שימוש מידע פנים: כתב אישום נגד 5 נאשמים בשתי פרשיות שונות

משרד המשפטים החליט לגבש את החמר שהגיע לידיו מידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך לכדי כתב אישום
|
שחיתות בשוק ההון

פרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה) החליטה להגיש כתב אישום נגד 5 נאשמים בשתי פרשיות שונות: צחי כהן קרן גרצ'יקוב, יוסף גרצ'יקוב, שלומי שני, משה הררי ורן בר תקווה.

לשעבר מנהל תיק המניות של "עמיתים- קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר"

מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה היום לביהמ"ש המחוזי בתל-אביב כתב אישום נגד צחי כהן, שניהל בעבר את תיק המניות של "עמיתים – קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר". כתב האישום מייחס לכהן עבירות של תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירת איסור הלבנת הון. יחד עם כהן, נאשמים אחותו וגיסו, קרן ויוסף גרצ'יקוב, בביצוע של עבירת מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירת איסור הלבנת הון.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אסף עיסוק, לפני שרכש מניות עבור עמיתים, הקדים ורכש צחי כהן את אותן מניות בשערים נמוכים יותר לחשבונות פרטיים בשליטתו. בהמשך, ולאחר ששער המניה עלה עקב ביצוע רכישות מסיביות של אותן מניות לחשבונות עמיתים, מכר כהן את המניות מהחשבונות הפרטיים בשער גבוה יותר, כאשר במקרים רבים המניות נמכרו ישירות לחשבונות עמיתים בעסקאות מתואמות.

בפעילות זו הפיק כהן במרמה רווחים בסך של כ-7.7 מיליון שקל, כאשר חלק מהרווחים הופקו על חשבון כספי החוסכים בקרנות הפנסיה. הנאשמים האחרים אפשרו לכהן לפעול מחשבונם ולמשוך את רווחי המרמה, ואף נהנו מחלק מהרווחים בעצמם. על פי כתב האישום, צחי כהן ניצל את תפקידו, מעמדו וסמכויותיו, ורתם את הפעילות המוסדית וכספי החוסכים בקרנות הפנסיה לטובת השאת רווחים לעצמו ולנאשמים האחרים.

פעיל שוק ההון שלומי שני, משה הררי מאקסלנס ורן בר-תקווה מפרימיום PIH

מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה) הגישה היום לביהמ"ש המחוזי בתל-אביב כתב אישום אשר עוסק בשלוש פרשות נגד שלומי שני, פעיל שוק ההון, משה הררי, מנהל השקעות לשעבר בקרנות הנאמנות של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, ורן בר-תקווה, מנכ"ל חברת פרימיום (פי.אי.אייץ) אחזקות, שהייתה בתקופה הרלוונטית לכתב האישום.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אמיר טבנקין, באישום הראשון שני והררי מואשמים בכך שהציעו לשני מנהלי השקעות בקרנות הנאמנות של אקסלנס טובות הנאה בתמורה לכך שאותם מנהלי ההשקעות יבצעו בשם הקרנות עסקאות לרכישת ניירות ערך בהן תיווך שני. בגין כך, מואשמים שני והררי בעבירה של מתן שוחד.

באישום השני מואשם בר תקווה בכך שבמהלך חודש דצמבר 2010 מסר לשני מידע פנים על אודות התפתחויות בחברת פרימיום ועל אודות מו"מ של החברה להתקשרות בעסקת מיזם משותף להקמה ולהשכרה של תחנת כוח ברוסיה. שני מסר את המידע לפעיל שוק הון נוסף, ביודעו שזה יעשה בו שימוש. בגין כך, מואשם בר תקווה בעבירה של שימוש במידע פנים על ידי איש פנים, ושני מואשם בעבירה של שימוש במידע פנים אשר הגיע מאיש פנים.

באישום השלישי מואשמים שני ובר תקווה בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. על פי האישום גרם בר תקווה לכך שחברת פרימיום תשלם לשני סכום של כ-200,000 שקל בגין תיווך במו"מ בין פרימיום לבין חברת רציו חיפושי נפט. התשלומים בוצעו בניגוד לעמדת בעל השליטה בחברה, בניגוד לנוהל המקובל בחברה ושלא בידיעת מוסדות החברה. בנוסף, התנה בר תקווה את השלמת התשלום מפרימיום לשני בכך ששני ישלם לו סך של 50,000 שקל לחשבונו הפרטי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות