פריזמה שוריים לגביי השוק בברזיל: "גילוי שדה הנפט יאיץ השקעות"

במחלקת המחקר של בית ההשקעות אומרים היום, כי שוק המניות הברזילאי עלה ביום שישי האחרון בניגוד למגמת השווקים בעולם ולא במקרה. "קיים סיכוי גבוה לכך שהפקת הנפט תצא לפועל - הגילוי הוא משמעות ויאיץ תהליכים חיוביים במדינה"
 | 
פריזמה שוריים לגביי השוק בברזיל: "גילוי שדה הנפט יאיץ השקעות"
שוק המניות הברזילאי עלה ביום שישי האחרון בניגוד למגמת השווקים בעולם. בית השקעות פריזמה אומרים היום, כי הסיבה שהובילה לכך הייתה הודעת חברת פטרובראז (Petrobras), המצויה בשליטה ממשלתית, על גילוי שדה גדול מאד של נפט וגז טבעי וכי בתגובה עלו מניות החברה בשיעור של כ-17% ובכך השלימו עלייה שנתית של כ- 90%.

בפריזמה מציינים כי, הפקת נפט מן השדה, אשר מתוכננת לשנת 2013, תדרוש השקעה גדולה מאד בשל הימצאותו מתחת למים ומתחת לשכבת מלח עבה. ואולם, בהיותה של חברת פטרובראז חברה ממשלתית קיים סיכוי גבוה לכך שהפקת הנפט תצא לפועל. בהינתן כי הערכות החברה לגבי גודלו של השדה קרובות למציאות, בפריזמה סבורים, כי הגילוי הינו משמעותי ביותר ועשוי להאיץ את התהליכים החיוביים העוברים על ברזיל.

עוד אומרים בפריזמה, כי עד כה ברזיל הייתה יבואנית נפט וכי ההשקעות שהיו מתוכננות להגדלת הפקת הנפט, היו צפויות להפוך את ברזיל ליצואנית זעירה של אנרגיה. על פי הערכות פטרובראז, השדה Tupi יניב בין 5 ל-8 מיליארד חביות נפט, כ-50% מרזרבות הנפט של ברזיל כיום. כלומר, השדה Tupi יהפוך את ברזיל ליצואנית נפט בינונית, כאשר הרזרבות שלה יגיעו לסדר גודל של ונצואלה וניגריה.

מעבר להשלכות כלכליות ישירות, בפריזמה אומרים היום, כי ההשלכות העקיפות של גילוי הנפט יכולות להוביל להאצת השקעות ריאליות זרות בברזיל.

"בשנים האחרונות, ברזיל הפכה למדינה מחוזרת מבחינת הרצון לשיתוף פעולה, הן מתוך שיקולים כלכליים והן מתוך שיקולים פוליטיים. כך למשל, ארה"ב עשויה להאיץ את השקעותיה בברזיל על מנת למנוע הצטרפותה של ברזיל ל-OPEC, דבר שעלול לחזק את שיתוף הפעולה עם מדינות עוינות לארה"ב. ברזיל מצידה "קורצת" הן לכיוון ונצואלה והן לכיוון ארה"ב בנוסף לשיתוף הפעולה שלה עם סין והודו. על כן, יחד עם עליית הסיכויים לכך שברזיל תוכל להצטרף בעתיד ל-OPEC, עלתה הסבירות להאצת ההשקעות במדינה מכל הצדדים המעוניינים בשיתוף הפעולה המדיני והכלכלי עמה. התפתחות זו מהווה תמיכה נוספת להערכתנו החיובית לגבי כלכלת ברזיל".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה