"אני קורא למרי אזרחי נגד תאגידי המים; בדימונה משלמים עבור תושבי ר"ג"

כך אמר ג'קי אדרי, ששובת רעב למעלה מ-15 יום. גפני - "לא אביא לוועדה את הקיצוץ הרוחבי על-מנת לאפשר את מימון חינוך חינם מגיל 3, אם לא תינתן הנחה בתעריפי המים לנכים"
|
(10)
"אני קורא למרי אזרחי נגד תאגידי המים; בדימונה משלמים עבור תושבי ר"ג"

בדיון סוער היום (ב') בנושא תעריפי המים לנכים, חברי הכנסת הביעו תסכול מהרפורמה במשק המים ודרשו שמדינה תסבסד את מחיר המים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני רתח ואמר: "לא אביא לוועדה את הקיצוץ הרוחבי על-מנת לאפשר את מימון חינוך חינם מגיל 3, אם לא תינתן הנחה בתעריפי המים לנכים". לבקשת גפני, הודיע יו"ר מטה המאבק נגד תעריפי המים, ג'קי אדרי, שיפסיק את שביתת הרעב.

גפני עדכן על "הסכמה עם האוצר, על הנחה בתעריפי המים לנכים שתמומן מתקציב המדינה. בהמשך הביע תסכול מהרפורמה במשק המים בקדנציה הקודמת. "הכנסת הוציאה את הפיקוח מוועדת הכספים והעבירה לרשות המים. כמו כל הגופים שהממשלה מקימה, היא מולאמת על ידי האוצר שבפועל הפכה ליחידת סמך. מכסת המים לנכים צריכה להיות פי 3 מאשר לאדם רגיל."

בישיבה השתתף הנכה מדימונה, סמי מור-יוסף, שחשבונו עוקל על ידי תאגיד מעיינות דרום, שבעקבות פרסום סיפורו מישהו מימן עבורו את תשלום החוב. מור-יוסף הביע תרעומת על אי קיומו של תעריף מים מיוחד לנכים. יוזם המרד האזרחי נגד תעריפי המים, ג'קי אדרי מדימונה, ששובת רעב מזה למעלה מחמישה עשר יום: "אני קורא למרי אזרחי נגד תאגידי המים. התאגידים הוקמו כחלק מהפרטת משק המים והפקרתו לידי בעלי ההון". לדבריו, "קיימת אפלייה בנושא תשלום מסים על המים. בדימונה אנחנו משלמים מע"מ על המים בעוד ברמת-גן התושבים אינם משלמים מע"מ. הזכות למים הינה זכות יסוד, חוקתית וקיומית."

מנהל רשות המים, אלכס קושניר, אמר: "אנו רשות ממשלתית ופועלים על פי חוק. יתכן שנעשו שגיאות ברפורמה אך אם נסתכל מה קורה במדינות השכנות, בהן מפסיקים לפרקים את אספקת המים, נבין שהיה צורך בשינוי במשק המים. בעשור האחרון היו שתי ועדות חקירה ממלכתיות, שהסיקו שאכן קיימת מצוקת מים. אנחנו פועלים במסגרת משק מים סגור וכל הפחתה לקבוצה מסוימת תגרור עלייה לקבוצה אחרת, אלא אם המדינה תחליט לסבסד קבוצות מסוימות."

ח"כ עמיר פרץ (עבודה) קבל על הסמכות שניתנה לתאגידי המים לבצע עיקולים על חשבונות בנק של אזרחים. פרץ קרא "להפקיע מהם סמכות זו ולהפריד בין החוב לצריכה. אין זכות למנוע אספקת מים מאזרחים". כן קבל על המכסות לצריכת המים: "מי קבע ועל סמך מה, ש- 2.5 קוב הם מכסה נכונה לחיי היומיום של האזרחים."

ח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה) קבלה על אי כיבוד ההסכם הג'נטלמני בין ועדת הכספים לרשות המים, לפיו לא יבוצעו עיקולים של חשבונות חייבים לתאגידים, כל עוד נושא ההנחות לנכים לא מוסדר. "רשות המים הוציאה הוראת שעה לתאגידים שלא לבצע עיקולים אך אלו מפירים אותה ואין פוצה פה."

רכזת מים וחקלאות באגף התקציבים באוצר, שירה גרינברג, אימתה את דברי גפני והודיעה שעתה שוקדים על הגדרת האוכלוסייה הזכאית להנחות בטרם מתן ההנחות. יו"ר דירקטוריון תאגיד המים מעיינות הדרום, דוד לוי, מסר: "מחיר המים הוא גבוה ועל הממשלה להמשיך לסבסדו כפי שהיה בעבר. תאגיד מעיינות הדרום נמנע מניתוקים ומעיקולים במשך שנה וחצי לאחר שפנה לכל החייבים וקרא להם להסדיר את חובותיהם. מי שהסדיר, מיד בוטל העיקול או הניתוק בגין החוב."

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  תאגידי המים
  אריאל 09/01/2012 18:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוספת המע" מ על המים- מס ישיר!! רגרסבי המקפח את האוכלוסיות החלשות. תאגידי המים תוספת עלויות ללא שום סיבה אולי מינויים למקורבים, חבל
  סגור
 • 9.
  תאגידי המים
  ראובן ברק 09/01/2012 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צדק חברתי כולל את הריסת תאגידי המים התאגיד הוא בזבוז כספי הציבור
  סגור
 • 8.
  מחיר המים
  איתמר 09/01/2012 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתור יליד ישראל - פלשיטנה מעולם לא גבו עבור מים בילדותי. מים זה מוצר חובה שהמדינה חייבת לספק. על אחת וכמה לשלם מעמ, שזה מוצר ממשלתי. כל סיפור התאגידים נוצר למען לתת פרנסה לפקידים למיניהם. לרדת מהגגות, ולהחזיר את המים לעם ללא תשלום.
  סגור
 • 7.
  כולנו מממנים את המים לקיבוצים.שם הדשא תמיד (ל"ת)
  ירוק 09/01/2012 15:47
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 6.
  מים עכורים ונגועים בזוהמה.
  בן אליעזר 09/01/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלון,ממספר 5. אין לך מושג כמה אתה צודק.אנחנו פוצות.עד שלא ניסגור צמתים-הפלצנים לא יבינו ,אותנו,שעושים שמיניות באויר לגמור את החודש,והם למשל,מאשרים לעצמם ומעלים את המשכורות .תאגידי המים ,זה סידור ג'ובים למקורבים ואמצעי לחמוס אותנו ,בין שאר הרעיונות ה"יצירתיים",ואין פוצה פה ומצפצף.
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  תושבי הדרום,תמשיכו לשבת בשקט כמו כל השנים
  אלון 09/01/2012 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום לבכות,עשרות אלפיןם ממכם שיחסמו את הגישה למרכז הארץ. רק ככה מבינים היום בעולם
  סגור
 • 4.
  תעריפי המים
  דב אדן 09/01/2012 14:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לידיעתכם מחיר המים הינו מחירם להתפלה והובלה סה" כ כ-3 ש" ח למ" ק השאר העלאת מחירים יזומה של האוצר
  סגור
 • 3.
  וישם עליהם פרעה מיסים לענותם ....לא חדש.
  בא 09/01/2012 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על מיסים יצירתיים כאלה אפילו פרעה ,אני לא בטוח ,שחשב .
  סגור
 • 2.
  לדרומי המתוסכל, תזכיר לי מאיפה באו המים? (ל"ת)
  לא רוצה עוד מיסים! 09/01/2012 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תושבי הנגב חסר המים ממנים הן את תושבי
  דרומי מתוסכל 09/01/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השרון המיוחס ואת את הגליליים החוסכים במים להשקיית גינותיהם בחורף. להזכירם הנגב,בלעדינו ,יהיה צחיח.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות