"בהינתן שהפד לקראת הפחתת ריבית, בנק ישראל לא יעלה ריבית בעתיד הנראה לעין"

השוק יגיב הערב להחלטת הריבית ועדכון תחזית המאקרו של בנק ישראל. הריבית צפויה להישאר ללא שינוי ובשוק ממתינים לעדכונים אודות תוואי הריבית הצפוי. לקראת הודעת הריבית, מה צופים הכלכלנים?
|
(2)
אמיר ירון, נגיד בנק ישראל המיועד, צילום: בנק ישראל

השוק יגיב היום להחלטת הריבית ועדכון תחזית המאקרו של בנק ישראל אשר יפורסמו היום ב-16:00. בשוק מעריכים כי הריבית תישאר ללא שינוי בהחלטה הנוכחית, אולם ממתינים לעדכונים אודות תוואי הריבית הצפוי. 

לדברי הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד: "החלטת הריבית צפויה להיות מעניינת כמו העונה האחרונה של משחקי הכס. מעריצים שרופים עשויים למצוא עניין במתן פרשנות לשינויים שיהיו או לא יהיו בתחזיות חטיבת המחקר לריבית בסוף שנה אבל עבור כל שאר האוכלוסייה מדובר באירוע חסר חשיבות. בהינתן שהפד לקראת הפחתת ריבית בנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית בעתיד הנראה לעין על אף שהאינפלציה תלך ותתקרב כנראה למרכז היעד".

האם יהיה שינוי מהתחזית הקודמת?
בתחזית הקודמת שפורסמה באפריל, בנק ישראל צפה העלאת ריבית אחת ברבעון השלישי של השנה לרמה של 0.5% ושתי העלאות נוספות ב-2020 עד לרמה של 1% בסוף השנה (לכתבה המלאה).

לדברי יונתן כץ מלידר שוקי הון: בתרחיש בו הבנק יכריז על אי שינוי בריבית ב-2019 ועל שתי העלאות ריבית ב-2020, לא צפויה תגובה מהותית בשוק. "המסר החיובי שלא צפויה העלאת ריבית השנה יתקזז עם ההערכה של שתי העלאות ב-2020", אומר כץ ומעריך כי חלופה זו היא הסבירה ביותר עם הסתברות של 60%.
 
לגבי תרחיש בו הבנק יכריז על העלאת ריבית אחת ברבעון הרביעי והעלאה אחת ב-2020, מציין כץ כי מדובר במסר "ניצי" יחסית כאשר בנק ישראל צופה העלאת ריבית כבר בעוד מספר חודשים. לבסוף, בתרחיש של אי שינוי בריבית השנה והעלאה אחת ב-2020, מציין כץ כי מדובר במסר "יוני", חיובי לשוק האג"ח, שכן בנק ישראל משדר שהוא מחובר למגמת ההרחבה המוניטארית בעולם. 

גם אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש לא צופה שהריבית תעלה היום. לדבריו, "בנק ישראל צפוי להישאר על תוואי העלאת ריבית הדרגתית, אך ספק שהריבית תעלה בפועל. לאור שינוי הכיוון של הבנקים המרכזיים בעולם (בשבוע שעבר הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את הריבית), סימני האטה במשק וחשש מפני הירידה הצפויה באינפלציה, בנק ישראל צפוי להותיר היום את הריבית ללא שינוי. להערכתנו, בנק ישראל ישאיר בהודעה את ההערכה שתוואי העלאת הריבית העתידי יהיה הדרגתי וזהיר".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אלופים
  אייבי 08/07/2019 16:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  !!!!!!!
  סגור
 • 1.
  תותחים
  שלמה 08/07/2019 15:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם אם ישאלו את הירקן בשוק- ידע להגיד שהריבית לא תעלה-
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות