האם באמת צריך ביטוח חיים?

חששות ופחדים מובילים את רובנו לרכישת ביטוח יקר מדי, בסכום גבוה מדי, ולאורך שנים רבות ממה שצריך באמת. הרפורמה האחרונה צפויה לעורר גל הדף // דעה

|
(14)

הרפורמה האחרונה בתחום ביטוחי החיים מסיטה את הדיון מהשאלה החשובה באמת - האם בכלל צריך ביטוח חיים? ואם כן, האם יש צורך בסכום הגבוה כל כך שרובנו מבוטחים בו?

המהלך צפוי לעורר גל הדף, וכמו גל הדף של כל רפורמה בתחום הביטוח בשנים האחרונות, בשבועות הקרובים צפויים רבים מהמבוטחים לקבל טלפונים מחברות וסוכני ביטוח המשכנעים אותם לעבור עכשיו, ומהר, לביטוח החיים המוזל שלהם. רק שבדיוק כמו במקרה של הרפורמה הקודמת בביטוחי הבריאות, הטלפונים לא יגיעו מהסוכנים אל מבוטחים שלהם, אלא ללקוחות חדשים. מבוטחים המשלמים על ביטוח יקר, ובסבירות גבוה גם רובו מיותר, ימשיכו לשלם עד שיקבלו טלפון מסוכן או מוקדן אחר שינסה להעביר אותם אליו וכן הלאה.
 
רובנו ממש לא צריכים ביטוח חיים. אם נניח בצד את מרכיב ביטוח החיים בביטוחי מנהלים, שעל חוסר כדאיותו של מוצר זה לרוב האוכלוסייה נכתבו אין ספור מילים, ונתמקד אך ורק בביטוח הריסק הנפוץ (פיצוי במקרה מוות), נראה שמטרתו העיקרית היא לתת ביטחון כלכלי לבני המשפחה במקרה מוות של אחד מבני הזוג המפרנסים העיקריים.
 
תחת מטרה חשובה זאת, נבנים חששות ופחדים אשר מובילים את רובנו לרכישת ביטוח יקר מדי, בסכום גבוה מדי, ולאורך שנים רבות ממה שצריך באמת. דוגמאות למי שככל הנראה אינם צריכים לרכוש ביטוח חיים או כאלו הנדרשים לרכוש ביטוח בסכום נמוך יותר מזה שמנסים למכור להם, הם: רווקים ברוב המוחלט של המקרים, היות שעדיין אין בני משפחה תלויים בהם או זוג צעיר שעדיין אין לו התחייבויות כלכליות וילדים.  

גם זוג עם ילדים, במידה ואחד מבני הזוג נפטר מהעולם, בן הזוג השני לרוב, לאחר תקופת האבל והשיקום, ייעזר בקצבת השארים מקרן הפנסיה או מקצבת ביטוח לאומי לאלמנות ויתומים, ימשיך את חייו וישתקם גם מבחינה כלכלית (התאמת אורך החיים, נישואים שניים וכו'). ומהצד השני של מניפת הגילאים, גם בני זוג מבוגרים שילדיהם יצאו מהבית ואינם תלויים בהם וכאלו שאינם בעלי חובות והתחייבויות כלכליות, אינם צריכים ביטוח חיים.
 
הפעלת סוג של "מערכת סינון" על האוכלוסייה הבוגרת בישראל, תותיר פלח אוכלוסייה צר מאוד של בני 30-60, נשואים עם ילדים צעירים, בעלי התחייבויות כלכליות, שיצטרכו השלמה של כיסוי כספי לא גבוה למשך מספר שנים מצומצם.
 
לפני הרפורמה או אחריה, עלות של ביטוח חיים בסכום גבוה מדי יכולה להגיע למאות ואלפי שקלים בחודש. ברוב המקרים, היא תלך ותתייקר עם השנים במקום שלפי ההיגיון היא תלך ותפחת עם צמצום סכום הביטוח וצמצום הצורך בביטוח זה. אם מצליחים לנקות את החששות וההפחדות מתהליך הבדיקה, ניתן להבין שבמקרים רבים, ניתן להפחית את סכום הביטוח משמעותית ובמקרים רבים - אף לבטלו בכלל ולהסתפק במקורות הקיימים כיום.
 
הכותב הינו מנכ"ל חברת מלמד יועצים

תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  נכון בתיאוריה
  משה 02/04/2019 07:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בפועל כאשר מת מפרנס מישהו צריך לתת למשפחה את הכסף החליפי. מי שחושב שביטוח לאומי מספיק טועה. אכן ביטוח החיים יקר מאד ולא לכולם יש כסף לשלמו אבל זו הפקרות מוחלטת לא לעשות ביטוח חיים כאשר יש יכולת כלכלית.
  סגור
 • דוקה חסרי היכולת זקוקים לביטוח
  טעות 04/04/2019 20:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חיים . בעלי היכולת פחות זקוקים לו
  סגור
 • 9.
  שטויות במיץ עגבניות!!
  נירית 01/04/2019 23:07
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אני ממש לא מבינה איך יועץ עכול לרשום דבר כזה?! כולם כולל כולם צריכים ביטוח חיים, גם רווקים ללא ילדים שמצב בריאותם תקין ומן הסתם יכול להדרדר... וכך כל האוכלוסיה שמעל גיל 18!! ולא, אני לא סוכנת ביטוח למי ששאל...
  סגור
 • 8.
  יש מצב שרוב המגיבים הם סוכני ביטוח?
  רק אומר 01/04/2019 15:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  נראה שהחברה נלחצו...
  סגור
 • 7.
  שטויות מזיקות בכתבתך
  משה רפפורט 01/04/2019 13:48
  הגב לתגובה זו
  5 1
  איך אתה מעז לומר לאלפי המשפחות שבטוח החיים הציל אותן לומר שלא צריך בטוח שמגן על היכולת לשרוד ולחיות במינימום בטחון? בדקת? אולי לשני אחוז יש עודף בטוח חיים... מה שגם לא מדויק. הכתבה שלך מסכנת את מי שיקרא ויחשוב שאתה יועץ מקצועי וחבל....
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  כל כך לא נכון
  ותבדוק 31/03/2019 21:18
  הגב לתגובה זו
  6 1
  א. המחירים לרב האוכלוסיה עלו. ב. ומה קורה אם ישתנה לרווק מצבו הבריאותי? ג. היו לפני הרפורמה ביטוחים שניתן היה להתאים במדויק את הביטוח לצורך = "הכנסה למשפחה", אבל ביטלו אותם.
  סגור
 • 5.
  כל כך הרבה שטויות בכתבה אחת
  שלומי 31/03/2019 19:58
  הגב לתגובה זו
  4 2
  פשוט לא יאומן חוסר הבנה בסיסי בכיסוי לביטוח חיים האם ידוע לך כמה מקרי מוות קורים לאחר חולי וכניסה לחובות עתק? האם ידוע לך כי יתומים נזקקים ליותר מילד רגיל ? האם ידוע לך כי הכנסה ממוצעת של 10,000 שקל מהווה הכנסה של למעלה ממליון שקל בעשר שנים ? אז נכון צריך לחקור ולתכנן אבל אם זה כתבה מיועץ אני......
  סגור
 • 4.
  מאמר ישיר וישר
  צודק 31/03/2019 18:33
  הגב לתגובה זו
  2 3
  כל הכבוד
  סגור
 • 3.
  כמה חוסר הבנה בכתה אחת
  אלי 31/03/2019 17:07
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הרעיון בביטוח חיים הוא לשמור על אותו אורח חיים גם במקרה של מוות של אחד מבני הזוג., כי הרי זה מה שכולנו רוצים שאם יקרה לנו משהו החיים של הסובבים אותנו לא ייפגעו. יש 2 דברים שיכולים לפרק משפחות במהירות ובאכזריות הימורים ומחלות/מוות. גם זוג צעיר בלי ילדים צריך ביטוח כי אם חס וחלילה יהיה לאחד מבני הזוג מחלה קשה שלא תגרום למותו להיות מבוטח הוא כבר לא יוכל להיות.
  סגור
 • 2.
  סוף סוף התייחסות רצינית לנושא שלא קשורה רק בהפחדות
  דרור 31/03/2019 15:47
  הגב לתגובה זו
  13 5
  פעם ראשונה שמישהו מעלה נקודות ענייניות ולא רק סיסמאות. לי אישית יש רק ביטוח חיים אחד ואני מתכנן לשמור אותו עוד כמה שנים עד שהילד האחרון שלי יסיים את התואר ואז אני מבטל אותו. אבל אחרי שקראתי, יש מצב שאני כבר עכשיו מצמצם אותו בחצי.
  סגור
 • אכן
  אני רק שאלה 31/03/2019 17:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מצויין.כל עוד הביטוח עונה לך על צורך של הבטחת הקיום של הילד כמו שכתבת אז אתה צריך אותו.... לגבי להקטין את הסכום - זה תלוי ברמת ההכנסה האישית שלך ובמה אתה מבקש עבור הילדים שלך. אין פיתרון אחד לכולם.
  סגור
 • 1.
  כל כך הרבה שטויות בכתבה אחת
  שמעון 31/03/2019 13:41
  הגב לתגובה זו
  15 21
  חוסר אחריות משווע מצידך לכתוב שטויות כאלו, האם לכל ההורים יש קרן פנסיה וכיסוי למקרה פטירה? האם ראית אי פעם מה קורה למשפחה כשהמפרנס העיקרי נעלם? ראית יתומים עוברים לגור עם סבתא? ראית ילדים בלי כסף לבגדים או אוכל? מי נתן לך את התואר יועץ או מנכ"ל, חוסר האחריות שלך זועק מתוך הכתבה וכולי תקווה שמי שיקרא אותה לא ייאמץ את הטענות" הנוחות לאימוץ" שנתת. לגבי ירידת מחירים בפועל ברוב המקרים המחירים עלו, ותבדוק אותי. החלפת ביטוח בזול יותר, זהירות מוקש נדרשת הצהרת בריאות מחודשת. אני באופן אישי רכשתי ביטוחי חיים מעבר למשכנתא בעוד מליון ש"ח, שיעזרו לילדי להגיע לבגרות בצורה מכובדת במקרה מותי.
  סגור
 • שוקה הסוכן זה אתה?
  סוכנים עושקים 31/03/2019 16:05
  הגב לתגובה זו
  18 8
  שמעון נשמע כאילו אתה מסוג הסוכנים ששכנעו אותי לקנות ביטוחים מיותרים ולשלם לסוכנים עמלות ולחברות הביטוח כסף סתם. סוף סוף מישהו כותב דברי טעם!
  סגור
 • אוי אתה כזה קורבן מסכן
  ניר 01/04/2019 09:23
  הגב לתגובה זו
  3 3
  עבדו עליך, רימו אותך, בילפו אותך... אין לך שיקול דעת?! אף אחד לא שיקר אותך ולא דחף לך שום דבר. לא רוצה ביטוח, אל תעשה... אני ברשותך דואג למשפחה שלי וכן אעשה. ודרך אגב, התגובה שלך מעידה על האינטליגנציה שלך...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות