פרוטוקול הריבית: "חלה האטה נוספת בצמיחת המשק - אך הפחתת הריבית הכפולה בחודש שעבר נותנת מענה"

בהחלטה האחרונה של פישר החליטו כל חברי הוועדה המוניטרית להותיר את הריבית 1.25%. על שוק הנדל"ן: מוקדם להכריז על תפנית
|
(7)
סטנלי פישר
בהחלטת הריבית האחרונה של הנגיד היוצא, פרופ' פישר, החליטו כל ששת חברי הוועדה המוניטרית להשאיר את הריבית על כנה ברמה של 1.25%, כך עולה מהפרוטוקולים של דיוני הוועדה המוניטרית של שפורסמו היום (ב').

הדיון התמקד במספר סוגיות עיקריות: סביבת האינפלציה; רמת הפעילות במשק; המצב הפיסקלי; שוק הדיור; השווקים העולמיים והשפעתם על שער החליפין.

לגבי סביבת האינפלציה צופים חברי הוועדה כי על אף שהאינפלציה בפועל ל-12 החודשים האחרונים נמצאת סמוך לגבול התחתון של היעד (שנע בין 1%-3%), היא צפויה לעלות למרכז היעד כבר בחודש הקרוב. וציפיות האינפלציה לשנה הבאה נמצאות רק מעט מתחת לאמצע מרכז היעד.

בהתייחסם לרמת הפעילות במשק חברי הוועדה הסכימו כי על פי הנתונים שנוספו החודש - חלה האטה נוספת בקצב הצמיחה של המשק. הם הסתמכו על מספר אינדיקטורים, ביניהם האומדן השני של נתוני החשבונאות הלאומית של הרבעון הראשון, תוצאות סקרים לחודש מאי (מדדי האקלים והמדד המשולב), וכן מדדי אמון הצרכנים. לצד זאת חברי הוועדה הסכימו כי הורדות הריבית האחרונות – אשר ההחלטות עליהן התקבלו בחודש שעבר, עוד לפני קבלת הנתונים האחרונים – נותנות מענה להתפתחויות העולות מהנתונים הללו.

נושא נוסף שעלה בדיון הינו ההתפתחויות במדיניות הפיסקלית והשפעותיהן. החלטת התקציב שהתקבלה בממשלה, ואשר נועדה להחזיר את השליטה התקציבית, צפויה לדעת חברי הוועדה למתן את קצב התרחבות הביקושים. יחד עם זאת, חלק מחברי הוועדה ציינו כי חשוב לעקוב אחרי השינויים שייכנסו לתקציב בתהליך החקיקה, ולוודא שיישמרו מסגרת התקציב והגירעון שנקבעו.

בהתייחסם לשינויים בשוק הדיור ציינו חברי הוועדה את הנתון האחרון של מחירי הדירות, הנתון שהלמ"ס פרסמה לחודשים מארס -אפריל, שהצביע על ירידה של 0.1% , וזאת לאחר 9 חודשים של עלייה רצופה. חלק מחברי הוועדה העירו, עם זאת כי קצב העלייה השנתי עדיין גבוה, וכי עדיין מוקדם לקבוע שמדובר בתפנית, שכן ייתכן שנתון זה הושפע מגורמים זמניים.

לסיום דנו חברי הוועדה בתנודתיות הרבה השוררת בשווקים העולמיים בתקופה האחרונה, ובפרט בעליית התשואות בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב, וזאת על רקע הודעת הבנק המרכזי האמריקני (הפדרל ריזרב) על צפי לצמצום ההקלה הכמותית, בכפוף לשיפור בתנאים המקרו-כלכליים בארה"ב.

חברי הוועדה סברו כי עליית התשואות בחו"ל, במידה ותמשך, – יחד עם הפחתות הריבית בחודש הקודם ורכישות המט"ח שנועדו לקזז את השפעת הפקת הגז – עשויות למתן את הכוחות לייסוף השקל.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ניהול כושל=לא עצר בסמכותו גרעון=יצר וגרם בועה50%=מיתון! (ל"ת)
  פישר=אשם=בורח 08/07/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  יש אבטלה והיא אינה נמוכה ומגיעה אפילו להיי-טק (ל"ת)
  מספרים מלוקקים 08/07/2013 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  למה חודש שעבר הוריד הרבה? ומה יקרה עם השיטה הזאת?
  הוא לא תמים 08/07/2013 11:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד לאן יוריד את הריבית? מדיניות מטומטמת שהועתקה מארהב ע"י ביבי וצוות הרסני המדינה. הם ממשיכים לאכל גלידה ואנחנו אוכלים חרא. ובועת הנדלן ממשיכה
  סגור
 • 2.
  זה לא האטה זה יותר חמור (ל"ת)
  cבאמת? 08/07/2013 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ההקלה של בנק ישראל מצליחה כל הכבוד (ל"ת)
  רוונטון 08/07/2013 11:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • כל הכבוד - עד למיתון, ועד ולעדת החקירה... תמשיכו לקחת
  רון 08/07/2013 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הלוואות, חכמים בלילה, יום אחד זה פשוט יעלם, ואז נראה אתכם חזקים, כולם לכלא על חוסר עמידה בתשלומים.
  סגור
 • אתה צוחק, נכון? (ל"ת)
  חולם על דירה 08/07/2013 11:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות