אין הפתעות: בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש מאי ללא שינוי ברמה של 0.1%

"המשק ממשיך לצמוח בקצב מתון. נמשכת עליית מחירי הדירות". הדולר צונח ב-0.9% במסחר הרציף
 | 
(8)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
בהתאם לתחזיות, הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הותירה היום את הריבית לחודש מאי ללא שינוי ברמה של 0.1%. במסחר הרציף ה{דולר רציף} צונח ב-1.1% ונסחר סביב רמה של 3.89 שקלים.
לפי בנק ישראל, ההחלטה עקבית עם המדיניות מוניטרית שנועדה להחזיר את האינפלציה אל תוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין.
מדד המחירים לצרכן עלה במארס ב-0.3%, בהובלת מחירי הדלק וסעיף הדיור. בשנים עשר החודשים האחרונים נרשמה אינפלציה שלילית של 1%. הציפיות לאינפלציה לטווחים הקצרים מהמקורות השונים מצויות סביב הגבול התחתון של יעד האינפלציה, או מעט מתחתיו. הציפיות לטווחים הארוכים נותרו יציבות סביב מרכז היעד.
בבנק ישראל מסבירים כי האינדיקטורים לפעילות ברבעון הראשון מצביעים על כך שהמשק ממשיך לצמוח בקצב המתון ששרר בשנתיים האחרונות. "נתוני סקר החברות תומכים בהערכה זו. המדד המשולב עלה במארס ב-0.4%, ונרשם גידול בהכנסות ממיסים. בניכוי השפעות חריגות, נרשמה במארס עלייה של 3.3% וברבעון הראשון ירידה של 0.9% ביצוא הסחורות במונחים דולריים".
קרן המטבע הבינלאומית עדכנה כלפי מעלה את התחזיות לצמיחה באירופה וביפן, וכלפי מטה את התחזיות לצמיחה בארה"ב ולהתפתחות הסחר העולמי. "בנתונים השוטפים מגוש האירו ישנם סימנים להתאוששות, וחלק מהנתונים המאכזבים בארה"ב משקפים גורמים חד פעמיים. על פי הציפיות העולות מהשווקים, נדחה מועד התחלת העלאת הריבית בארה"ב".
מאז הדיון המוניטרי שהתקיים ב-22 במארס 2015, ועד ל-24 באפריל 2015, התחזק השקל מול הדולר ב-3%, ונרשם ייסוף של 1.7% במונחי שער החליפין הנומינלי האפקטיבי. מתחילת השנה נרשם ייסוף אפקטיבי של 3.7%, בין היתר על רקע מדיניות מוניטרית מרחיבה במספר משקים עיקריים. ירידה בקצב החזוי של צמיחת הסחר העולמי  והמשך הייסוף  עלולים להקשות על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר.
לפי בנק ישראל, "נמשכת עליית מחירי הדירות, והיקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה. מספר העיסקאות התמתן מעט בפברואר, גם בקרב המשקיעים. מספר הדירות החדשות העומדות למכירה עלה קלות, לאחר שבחודשים האחרונים הוא ירד. מספר התחלות הבנייה גבוה בשנתיים האחרונות, והוא צפוי לתמוך בהמשך היצע הדיור בתקופה הקרובה".  
אייל טלמור סמנכ"ל השקעות תמיר פישמן קרנות נאמנות, אמר: "בנק ישראל החליט גם החודש להישאר בעמדת המתנה ונראה כי הוא מעודד מהנתונים הכלכליים כגון שוק העבודה והמדד המשולב שעלה בכ 0.4% ומהעלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק שעלו בחודש האחרון. נראה שבחר להתעלם מהאינפלציה השלילית ב 12 חודשים האחרונים ומהתחזקות השקל בכ-  3% מההחלטה הקודמת בחודש מרץ. להערכתנו במידה והשקל ימשיך להתחזק הבנק יאלץ לנקוט בצעדים משמעותיים בהמשך. לאור ההחלטה הלקונית, הדולר נחלש ב-1% ".
ציון בקר, סמנכ"ל החטיבה הפיננסית בבנק מרכנתיל, אמר: "עדיין קיימת אפשרות להורדת ריבית נוספת ולהנהגת ריבית שלילית לתקופה מסוימת גם בישראל, למרות שללא ספק, משטר ריבית שכזה עלול להמשיך ו"לתדלק" את שוק הנדל"ן. יוזמות ממשלתיות אמיתיות להילחם במחירי הנדל"ן יכולות בהחלט לסייע לבנק המרכזי דווקא להמשיך ולהוריד את הריבית ברגע שאכן יהיה סבור כי מחירי הנדל"ן מטופלים בידי הממשלה. לפיכך, המלצותינו העיקריות נשארו כשהיו - מניות (ריבית מאד נמוכה תמשיך לתמוך במדדי המניות המובילות בכל העולם), הגנה על חשיפות מטבעיות (לכל העוסקים בסחר בינ"ל וכ"ב), וכן, ניצול הריבית הנמוכה לאשראי קבוע לטווח ארוך. יש לשים לב גם לשוק המיזוגים והרכישות שנמצא בשיא, הוא ממומן בגיוסי חוב ענקיים בריביות נמוכות מאי פעם".
עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, אמר: "בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי על 0.1 אחוז, בהתאם להערכתנו ובהתאם להערכות מרבית החזאים הישראלים. בהודעת הריבית בנק ישראל לא רומז על צעדים מוניטריים נוספים/חדשים מעבר לניסוח הרגיל ששימש אותו בעבר. להערכתנו, בשע"ח (שקל – סל) הנוכחי, האינדיקאטורים הטובים יחסית ברבעון הראשון; לצריכה, למיסים, לתעסוקה, העלייה במחירי הדירות (ובביקוש למשכנתאות ולאשראי) והעלייה בציפיות לאינפלציה, לא תומכים בנקיטת צעדים קיצוניים מצד בנק ישראל, כגון ריבית שלילית ו/או הרחבה כמותית. למרות זאת, ייסוף חד בשקל מול סל המטבעות (שמקבל משקל רב יותר בהחלטת הריבית בתקופה האחרונה), בשילוב מדד מחירים נמוך משמעותית מהצפי באפריל, יכולים לשנות הערכה זו".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  לא לדאוג מחר הגברת תקנה דולרים
  אליק בליק 27/04/2015 22:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  200 300 400 או בעצם מה זה משנה העיקר מיליונים ובדולרים כמובן
  סגור
 • 6.
  בועת אגח
  בועת נדלן 27/04/2015 18:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יהיה אסון
  סגור
 • 5.
  רשות לנירות ערך
  דחוף 27/04/2015 16:21
  הגב לתגובה זו
  9 3
  החל מהשעה 1550 היתה קניה מסיבית של אופציות פוט דולר אם זה לא מידע פנים אזזזז מה כן לטיפולכם!!
  סגור
 • 4.
  הצעד הבא יהיה עליית ריבית באיזור הסתיו-חורף.
  לוקו 27/04/2015 16:19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הורדות הריבית הסתיימו.
  סגור
 • 3.
  הספקולנטים פועלים במרץ להוריד את הריבית
  דוד 27/04/2015 16:02
  הגב לתגובה זו
  2 3
  בשעה 3:35 ניתן האות והספקולנטים (בנקים זרים) מכרו דולרים בסיטונות כדי להוריד את שער הדולר ובכך להשפיע על החלטת הריבית. אני מקווה שבנק ישראל יאותת לספקולנטים שאין בדעתו לכוון את מדיניותו לפי רצונם.
  סגור
 • יאחי. ראית נכון אך ניתחת לא נכון
  מידע מוקדם 27/04/2015 18:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בשעה 3:35 , המקורבים והמקושרים לקודקודים בבנק ישראל קיבלו מידע מוקדם שהנגידה החליטה לא להוריד את הריבית ולכן פעלו ראשונים ומכרו דולרים לפני הריסוק הגדול. היום הדולר ירד 1.1% וימשיך לרדת גם בימים הקרובים. המקורבים והמקושרים שידעו ראשונים ויצאו ראשונים לעומת הציבור שידע אחרון וכרגיל הפסיד.
  סגור
 • 2.
  ללא שינוי, עם טקסט מנופח (ל"ת)
  תאכזב כרגיל 27/04/2015 12:33
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 1.
  NV (ל"ת)
  HUTK 27/04/2015 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור