2017: על אחת המהפכות הכי מרתקות כיום - והחברה הישראלית שמככבת

פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס השבוע למהפכות, חלומות, והביטוי בוול סטריט
|
(60)

תעשיית המערכות המתקדמות לרכב
תעשיית המערכות המתקדמות לסיוע לנהגים (advanced driver-assistance systems - ADAS) מתעוררת: אם מישהו צריך עוד דוגמה ליצירת מנועי צמיחה כחלק מתהליך ההתמזגות של מהפכת הטכנולוגיה לתוך כלכלת המיינסטרים, ה-ADAS הוא דוגמה מצוינת. לא רק שמהפכת הטכנולוגיה מאפשרת, בהתקדמותה, יצירה של מוצרים חדשים לחלוטין, מהאייפון ועד למכונית האקולוגית, היא גם מרחיבה את הביקוש, באמצעות ההנגשה, האינפורמציה והתחרותיות שהיא מייצרת למוצרים החדשים. תחשבו לרגע שהאייפון הופיע בשוק רק ביוני 2007, שטסלה פרצה לשוק עם 187 מכוניות מודל S רק ב-2009, ותעקבו בבקשה אחרי ההתפתחויות של מערכות התמיכה של מוביליי (MBLY). ומה גורם לגולדמן סאקס להשקיע בחברה 100 מיליון דולר ב 2007? לבסוף תגוגולו לתכנית של תערוכת האלקטרוניקה הגדולה בעולם, ה-CES בלאס וגאס, שהתחילה אתמול.

שלושה נושאים מובילים השנה את התערוכה: IOT, מציאות מדומה (VR) וה-G5. זו ההוכחה הטובה ביותר למי שאולי מפקשש את עצמת המהפכה והשפעתה על כלכלת המיינסטרים והצמיחה שלה ונזכיר שאלו הם בדיוק הנושאים שהובילו ליצירת בועת 2000. אז התנפחות מניות הטכנולוגיה על החלום שמתחיל (כן, רק מתחיל) להתגשם ב-2017, זה שיעור מצוין לכול אלו שרצים ומשקיעים בפראות בחלומות שגם היום יש הרבה כאלו. בין החלום שמנפח מניות בבורסה לבין הגשמתו פעורה תהום. כאשר מישהו בא ואומר לכם, רבותי, תשקיעו בחברה XYZ כי היא מפתחת תרופה לאלצהיימר או לאנורקסיה, או תשקיעו בחברת ZYX כי היא פתחה בטרייה שתחזיק מעמד שנתיים - תגידו לו, לאחר שתבחנו את ההיגיון שבהצעתו, שאתם מוכנים להשקיע כ-0.25% מהתיק שלכם בחברה ומתוך ידיעה שהסיכוי ש ה-%-0.25 הללו הוא, במקרה הטוב, 50% ויארך 10 ואולי 20 שנה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

תעשיית המערכות המתקדמות לרכב היא, בשלב הנוכחי, ענף חדש שצומח מתעשיית הרכב. גם בתעשיות רבות אחרות כמו הנדל"ן, התיירות, התעופה ואחרות, רואים סימנים של צמיחת ענפים דומים והכול כתוצאה מתהליך ההתמזגות. בגדול מדובר בתעשייה של מערכות שעוזרות לנהג בתהליכי הנהיגה, שעוזרות להילחם בתאונות ושתורמות לשיפור האקולוגיה. מה שמרתק את המשקיעים בתחום כעת היא העובדה שאחרי שנים של ציפיות המשקיעים רואים צמיחה מהירה בביקוש למוצרים החדשים וגידול מהיר בהכנסות של החברות, ומבינים שהפוטנציאל עליו חלמו בתחילת המאה קורם עור וגידים והוא גדול בהרבה מאותו חלום שבגללו שלמו דמי לימוד ענקיים בתחילת המאה. ההנחה היא, שמכונית העתיד תגיע ללקוח מאובזרת במגוון מערכות שעוזרות לנהג להתמצא, להימנע מתאונות, להציל חיים ועוד. כבר היום יש 26 מערכות שונות שמותקנות סטנדרטית ברכב חדש וזו רק ההתחלה.

ככול שהתהליך מתקדם והמערכות מוכיחות עצמן כך גם גדלה המעורבות הממשלתית ומעורבות חברות הביטוח. האחרונות יחייבו את תעשייני הרכב להרכיב מערכות נוספות כתנאי לאישור מכירתו, וזאת לפני שמביאים בחשבון את הרכב האקולוגי והרכב ללא נהג שמתחילים לפרוץ לשוק. לאחרונה החלו להופיע מחקרי שוק על התחום ומרכיביו ולפי חברת המחקר ABI נמכרו, ב 2016, מערכות ADAS ב-11 מיליארד דולרים ובתוך עשור, ב-2026, יגיעו המכירות ל 132-מיליארד, קצב צמיחה שנתית של ) וזה כמובן מותנה בקצב ה?ד ? ט צ י ה, שרבים טוענים שיהיה מהיר בהרבה מהמצופה. קבוצת המחקר McKinsey מעריכה שבין הלחץ הצרכני, הדרישות הרגולטוריות (שכבר עולות במהירות בארה"ב ואירופה) וההתקדמות הטכנולוגית הצמיחה תהיה מהירה בהרבה. כבר בתחילת השנה זיהו מומחים 14 שווקים חדשים שמתפתחים ב ADAS ושכול אחד מהם צומח דו ספרתית ובמהירות (מבקרת שיוט דרך מערכות לאזהרת התנגשות ועד מערכות איתור להולכי רגל).

קצת רקע היסטורי
תעשיית הרכב עצמה, שמאז תחילת המאה ה-20 היא אחד ממנועי הצמיחה המובילים של הכלכלה, נוצרה כחלק מתהליך ההתמזגות של מהפכות החשמל והכוח לתוך כלכלת המיינסטרים של סוף המאה ה-19. ב-1908, 23 שנים אחרי שמרצדס החלה למכור מכוניות באירופה, וכעשור לאחר שחברת פורד האמריקאית שלחה לשווקים 6 מודלים משלה (A, B, C ,F ,K ,N ,R ,S, שנרכשו בעיקר ע"י צרכנים עשירים בתוך הערים), יצאה חברת פורד עם מודל ה-T שלה, מה שסימל את סיום תהליך ההתמזגות דאז בתחום הרכב. ה-Model-T הייתה המכונית הראשונה שנוצרה בתהליך של ייצור המוני, שהתאימה למעמד הביניים, שנמכרה במיליוני מכוניות ולמעשה חיסלה סופית את הסוס והכרכרה. ה-Model-T גילם בתוכו 23 שנות התקדמות של מהפכת החשמל והכוח שהסתיימו ביצירת מוצר צריכה מושלם להמונים (באותם ימים). מאותו רגע הפכה תעשיית הרכב למנוע צמיחה חדש וענק של הכלכלה האמריקנית והגלובלית. מהפכת החשמל והכוח "בישלה", במהלך 50 השנים הבאות, את מהפכת הטכנולוגיה, שהובילה בדיוק באותה הצורה ליצירת מנועי צמיחה חדשים, מהמטוס ועד למחשב והטלפוניה החכמה.

מאותו הרגע, סוף המאה ה-20 ותחילת ה-21, שבו הבינו יזמים ומפתחים שמהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה מאפשרות את השימוש המסחרי במה שקרוי ביג-דאטא, האינטרנט של כול הדברים, המזעור וההגנה על כול אלו, הם גם הבינו שהמכונית, בדיוק כמו מהטלפון האלחוטי, תשמש בסיס ליצירת תעשיות רבות וגדולות. מוצרי תחבורה ותקשורת הם מוצרים שמוכרים את עצמם. אלו מוצרים שצמיחתם מונעת מצד הביקוש, שהרי אין בן אנוש שאינו חפץ ברכב ואין בן אנוש שאינו חפץ בטלפון החכם. סטיב ג'ובס הבין, עוד ב-2005, מה המשמעות הכלכלית של החלפת הטלפון האלחוטי הרגיל בטלפון האלחוטי החכם. אז הוא התחיל את הפרויקט הסודי שלו, Project Purple 2, שביוני 2007 הושלם, והטלפון החכם הפך לאחד ממנועי הצמיחה הגדולים בהיסטוריה, והוא מצמיח מתוכו שורה ארוכה של חדשנויות ובכול התחומים. מבחינת הדחיפה הטכנולוגית והפוטנציאל הכלכלי תעשיית המערכות המתקדמות ברכב אינה קטנה מזו שיצרה הטלפוניה החכמה ומהבחינה המעשית היא נמצאת היום בשלב בו היה הטלפון החכם בין 2005 ל-2007.

ובוול סטריט
וול סטריט זיהתה את התחום החדש כפי שתמיד היא מזהה תחומים חדשים, באמצעות ההיכרות עם חברות חדשות שהונפקו בהערכה גבוהה על בסיס החלום, מוביליי (MBLY) כדוגמה אחת. החברה הונפקה על ידי מורגן סטנלי וגולדמן סאקס, שניים מענקי בנקאות ההשקעות, שהבינו היטב את הפוטנציאל הכלכלי (גם עבורן כחתמים) של הפיכת הרכב הקונבנציונלי לרכב חכם/אקולוגי/ מפחית תאונות. מוביליי, שסיימה את 2014 עם מכירות של 133.6 מיליון דולרים, הפסד תפעולי של 14.7 מיליון, והפסד נקי של 30.1 מיליון או 28 סנט למניה, הונפקה בערך של כמעט 2.7 מיליארד (25 דולר למניה אז).

ההערכה לא הייתה שונה מהנפקות של חברות חלום בתחומי הטכנולוגיה והרפואה וגם לא ההמשך. כפי שקרה עם "כוכבות חלום" אחרות, ולמרות שמהבחינה העסקית הצלחתה של מוביליי מאז ההנפקה אדירה (צמיחה דו ספרתית חזקה ורווחיות גבוהה), המניה איבדה מאז קיץ 2015 כ-40% מערכה (חלק מזה בגלל ההתנתקות מטסלה). מסתבר שככול שנישה חדשה מתפתחת במיין סטריט ו"מתאימה" עצמה יותר לכלכלה המסורתית, כך גם משנה וול סטריט את גישת ההערכה שלה מהערכת חלום להערכה מציאותית יותר. משקיעים מוסדיים גדולים נכנסים לתחום רק כאשר הם רואים עובדות כמו מכירות שעולות מהר, מעורבות הרגולטור הממשלתי וחברות הביטוח והצלחות מהסוג של טסלה (TSLA), במיוחד עם המודל-3 שלה והתקדמותה גם בתחום המכונית ללא נהג.

טסלה, ומייסדה/מנהלה אלון מאסק, מציגים למעשה את הפוטנציאל. מוכיחים שאפשר לגעת בחלום מכונית העתיד שהבחור הבטיח בעשור הראשון של המאה ה-21. וול סטריט מבינה שבסוף הדרך יוכל הציבור הרחב לרכוש מכונית חשמלית/אקולוגית מאובזרת טכנולוגיות בעלות כלכלית. וול סטריט מבינה כמה מערכות מתקדמות ימכרו במקרה שכזה בשוק האמריקאי הענק לבדו, שב-2015 גלגל 437 מיליארד דולרים ומכר 17.5 מיליון מכוניות פרטיות? כמה מערכות יצטרכו גלובלית? מה זה יעשה לתעשיות השבבים? הבנת זאת מוישה?

איך משקיעים בתחום?
האתר FastCompany סקר כבר בסוף 2014 את "תחום מכוניות העתיד, אלו שתהיינה מערכת אקולוגית ואפילו המכונית ללא נהג שאין שום ספק שיתחרו כבר בעתיד הנראה לעין עם המכונית הקונבנציונלית". המסקנה הייתה שקצב כניסת הטכנולוגיות החדשות שתעשיית הרכב תצרוך הולך וגובר, ושלקראת 2020 נתחיל לראות את המכוניות החכמות הראשונות על הכבישים.

