החל ממחר: חוזים עתידיים על מדד ת"א 35 לשנה ורבע

השקת הסדרות ה"ארוכות" תאפשר מסחר בחוזים עם מועד פקיעה מינימלי של שנה וכן גלגול פוזיציות לתקופות של שנה
 |  (2)
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה, צילום: קובי קנטור
החל ממחר (ה') תשיק הבורסה סדרות "ארוכות" של חוזים עתידיים על מדד ת"א 35 לתקופה של 15 חודשים, ​אשר יאפשרו לסחור בחוזים העתידיים שהתקופה שלהם לפקיעה הנה לפחות שנה וכן גלגול פוזיציות לתקופות של שנה.
בחודשים מרץ, יוני, ספטמבר ודצמבר תפתחנה סדרות חדשות של חוזים עתידיים ל-15 חודשים, כאשר ביתר החודשים, כנהוג היום, תפתחנה סדרות ל-3 חודשים, כך שבכל נקודת זמן ייסחרו 7 סדרות חודשיות - 3 סדרות לכל אחד מ-3 החודשים הקרובים ועוד 4 סדרות לטווחי זמן ארוכים יותר (6, 9, 12 ו-15 חודשים). זאת, בנוסף לחוזים העתידיים השבועיים שימשיכו להיפתח כנהוג היום.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
השקת הנגזרים ה"ארוכים" מבוצעת בהמשך לשיחות שהתקיימו עם חברי בורסה ופעילי השוק ועל בסיס ניתוח שערכה הבורסה. בבורסה מאמינים כי המהלך יתרום לשכלול המסחר וייתן מענה לצורך אמיתי הקיים בקרב פעילי השוק השונים.
בבורסה מזהים מספר גורמים שעשויים לסחור בנגזרים ארוכים, כולל הסטה של פעילות שמתבצעת כיום בשוק ה-OTC (מסחר בין בנקאי), לבורסה וצפי ל"גידור רגולטורי" של תיק הנוסטרו של חברות הביטוח, במסגרת יישום תקנות סולבנסי II. בנוסף, בבורסה מעריכים כי השקת הנגזרים החדשים יכולה לעודד כניסה של שחקנים חדשים אשר מעדיפים לפעול בנגזרים "ארוכים" יותר מאלה הקיימים היום.
סדרות האופציות ה"ארוכות" יושקו ביום 6 בספטמבר 2018.
מה זה חוזים עתידיים?
חוזה עתידי הוא הסכם לתקופה מוגדרת מראש בין שני צדדים. מוכר החוזה מתחייב לשלם לקונה הפרשים אם שווי נכס הבסיס בפקיעה (מדד ת"א 35 במקרה זה) גבוה מהמחיר עליו הוסכם בחוזה. מנגד, הקונה מתחייב לשלם למוכר הפרשים אם נכס הבסיס בפקיעה נמוך מהמחיר עליו הוסכם בחוזה. קונה או מוכר של חוזה עתידי חשופים למעשה להפסד בלתי מוגבל, ולכן הם מחויבים בהפקדת ביטחונות.
מחיר חוזה עתידי על המדד נסחר במכפיל 100, כלומר מכפלת שער המדד ב-100, למשל מחיר חוזה נוכחי עומד על כ-143,500 שקלים, כאשר כל שינוי של נקודה במדד שווה ערך לרווח או הפסד של 100 שקל (תלוי באיזה צד לחוזה מדובר, הקונה או המוכר).
היקף המסחר בחוזים העתידיים בבורסה הישראלית מוערך בפחות מ-5% מסך היקף המסחר בנגזרים, כאשר מרבית המסחר הינו באופציות. בשווקי ההון הגלובליים לעומת זאת, המסחר בחוזים העתידיים נפוץ יותר באופן מהותי.
כיצד המהלך צפוי להשפיע על הבנקים?
השקת החוזים הארוכים צפויה להסיט חלק מהפעילים בתחום מהבנקים (OTC) אל הבורסה, אולם מבחינה כלכלית לא צפויה פגיעה מהותית בתוצאות הבנקים כתוצאה מההשקה, שכן הכנסות שוק החוזים העתידיים כולו מוערכות בטווח של מיליוני שקלים עד עשרות מיליוני שקלים בודדים בשנה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תפסת מרובה לא תפסת
  יניב 28/03/2018 16:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1. במקום להשקיעבנגזרים מדד 35 שהוא הכי פעיל אבל גם צולע כל יום יום מפזרים את השחקנים למקומות חדשים (תפסת מרובה לא תפסת ). 2.תוסיפו כוח לספקולנטים שישפיעו על השוק שגם הים כבר עושים את זה. 3.תעלו מס קחו מע"מ.
  סגור
 • 1.
  חוזים עתידיים למדד 35 (ל"ת)
  אורי 28/03/2018 15:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור