קצב בריחת ההון הזר מאיטליה - הגבוה מאז 1997

המשקיעים הזרים לא מחכים לסיום תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי, ומכרו אגרות חוב איטלקיות בסכום שיא בחודשים האחרונים. הבנקים המקומיים מנסים לאזן, אך ה-ECB יצטרך להחליט בקרוב - האם להשיק תוכנית רכישות חדשה?
|
(5)
דגל איטליה, צילום: Istock
תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי באירופה צפויה להצטמצם בחודש הבא לכ-10 מיליארד אירו בחודש, אך נראה כי המשקיעים הזרים כבר מתחילים לברוח מהשוק הבעייתי ביותר באירופה – איטליה. ע"פ חישוב שביצעו בסיטי בנק, המשקיעים הזרים מכרו את אגרות החוב של איטליה בסכום של 33 מיליארד אירו וכ-9.4 מיליארד אירו משוק האג"ח הקונצרני של המדינה במהלך חודש יוני. הנתון מצטרף למכירות של 33 מיליארד אירו בחודש מאי. מדובר בקצב הגבוה ביותר של בריחת ההון מהמדינה מאז 1997 (וגבוה הרבה יותר מהמשבר החובות שתקף את המדינה ב-2011).
תנועות ההון של זרים בשוק האיטלקי ע"פ סיטי בנק

 
 
בתוך כך, השפעה הצמצום הרכישות מצד הבנק המרכזי באירופה (ECB)  ממשיכות להיות מורגשות בשוק האג"ח האיטלקי. הבנק המרכזי המשיך בשבוע האחרון להקטין את קצב הזרמה של הכסף לשוק האג"ח, והתשואה לתקופה של 10 שנים סיימה את השבוע בתשואה של 3.157%, התשואה הגבוה ביותר מאז 2014.
תשואות האג"חים של איטליה מול קצב ההזרמות של הבנק המרכזי
 
 
מי בכל זאת קונה את החוב האיטלקי כעת? הבנקים המקומיים, שקנו בחודש מאי אגרות חוב איטלקיות בסכום של 28.4 מיליארד אירו, הקצב הגבוה ביותר מאז 1999 לפי דויטשה בנק. בנוסף, הממשלה ביצע 3 רכישות עצמיות של החוב בחודשים האחרונים, כאשר האחרונה עמד על סכום של 950 מיליון אירו.
לבנקים המקומיים יש אינטרס גדול לשמור על אגרות החוב של איטליה יציבות. כפי שדיווחנו מוקדם יותר החודש, אחזקות הבנקים המסחריים באיטליה נאמדות בכ-381 מיליארד אירו, ולפי הבנק להסדרים בינלאומיים (BIS) אחזקה זו מהווה כ-20% מסך הנכסים של הבנקים האיטלקיים. בשני המלווים הגדולים של איטליה, Unicredit ו Intesa Sanpaolo, החוב הממשלתי האיטלקי שווה ערך ל-145% מההון רובד ראשון (Tier 1 capital). בבנק השלישי בגודלו במדינה, Banco BPM, היחס עומד על 327%, ובמונטי די פסקי די סיינה (MPS) היחס עומד 206%.
המשמעות: זינוק של תשואות האג"ח האיטלקיות יגרום לנזק חמור לאותם בנקים. רשת הקשרים בין הבנקים באירופה עשויה לגרום להתפתחות משבר בנקאות באיחוד במהירות בסיטואציה כזו.
 
למרות הרצון של הבנקים המקומיים, הכל תלוי במדיניות הבנק המרכזי, שהיה הרוכש היחידי בשוק של אגרות החוב האטלקיות בשנתיים האחרונות, וכעת השאלה הגדולה היא: "מי יכול להיכנס במקומו של הבנק?". היום דווח בעיתונות האיטלקית כי הנשיא טראמפ הציע לאחרונה לקנות את החוב של איטליה החל מ-2019, אך הסיכויים לכך נמוכים, במיוחד לנוכח הגירעון הצפוי של ארה"ב בשנה הבאה.
הרכישות והמכירות של אגרות החוב האיטלקיות בשנים האחרונות ע"פ גולדמן זאקס: הבנק היה הרוכש העיקריים בשנתיים האחרונות, כאשר הבנקים המקומיים מהווים נתח קטן מאוד.

 
 
ובינתיים, נראה ששווה לשים לב בשבוע הבא לרמה של 3.2% בתשואות ל-10 שנים, כאשר מעלה רמה זו הלחץ על איטליה צפוי לגבור משמעותית.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כתבות טובות יש לך, ממוקד וברור. (ל"ת)
  nav 27/08/2018 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  עמית פידבק חיובי
  ברננקי 25/08/2018 21:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מזה זמן שאני קורא את הכתבות שלך בנושא מאקרו בעיקר בטוויטר אבל גם פה. אני בתחום ומכיר כמה כלכלנים... אגב לרוב מטקבקים רק ביקורת, אבל הפעם מגיע פידבק חיובי, העדכונים שלך מעניינים מדוייקים ומפורטים אתה כותב ברור וחד למטרה. יפה ובהצלחה שנשמע ממך בהמשך עוד.
  סגור
 • 3.
  לעמית טל, יש שמועה שבסומליה המטבע נפל
  מישהו 25/08/2018 00:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לדעתי צריך לתת לזה גם כותרת...
  סגור
 • 2.
  עוד כתבות כאלה כדי להפחיד.רק למעלה
  אך ורק למעלה 25/08/2018 00:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק האמיצים מרווחים הפחדנים רק מפסידים.שנים מפחידים את הפחדנים.והאמיצים מרוויחים
  סגור
 • 1.
  רלוונטית מערכת ההזרקה וההרדמה
  הכלכלה לא 24/08/2018 22:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חזקה יותר ההתעוררות תהיה קשה עם בום בתחתתית
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות