כחלון על דו"חות הבנקים: "גם כשהבנקאי ישן הוא מרוויח"

שר האוצר יוצא כנגד בנק ישראל שמקדש את יציבות הבנקים יתר על מידה. "בינתיים רק האזרחים מתרסקים"
|
(19)
משה כחלון, צילום: ועידת ישראל לעסקים; תמר מצפי
שר האוצר משה כחלון עולה מדרגה במאבק מול בנק ישראל על הפרדת כרטיסי האשראי מהמערכת הבנקאית ותוקף את מערכת ההפחדה, לטענתו, בה משתמש הבנק בניסיון לשמור לעצמו את הפיקוח על כרטיסי האשראי.
נוכח רווח מצטבר של 8.2 מילאירד שקל של המערכת הבנקאית בשנה האחרונה, כחלון אומר: "אין סכנה לבנקים ומי שלא מאמין שיפתח את העיתון של אתמול ויראה את רווחיהם. גם כשהבנקאי ישן ומתקלח הוא מרוויח. די להפחיד כל הזמן - הבנקים יתרסקו החקלאים יתרסקו בינתיים רק האזרחים מתרסקים וכולם צווחים כל הזמן", אמר כחלון בפסגת הנדל"ן של גלובס בתל אביב.
על משבר הדיור אמר כחלון: "נזק שעשית ביום צריך לוקח 10 שנים לתקן. יש כאן משבר מתמשך של 10 שנים ואם חושבים שלוחצים על כפתור וזה יפתר - טועה", כך אמר שר האוצר משה כחלון בכנס גלובס בתל אביב. "יש לטפל בנושאים נוספים כמו הקרקעות הפרטיות ואני גם מבין את כעס הקבלנים כי הפסקנו את הספסרות בקרקעות אבל המשבר הזה חייב פתרון מהיר וארוך טווח".
 
"אני תמיד לא בסדר כי אני שואל את השאלות, אבל זה התפקיד שלי. כרגע אנחנו הולכים עם תוכנית 'מחיר למשתכן'. ישבנו על תוכניות מסודרות ואין קבלן או מהנדס שלא ישבנו איתו. הסתבר כי מחיר הקרקע הוא גורם מרכזי בעליית מחירים. אמרו שהתיווך של הקבלנים מייקר - אז קיצצנו גם את זה בהנחה של 'מחיר למשתכן'. זה לא פתרון קסם. הזוגות הצעירים הם היעד שלנו. מחיר למשתכן זו לא סובסידיה, כי הקרקע שייכת לציבור".
שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "כשיש בריכה קרה ואתה משקה אותה במים חמים – היא תצטנן"
גלנט מנסה להסביר כיצד שוק הדיור יצטנן כתוצאה משיווקי תכנית 'מחיר למשתכן': "60 אלף התחלות בנייה תוך שנה ישפיעו על ירידת מחירים. למשל, בעפולה מחיר ממוצע לדירה בשוק הינו מיליון שקלים, בתכנית 'מחיר למשתכן' בעיר בה מתקיימת ההגרלה בימים אלה המחיר ההתחלתי הינו 670 אלף שקל וכבר עכשיו רואים ירידת מחירים בשוק הדיור בעפולה כשדירה ירדה בממוצע למחיר של כ-900 אלף שקל".

על יעדי השיווק השאפתניים באוצר ובמשרד הבינוי והשיכון הוסיף: "מצפים שנפתור בעיה שנוצרה במשך שנים ואנחנו מקווים ל-70 אלף שיווקים לקבלנים ובהמשך נראה גם התחלות בנייה. לעניין זה שני מרכיבים, האחד הפיזי והשני הציפיות, ברגע שאדם יודע שתהיה הגרלה עוד שנה או שנתיים במקומות אחרים – יש לכך השפעה".
גלנט אף התייחס לביקורות כי תכנית 'מחיר למשתכן' תוביל לשכונות "סלמס" שיראו כמו שיכונים ישנים: "תמיד יש ביקורות, אבל אפשר לייצר דירות מהר יותר ובמחיר זול יותר, אני רואה את המפרטים אחרי ההנחה ואנחנו במצב טוב. באופן טבעי יש כאן התנגדות ומהיכן היא נובעת? יש ציבור שלם של יזמים שקנו קרקע במחיר X ואחרי שנתיים עלה מחירה וככה הם הרוויחו. אנחנו סיימנו עם העניין הזה, ומי שהתרגל לאכול שמנת – עכשיו מתקומם".
ראש עיירית ת"א - יפו רון חודלאי מוקדם יותר היום אמר: "תמ"א 38 היא תכנית סרח רע שנועדה לחיזוק מבנים, ובאמצעותה היא מעשירה את העשירים. בעיריית ת"א-יפו עושים הכי הרבה פרויקטים של תמ"א38 – האם זה מחזק מבנים? לא. האם זה עוזר סוציאלית? לא. אבל אף אחד לא עוצר ואומר שזו תכנית גרועה".
גלנט הסכים עם דבריו של חולדאי והוסיף: "המקומות האטרקטיבים ביותר הם מרכזי הערים שבנויות בבנייה ישנה עם בניינים של 3 קומות וניתן לבנות מהם מבנים של 30 קומות, אך זה לא יכול לעבוד בפינצטה כמו בתמ"א 38 אלא יש צורך לקחת רובע שלם ולתכנן את הדיור, הפארקים, החניה והשטחים הירוקים ולכן חולדאי צודק".
על הכנסת חברות בנייה זרות לישראל הוסיף גלנט: "הרעיון הוא תיעוש הבנייה. פרויקט היום בישראל לוקח 15 שנה, כאשר 8 שנים בוועדות תכנון למיניהן ובערך 7-8 שנים לבנייה עצמה. התהליך הוא כה ארוך; בונים תשתיות, חשמל מים ואח"כ משרד החינוך מקים בתי ספר ועוד עשרות תהליכים שלוקחים זמן רב. בחו"ל לעומת זאת, המצב שונה לגמרי – מבקשים מקבלן בנייה של אלף יח"ד והוא אחראי על בניית כלל השכונה והתשתיות ואי אפשר שנעבוד אחרת. לכן יש לאפשר רגולציה ושחברות ישראליות ישתפו פעולה עם חברה זרה שתביא את העובדים והטכנולוגיות ויש לזכור שמדובר על סיוע בבנייה בהיקף מצומצם של עשרת אלפים יח"ד בלבד".
 
תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  לכחלון מדוד
  דוד 03/03/2016 18:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה לו עושים בנק מקופת הגמל של עצמאים והבנק יקח רבית כמו שאנחנו משלמים על מינוס בעוש שהבנק לקח וכח יהיה טוב לעצמאים בקופת הגמל ושלו יסמו את הכסף שלי אצל מי שקיים עחשב פעם עולה ופעם ירד ולפנסיה לו נשאר כלום אם יהיה בנק שיתחרה כמה שיותר לעצמאים
  סגור
 • 16.
  לא יעזור כלום. חייבים להעלות את הריבית
  יגאל 03/03/2016 00:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חוקי הכלכלה לא עובדים בכלל כאשר הריבית במשק שואפת לאפס. כמה שיבנו יהיו אנשים שיקנו . כי אין אלטרנטיבה לחסכונות של הציבור כשהריבית אפסית. כל אדם שיש לו 200 אלף שח יעדיף לקחת משכנתא ולקנות בית כדי לשמור על הערך של ה 200 אלף שח שלו. כל חוקי הכלכלה פשוט לא עובדים שהרבית אפסית. שמישהו יגיד את. זה לכחלון. חייבים להעלות את הריבית ל 3 אחוזים. וכל עליות המשכנתא שיהיו יועמסו גם על הבנקים ולא רק על לוקחי המשכנתאות. וזה צריך להיות בחקיקה.
  סגור
 • 15.
  מאיפה ? הביאו את "הבונגלו " הזה - שר אוצר לאבדון ולתהום (ל"ת)
  עציצי 02/03/2016 15:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 14.
  מחיר למשתכן הוא סובסידיה ועוד איך
  מסבסדים לקבוצה קטנה 02/03/2016 14:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הקרקע שייכת לציבור כולו אבל ההטבה ניתנת לחלק קטן מהציבור. לזה קוראים סובסידיה, ואפילו סובסידיה לא שוויונית. כשאני קניתי לפני שנתיים אף אחד לא סיבסד לי את הקרקע או את הדירה.
  סגור
 • 13.
  כחלון פופוליסט שהמדינה עדין לא התרגלה לסוג הזה
  פופוליסט 02/03/2016 13:29
  הגב לתגובה זו
  5 0
  דיבורים מיותרים
  סגור
 • 12.
  בנקים
  אחד 02/03/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל הכסף שהבנקים עושים זה על חשבון רוב הציבור שקורס. כל שקל שהם מרויחים זה שקל שנגזל מאזרח תמים. מרויחים מיליונים בגזל ומקבלים בונוסים שח עשרות מיליונים גם על עברות מס פליליות בארהב שעולות לנו עוד 2 מיליארד... ואחכ החצופים מדברים על יציבות... מאחל להם שיתרסקו בטווח הארוך רק טוב יצא מזה. אפרופו צעד פשוט להורדת מחירי דיור הוא הפחתת מס בורסה - הוכח כבר כי אם המס יופחת הגבייה ממנו תגדל גם הבורסה תתאושש וגם הנדלן יתקרר מצב WIN-WIN קלאסי. זה שזה עדיין לא יושם מוכיח כי להם שם למעלה אין רצון לסייע לאזרחים ולמדינה אלא רק לביתם (כל בתיהם). בקיצור מדינה מושחתת עד היסוד. מי שיכול שיארוז ויתקפל
  סגור
 • 11.
  שכר מתווך
  אלי 02/03/2016 13:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כחלון גיבור גדול בדיבורים כשמתווך לוקח 70000 שח מהקונה והמוכר על דירה של 1.5 מיליון , נראה אותו עושה משהו נגד העושק של הציבור
  סגור
 • 10.
  כל הכבוד כחלון- הבנקים עושקים את הציבור
  שלמה 02/03/2016 12:41
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אתמול הוצאתי מטח מחשבוני, עבור פתיחת המגירה שילמתי 98.10 שקל. לא המרה, לא סיכון- כסף מחשבוני.
  סגור
 • 9.
  שכר המתווכים 2% + מע"מ מכל צד בעסקת תווך
  אלי 02/03/2016 12:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ב- 10 שנים האחרונות עלו מחירי הדירות ב-100% וכך עלה שכר התווך ב-100% והם הנהנים הנוספים מעליית המחירים תוספת של 100% לשכרם בעוד שציבור הקונים והמוכרים לא קיבל כמעט תוספות המתווכים מתפללים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות ואתו גם שכרם כיום הם כבר גובים 70000 ש"ח על דירה בשווי 1.5 מיליון שמר כחלון שיחשוב גם לעניין זה שמייקר את מחירי הדירות בעוד כמה מאות מתווכים חוגגים . את שכר עורכי הדין בחוזי דירות הגבילו ל-5000 שח בלבד ללא קשר למחיר
  סגור
 • בגרמניה תווך עד 7%. (ל"ת)
  Irish 02/03/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 8.
  שר אוצר הזוי... קשקשן ! כלום לא עשה ורק מקשקש (ל"ת)
  נתגעגע ללפיד ...... 02/03/2016 12:36
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • 7.
  האיש צ'ח צ'ח אמיתי
  יסר 02/03/2016 12:28
  הגב לתגובה זו
  8 0
  לא ראוי לתפקיד בושה
  סגור
 • 6.
  גם אם המנכל ירויח שקל הבנק ירוויח הון.כי הם רמאים במבנה (ל"ת)
  אברם 02/03/2016 12:27
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 5.
  למה להפריד אם זה לא כדאי לכחלון
  אובססיה 02/03/2016 12:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם כחלון החברתי רוצה להפריד את חברות האשראי מהבנקים שיקים חברות אשראי כמו שהוא הביא את גולן שיביא חברות אשראי. ההתעקשות של כחלון אינטרסנטית הצבור טיפש ובסוף ישלם על כך.
  סגור
 • הוסף וסדר את המשפט הבא:
  חמורבי 02/03/2016 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות מחו״ל, BVI, עיסקה סיבובית,
  סגור
 • 4.
  כחלון - כישלון מוחלט בתחום הדיור
  מישהו 02/03/2016 12:23
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כדאי שכחלון יבין שלא יתנו לו הזדמנות שנייה.
  סגור
 • 3.
  למה האחראים לנזקים לא נושאים באחריות ומתפטרים
  נזקים לצבור 02/03/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מי שעשה נזקים צריך לעוף מהפוליטיקה . לא רק המטרידים המיניים צריכים לעוף . כמו שעשו משפט לאולמרט שיעשו משפט למחדלי הדיור . מקבלי ההחלטות וחדלי האישים שלא עשו כלום וגם ראשי הערים שלא מאפשרים פינוי בינוי צריכים לתת את הדין. הקפאת בניה רק כי ראש עיר יכול היא נבזות. כחלון הטיל מיסים על משקיעים והעשיר את קופת המדינה זה ממש לא גרם למישהו למכור דירה או לא לקנות כחלון לא אמין עם המחיר למשתכן שלו . תוכנית שהיא עלבון לציבור התמים.
  סגור
 • 2.
  אין שום סכנה לבנקים כל עוד בועת הנדלן לא תתפוצץ
  כחלון צודק 02/03/2016 12:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כחלון יעשה הכל כדי להפריד את חברות האשראי מהבנקים זה לא לטובת הציבור . זה לטובת המקורבים והעשירים שיפתחו חברות אשראי וזה לא יהיה יותר זול. השלב הבא שלו זה הקמת רשות האשראי וזה יהיה לנו בדיוק כמו תאגידי המים שהופרדו מהעיריה לטובתנו (ביבי אמר שאיכות המים תהיה יותר טובה) וכמו הפרדת קופות הגמל מהבנקים (עושק הציבור) וכעת עושק הציבור עם האשראי. הכנה לכך שכל אזרח יחזיק כרטיס אשראי במקום מזומן. איסור על קניה במזומן וכו. אחרת איך חברות האשראי ירויחו? כחלון החברתי יותר מרושע מלפיד ש"דאג" למעמד הביניים . אבל בנושא עושק הצבור בבטוח לאומי הוא והנגידה מתואמים. גם זה עולה לצבור בכסף עם העלאת גיל הפרישה בטענה נבזית שתוחלת החיים עולה היא עולה למרופדים עם ג'ובים בממשלה. עם הרפואה הכי טובה הם לא צריכים לחכות בתור והכל נגיש וכסף גם יש להם איזה נגידה תרצה שלא יאריכו לה את גיל הפרישה עד המוות? הכל עלינו המשכורת , קרן ההשתלמות אחזקת רכב , צבירת ימי מחלה, ועוד. כחלון האובססיבי עם האשראי פועל נגד העם חכו ותראו .
  סגור
 • 1.
  פופוליסט. טפל בדיור. הסמכויות אצלך. שכחת? (ל"ת)
  שאול 02/03/2016 12:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות