צנח לשפל של חצי שנה מול השקל; הדולר בשיא של שנה

הורדות הדירוג באירופה נותנות את אותותיהן ואירו נחלש ב-0.9% מול השקל. איתן אדמוני: "הדולר יגרד את ה-4 שקלים תוך חודשיים עד שלושה"
|
(1)
(צילום: Getty images Israel)
המסחר בשוק המט"ח התנהל היום (ב') ברקע למהלך הורדת דירוג החוב למספר מדינות באירופה ולצרפת בפרט ומחליש עוד יותר את האירו, שצונח בתגובה לשפל של חצי שנה מול השקל. הדולר מצידו המשיך להתחזק ב-0.5% ונסחר ברמות גבוהות. שערו היציג נקבע על 3.85 שקלים.

האירו צנח 0.9% לשער יציג של 4.877 שקלים בעקבות הורדת הדירוג לצרפת ולעוד 8 מדינות מגוש האירו על-ידי סוכנות האשראי S&P אשר מטילה ספקות חדשים על היכולת של האיחוד המוניטרי לחלץ עצמו מן המשבר הפיננסי הפוקד אותו ולהציל את המדינה אשר נמצאת במצוקה הגדולה ביותר בגוש - יוון.

סוכנות הדירוג S&P הפחיתה בסוף השבוע האחרון מדירוג החוב המושלם, AAA, של צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו, וגם של אוסטריה. בין שבע המדינות האחרות נציין את ספרד, איטליה ופורטוגל. מנגד, גרמניה, הכלכלה הגדולה ביבשת, שמרה על דירוג החוב המושלם שלה. הורדת הדירוג גם העצימה את החשש כי דירוג קרן החילוץ יפגע בעקבות הורדות הדירוג.

בזירת המאקרו, הסוחרים בשוק המט"ח עקבו היום מקרוב אחרי הנפקת החוב הצרפתי במסגרתו הצליחה המדינה לגייס 8.6 מיליארד אירו.

"הדולר יגיע ל-4 ש' תוך חודשיים שלושה"

"הדולר יגיע ל-4 שקלים תוך חודשיים עד שלושה. מבחינתנו כל חולשה הינה זמנית ומהווה הזדמנות קנייה לטווח הבינוני, זאת כל עוד בעיית החובות באירופה לא נפתרה בצורה משכנעת", אמר איתן אדמוני, מנהל מחלקת מט"ח וסחר חוץ בבנק ירושלים בשיחה עם Bizportal.

"הגורם המשפיע ביותר על התנהגות הדולר מול השקל נעוץ בחוזקו או חולשתו למול האירו בחו"ל. אם הבעיות עם האירו תימשכנה, ואני בטוח שהן תימשכנה, אין סיבה שלא נראה את הדולר פורץ את רף ההתנגדות הקרובה ברמה של 3.89 שקלים", הוא הוסיף.

שפורסם אתמול הפתיע את הכלכלנים שצפו עלייה של 0.1% ונשאר ללא שינוי. "המדד יקל על הפחתת הריבית בהמשך. המדדים הבאים צפויים להיות שליליים, ואין צל של ספק כי אנחנו נראה עוד הורדת כבר בחודשים הקרובים - דבר אשר יוסיף להחלשת השקל", כך אמר אדמוני.

בשבוע החולף פורסם כי שווי של כ-8 מיליארד דולר השקעות שקליות של תושבי חוץ הועברו מישראל בעקבות שינויי המס שנכנסו לתוקף בעת האחרונה. עובדה זו גם מסבירה את היחלשותו של השקל בחודשים האחרונים ואם תימשך בעקבות המתיחות הגיאופוליטית והפחתות הריבית היא תחריף את המגמה של היחלשות השקל.

"במסחר בשקל הכול כבר מונח על השולחן", כותב יפתח דרורי מלמבקס. "הריביות אינן גבוהות כמו פעם, הממשל לא מעודד השקעות זרות כבעבר אלא ממסה אותן, ולכן ניאלץ לחזור על המנטרה כי הכיוון בשוק המקומי ייקבע אך ורק בעקבות תנועותיו של שוק המט"ח העולמי. מדד המחירים לצרכן שהתפרסם אתמול עשוי לעודד את להמשיך ולהוריד את הריביות בשוק", מוסיף דרורי.

בלמבקס צופים כי בשבוע הקרוב נשוב ונראה את הדולר מתחזק לעומת היורו בעולם לשיעור של 1.25, מה שיוביל את השקל לנסות ולפרוץ שוב את שער של 3.85 שקל לדולר, ולהתרומם ל-3.88. "היורו, למרות התחזקותו השבועית, לא הצליח לפרוץ חזרה את שער 4.90 ונראה כי קו זה, אשר הפך כעת להתנגדות משמעותית עבורו, יוצר מצב מעניין בצמד שעשוי להיחלש לשער של 4.83 עוד השבוע", כותבים בלמבקס.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חודש הבא - הדולר ב-4 שקלים (ל"ת)
  בדוק בדוק 16/01/2012 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות