מניות הבלוקצ'יין מגיבות להצעת התיקון לחוק של האוזר

רשות נ"יע פרסמה הצעת תיקון לבורסה בה ביקשה לא לכלול את מניות הבלוק'ציין במדדים ולא לאפשר רישום חדש
|
(2)
מניות הבלוקצ'יין מגיבות להצעת התיקון לחוק של האוזר

רשות ניירות ערך פרסמה היום להערות הציבור הצעה לתיקון זמני של תקנון הבורסה בדבר פעילות חברות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים המבוזרים. ההצעה מגיעה לאחר שמניות הבלוקצ'יין בבורסה בתל אביב, כגון בלוקצ'יין כריה, פנטזי נטוורק, אפולו פאוור ואפליי, ריכזו מחזורי מסחר אדירים ורשמו תנודתיות של עשרות ומאות אחוזים מידי יום, כשכל מה שעומד מאחורי החברות הן הבטחות ורעיונות, בלי שום דבר מוחשי. 

על רקע ההודעה, מניית {בלוקצ'יין כריה} צונחת 9%, מניית פנטזי נטוורק +8.91% פנטזי נטוורק 192 +8.91% פנטזי נטוורק בסיס:176.3 פתיחה:182.9 גבוה:204.8 נמוך:170 תמורה:531,217 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: יורדת 8%, ומנגד, מניית אפליי -0.27% אפליי 74.8 -0.27% אפליי בסיס:75 פתיחה:76.7 גבוה:76.7 נמוך:73 תמורה:38,786 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מזנקת 5% ומניית אפולו פאוור -1.78% אפולו פאוור 143.5 -1.78% אפולו פאוור בסיס:146.1 פתיחה:149 גבוה:149 נמוך:142.5 תמורה:32,892 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: עולה 1.2%.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הצעת התיקון מבקשת למנוע מחברות אשר עיקר פעילותן הוא השקעה, החזקה או כרייה של מטבעות דיגיטליים להכלל במדדים, ולא לאפשר לחברה חדשות בתחום להרשם למסחר בבורסה, אלא אם ההון העצמי שלהן עולה על 100 מיליון שקל ונערכו לגבי פעילותה דוח"ות כספיים סקורים או מבוקרים לתקופה של 36 חודשים. 

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר: "התיקון נועד להגביל את המסחר בחברות שעיקר פעילותן הוא השקעה, אחזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים, על ידי הגבלת הכללתן של חברות אלה במדדי הבורסה והגבלת כניסתן לבורסה למקרים בהם התקיימו תנאי סף המצביעים על פעילות עסקית משמעותית. ההצעה באה על רקע תופעה של מסחר חריג בניירות ערך, עד כדי זינוק של אלפי אחוזים בשער המניה עוד בטרם קיימת בה פעילות ממשית שניתן לאמוד את תוצאותיה. ההצעה היא לבצע את התיקון במתכונת של הוראה זמנית לתקופה מוגבלת, במהלכה תוכל להתבצע בחינה ואסדרה ייעודית"

להערכת רשות ני"ע, מקרים אלו מעלים חשש כי מחירי המניות של חברות המתכוונות לפעול בתחום מנותקים מערכן הריאלי, וכי השוק מתייחס למניותיהן באופן בלתי-רציונלי ובלתי-צפוי, כאשר לדברי הרשות, אם תימשך התופעה, היא עלולה לגרום בעתיד להשלכות חמורות על תקינות והוגנות המסחר בבורסה בכלל ועל אמון ציבור המשקיעים בבורסה.

עוד מציינים ברשות ני"ע, כי תחום המטבעות הקריפטוגרפיים, המבוסס על יישומים של טכנולוגיית בלוקצ'יין, הינו תחום מתפתח ודינמי, אשר מצוי עדיין בתחילת דרכו ונושא בחובו פוטנציאל חיובי רב לחדשנות טכנולוגית, מימונית ועסקית, וכי על רקע זה פועלת בימים אלה ועדה מיוחדת שמינה יו"ר הרשות לבחינת אפשרויות האסדרה של הנפקות מטבעות קריפטוגרפיים לציבור במטרה לגבש מתווה המלצות שייתן מענה רגולטורי ראשוני בראייתה של רשות ניירות ערך לתחום. נכון להיום קיימת אי בהירות באשר למתכונת והיקף הרגולציה שיחולו על הפעילויות השונות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים – בין היתר בהיבטי מיסוי, איסור הלבנת הון ומניעת טרור, אבטחת סייבר והגנה על משקיעים.

ברשות ני"ע מדגישים כי ההצעה אינה מטפלת באסדרה של הנפקות מטבעות לציבור – אשר נבחנת בימים אלה על ידי הוועדה שהקים יו"ר הרשות – אלא בניסיונות העכשוויים להכניס לבורסה פעילות ספקולטיבית בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, ובפרט השקעה ישירה או כרייה של המטבעות בציפייה לעליית ערך.

הכנסת פעילות זו לבורסה, בעיקר כאשר היא נעשית באמצעות חברות ללא פעילות ריאלית משמעותית, בעת שהתחום נושא בחובו אי-ודאות כה גדולה, עלולה לחשוף את המשקיעים הישראלים לאפיק השקעה מסוכן, תנודתי ולא מפוקח. לעת הזו, קיים ספק אם יש בדרישות הגילוי לבדן כדי להתמודד עם הסיכונים החריגים בתחום זה.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אפליי טסה בשבוע הבא (ל"ת)
  אני 04/01/2018 23:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • למה?
  עידן 05/01/2018 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות