הבריחה הגדולה מהמק"מ: משקיעים זרים מימשו בין מאי לדצמבר מק"מ ב-8.7 מיליארד ד'

רק כמחצית מהמימושים במק"מ הועברו להשקעה באג"ח לטווח הבינוני קצר. הישראלים עוברים לחו"ל: תושבי ישראל (בעיקר מוסדיים) השקיעו ב-2011 כ-4 מיליארד דולר במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל
 | 
(1)
הבריחה הגדולה:
הבריחה הגדולה של המשקיעים הזרים מהשקעה במק"מ הישראלי נמשכה גם בחודש דצמבר בו מימשו תושבי החוץ נטו כ-820 מיליון דולר במק"מ, סכום זה מצטרף לסכום עתק של כ-8.7 מיליון דולר שמומשו על ידי תושבי החוץ בין החודשים מאי-דצמבר במק"מ.

באותה התקופה העבירו הזרים רק כמחצית מכספי המימוש במק"מ לכיוון ההשקעות באג"ח ממשלתיות לטווח הקצר והבינוני בו הם השקיעו מאז מאי כ-4.2 מיליארד דולר. כך עולה מנתונים שפרסם היום .

נזכיר כי בחודש יולי האחרון בוטל הפטור ממס על השקעות של תושבי חוץ באג"ח ממשלתי קצר ובמק"מ, מה שהוביל לבריחה של המשקיעים הזרים ממכשיר השקעה זה. בזמנו ניתנו הפטורים כדי לעודד פעילות של משקיעים זרים בשוק ההון הישראלי, ועם ביטול הפטורים למעשה חל עליהם עתה מס בשיעור של 15%-24% על הרווחים, במקום אפס.

ביטול הפטורים לזרים היה מהלך של נגיד בנק ישראל על מנת לעצור את המתקפה הספקולטיבית של הזרים על שוק המט"ח הישראלי, מהלך שנראה כי הצליח במידה רבה מאחר ששערו של הדולר התחזק כנגד השקל בשנה שחלפה בשיעור חד של כ-7.5% בעוד שהיקף ההשקעות הזרות במק"מ נפלו לשפל של כ-12%. בבנק ישראל ובאוצר הבינו שהסוחרים הזרים ניצלו את הפטורים על השקעותיהם במק"מ והשתמשו במכשיר השקעה זה לשם יצירת רווחים מהירים כתוצאה מניצול פערי הריבית בין ישראל לארה"ב ובכך גם פגעו הזרים במאמצים של בנק ישראל למנוע את התחזקתו של השקל.

עוד עולה מהדיווח כי בדצמבר, בדומה לחודש נובמבר, הפעילות של תושבי החוץ במניות ישראליות הנסחרות בבורסה בת"א - היתה מאוזנת יחסית ובדצמבר נרשמו השקעות נטו במניות ישראליות בסך של כ-270 מיליון דולר.

בבנק ישראל מציינים כי בשנת 2011 השקיעו תושבי חוץ במניות ישראליות בת"א כ-700 מיליון דולר ומימשו כ-201 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל.

לעומת הזרים, תושבי ישראל דווקא בחרו בשנת 2011 להעביר את כספם להשקעה במניות ישראליות שנסחרות בחו"ל. תושבי ישראל (בעיקר מוסדיים) השקיעו ב-2011 כ-4 מיליארד דולר במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל. בחודש דצמבר הסתכמו ההשקעות נטו של תושבי ישראל במניות זרות בחו"ל בכ-660 מיליון דולר.


תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מימוש גדול ..אך מדוע התשואות ממשיכות לצלול??? (ל"ת)
  hux 05/02/2012 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור