מאחורי הנפילות: מה טילטל את שווקי אסיה והביא לצלילה של 3.8% בניקיי?

המדד היפני החל לצלול לאחר נאומו של רוה"מ היפני אבה, "השוק התאכזב גם מההיקף של התוכנית וגם בגלל שתחילתה נראית למשקיעים מאוחרת"
 |  (1)
יפן יורדת
מדד הניקיי בלט הבוקר (ד') בירידות שערים חדות, זאת לאחר חשיפת תוכנית "החץ השלישי" לעידוד הצמיחה ביפן בטווח הארוך וריסון הדיפלציה. התוכנית החיובית מטלטלת את השווקים, זאת ככל הנראה לאור אכזבת המשקיעים כי תוכנית החקיקה השאפתנית של אבה תיכנס לתוקף רק בסתיו ולא באופן מיידי.

במסגרת התוכנית, יוגדרו "מחוזות כלכליים" ביפן, אשר יאפשרו למשקיעים זרים לבצע פעילות חופשית כמעט לחלוטין ועם רגולציה אפסית בתחומי הטכנולוגיה והקמעונאות. בנוסף, התוכנית תאפשר לקרנות הפנסיה במדינה לרכוש מניות יפניות במטרה להגדיל את התשואות עבור עמיתהן.

אבה ציין כי מטרתו להגדיל את ההכנסות הלאומיות של יפן ב-501 מיליארד דולר, הכנסות שאבדו במהלך שני עשורים רצופים של דיפלציה והיעדר צמיחה. לדבריו, מטרת קובעי המדיניות הינה להסיר חסמים ליוזמה פרטית, וציין כי החקיקה החדשה תיושם בסתיו הקרוב.

אבה הבהיר כי מטרתו היא להגדיל את השקעות הזרים ביפן במגזרי הבריאות והאלקטורניקה לכ-35 טריליון ין (320 מיליארד דולר) עד לשנת 2020. בנוסף, הוא ציין כי בכוונתו להגדיל ההשקעות במגזר האנרגיה בכ-30 טרליון ין ב-10 שנים, וכן לשלש את ההשקעה הפרטית והציבורית בכבישים, שדות תעופה ומפעלי מים ב-12 טריליון ין באותו פרק זמן.

"זה קשה לממשלה לענות על ציפיות המשקיעים עם אסטרטגיית הצמיחה החדשה, החץ השלישי, היות וזה ייקח קצת זמן עד שנראה את ההשפעה על הכלכלה היפנית", אמר לבלומברג ג'ונקו נישיוקה, כלכלן ראשי ברויאל בנק אוף סקוטלנד, "הממשלה תצטרך להסתמל על הבנק המרכזי היפני כדגי לעמוד בציפיות השוק".

נזכיר כי רוה"מ היפני אבה נכנס לתפקידו בחודש דצמבר האחרון, זאת לאחר ניצחון סוחף של המפלגה הדמוקרטית בליברלית בהננהגתו בפרלמנט. תוכניות התמריצים שהשיק אבה הפכו את השוק היפני לשוק בולט במהלך עליות חד, עד ליום ה-22 במאי בו קרס הניקיי היפני ב-7.5% ביום אחד. במקביל, הין היפני כבר איבד כ-30% משיאו, ונסחר כעת ברמה של פחות מ-100 ין לדולר.

הכלכלן הראשי בבית ההשקעות מיטב דש, אלכס ז'יבז'ינסקי, מתייחס לתגובה החריפה של המשקיעים בבורסת טוקיו, "למעשה התשתית לתגובת השוק נוצרה מציפיות מאוד גבוהות מהודעת ראש הממשלה אחרי שהשוק טס בתקופה שקדמה לירידות האחרונות על סמך הצפי הזה. לאחרונה התעוררו ספקות בקרב המשקיעים. זה התחיל כבר בהודעת הבנק המרכזי לפני כמה שבועות. הנגיד הודיע בתחילה על מדיניות של ריביות נמוכות וטבעי שזה יביא לעלייה בתשואות האג"ח כתוצאה מהתאוששות הכלכלה. אלא שאז, המשקיעים חששו שהנגיד ייתן לתשואות להמשיך לעלות והממשלה תתקשה לעמוד בהחזרים והחל גל הירידות הראשון."

"הירידות החזקות היום שוב נובעות מציפיות המשקיעים הגבוהות מהודעות ראש הממשלה. הציפיות היו לרפורמות מבניות. אבה מצידו נתן 'פרומו' לתוכנית שלו ובגלל שהשוק נמצא בחששות הוא תפס את ה'פרומו' כלא מספיק רחב - תוכנית שלא כוללת רפורמות בשוק העבודה, לא היה חידוש בנושא האנרגיה האטומית ולסיום, הודעתו כי תחילת התוכנית תהיה רק בעוד כמה חודשים אחרי הבחירות לפרלמנט.

"השוק התאכזב גם מההיקף של התוכנית וגם בגלל שתחילתה נראית למשקיעים מאוחרת. הכיוון של ראש ממשלה יפן בהחלט נכון. הרפורמות נכונות - השוק פשוט נמצא במצב מאוד רגיש אחרי האכזבה מהבנק המרכזי.
השוק עבר מתקופה של התלהבות עברו למצב רוח של התאכזבות - זה הסנטימנט, זה לא שמישהו הפר הבטחות." בסה"כ מדד איבד מדד הניקיי היפני כ-17% מאז ה-22 במאי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אני רוצה לקנות קבוצת דלק במחיר 900 ש״ח למנייה
  זאוס שורי הון 05/06/2013 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מוכרים בשער זה? מוסדיים ? בנקים?
  סגור