האתר בחר בעשר החברות שייהנו מהתהליך ובראשן אלפבת' (GOOG) "שתהיה הנהנית העיקרית ממכירת מערכות". בנוסף בחר בחברות QNX Software הפרטית מקנדה, שלדעתו תוביל בהפיכת הרכב ל-ultimate mobile device; אחריה את ענקית חלקי החילוף לרכב דלפי (DLPH) שנכנסה לתחום כבר בתחילת המאה; ואת ענקית התשתיות סיסקו (CSCO). סיסקו מעניינת כי ביחד עם חברת המוליכים למחצה המובילה שנמצאת בתהליך רכישה של קוואלקום (QCOM), סמיקונדקטורס אן אקס פי (NXPI), נכנסה לחברה האוסטרלית הפרטית והמאוד מעניינת Codha Wireless שמפתחת עבור חברת יגואר את רכב השטח העתידי, ה-Autonomous all-terrain Land rover.

שילוב כזה בהחלט מעורר עניין. באותה הסביבה פועלת החברה הישראלית AutoTalks, בתחום עיצוב השבבים, עם מעבד ה-CRATON שלה (חברה מעניינת ביותר אבל פרטית עדיין). בנוסף הופיעו במאמר כמומלצות נבידיה (NVDA), שמככבת כאן מפעם לפעם ומעורבת כמעט בכול פרויקט של מכונית העתיד, ומוביליי (MBLY), כשתי חברות בעלות פוטנציאל גדול ומאוד מבטיח בתחום המערכות המתקדמות לרכב. הבעיה היא שמאז 2014 עולה מספר החברות "שייהנו מהצמיחה בתחום" במהירות והבחירה ב"מנצחת" כמעט ובלתי אפשרית. יש קרוב ל-40 חברות שמעורבות ישירות בתחום וזאת מלבד כול חברות הרכב המובילות. יותר מכך, התחרות, בכול אחת מהמערכות, גדלה במהירות. קחו למשל מערכות שמזהות שטחים מתים סביב הרכב. התחום הזה, שב-2015 נמכרו בו מערכות בסכום של 2.8 מיליארד יגלגל, ב-2019 6.1 מיליארד, כשלצד מוביליי נכנסו עוד 7 חברות לתחרות בתחום כולל כמה ענקיות כמו דלפי - TRW.

מומחים רבים אוהבים את החברה וטוענים שהיא המועדפת עליהם אבל "הבעיה" של מוביליי, כפי שאנחנו רואים אותה, היא בגודל (קטנה מידי למכירות ישירות לענקיות הרכב) ובתחרות הגדלה. היתרון כנראה בטכנולוגיות ובסיכוי הסביר שככול שהתחום צומח כך גדלים הסיכויים להצעת רכש. מסתבר שכמו בכול תחום כך גם כאן הפתרון, למשקיע הסולידי, בסלים ובקרנות. אבל אין כרגע שום סל או קרן שמתמקדים בחברות ה-ADAS נטו. הסיבה לכך היא שהתחום אינו המוביל בהכנסות אצל רוב החברות המעורבות ואילו אלו שממוקדות בתחום, כמו MBLY ,ADES ואחרות קטנות מידי ליצירת סלים. החברות המובילות "מפוזרות" בסלים ובקרנות שמתמקדים בתחומים כמו מוליכים למחצה וטכנולוגיים למיניהם.

הדעה האישית שלנו שסל כמו ה-SOXX או ה-QTEC מייצגים את התחום נאמנה ואחת הסיבות לעלייה הנאה של הסלים ב-2016 קשורה בתחום. למשקיע הסולידי כדאים יותר סלי הטכנולוגיה הגדולים, ה-XLK ודומיו הם המעניינים.

תגובות לכתבה(60):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  התחלתי את השנה בחגיגה
  VRX 10/01/2017 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכנסתי בתחילת ינואר בסכום גדולמעל 100K $בשער 15.3יאללה חגיגה
  סגור
 • מברוק - אתה עובד בשיטה של חיים סבן- מצורף ציטוט
  הוספתי אזהרה ב -23 10/01/2017 14:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  14.11.2009 על "סוד ההצלחה" שלו אמר סבן כי הוא "לא יודע מה זה החוש-חש הזה. אני לא יודע להסביר חוש-חש. אתה מסתכל על הזדמנות ואתה מרגיש. יש קריאטיביות בעסקים, כמו שלומי שבן או פאבלו רוזנברג שהשירים שלהם יוצאים יפים ויש גיטריסטים אחרים עם שירים לא יפים. אתה לא יכול ללכת רק לפי הבטן, אני מקשיב גם ליועציי, אבל החוש-חש מנצח את כל החוקים הכלכליים".
  סגור
 • אני חושב שהחוש הזה זה חוש התעוזה!!!
  VRX 10/01/2017 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ב2016 הייתי במניות שכולם צחקו עליי שנכנסתי CLF X GLNG מעל 150%תשואה בשנה על סכומים מהותיים מאוד! מעל 250K$ בהצלחה למנחשים :) אסף
  סגור
 • 23.
  VRX תמחור מפתה אבל יש אבל גדול
  פאפא הנכלולי 09/01/2017 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי אם לפאפא תהיה הזדמנות לגייס סכום יפה גם במחיר של דילול עצום למשקיעים - הוא לא יהסס. אחד המפסידים הגדולים ממהלך כזה יהיה ביל אקמן (וכמובן גם כול המשקיעים הקטנים)- אבל לדעתי אין לו יותר מדי כוח בדריקטוריון לעצור מהלך כזה.
  סגור
 • 22.
  DHR
  aaa 09/01/2017 08:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי שלמה...תודה על הטור המעניין...האם מכיר את הנ"ל?ואם כן מה דעתך?
  סגור
 • טען עוד
 • ברור שמכיר
  שלמה גרינברג 09/01/2017 08:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחת החברות המעניינות ביותר בוול סטריט שמכסה בפעילויותיה 5 סגמנטים חשובים וממהירי הצמיחה בארה"ב, מים והטיפול בהם, ציוד בדיקה ומדידה בתחום מדעי החיים (מתחרה ב TMO ) ורפואת השיניים וציוד טכנולוגי לתעשייה. ירדה לאחרונה כי הדיעה להערכה מטורפת. בסוף החודש תפרסם דוחות ואם תזכיר לי אולי נעשה עליה כתבה.
  סגור
 • תודה
  aaa 09/01/2017 10:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מסכים לגמרי שמדובר בחברה סופר מגוונת ומענינת שמפלסת את דרכה למעלה גם באמצעות רכישות מובחרות....אשמח אם תוכל בהזדמנות להרחיב עליה...אני בונה שם פוזיציה לאט וביסודיות...
  סגור
 • רק לא לבלבל את הקוראים
  FTV 09/01/2017 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באוגוסט 2016 2 חטיבות ב DHR הונפקו כחברה נפרדת תחת הסימול FTV כיום שווי שוק DHR הוא 55 מיליארד שווי שוק FTV הוא 18 מיליארד
  סגור
 • לבלבל - כי אפילו אותך שלמה הוא הצליח לבלבל !
  FTV 09/01/2017 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה כתבה בתשובה ל aaa שהחברה מתעסקת גם ב "ציוד טכנולוגי לתעשיה" - וזו אחת החטיבות שעברו ל FTV
  סגור
 • אכן אבל למה "לבלבל"?
  שלמה גרינברג 09/01/2017 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  DHR שלאחר הפיצול אפילו יותר מעניינת בגלל המחלקות שנשארו אצלה
  סגור
 • נכון ...אז מה?
  aaa 09/01/2017 15:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אגב גם FTV מאוד מענינת...(ונדמה לי שמתומחרת זול יותר..)
  סגור
 • 21.
  אמן.תודה.... (ל"ת)
  נחום 08/01/2017 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  טבע - למעשה הנקודה ההכי מסקרנת עכשיו
  אלעד 08/01/2017 14:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היא האם תגיע הצעת רעש לטבע מאחת הגדולות. צריך לזכור שב 27 ליולי 2015 כשטבע הודיע על רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן ב 40 מיליארד דולר - השווי של טבע היה אז 60 מיליארד דולר. המטרה הייתה ליצור חברה בשווי של 100 מיליארד דולר. והיום השווי של טבע הוא 35 מיליארד. לכן ככול שהמניה מתדרדרת - יתכן שתגיע הצעת רכש -סביר בפרמיה של עשרות אחוזים על השווי הנוכחי.
  סגור
 • אנסה להגיב על הכול בכתבה הבאה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/01/2017 17:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 19.
  יהלומים.
  דגן 08/01/2017 10:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היי שלמה. יהיה נחמד לקבל מתישהו סקירה על התחום.
  סגור
 • איני מתעניין בנושא הזה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/01/2017 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 18.
  אני מעדיף ציפור אחת ביד מאשר 10 ציפורים על העץ (ל"ת)
  רן 08/01/2017 09:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  המליץ על פרוטליקס ואיפה היא היום.... (ל"ת)
  גיא 08/01/2017 07:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • מי המליץ? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/01/2017 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לפרסם מאמר על חברה זה לא אומר להמליץ עליה.
  רז 08/01/2017 10:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  קצת יומרני להכניס לו מילים לפה.
  סגור
 • 16.
  טבע
  ליאור 07/01/2017 18:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום, האם עדיין היית מגדיר את הפרמטר "איכות ההנהלה" כאחת החוזקות של חברת טבע ? (כמו שברור שזה היה נאמר לגבי חברה כמו צ'קפויינט למשל). אותה הנהלה שהביא את האסון של רכישת הגנריקה של אלרגן. נראה שרק פיטורי ויגודמן יצליחו לאושש את המניה (כמו שבינואר 2014 ההודאה על המינוי שלו הייתה הטריגר לשינוי כיוון במניה).
  סגור
 • אינך צריך לחזור על השאלה
  שלמה גרינברג 08/01/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אנסה להסביר את דעתי בכתבה הבאה
  סגור
 • 15.
  למי שמעוניין בתעודה עם חשיפה חזקה ל FANG
  ליאור 07/01/2017 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  FANG - פייסבוק, אמזון, נטפליקס, גוגל ישנם 2 תעודות סל עם חשיפה של כ 35 אחוז להנל First Trust Dow Jones Internet ETF (FDN) PowerShares NASDAQ Internet ETF (PNQI)
  סגור
 • 14.
  דעתך על פורסייט הישראלית (מאותו התחום המדובר) (ל"ת)
  דבי 07/01/2017 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • איני עוקב אחרי השוק הישראלי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/01/2017 18:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  רוצה להבין מדוע לא עדיף VT
  שי 07/01/2017 13:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במקום כל מיני סקטורים שאולי יצמחו ואולי יתרסקו כליל. אנא הסבירו.
  סגור
 • 12.
  חברת סלקט ביו תהיה הכוכבת של 2017
  השקיעו בחכמה 07/01/2017 13:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לסבלניים המניה שלה תעלה במאות אחוזים עד סוף השנה.
  סגור
 • איני מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/01/2017 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • סלקט? איך אומרים מי שמאמין לא מפחד
  פקה פקה 07/01/2017 18:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה שטוב זה שתמיד יש אספקה של דם חדש של פרייארים.
  סגור
 • תבדוק את SDY במקום העולב שנקרא VT
  SDY 07/01/2017 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והסולידית שלך אכלה לקרדה השנה
  סגור
 • 11.
  שלמה מה לגבי הדוח של טבע מאתמול
  טיו 07/01/2017 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאכזב. ברור. מה עשוי לשחק לטובת טבע ב2017 ? תודה
  סגור
 • תחזית לא דוח (ל"ת)
  עמית 07/01/2017 19:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אולי הכתבה הבאה תנסה להסביר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/01/2017 19:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 10.
  TEVA
  אורן 06/01/2017 22:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום. האם עדיין היית מגדיר את "איכות ההנהלה" כאחת מנקודות החוזקה של טבע (כמו למשל אם הייתי שואל את השאלה הזו לגבי צ'קפוינט - ברור שהתשובה הייתה חיובית). לי נראה שרק הודאה על החלפת המנכל יכולה למנוע מהמניה להגיע לקידומת 2. בדיוק כמו הטיפוס המטורף במחיר המניה כשהודיעו על המינוי של ויגודמן באמצע 2014
  סגור
 • 9.
  ENDP
  אסף 06/01/2017 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלום שלמההאם מכיר את חברת התרופות הנל.ואם כן מה דעתך על כניסה לפוזיציה בנייר.תודה וכל טוב
  סגור
 • מכיר היטב אבל
  שלמה גרינברג 07/01/2017 17:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו שאלה שאתה צריך להפנות ליועץ ההשקעות שלך
  סגור
 • 8.
  שאלה לשלמה
  ג׳ו 06/01/2017 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה ידוע לך האם swks שמפתחת שבבים בתחום ה- iot משתלבת גם בתחום הרכב עליו כתבת?
  סגור
 • איזו מין שאלה זו ג'ו?
  שלמה גרינברג 07/01/2017 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם תעשה מאמץ קטן ותקרא באתר החברה מה היא עושה בדיוק תקבל התשובה
  סגור
 • STM מייצרת למובלאיי את הצי'פים (ל"ת)
  rsi 07/01/2017 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  שאלה לשלמה
  מאיר 05/01/2017 21:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כתבה נהדרת. מה דעתך על תחום המתכות (כסף, אלומיניום)?
  סגור
 • כתבתי מספר םעמים, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/01/2017 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  ROBO
  רובוטריק 05/01/2017 21:15
  הגב לתגובה זו
  1 4
  שלומקה ידידי, נהניתי כרגיל, שוב תודה. שאלתי אותך גם בכתבה שעברה אך לא זכיתי למענה ולכן אנסה שוב: בכתבה הקודמת דיברת על התפתחות תעשיית הIOT והAI. בתור מאמין גדול בטכנולוגיה רציתי לשאול מהי דעתך על תעשיית הרובוטיקה בכלל ועל הסל ROBO בפרט (שמכיל בין השאר גם חברות AI). אשמח לחוו"ד כללית, מה פוטנציאל הצמיחה שאתה רואה לתחום הזה ובאיזה טווח אתה רואה את השוק הזה רוקם עור וגידים.
  סגור
 • תודה על התגובות. (ל"ת)
  רובוטריק 08/01/2017 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • רובוטיקה
  שלמה גרינברג 06/01/2017 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבתי סקירה מקיפה בעבר על התעשייה והתפתחותה וזו אכן אחת התעשיות שקבלה "דחיפה" גדולה מהתקדמות המהפכה הטכנולוגית ושקשורה בהתקדמותה ל AI, ל IOT, לענן ןכו'. התעשייה חודרת לכול התעשיות הוותיקות ובקצב מהיר יחסית והתרומה אדירה. היא בתחילת דרכה. לגבי ה ROBO, זה סל שכולל 81 מניות של חברות מכול העולם (לא רק אמריקאיות) שעיסוקן בתחום. 5 המניות המובילות בסל מבחינת המשקל הן ARRY, AVAV, ADSK, RSW ו BRKS והעלייה החדה ב 2016 קשורה לדעתי בהבנה שתהליך ההתמזגות של הרובוטיקה מתעצם.
  סגור
 • ARKK ARKG ARKW
  אותו סיגנון 05/01/2017 23:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מדביקים שמות מפוצצים ותאכלס התשואות פקה פקה
  סגור
 • אל תתלהב יותר מידי
  לא לרייר על תעודות 05/01/2017 22:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסהכ לקחו 90 חברות ממשינות שונות ואיגדו אותם בתעודה אחת. הוסיפו שם "בונבוניירה" למשוך לקוחות. אבל יש כאן חשיפה למטבעות שונים. מהישראליות ראית שם את מזור סטאטסיס, אלביט, מובילאיי. תבין שיש לא מעט תעודות עם הטריק הזה המפורסמת ביותר נקראת XT iShares Exponential Technologies ETF ברובו כול מניה במשקל של אחוז בערך - אם מניה בודדת תעלה פי 10 (אלף אחוז תשואה) זה יתרום לתעודה תשואה של 10 אחוז בערך !
  סגור
 • כאן כתבה נוספת על הרובוטיקה
  מ 02/2015 06/01/2017 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרובוטים פורצים: סקטור חלום שמכוון גבוה ומושתת על תחום התשתיות שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של Bizportal, על סקטור שולי בוול סטריט שמכוון גבוה בכלכלה העולמית; הרובוטיקה מאת: שלמה גרינברג 11:00 | 05.02.15
  סגור
 • כאן כתבה שבה שלמה מתייחס ל ROBO
  מ 11/2015 06/01/2017 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מחפשים מומנטום? הנה 2-3 מניות בתחום שצומח כיום בקצב ממש מסחרר שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, על תעשייה שמציגה קצב צמיחה אדיר שלמה גרינברג | 19/11/2015 07:02
  סגור
 • 5.
  טופ אימג'
  נחום 05/01/2017 18:33
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שלום מר גרינברג, מה שלומך? מה דעתך על המינויים האחרונים בחברה?הראשון באוגוסט-ברנדון ביילי,והשני שנראה שמתקבל ב"מחיאות כפיים של המשקיעים"-דון דיקסון מהחברה שהם קנו ב-?2014
  סגור
 • אני בהחלט מאמין שהמינויים עשויים להועיל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/01/2017 17:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  נבחרת החלומות שלי !
  Rsi-69.1 05/01/2017 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1. nvda 2. AMD 3. MU 4.STM 5.TSEM 6.MBLY
  סגור
 • 3.
  SWHC אם זה לא הזוי מה כן הזוי ?
  AOBC 05/01/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה מתנדבת לזרוק לזבל את השם והטיקר ומאמצת שם וטיקר חדשים. כול המוניטין שהשם יצר מאז שנת 1852 וכו Smith & Wesson has officially renamed itself American Outdoor Brands (NASDAQ: AOBC), and most of its focus in recent months has been on building up its presence in the new rugged outdoors market it has entered, so some watchers had been concerned the gunmaker might start to downplay its firearms business. They needn't have worried.
  סגור
 • הזוי? בהחלט לא
  שלמה גרינברג 06/01/2017 09:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העובדה שהמניה מזוהה ומוגדרת כ SIN STOCK מנעה ממוסדיים רבים לקנות אותה כי זה בתקנון של מוסדיים אמריקאים רבים. המניה עלתה בתקופת הבחירות בעקבות נצחונו של טראמפ והאלימות שגברה והחברה, לדעתי, נוקטת צעד חשוב שיוסיף לה משקיעים שבאמצעות שינוי השם יוכלו לקנות
  סגור
 • 2.
  ורייזון וחברות תקשורת אחרות בארה"ב
  VZ 05/01/2017 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום ותודה על הכתבה המעניינת והמחכימה (כרגיל). אם תוכל בבקשה להתייחס בקצרה ל- VERIZON? להנהלה שלה, למעמד שלה מול המתחרים, לשירותים שהיא מספקת ולעתידה כפי שאתה רואה אותו. תודה רבה!
  סגור
 • אני כותב בקביעות על AT&T המתחרה
  שלמה גרינברג 05/01/2017 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומה שנכון לגביה נכון לגבי ווארייזון
  סגור
 • גגל הוא פרסם לא מעט כתבות על T (ל"ת)
  T 05/01/2017 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתה באמת מאמין שגוגל "תומכת" ב AT&T ?? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/01/2017 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כתבה נוספת של שלמה על T
  מ 10/2016 06/01/2017 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הצעת הרכש של AT&T לטיים וורנר ב-85 מיליארד דולר - שימו לב למשמעויות פרשן וול סטריט של Bizportal מנתח את עסקת הענק עליה הוכרז השבוע בוול סטריט שלמה גרינברג | 29/10/2016
  סגור
 • כתבה של שלמה על AT&T
  מ 03/2016 06/01/2017 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוקים סוערים? הנה הסיפור על מניה שבתקופה האחרונה דווקא במומנטום גדול פרשן וול סטריט של Bizportal בטור מיוחד על אחת החברות הוותיקות, שפתאום מתעוררת בוול סטריט שלמה גרינברג | 12/03/2016
  סגור
 • 1.
  כרגיל, מחכים. תודה שלמה.
  כגן 05/01/2017 10:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אשמח לכתבה על תחום המתכות (אלומיניום, נחושת וכו')....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות