 דולר למניה שמאז שהתחילה לחלק אותו ב-1942 תמיד עולה.

למרות שבשנים 2015-17 המכירות בירידה (מ-96.1 מיליארד ב-2015 ל-94.6 ב-2016 ו-93.4 ב-2017) עלתה המניה, מאז תחילת 2016 להיום, בכ-200% והסיבה לכך היא ההתייעלות המרשימה שכתוצאה עלה הרווח למניה, מ-7.44 ל-13.43 דולרים והציפיות לחידוש העלייה גם במכירות החל מהשנה. הקונצנזוס כרגע מצביע על מכירות של 97.9 ו-103.4 מיליארד לשנים 2018-19 ולרווח של 14.71 ו-17.13 דולר למניה בהתאמה.

במחירה הנוכחי, 349 דולר, נסחרת המניה במכפיל הסטורי של 26 פעם ומכפיל קונצנזוס של 23.7 ו-20.4 ל 2018-19. כיוון שאנחנו מכירים היטב את החברה אז מהבחינה ההיסטורית המכפילים הללו גבוהים ביותר והם התוצאה של שינוי הגישה להערכת החברה לכזו שמתאימה לחברת צמיחה שגם  מגדילה הדיבידנד בקביעות. זה מה שגרם למניה, במהלך השנתיים האחרונות, לעלות בכ-183% לעומת עלייה של 33.3% בלבד אצל המתחרה LMT ולעומת עליות של 146 ו-92 אחוזים במניות מהסוג של ADBE או AAPL בהתאמה.

זה קרה למרות שכמה ממנהלי ההשקעה הוותיקים והגדולים ב-BA, כמו מריו גאבלי, ג'ואל גרינבלט ו-T.Rowe Price (שפועלים די בדומה לסטיבן) הקטינו אחזקותיהם במניה במהלך ששת החודשים האחרונים. יש טענה שמצב החובות בבואינג מאותת סכנה וזה פשוט לא נכון. בואינג, כמו כל תעשיית הביטחון/חלל, פועלת בתחום עתיר הון כאשר החברות, על מנת להישאר בתחרות, חייבות להשקיע כל הזמן במו"פ, בציוד וקווי ייצור של כלי טיס חדשים, בחדשנות ובשדרוג טכנולוגי, הרבה מעבר להשקעות חברותיהן מה"כלכלה הישנה".

בואינג לפיכך, כמו מתחרותיה, השקיעה, מאז 2009, סכומי עתק בצרכים הנ"ל אבל לאור הניהול הנכון וההתייעלות מצב החובות שלה (רוב הגיוסים היו באג"חים כדי לנצל הריביות הנמוכות) טוב משל המתחרות הרציניות, טוב בהרבה. מה שמטריד אנליסטים במקרה של AT&T אינו צריך להטריד כאן והיחס חוב להון נמוך יחסית. ניהול חובות זה מוסיף "להערצת" החברה בוול סטריט. הוסיפו לכך את ההתקדמות הטכנולוגית של החברה בטכנולוגיות כמו המטוס החשמלי ועוד (שמחוסר מקום צירפנו קישור), ואין פלא שוול סטריט אוהבת את בואינג. 

דעתנו, בגדול, היא שהמצב הגיאו פוליטי, ההתאוששות הכלכלית וההתקדמות הטכנולוגית קוראים  להשקעה בתעשיית הביטחון/חלל. מריו גבלי טוען שכניסה ל-BA תהיה מעניינת רק בירידה של 7-8% מהמחיר הנוכחי. סטיבן אומר לנו, "כרגע איני מדבר על קניה כלל, אני עדיין מוכר אבל", הוא מוסיף, "תיק ללא בואינג זה כמו תיק ללא מייקרוסופט". אז מי אנחנו שנחשוב אחרת? אולי האיטלקים יביאו להזדמנות קניה.
 
 ** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל  
 

תגובות לכתבה(105):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 34.
  לכול הקוטרים שכואב להם שיש עליות
  BA 07/06/2018 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתמול בואינג עלתה עוד 3.2 אחוז והיא נמצאת למעשה ב 52 weeks high
  סגור
 • 33.
  קראתי שסנטאנדר חשוף גם לדרום אמריקה וגם לטורקיה
  שלמה מה דעתך? 06/06/2018 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם מצב הבנק הספרדי צפוי להיות יותר קשה?
  סגור
 • בנק סנטנדר
  שלמה גרינברג 07/06/2018 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה "יותר קשה"? סנטנדר לא רק חשוף בברזיל, הוא הבנק המוביל שם והחוליה הרווחית של המערכת לגבי טורקיה החשיפה נמוכה יחסית. כדאי שתעיף מבט ברבעונים של השנתיים האחרונות ותראה שמצב הבנק משתפר משמעותית. כמובן שאתה מדבר על המניה ולא על הבנק אבל אם יש לך מניות SAN כדאי שגם תסתכל על הדוחות.
  סגור
 • 32.
  כל הקונספציה והקונספירציה וכל ההקדמות בראש כל כתבה
  לשלומה 06/06/2018 16:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  על כמה טוב וכמה נפלא ולא הבנתם וירד קצת ויחזור מהר ואין תחליף ובואינג ואמה ודוניה וחאטא..הכל עומד לקרוס כמו מגדל קלפים ואז תעמוד בתור ארם כל הגאונים מאתר זה חוץ מעמית ואתרים בארץ ובעולם ותריבו מי הראשון שידחף להגיד לא אמרתי ולא חשבתי ולא הבנתם ולא חירבנתם..אז יאאלללאאאר סליחה על החשבון אפשר בבקשה
  סגור
 • כמה טיפשות בתגובה אחת. עשה לנו טובה
  טום 06/06/2018 21:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חסוך טימטומך מאיתנו
  סגור
 • טען עוד
 • כמה טיפשות בתגובה אחת. עשה לנו טובה
  טום 06/06/2018 21:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חסוך טימטומך מאיתנו
  סגור
 • נו בו נתייחס ברצינות להגיגים שלך
  קצת רצינות 06/06/2018 17:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אישית העברתי את כול החיסכון הפנסיוני שלי למסלולים ההכי סולידים - אגח שקלי קצר ואם לא רז אגח ממשלתי. כולל קופת גמל וקרן השתלמות. ממשיך להחזיק חשיפה ענקית למניות בתיק ההשקעות האישי שלי. את המעבר למסלולים מבצעים אוןליין במאמץ קטן. זה מה שחשוב להגן על עצמיך.
  סגור
 • סלח לי שאני אומר לך אבל צריך הפוך גוטה
  גוני 07/06/2018 06:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דווקא קרנות שהמס בהן מופחת צריכות להיות מנייתיות והתיק שלך בו תשלם מס מלא צריך פחות מניות .. הבנת את זה ברוך?
  סגור
 • בוני אין כאן שום ענייני מס
  לא מס ולא נעליים 07/06/2018 08:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם אתה חושש ממפולת אתה עובר למסלול שחסין מפולת. לאחר תקופה אתה חוזר למסלול מנייתי. לא משלמים שום מס במעבר בין המסלולים - אתה פשוט חוסך לעצמיך איבוד של שליש עד חצי מהחסכון הפנסיוני (אם תהיה מפולת מטורפת)
  סגור
 • 31.
  RCL CCL NCLH שלושתם חוטפות בומבה היום
  הלם 05/06/2018 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Carnival Stock Sinks as Morgan Stanley Sees Year-End Slowdown for Cruise Sector Hurricane season, higher fuel prices and the threat of overcapacity could weigh on cruise lines, analysts write. Kinsey Grant Updated Jun 5, 2018 9:57 AM EDT The recent rally in oil prices paired with the strength of the U.S. dollar are a "double negative for cruise stocks,"
  סגור
 • מי הן 3 המניות הללו? (ל"ת)
  יוסי 06/06/2018 22:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מדוע שלא תבדוק מיהן לפני שאתה שואל? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/06/2018 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מי הן המניות הללו? (ל"ת)
  יוסי 06/06/2018 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אם אתה שואל שאלה כזו אז עדיף שלא תכנס בכלל לשום אתר (ל"ת)
  כלכלי 07/06/2018 08:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  PM BTI מגרדות את ה 52 weeks low
  חברות בינלאומיות 05/06/2018 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנל חברות בינלאומיות (MO שמוכרת רק בארצות הברית - אבל מקבלת תמלוגים מ PM נמצאת 4 אחוז מעל הנמוך השנתי. מי שיפתח גרף של PM באתר FINVIZ ויגלגל לתחתית הדף יראה שדירקטורים התחילו החודש לקנות מניות במיליוני דולרים (כול אחד) - למרות שיש אחד שמכר מניות
  סגור
 • 29.
  עוד פיספוס מפואר של אנדי לפט מסיטרון
  והפעם TWTR 05/06/2018 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פירסם הנל ב 27 למרץ. היום טוויטר לגרד את ה 40 דולר שזה 40 אחוז מעל מחיר הבגירה ביום הפירסום (חסר רק שתגיע הצעת רכש ב 50-60-70 דולר) Twitter sinks after Citron Research says it's the social media company 'most vulnerable to privacy regulation' Jacob Sonenshine Mar. 27, 2018
  סגור
 • 28.
  קרן של איי שרס pff
  מסי 05/06/2018 14:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה אשמח לדעתך על הקרן/etfשל מניות מועדפות pffיש תשואה של כ5.7% והקרן (חוץ מ2008 במשבר) לא זזה 10 שנים יותר מ3% למעלה למטה. כיוון שמניןת מועדפות(הדיב' שלהן) יחסית יציבים יותר מדיבידנד רגיל והפיזור של עשרות ניירות "יציבים" כאלו יחד. האם לדעתך זו קרן סולידית למשקיע שמעוניין ב5% תשואה או שיש ברמותתתשואה כאלו כלים יותר סולידיים. תודה רבה
  סגור
 • לא מדובר ב"מניות מועדפות"
  שלמה גרינברג 05/06/2018 16:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אלא מניות בכורה שזה משהו שונה. אישית איני אוב מניות מהסוג הזה ומסיבות שונות שקצר המקום מלהסביר. אגב, אם תבדוק את הרכב התיק תגלה שמניות הבכורה שם דומות יותר לאגחי"ם מאשר למניות אבל זה ספור אחר.
  סגור
 • זה עוד "יוקרתי" אם אתה הולך להשכיב שם מיליון דולר
  סמי וסוסו 05/06/2018 16:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולהתכלב כמו עני עם תשואה של 55 אלף דולר בשנה (לפני מס). וברצינות - כול מה שכתבת אפשר לכתוב גם ההיפך. תפתח גרף ב yahoo על 5 שנים ותראה תשואה שלילית של הקרן מול 60 עד 012 אחוז תשואה ב 3 המדדים. או מתאריך ינואר 2010 תשואה שלילית מול 150 עד 250 אחוז תשואה של שלושת המדדים האחרים. זה עוד מוצר יוקרתי לאמריקאי שמעוניין להשכיב שם מיליון דולר - לא למי שעוקב כול היום אחרי המניות שלו (כמונו).
  סגור
 • אתה מסתכל רק על שוק שורי סמי וסוסו
  מסי 05/06/2018 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יבוא יום והשוק יהיה פחות עולה וחיובי ואז תראה את כל מה שעלה 150% צונח ב75%
  סגור
 • 27.
  שלמה. האם זה מפחיד אותך שהנסדא"ק מתקרב לשיא כל הזמנים? (ל"ת)
  שיא כל הזמנים 04/06/2018 23:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אני מסביר את מצב ההערכות בכול שבוע (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/06/2018 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • פחחחחח (ל"ת)
  יבא לומש 06/06/2018 14:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 26.
  Ge תחתוך את הדיבידנד שוב.
  טינסקי 04/06/2018 19:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה משקיעים מסכנים. סובלים מge כבר שנים
  סגור
 • 25.
  אורמת בנמוך השנתי
  יניב 04/06/2018 17:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה מה דעתך הפעם הכלכלית על אורמת ? תודה
  סגור
 • כרגע המשקיעים בלחץ בגלל התפרצויות הגעש (ל"ת)
  עמי 05/06/2018 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • דעתי נתנה בכתבה ארוכה ולא השתנתה מאז (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/06/2018 13:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 24.
  שנה פאזה..אין יותר ככה וככה וככה רק יש ככה!!!!!!!!!!
  לאח שלנו 04/06/2018 10:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם גיסנו. שאתה חוזר על המשפט הקפד על 10 סימני קריאה וקריעה בבקשה לא 8 ולא 12..בדיוק 10..זה קריטי ומשמעותי ונותן את כל הפתרונות לבעיות הלא פתורות של ככה וככה של כל הכותבים בכל האתר ולמעשה בכל האתרים בארץ ובעולם. אמרו לי הרגע תמו ימי התום..הגיעו ימי הקציר..לא מה שאתה חושב..אלא קציר עד וכולל השורש.
  סגור
 • 23.
  הכתבה מלמדת על "הישגי" הכותב שלמה
  כותב 04/06/2018 09:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ותו לאו
  סגור
 • יכול להיות שלא קראנו את אותה כתבה.
  רז 04/06/2018 10:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • 22.
  בגלל הדרך בה הוא מנפנף בנשק שלו, הוא עלול לפגוע בעצמו
  טראמפ השריף 03/06/2018 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם יתברר שטראמפ לא קולע במטרה, אלא מרסס לכל הכיוונים...תיווצר לטראמפ בעיית אמינות בעולם ובארה"ב. טראמפ טוב בשליפות ויריות, אבל לא בפעולה מתוכננת ושיטתית לאורך זמן.
  סגור
 • ומשהו אחד שאי אפשר לקחת ממנו-מבטיח את שמקיים.
  רז 04/06/2018 10:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  .
  סגור
 • דיבורים והצהרות, הם לא ערובה למעשים...בינתיים הכל אוויר (ל"ת)
  הוכחות בבקשה? 04/06/2018 19:17
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • ואו אתה מבין גדול מאוד פששש
  טרי 04/06/2018 09:13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איזה ידע אדיר יש לך אתה חייב להיות ראש ממשלה או נשיאלא פחות מזה
  סגור
 • 21.
  אני אוהב את זה שממליצים על מניות שכבר עלו מאות אחוזים
  רועי לוי 02/06/2018 13:17
  הגב לתגובה זו
  3 7
  אבל אין שום אומץ לתת שם של מניה שתעלה בעתיד מאות אחוזים..פשוט פחדנות.
  סגור
 • תגובה של פוריטן.
  רז 03/06/2018 15:16
  הגב לתגובה זו
  4 0
  .
  סגור
 • אז תן כזה שהרי אתה גיבור, לא? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 03/06/2018 13:08
  הגב לתגובה זו
  8 3
  סגור
 • אם מישהו היה יודע על מניה שתעלה..
  רועי. טמ 03/06/2018 11:12
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אז .. תתאר מה.ועדיף שלא תכתוב תגובות טיפשיות כמו זו שכתבת.
  סגור
 • 20.
  תוספת קטנה וקצרה למאמרים שלך
  אלון 02/06/2018 10:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ותודה על עוד מאמר מצויין.אני קורא כל חמישי את מאמרייך ולוקח רעיונות מעניינים. חשבתי לעצמי שהיה ממש נחמד אם מידי פעם במאמריך תוסיף איזה פיסקה "לימודית" על מושג כלשהו בבורסה... למשל, מהי תעשיה או חברה סייקלית cyclic מה זה אומר מבחינת המשקיעים, מתי קונים חברה כזו, למה לשים לב בדוחות בהכנסות.תודה רבה
  סגור
 • 19.
  תוספת קטנה וקצרה למאמרים שלך
  אלון 02/06/2018 10:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ותודה על עוד מאמר מצויין.אני קורא כל חמישי את מאמרייך ולוקח רעיונות מעניינים. חשבתי לעצמי שהיה ממש נחמד אם מידי פעם במאמריך תוסיף איזה פיסקה "לימודית" על מושג כלשהו בבורסה... למשל, מהי תעשיה או חברה סייקלית cyclic מה זה אומר מבחינת המשקיעים, מתי קונים חברה כזו, למה לשים לב בדוחות בהכנסות.תודה רבה
  סגור
 • 18.
  Thor industry
  טמיר 02/06/2018 10:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום שלמה ותודה על המאמר..האם נתקלת/בדקת בעבר חברה לרכבי קרוואן ושטח בשם thor? הביקוש לרכבי rv דווקא גדל, הצפי לגידול בהזמנות, הנתונים הפיננסים טובים, החברה רוכשת חזרה את מניותיה ומגדילה 10 שנים דיבידנד - ועדיין הנייר ירד מ165$ ל89$ בפחות משנה... יש הסבר? מה דעתך?תודה
  סגור
 • THOR INDUSTRIES
  שלמה גרינברג 03/06/2018 13:23
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מכיר היטבס, החברה המובילה ברכבי נופש ועוד. המניה ירדה מפני שכמה אנליסטים נבהלו מהליות עד תחילת השנה ולמרות שהחברה הוציאה דו"ח מצויין לרבעון הראשון ול 2017 (כפי שהיא עושה מאז הנפקתה ב 1984) באה מתחרה, Winnebago Industries (סימול:WGO ) שלא עמדה בציפיות ומשכה את חברות רכבי הנופש מטה. דעתי? תעקוב, תבדוק ותתיעץ, עשויה להיווצר הזדמנות
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  טמיר 03/06/2018 21:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • thor
  לרון 03/06/2018 07:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עליות בתקופות של הוריקנים כשאנשים מאבדים בתים וקונים קרוונים למגורים
  סגור
 • צר לי לקלקל לך אבל
  שלמה גרינברג 04/06/2018 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקניות המשמעותיות של רכבים כאלו לא נעשות באזורי הוריקןן
  סגור
 • tho קרסה בסיום המסחר ברביעי לאחר פרסום דוחות
  tho 07/06/2018 07:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגרה על סביבות 91 דולר
  סגור
 • 17.
  בחירת השקעה
  לרון 02/06/2018 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסקטור defense ללא היסוס noc
  סגור
 • מי זאת NOC...? (ל"ת)
  יוסי 03/06/2018 17:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ללא היסוס!!! (ל"ת)
  שלמה גרינברג 03/06/2018 13:24
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • לא עשיתי !!! (ל"ת)
  לר 03/06/2018 17:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  מה דעתך על טאואר אחרי הנפילה הגדולה?
  מה עם טאואר? 01/06/2018 21:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברור לנו שיש לטאואר מנכ"ל מעולה, אבל המניה ירדה בגלל הדו"ח האחרון (=ובעיקר בגלל הורדת התחזיות)
  סגור
 • עניתי ואיני משנה דעה בשל רבעון
  שלמה גרינברג 03/06/2018 13:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ראה הכתבה הבאה בנושא התחום
  סגור
 • 15.
  כיטוב
  דוד 01/06/2018 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה היקר ! מה דעתך למכור ? (ברווח ) לקנות ? בתודה מראש
  סגור
 • נראה שהיום יותר מתמיד כדאי לקנות את כיטוב
  יוסי 03/06/2018 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קיבלה את אישור הפד, ועכשיו הכל תלוי בשיווק התרופה (=דבר שאמור להיות קל, כי היא מורכבת משתי תרופות מוכרות ששולב יחדיו). החברה מוערכת כיום רק ב-26 מיליון דולר, כך שיש לה אפשרות לעלות.
  סגור
 • יש לך את כול הכלים לקבל החלטה
  שלמה גרינברג 02/06/2018 04:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הערתי מספר פעמים על החברה הזו
  סגור
 • 14.
  כיטוב
  דוד 01/06/2018 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה היקר מה דעתך למכור ? (ברווח ) לקנות ?
  סגור
 • קראת את המאמר?
  עמי 01/06/2018 22:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר להיות שור או דב, אבל לא חזיר...
  סגור
 • 13.
  אתה כותב חד כיוונית
  לרון 01/06/2018 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעלה או פוטנציאל לכך ולעולם לא פוטנציאל לנסיגות לכן עם כל התעקשותך אלה המלצות
  סגור
 • זוכר בודאי
  לרון 02/06/2018 07:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  iq
  סגור
 • תקרא שוב את המאמר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/06/2018 04:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 12.
  שלמה-באיזה אתר אוכל לקבל נתונים על אג"ח להמרה בארה"ב ?? (ל"ת)
  תמה 01/06/2018 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בשביל זה יצרו את גוגל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/06/2018 13:34
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • גם חסר ידע מחריש(או מפנה לגוגל) לחכם ייחשב.. (ל"ת)
  תמה 02/06/2018 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אכן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 03/06/2018 13:27
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 11.
  מכפילים של יצרניות שבבים
  רועי 01/06/2018 03:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היי שלמה, אשמח אם תוכל בקצרה להסביר למה חברות כמו tsem ו mu נסחרות במכפיל 9 לערך ולעומת זאת nvda נסחרת לפי מכפיל 42 .. הרי מדובר באותו ענף לא??אשמח גם אם תוכל לתת מילה על mu שנפלה 8% בגלל אנליסט של מורגן סטנלי שהוריד תחזית למחיר 65$ ( עדיין מעל מחיר השוק ובכל זאת הגיעה הנפילה..)האם אתה מכיר את האנליסט? האם אתה שותף להערכתו?
  סגור
 • זה נושא להרצאה ארוכה
  שלמה גרינברג 01/06/2018 09:57
  הגב לתגובה זו
  8 0
  תסלח לי לפיכך אם אמליץ לך ללמוד את הנושא בצורה מסודרת. על המוליכים למחצה כתבתי מספיק כולל MU TSEM AVGO ועוד
  סגור
 • הייתי שמח אם היית מתייחס לתרגיל המסריח שעשה האנליסט
  ישראל 01/06/2018 15:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממורגן סטנלי אתמול על MU האם יצא לך לראות את יום האנליסטים של החברה משבוע שעברה התחום הזה תמיד מתחדש מיום ליומו לכן הידע שאתה מביא לנו בעבר צריך לרענן להווה ולעתיד תודה לך שלמה
  סגור
 • 10.
  מלחמת הסחר עם סין עלולה לפגוע בבואינג
  בענין סין 31/05/2018 21:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מלחמת הסחר של טראמפ עם חצי עולם, עלולה לפגוע בבואינג. היחסים עם סין לא התייצבו וגם עם אירופה ישנה מתיחות, והיום התבשרנו על מכסים עם קנדה ומכסיקו
  סגור
 • "מלחמת הסחר של טראמפ עם חצי עולם"
  שלמה גרינברג 01/06/2018 13:36
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הכנוי היותר מתאים הוא "טראמפ מתקן עיוותים" והאמן לי שאירופה ולבטח סין "יתיישרו".
  סגור
 • חחח
  סין 03/06/2018 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חחחח היתחקת את החתול שמיל ותעלת בלאומליך
  סגור
 • 9.
  SSDOY (אחותה של ידידתנו אסתי) - גם כן זה לא חוקי לעלות
  כול כך הרבה 31/05/2018 20:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה בשווי 30 מיליארד דולר עלתה כבר 60 אחוז מתחילת 2018 כול העולם בטיפולי יופי - גברים נשים, מכול מוצא וצבע שאנחנו יכולים לחשוב עליו. Shiseido Company, Limited (SSDOY)
  סגור
 • אחותה של ידידתנו אסתי
  שלמה גרינברג 01/06/2018 09:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לא בדיוק
  סגור
 • תגיד, אתה מבין עד כמה התחום הזה של הקוסמטיקה תחרותי ?
  רז 01/06/2018 06:26
  הגב לתגובה זו
  7 0
  עדיף להיחשף אליו דרך תעודה, אם בכלל.
  סגור
 • הייתה כתבה ארוכה על הנושא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/06/2018 09:57
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • למי שמעוניין זו הכתבה על תעשיית היופי מ 4/2017
  אסתי (לאודר) 01/06/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסקטור שהוא תמצית הקפיטליזם מסתמן כמעניין למשקיע הסולידי - הנה דוגמה פרשן וול סטריט של Bizportal מסתכל השבוע על הסקטור שהוא לב ליבה של אמריקה שלמה גרינברג | 29/04/2017
  סגור
 • 8.
  avgo
  יאיר 31/05/2018 20:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה ממתין עדיין התייחסותך הנושפת לחברה. המניה מדשדשת כבר מזה שנה. הייתכן כי מיצתה את עצמה? בתודה יאיר
  סגור
 • מיצתה את עצמה?
  שלמה גרינברג 01/06/2018 09:17
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אם אתה מאמין שהחברה מיצתה עצמה אז כך גם המניה. דעתי היא שהחברה רחוקה עדיין ממיצוי עצמי. כתבתי רבות על תחום המוליכים למחצה כך שתצטרך להמתין בסבלנות שאחזור לשם.
  סגור
 • 7.
  גם ג'ף בזוס בענין של החלל (ל"ת)
  יוסי 31/05/2018 18:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • נכון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/06/2018 09:17
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 6.
  ראית את "ההגיגים" של דורון צור על ba מאז המניה עלתה עוד
  170 אחוז 31/05/2018 14:41
  הגב לתגובה זו
  6 3
  ( המניה היתה על 133 דולר אז) הסיפור האמיתי: יצרנית המטוסים שמפנקת את בעלי המניות - וזוללת את ההון העצמי הכסף הזול שחברות יכולות לגייס בחסות הריבית האפסית גורם להן להשתמש בו לרכישת מניות עצמית מוגברת וחלוקת דיווידנדים נדיבה ? פעולות כאלה שחקו את ההון העצמי של בואינג בתוך שלוש שנים מ-15 מיליארד דולר ל-600 מיליון דולר בלבד דורון צור 07.08.2016 07:13
  סגור
 • "הגיגים" האא?אתה אח של הגולם אבי 3 למעשה 0? (ל"ת)
  לטומטום 01/06/2018 13:57
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • אוי העולב
  אבי3 01/06/2018 23:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל כך קשה לך לשכוח ממני שאתה חייב להזכיר אותי בתגובות לא קשורות?תחיה עם עצמך בשלום...
  סגור
 • אבל חוץ מצור שכחת להזכיר לו את דרוקר (ל"ת)
  לא עולב ולא בטיח 03/06/2018 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אין לי מושג מי זה צור
  אבי3 04/06/2018 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולא כזה אכפת לי
  סגור
 • גגל דורון צור אמזון ותראה חירטוטים שאפשר להתעלף
  כן הגיגים 01/06/2018 23:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כן הגיגים במרכאות ענקיות - כי הכול מוסבר מתמטית והכול כול כך ברור -רק שהמציאות לא מתיישרת.
  סגור
 • איך קיבצו כאן את כל מלחכי הפינכה
  היי 03/06/2018 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גגל גוגל
  סגור
 • 5.
  שלמה, השקעות זה לא ליום אחד...
  רמי 31/05/2018 14:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השקעות בבורסה במניות זה לטווח של שנים ו/או תשואה שרוצים להשיג מראש. כל השאר זה ניסיון כושל לתמחר את השוק. השיטה שלך זה שיטה פונדמנטלית ולא טכנית. לאחר מעקב אחרי המלצותיך, נראה שקלעת די יפה ולפחות לא היו כמעט הפסדים. כמובן, למי שלקח רווחים מהשוק 10%-40% ומשקיע לטווח ארוך. בהצלחה...
  סגור
 • הקלישאה אומרת
  לרון 01/06/2018 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהמפסידים הופכים למשקיעים לטווח ארוך לצורך החזרת ההשקעה
  סגור
 • לי לא ידוע על המלצות שנתתי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/05/2018 16:44
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • יפה חזק ואלגנטי.. (ל"ת)
  לשלמה 01/06/2018 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  להמליץ עכשיו אחרי כזה מהלך ? נו באמת
  הנביא יחזקאל 31/05/2018 13:57
  הגב לתגובה זו
  1 3
  לקנות בואינג היום זו חוכמה הכי קטנה ודי מטופשת מי שמחפש את הבואינג הבאה שיקנה היום דיסני ובהרבה יותר מעניין והגיוני
  סגור
 • עדיין נשארו סנדלרים שרואים בטור הזה המלצה ?
  ארז 01/06/2018 11:13
  הגב לתגובה זו
  6 0
  .
  סגור
 • היכן ראית המלצה על BA ? תקרא המאמר ואח"כ תגיב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/05/2018 15:33
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • מי המליץ?! (ל"ת)
  משה 31/05/2018 14:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 3.
  היי שלמה, מה דעתך על DIS ?. תודה. (ל"ת)
  ארתור 31/05/2018 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • דעתי על דיסני
  שלמה גרינברג 31/05/2018 14:38
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כתבתי בעבר ואולי אחזור בהזדמנות. אין אפשרות לענות על דיסני בתגובה לשאלה
  סגור
 • 2.
  הי שלומה ביקשת שאודיע לך על הדוח של BOSC
  ציון 31/05/2018 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  https://finance.yahoo.com/news/b-o-better-online-solutions-113000528.html ויש גם מצגת http://www.boscom.com/_Uploads/dbsAttachedFiles/BOSCInvestorPresentationJune(1).pdf החברה גם עוסקת בתחום שציינת בכתבה-
  סגור
 • עברתי על הדו"ח
  שלמה גרינברג 31/05/2018 14:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  צומחת אבל לא פורצת. זו חברה ותיקה מאוד והשאלה אם תצליח לפרוץ. אישית אני לא אוהב חברות עם 2 מנכלי"ם
  סגור
 • מה ההבדל בין חברה צומחת לחברה פורצת?
  חיים 01/06/2018 06:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובמה מתבטאת פריצה של חברה?
  סגור
 • ההבדל
  שלמה גרינברג 01/06/2018 10:00
  הגב לתגובה זו
  7 0
  בפריצה הכוונה לחברה שמתחילה להתחרות בצורה רצינית בתחום העיסוק שלה
  סגור
 • תודה,לפי מה שהבנתי המנכל יובל וינר כותב שבRFID והמובייל
  חיים 01/06/2018 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה,לפי מה שהבנתי המנכל יובל וינר כותב שבRFID והמובייל הם מתחרים חזק בארץ וגם בחו"ל הם מתחרים
  סגור
 • אכן הוא כותב, קראתי.
  שלמה גרינברג 03/06/2018 13:47
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אבל עדיף שתעשה שיעורי בית בעצמך שהרי הכול זמין. לך למשל ל 20 F של החברה ולדוחות ותגלה שעיקר המכירות (מעל % 70 ) בישראל וכאן התחרות אולי רצינית אבל בעולם היא מוכרת כ 7-8 מיליון דולר בסקטור שהמכירות בו מיליארדים ומתחרה מול חברות כמו Arrow Electronics International Inc., Avnet Electronics Marketing, TTI Inc., PEI-Genesis Inc., Weco Electrical Connectors Inc., Electro Enterprises Inc., Flame Enterprise Inc., Norstan Electronics Inc., Peerless Electronics Inc. and ועוד. הדרך לפריצה נראית ארוכה מאוד עדיין למרות שבהשוואה לעבר יש שיפור גדול
  סגור
 • 1.
  Pm mo
  אבי 31/05/2018 12:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה בחודשים האחרונים ירדו מניות אלטריה ופיליפ מוריס בעשרות אחוזים.האים יש סיבה? האים השער הנוכחי כלכלי?אשמח אם תתייחס לכך , כמובן שלא בגדר המלצה, אלא התייחסות כלכלית
  סגור
 • התייחסתי מספר פעמים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/05/2018 14:21
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • חדשות לא מלבבות היום ל PM
  Japan Tobacco 31/05/2018 20:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ול MO (ש PM מעבירה אליה חלק מהרווחים) Japan Tobacco to cut heated tobacco prices in battle with Philip Morris TOKYO (Reuters) - Japan Tobacco Inc (2914.T) is set to slash prices on its heated tobacco products early next week after a similar move by bigger rival Philip Morris International Inc (PM.N), signalling increased competition in Japan's nascent market for alternative cigarettes.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות